20. 11. 2015 | Ladislav Vácha

Prestižní derby Vysočiny po 10 letech! Do Kotliny přijede Ždár

Bitva s velkým B je tady! Havlíčkobrodští hokejisté se v sobotu 21. listopadu od 17:00 střetnou na ledě své Kotliny v prestižním derby Vysočiny se Žďárem nad Sázavou. Oba krajští rivalové spolu naposledy poměřili v soutěžním utkání síly v sezoně 2005/2006, tedy před deseti lety! Zajímavý souboj ještě okoření postavení v tabulce, kde spolu oba týmy sousedí, a také to, že asistentem trenéra Plamenů se nedávno stala havlíčkobrodská legenda Jaroslav Benák. Zápas si určitě nenechte ujít a přijďte fandit! (Foto: René Rámiš, hokejzr.cz)

SKLH Žďár nad Sázavou

Založení klubu: 1938
Stadion: Zimní stadion Na Bouchalkách (kapacita 3 500 míst)
Klubové barvy: bílá a červená
Webové stránky klubu: hokejzr.cz
Umístění v poslední sezóně: 7. místo po ZČ, čtvrtfinále play-off (porážka s Táborem 0:3 na zápasy)
Trenér: Martin Sobotka

Sestava z posledního utkání: Sláma – Beneš, Staněk, Pleva, L. Střecha, Smejkal, Rašner, M. Vítek – Kunstmüller, Kaňka, Krupka, Bureš, Štěpánek, Kovářů, D. Vítek, Gregar, T. Střecha
__________________________________________________________________________________

BK Havlíčkův Brod x SKLH Žďár nad Sázavou

6-2-1-7 bilance 6-2-1-7
10., 23 bodů umístění 9., 23 bodů
56:55 skóre 67:57
5:0 (Písek, doma) nejvyšší výhra 10:3 (Pelhřimov, doma)
3:7 (Bílina, doma) nejvyšší prohra 3:9 (Řisuty, doma)
Jevgenij Kondratěv – 22 bodů (8+14) nejproduktivnější hráč Tomáš Střecha – 19 bodů (12+7)
Lukáš Endál – 10 gólů nejlepší střelec Tomáš Střecha – 12 gólů
Jevgenij Kondratěv – 14 asistencí nejlepší nahrávač Pavel Staněk – 17 asistencí
Miroslav Duben – 9 bodů (1+8) nejproduktivnější obránce Pavel Staněk – 17 bodů (0+17)
Jiří Zvolánek 2,87 (5 zápasů)
Čeněk Novák 3,00 (6 zápasů)
Lukáš Dusík 3,29 (7 zápasů)
průměr inkasovaných gólů na zápas Jiří Sláma 2,46 (13 zápasů)
Robin Blažíček 4,68 (6 zápasů)

Brankoviště Plamenů pravidelně stráží šestadvacetiletý gólman Jiří Sláma.
(Foto: Petr Kraus, fotokraus.cz)

Žďár hraje ve skvělé formě, pomohl mu příchod kouče Benáka

Plameny začaly sezonu velmi dobře. V úvodním kole sice doma podlehly silným Klatovům 4:5, ale potom bodovaly čtyřikrát za sebou, když k vítězstvím v Trutnově, nad Bílinou a nad Nymburkem přidaly i bod z Děčína. Potom však na soubor z Bouchalek sedla těžká krize, ze sedmi utkání vytěžil jen tři body, když doma rozstřílel Sokolov 9:2. Na střídačce v té době už stál jako asistent trenéra Jaroslav Benák, velká legenda havlíčkobrodského hokeje, kterého Žďár nad Sázavou zavolal na pomoc. A odezva na sebe nenechala dlouho čekat! Žďárští hokejisté vyhráli všechny čtyři předešlé duely, když v derby Vysočiny uštědřili Pelhřimovu potupnou porážku 3:10.

O obsazení brankoviště se ve Ždáru nad Sázavou stará hlavně šestadvacetiletý gólman Jiří Sláma, který je neodmyslitelnou stálicí sestavy. Záda mu kryje o necelé dva měsíce mladší Robin Blažíček, jenž zasáhl zatím do šesti utkání. V zadních řadách je nejvíce vidět třiatřicetiletý mazák Pavel Staněk, jenž je nejproduktivnějším obráncem (0+17). Daří se i Adamu Rašnerovi, Martinu Plevovi či navrátilci z Vrchlabí a bývalému Rebelovi Petru Benešovi. Útok táhne teprve jednadvacetiletý mladíček Tomáš Střecha (12+7), jenž vládne kanadskému bodování týmu i tabulce střelců. Opomenout nesmíme ani bývalé hráče Brodu Petra Štěpánka a Luboše Kunstmüllera či Michala Kaňku s Davidem Vítkem.

Žďárští naposledy získali dva body, když před svými fanoušky zdolali poslední Vajgar až po prodloužení. „Po prvních deseti minutách jsem si myslel, že budou v klidu tři body. Ale po našich chybách a nedůslednosti některých hráčů, jsem zklamaný. Jsem zklamaný z výkonu především některých zkušených hráčů,“ zlobil se asistent trenéra Jaroslav Benák. „Určitě jsme od zápasu čekali víc. Začali jsme dobře, vedli jsme 2:0, ale pak jsme bohužel udělali dvě fatální chyby. Zrovna, když už jsme si mysleli, že to je rozhodnuté, dostaneme soupeře do zápasu,“ neskrýval rozladění Michal Kaňka. „Proti Brodu jsem hrál mnohokrát, dokonce i derby za Třebíč, ale za Žďár to bude poprvé. Určitě přijde hodně lidí a bude skvělá atmosféra. Takovéhle zápasy jsou vždycky super,“ vyhlíží derby v Kotlině.

Soupiska Plamenů

Dobrá posila. Plameny posílil zkušený kouč a legenda Brodu Jaroslav Benák.
(Foto: René Rámiš, hokejzr.cz)

Žďár nad Sázavou sice porazil Vajgar, ale ztratil bod

Plameny vůbec na nic nečekaly a šly do rychlého vedení. Hned v první minutě se trefil Michal Kaňka a na sklonku 6. minuty poslal svůj tým do dvougólového trháku navrátilec z Vrchlabí Petr Beneš. Hosté se ale ve druhé části první třetiny obdivuhodně zvedli a na vyrovnání z holí Adama Přibyla s Martinem Záhorou jim stačily jen dvě minuty a jedna sekunda k tomu. Poslední slovo však patřilo před úvodní sirénou domácím, ve 20. minutě využil přesilovku 5 na 3 po nádherné kombinaci Luboš Kunstmüller.

Po přestávce se však děly Na Bouchalkách nečekané věci! Na 3:3 srovnal z trestného střílení Jiří Bárta a ve třetí periodě dokonal senzační obrat při hře v početní převaze David Bílek. Sobotkovi svěřenci však odpověděli už za 23 sekund Lukášem Burešem a nakonec urvali po tuhém boji vítězství, když jim bonusový bod vystřelil v prodloužení Petr Štěpánek.

znak týmu 5 – 4p znak týmu

Branky a nahrávky: 1. Kaňka (Krupka, Beneš), 6. Beneš (T. Střecha, Staněk), 20. Kunstmüller (Kaňka, Staněk), 44. Bureš (Kovářů, Štěpánek), 62. Štěpánek – 13. Přibyl (Záhora, Pípal), 15. Záhora (Přibyl, Bárta), 39. Bárta (TS), 44. Bílek (Voříšek, Brabec). Rozhodčí: Czubaj – Klouda, Musil. Vyloučení: 2:6. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 42:27. Diváci: 582. Třetiny: 3:2, 0:1, 1:1 - 1:0. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3, 3:4, 5:4.

SKLH Žďár nad Sázavou: Sláma – Beneš, Staněk, Pleva, L. Střecha, Smejkal, Rašner, M. Vítek – Kunstmüller, Kaňka, Krupka, Bureš, Štěpánek, Kovářů, D. Vítek, Gregar, T. Střecha.

KLH Vajgar Jindřichův Hradec: Spáčil – Jon, Koňařík, Tržil, Kohút, Břečka, Pípal, Kříž, Fencl, Bílek, Bárta, Brabec, Pašek, Voříšek, Záhora, Lázorišák, Drda, Zvoník, Přibyl, Košťál.

Minulé zápasy Plamenů

SKLH Žďár nad Sázavou – HC Vlci Jablonec nad Nisou 2:3
HC Klášterec nad Ohří – SKLH Žďár nad Sázavou 1:4
SKLH Žďár nad Sázavou – HC Lední Medvědi Pelhřimov 10:3
IHC Písek – SKLH Žďár nad Sázavou 0:4
SKLH Žďár nad Sázavou – KLH Vajgar Jindřichův Hradec 5:4p

Poklidný přátelák? Kdepak, před sezonou to v přípravném duelu pořádně vřelo.

Bruslaři potřebují derby zvládnout, střed tabulky je našlapaný

Havlíčkův Brod minulou sobotu konečně ukončil dlouhé čekání na domácí výhru a skolil před svými fanoušky silnou Kobru Praha. Bruslaři měli skvěle rozehraný zápas i ve Vrchlabí, kde po dvou třetinách vedli zásluhou Lukáše Endála těsně 1:0, ale hokejisté z Krakonošova revíru dokonali ve třetí periodě velkolepý obrat a došli si pro triumf 4:2. Soubor z Kotliny potřebuje v sobotu derby Vysočiny nutně zvládnout, tabulka je na okraji lepší desítky neuvěřitelně našlapaná. Vždyť stejně bodů, 23, mají právě Plameny i jedenáctý Trutnov!

„Odehráli jsme dobrý zápas, ale ve třetí třetině jsme se nechali unést emocemi a v důležitých momentech jsme nebyli koncentrovaní. Poměr vyloučených ve třetí třetině (2:7) neodpovídá průběhu hry. Rozhodčí si to musí srovnat ve svém svědomí,“ zlobil se po utkání v Krkonoších trenér Aleš Totter na své svěřence i rozhodčí. „Znovu chválím naše skvělé fanoušky a doufám, že si v sobotu užijí derby se Žďárem,“ vysekl poklonu věrným příznivcům, kteří nechyběli ani ve Vrchlabí.

Rodiče Tomáše Chlubny, který za Plameny hrál, bydlí kousek od Bouchalek.

Brod hubené vedení neudržel, Vrchlabí skvěle otočilo

Úvodní dvacetiminutovka žádnou branku nenabídla, góly začaly padat až v prostřední periodě. A překvapivě šli do vedení hosté, když nahrávku od Miroslava Třetiny přebral Lukáš Endál a přesnou ranou nedal brankáři Jakubu Jelínkovi žádnou šanci. Domácí se dlouho trápili, ale v závěrečné části se rozjeli, když rozechvěli síťku za Dusíkovými zády Patrik Urban, Tomáš Šťastný, Martin Filip a Tomáš Jirků. Havlíčkův Brod už se zmohl jen na symbolické snížení sekundu před koncem na 4:2, když využil hezký únik Tomáš Chlubna.

znak týmu 4 – 2 znak týmu

Branky a nahrávky: 44. Urban (Jandejsek, Bláha), 52. Šťastný (Jebavý), 57. Filip (Jirků, Jebavý), 60. Jirků (Šťastný, Filip) – 26. Endál (Třetina), 60. Chlubna (Duben, Vlasov). Rozhodčí: Kopeček – Hurita, Urubčík. Vyloučení: 6:12. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 899. Třetiny: 0:0, 0:1, 4:1. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2.

HC Vrchlabí: Jakub Jelínek (Abrahám) – Jebavý, Kadavý, Klement, Lenoch, Jandejsek, deCarvalho, Matějček, Chleborád – Šťastný, Filip "C", Jirků, Maďar, Šimoníček, Matějka, Bláha, Urban, Oppelt, Srnský, Blažej, Krsek.

BK Havlíčkův Brod: Dusík (Novák) – Duben, Lacina, Kořínek, Loginovskij, Vala, Kolda – Vlasov, Kondratěv, Chlubna, Kozlík, Ludvík, Kuchta, Přidal, Třetina "C", Endál, Jan Jelínek.

Brod vyhrál díky první třetině, Plameny dotahovaly marně

Oba soupeři na sebe narazili v soutěžním utkání naposledy před deseti lety, v sezoně 2005/2006, jež se stala pro Havlíčkův Brod nezapomenutelná, protože v ní vybojoval vytoužený návrat do 1. ligy. Na Bouchalkách se představil v posledním kole základní části a první dvacetiminutovku zvládli famózně. Plamenům, za které nastoupil mimo jiné i Radek Chlubna, příbuzný současného brodského útočníka Tomáše Chlubny, zasadili po dvou úderech Lukáše Havla a jedné trefě Aleše Kreuzera tři rány. Domácí začali úřadovat na přelomu první a druhé půlky utkání, první gól Žďáru vstřelil Jiří Plachý a na nejtěsnější rozdíl snížil Tomáš Smejchal. Další gól ve své síti už však tehdejší Rebelové nepřipustili a odvezli si výhru 3:2.

znak týmu 2 – 3 znak týmu

Branky a nahrávky: 29. Plachý (Bukáček), 31. Smejkal (Tůma, Muhlfait) – 16. Kreuzer (Kukla), 18. Havel (Cachnín, Sedláček), 20. Havel. Rozhodčí: Milan Palášek – Daniel Reich, Přemysl Skopal. Vyloučení: 9:10, navíc Endál, Cachnín, Kukla a Zmrhal (všichni HBR) 10 min. OT [NESP]. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 408. Třetiny: 0:3, 2:0, 0:0. Průběh utkání: 0:3, 2:3.

SKLH Žďár nad Sázavou: Řehoř – Bukovský, M. Sláma, Zigmund, Smejkal, Fiala, Pleva, R. Sobotka, Koželuh – Tulis, Tůma, Kaut, Tichý, Lazorišák, Bukáček, R. Chlubna, Šťastný, Klepetko, Dítě, Plachý, Muhlfait.

HC Rebel Havlíčkův Brod: L. Novák – Beránek, Sedláček, Roháčik, Mečiar, Vomela, Zmrhal, O. Staněk, Šulc, O. Včela – Čermák, Žák, Kukla, P. Včela, Kreuzer, Endál, Cachnín, Kunstmüller, Havel, Kubát.

Brankář Lukáš Dusík předvedl ve Vrchlabí fantastický výkon a držel Brod ve hře o body.

Bitva na ledě i v hledišti. Derby bude mít říz!

Oba fanouškovské tábory rozhodně nelení a před nesmírně prestižním soubojem, který bude mít pikantní příchuť i díky sousedství v druholigové tabulce, mobilizují své síly. Brodské sdružení Rebel Hearts zve všechny do kotle, příznivci Plamenů zase pořádají velký vlakový výjezd.

Postavení v tabulce

Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou jsou na tom v tabulce úplně stejně. Oba krajští rivalové mají na kontě shodně 23 bodů, deváté Plameny jsou o místo výš jen díky lepšímu skóre. Stejně bodů dosud urval i jedenáctý Trutnov, osmý Písek získal jen o bod víc, sedmé Řisuty o tři.