27. 11. 2015 | Ladislav Vácha

Brod chce doma vyhrát potřetí v řadě! Do Kotliny míří Sokolov

Havlíčkův Brod bude po týdenní přestávce znovu bojovat o druholigové body! Do Kotliny přijede čtrnáctý Sokolov, proti němuž chtějí Bruslaři navázat na předešlá dvě domácí vítězství v řadě. Baník ale nesmí v žádném případě podcenit, vždyť dosud nastřílel stejně branek jako oni a první vzájemné měření sil zvládl lépe. Na místo činu se mohou vrátit dva bývalí brodští hráči, mladý odchovanec Ondřej Beránek a zkušený Petr Kukla. Zápas začíná v sobotu 28. listopadu od 17:00, nenechte si ho ujít! (Foto: hcsokolov.cz)

HC Baník Sokolov

Založen: 1945
Stadion: Zimní stadion v Sokolově (kapacita 5000 diváků – z toho 500 míst k sezení)
Klubové barvy: černá, žlutá a bílá
Webové stránky klubu: hcsokolov.cz
Umístění v poslední sezóně: 1. místo po ZČ, 2. místo v kvalifikaci o postup do 1. ligy
Trenér: Jaromír Carvan

Sestava z posledního utkání: Hruška (Fečo) – Říha, Priškin, Binias, Michálek – Sýkora, Duda, Tvrdek, Kukla, P. Račanský "A", Kašpar "A", Dimitrov, T. Pfister, V. Truhlář, Sus, Kuběna "C", Jirušek
__________________________________________________________________________________

BK Havlíčkův Brod x HC Baník Sokolov

znak týmu znak týmu
7-2-1-7 bilance 4-2-0-11
8., 26 bodů umístění 14., 16 bodů
59:57 skóre 59:83
5:0 (Písek, doma) nejvyšší výhra 9:2 (Jindřichův Hradec, venku)
3:7 (Bílina, doma) nejvyšší prohra 2:9 (Žďár nad Sázavou, venku)
Lukáš Endál – 22 bodů (11+11) nejproduktivnější hráč Kamil Tvrdek – 21 bodů (10+11)
Lukáš Endál – 11 gólů nejlepší střelec Kamil Tvrdek – 10 gólů
Jevgenij Kondratěv – 14 asistencí nejlepší nahrávač Kamil Tvrdek
Pavel Kuběna – 11 asistencí
Miroslav Duben
David Vala – 9 bodů (1+8)
nejproduktivnější obránce Ivan Říha – 7 bodů (1+6)
Jiří Zvolánek 2,87 (5 zápasů)
Čeněk Novák 3,08 (7 zápasů)
Lukáš Dusík 3,29 (7 zápasů)
průměr inkasovaných gólů na zápas Jan Harakal 2,50 (2 zápasy)
David Fečo 4,97 (12 zápasů)
Petr Hruška 4,25 (5 zápasů)

Proti Brodu v prvním vzájemném utkání chytala jednička Baníku David Fečo.
(Foto: hcsokolov.cz)

Sokolov spolupracuje s Energií, útok táhnou Tvrdek a Kuběna

V předešlých sezonách patřil pravidelně Sokolov mezi nejlepší týmy a v minulém soutěžním ročníku se dokonce v kvalifikaci popral o postup do 1. ligy. Teď ale přišlo velké vystřízlivění, za což hodně může i výrazné snížení finanční podpory od dosud nejvýznamnějšího partnera v regionu Sokolovské uhelné. Baník se od prvních kol trápí a v tabulce se potácí až na 14. příčce. Hodně spoléhá na spolupráci s Karlovými Vary, které k němu posílají své mladé hráče na otrkání v dospělém hokeji. Západočechům hodně pomohla výpomoc odchovance Radka Dudy, jenž se vrátil z Karlových Varů a režíroval důležité triumfy nad Kláštercem nad Ohří a v Jindřichově Hradci. Energie si však stáhla šikovného útočníka zpět a v sobotu tak v Kotlině s největší pravděpodobností hrát nebude.

V brankovišti Baníku se zatím představili tři gólmani. Jedničkou je jednadvacetiletý David Fečo, který zde vypomáhá z Karlových Varů a odchytal i první vzájemný zápas proti Havlíčkovu Brodu. Pět duelů absolvoval jeho starší kolega Petr Hruška, jenž naskočil do minulého utkání v Jindřichově Hradci, a dva starty má na kontě junior Jan Harakal. Trenér Jaromír Carvan velí hodně mladé obraně, v níž bodovým ziskem vyčnívá pětadvacetiletý odchovanec Ivan Říha (1+6). Velmi dobře si počíná i devatenáctiletý mladík Jakub Truhlář či Martin Gombár. Útok se točí hlavně kolem Kamila Tvrdka (10+11), nejproduktivnějšího hráče a nejlepšího střelce týmu, a kapitána Pavla Kuběny (8+11). Hlasitě na sebe upozorňují i Tomáš Sýkora (6+5), Petr Račanský (6+4) nebo bývalí hráči Havlíčkova Brodu, z Energie vypomáhající odchovanec Ondřej Beránek (7+3) či v Kotlině velmi dobře známý Petr Kukla (3+3).

„Dnes je to pozitivní hodnocení, pro nás jsou to zlaté tři body. Máme sérii, že jeden zápas vyhrajeme a dva prohrajeme. Potýkáme se s počtem hráčů,“ poukázal po výhře na ledě Vajgaru na největší bolest svého týmu trenér Jaromír Carvan. Vždyť v Jindřichově Hradci měl k dispozici jen čtyři obránce! „Dnes nás posílil Radek Duda, což není posila jen na led, ale hlavně do kabiny. Extraligový hráč na naší soupisce je jazýček na vahách, Radek za nás chce hrát, pokud nebude hrát někde jinde. Neřekl bych, že je to vliv na regulérnost soutěže,“ vyjádřil se lodivod Západočechů k největší hvězdě sokolovské sestavy.

Soupiska Baníku

Minule proti Havlíčkovu Brodu nastoupil i jeho odchovanec Ondřej Beránek.

Duda dirigoval demolici Vajgaru, zapsal šest bodů

Jindřichův Hradec se svého soupeře vůbec nezalekl a v 10. minutě šel do překvapivého vedení, když mířil přesně do černého Jiří Bárta. Potom ale začala naplno zářit karlovarská superstar Radek Duda, která přišla Baníku na pomoc z extraligové Energie. V utkání si připsala neuvěřitelných 6 kanadských bodů za jeden gól a 5 asistencí! Postupně dokonali mohutný obrat Roman Kašpar, Jan Priškin, dvě branky vstřelil Petr Kukla, Radek Duda a Petr Račanský.

Vajgar dál bojoval a dočkal se snížení, když se opět prosadil Jiří Bárta, ale nakonec se jednalo spíš o výkřik do tmy. Západočeši žádné překvapení nedopustili a svého soka dorazili dalšími třemi ranami z holí Petra Kukly, jenž završil hattrick, a Kamila Tvrdka, který prostřelil Spáčila hned dvakrát.

znak týmu 2 – 9 znak týmu

Branky a nahrávky: 10. Bárta (Přibyl), 34. Bárta (Popelka, Záhora) – 13. Kašpar (Duda), 15. Priškin (Duda), 18. Kukla (Tvrdek, Duda), 18. Duda (Kukla), 23. Račanský (Tvrdek, Duda), 28. Kukla (Sýkora), 45. Kukla (Tvrdek, Sýkora), 58. Tvrdek (Duda), 58. Tvrdek (Jirušek). Rozhodčí: Vokřál – J, Štětina, D. Štětina. Vyloučení: 8:7. Využití: 0:5. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 34:13. Diváci: 360. Třetiny: 1:4, 1:2, 0:3. Průběh utkání: 1:0, 1:6, 2:6, 2:9.

KLH Vajgar Jindřichův Hradec: Spáčil (Marek) – Kadlec, Koňařík, Tržil, Kohút, Port, Pípal, Popelka – Fencl, Bílek, Bárta, Brabec, Šafář, Voříšek, Záhora, Lazorišák, Zvoník, Drda, Samohejl, Přibyl.

HC Baník Sokolov: Hruška (Fečo) – Říha, Priškin, Binias, Michálek – Sýkora, Duda, Tvrdek, Kukla, P. Račanský "A", Kašpar "A", Dimitrov, T. Pfister, V. Truhlář, Sus, Kuběna "C", Jirušek.

Všechny zápasy

Velkou oporou Baníku je jeho zkušený kapitán a spolehlivý nahrávač Pavel Kuběna.

Brod se začíná zvedat. Řádí první útok a Kondratěv

Vypadá to, že Havlíčkův Brod se z nepříjemné krize vymanil ven. Konečně se mu začalo dařit na vlastním ledě, po prolomení série tří domácích porážek porážek v řadě proti Kobře Praha dokázal uhájit svou tvrz v Kotlině i proti Žďáru nad Sázavou, který v parádním derby Vysočiny přetlačil v nervy drásající bitvě těsně 3:2. Výhru přitom zajistilo elitní útočné komando Lukáš Endál - Miroslav Třetina - Patrik Přidal, jež mezi sebe rozdělilo všechny tři vstřelené branky.

Fantasticky přitom zapadli do týmu i Rusové, vždyť Jevgenij Kondratěv nasbíral dosud stejně kanadských bodů jako Endál! Daří se i dalším hráčům, které zezadu jistí ve famózní formě chytající navrátilec Čeněk Novák, jenž se stal jedním z hrdinů druholigové bitvy o Vysočinu z minulé soboty. Bruslaři chtějí navázat na dvě domácí vítězství i proti Sokolovu, jejich výhra a zaváhání nejbližších soupeřů nad nimi by je totiž mohlo výrazně přiblížit elitní šestce.

„Byl to výborný zápas. My jsme tlačili, ale soupeř dával rychle puky ze třetiny, měl brejky a hodně nás podržel Čenda. Důležité je, že jsme o sobě nezačali pochybovat a zvítězili jsme,“ neskrýval spokojenost po výhře v prestižním derby brodský trenér Aleš Totter. „Myslím si, že ještě před třemi týdny bychom ten zápas nezvládli a po gólu na 1:1 nebo 2:2 bychom nezareagovali tak, jak dneska. Závěr jsme pak celkem v klidu dohráli a myslím si, že to bylo zasloužené,“ upozornil na to, že jeho svěřenci se v poslední době zlepšují.

Gólman Čeněk Novák předvedl v derby parádní výkon a výrazně se podílel na výhře.

Bitvu o Vysočinu ovládl Brod, spasil ho v závěru Přidal

Prestižní derby Vysočiny patřilo na začátku Plamenům, které byly mnohem aktivnější a nebýt skvěle chytajícího brankáře Nováka, který všechny jejich šance pochytal, bylo by s domácími hodně zle. Postupem času se hra vyrovnala, ale na góly si museli fanoušci počkat až do třetí periody. Na jejím začátku vyrobili hosté u své brány obrovskou chybu a Lukáš Endál při oslabení trefil takřka prázdnou bránu. Žďárští však brzy slavili vyrovnání, když úchvatnou kombinaci na jeden dotek zakončil zblízka exRebel Luboš Kunstmüller.

Skóre se znovu změnilo v 51. minutě, když si Lukáš Endál pohrál se soupeřovou obranou a jeho výborný pas před brankoviště uklidil za Blažíčkova záda kapitán Miroslav Třetina. Plameny dál bojovaly a byly za svou snahu odměněny v 56. minutě, když při hře v početní převaze narýsoval Petr Beneš lahůdkovou nahrávku před bránu na volného Michala Kaňku, jenž už měl snadnou práci. Tři body ale nakonec zůstaly v Kotlině, když na konečných 3:2 upravil z dorážky v 57. minutě Patrik Přidal.

znak týmu 3 – 2 znak týmu

Branky a nahrávky: 41. Endál (Třetina, Vala), 51. Třetina (Endál, Přidal), 57. Přidal (Kolda, Endál) – 43. Kunstmüller (Beneš, Kaňka), 56. Kaňka (Beneš). Rozhodčí: Tomáš Battěk – Michal Laczko, Michal Tasch. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1053. Třetiny: 0:0, 0:0, 3:2. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.

BK Havlíčkův Brod: Novák (Dusík) – Lacina, Duben "A", Vala, Kolda, Kořínek, Loginovskij, Pecen, Kulhánek – Chlubna, Kondratěv, Vlasov – Přidal, Třetina "C", Endál "A" – Kuchta, Jelínek, Ludvík – Hlídek, Cejpek, Abbrent.

SKLH Žďár nad Sázavou: Blažíček (Sláma) – Beneš, P. Staněk "A", Pleva "A", L. Střecha, Smejkal "C", Rašner, M. Vítek – Kunstmüller, Kaňka, Krupka, Březina, P. Štěpánek, Kovářů, D. Vítek, Bureš, T. Střecha, Hron, Gregar.

Bruslaři dvakrát ztratili vedení a získali jen bod

Sokolov začal utkání velmi dobře a už v 6. minutě se radoval z vedení, když se ujala nenápadná střela Martina Gombára od modré čáry. Vyrovnání na sebe ale nenechalo dlouho čekat, v 10. minutě se po Davidu Valovi dostal k puku Lukáš Endál a věděl si s ním rady. V prostřední části dokonal Brod obrat, když využil rychlý protiútok Miroslav Třetina.

Baník nesložil zbraně a v závěru druhé třetiny srovnal krok, když nadvakrát propasíroval puk za Dusíkova záda Jaromír Krejsa. Hostům sice vrátil hubený náskok při vlastním oslabení kapitán Miroslav Třetina, ale potom dvakrát zaúřadoval při přesilovce Petr Račanský. Nejdříve srovnal na 3:3 a v prodloužení vystřelil domácím bonusový bod.

znak týmu 4 – 3p znak týmu

Branky a nahrávky: 6. Gombár (Tvrdek), 35. Krejsa, 53. Račanský (Říha), 61. Račanský (Kuběna, Tvrdek) – 10. Endál (Vala), 26. Třetina (Vala), 41. Třetina (Endál). Rozhodčí: Jakub Valenta – Tomáš Černý, Petr Fiala. Vyloučení: 3:8. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 144. Třetiny: 1:1, 1:1, 1:1 - 1:0. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 4:3.

HC Baník Sokolov: Fečo (Frček) – Říha, Truhlář, Gombár, Priškin, Binias – Kuběna "C", Račanský "A", Sýkora, Tvrdek, Beránek, Zikmund, Krejsa, Kašpar "A", Vrána.

BK Havlíčkův Brod: Dusík (Zvolánek) – Vala, Duben "A", Kořínek, Mendl, Loginovskij, Kolda, Kříž – Přidal, Třetina "C", Endál "A" - Chlubna, Kozlík, Kuchta - Kondratěv, Vlasov, Ludvík - Cejpek, Hlídek.

Lukáš Endál byl při derby u všech brodských gólů a už vede produktivitu týmu.

Patrik Přidal: Nevím, co mám od Sokolova očekávat

„Sokolov je v této sezoně takový zvláštní. Co si já pamatuji, tak vždy byl jedním z nejlepších týmů ve druhé lize. Mají svůj herní styl, nebo spíš „nestyl“, a hrají takový „hurá“ hokej. Nedá se od nich nic předem očekávat, uvidíme, v jaké přijedou sestavě. Můžeme se připravovat jenom podle toho zápasu, který jsme odehráli u nich. Tam jsme si to prohráli úplně sami,“ zamyslel se před utkáním nad hrou soupeře útočník Patrik Přidal.

Postavení v tabulce

Havlíčkův Brod si důležitým triumfem v derby Vysočiny nad Žďárem nad Sázavou ve druholigové tabulce polepšil a poskočil na 8. příčku. Pokud zvládne i zápas se Sokolovem a získá tři body, výrazně se může přiblížit elitní šestce, kterou v současné době uzavírá se čtyřbodovým náskokem na Bruslaře Jablonec nad Nisou. Sedmé Řisuty jsou nad tom bodově stejně jako Brod, devátý Nymburk na něj ztrácí bod a desátý Písek dva.

Sokolov se drží na 14. místě tabulky, z ní mu chybí jediný bodík na třináctý Pelhřimov. Zároveň si ale musí dávat velký pozor na své nejbližší pronásledovatele, protože o jediný bod méně má na kontě Děčín a dva body zpět už najdeme Bílinu s Kláštercem nad Ohří. Na dvanáctou pozici ztrácí Baník už 7 bodů.