6. 3. 2024 | Milan Sochor

Významné góly Lukáše Endála: Hattricky i postupové trefy

V sobotu 2. března 2024 pojistil Lukáš Endál vítězství Bruslařů nad Novým Jičínem gólem do prázdné brány. Byla to jeho 200. trefa v dresu Havlíčkova Brodu. Sám rád vzpomíná na všechny góly proti Jihlavě nebo na hattrick do sítě Žďáru nad Sázavou. Podívejte se na jeho dalších pět významných zásahů.

Vítej v dospělém hokeji

Lukáš Endál odešel v dorosteneckém věku do pražské Slavie. Do seniorského hokeje ovšem vkročil v mateřském Havlíčkově Brodě, kde v postupové sezoně 2005/06 sbíral první zkušenosti mezi muži ještě coby junior. V základní části zasáhl do šesti utkání, v nichž vyšel bodově naprázdno. V play off už však pomohl svému mužstvu 7 body (3+4) v 9 zápasech.

Z první trefy se radoval ve třetím duelu osmifinálové série proti Kobře Praha, který se hrál v pondělí 13. února 2006. Na kluzišti soupeře zvyšoval vedení Rebelů po asistencích Aleše Kreuzera a Petra Kukly na 3:0. Broďáci nakonec vyhráli 8:0 a hladce postoupili do čtvrtfinále. Brankářem, který poprvé inkasoval z hole Lukáše Endála, byl Tomáš Vostárek. Ten nikdy nechytal na vyšší úrovni než té druholigové, kde kromě Kobry Praha nastupoval také za Kralupy nad Vltavou.

Zajímavost: Za Kobru Praha v této sérii hrál také Jan Knotek, který o dvě sezony později posílil prvoligové Rebely. S Kotlinou spojil pět sezon. Následně přestoupil do Olomouce, se kterou vybojoval postup do extraligy a mezi její lídry se řadí dodnes. Na Hané hraje už jedenáctou sezonu.

Takhle chutná profesionální hokej

Sezona 2005/06 byla pro Lukáše Endála poslední mládežnickou. Hned v dalším ročníku odehrál tři extraligová utkání za A-tým pražské Slavie, ve kterých se jednou prosadil. V úterý 26. září 2006 v pražském derby po asistenci Michala Vondrky prostřelil Dušana Salfického, porážce 2:6 se Spartou ale nezabránil. Většinu času však strávil ve svém, v té době už prvoligovém, Havlíčkově Brodě. V něm nastoupil k 37 zápasům a do statistik si připsal 9 kanadských bodů (4+5).

První prvoligové branky se dočkal v pondělí 9. října 2006, kdy Rebelové v 10. kole hostili Hradec Králové. Hosté vedli v Kotlině po dvou třetinách 4:1. Broďáci se ale nevzdali. Lukáš Endál po asistenci Jiřího Vašíčka v 51. minutě snížil na 2:4 a zavelel ke stíhací jízdě. Rebelové vyrovnali a vybojovali alespoň bod, nakonec totiž padli po samostatných nájezdech. V bráně Hradce Králové tenkrát stál Alexandr Hylák, jenž má na svém kontě přes 40 extraligových startů v barvách Pardubic, Komety Brno a Plzně.

Lukáše Endál zažil největší úspěch novodobé historie, s Rebely postoupil do semifinále první ligy
(Foto: Vladimír Kunc)

Hattrick, který se podepsal pod největší úspěch novodobé historie

Největšího úspěchu novodobé historie Rebelové dosáhli v sezoně 2010/11, kdy postoupili až do prvoligového semifinále. Ve čtvrtfinálové sérii vyřadili Olomouc poměrem 4:2 na zápasy. Broďáci vykročili do čtvrtfinále pravou nohou, hned v prvním duelu v pátek 18. února 2011 na soupeřově kluzišti vybojovali důležitou výhru.

Pod ní se výrazně podepsal Lukáš Endál, k vítězství 4:3 pomohl hattrickem. Jeho třetí zásah, na který mu přihráli Vojtěch Němec s Václavem Meidlem, byl navíc rozhodující. Brankoviště Olomouce v té době hájil Martin Prusek, jenž má bohaté zkušenosti s českou extraligou, ruskou KHL i zámořskou NHL.

Trefa, která rozhodla památné derby

Havlíčkobrodští hokejisté po devíti prvoligových sezonách spadli o patro níž. Hned v druhé druholigové sezoně 2016/17 ale bojovali o rychlý návrat zpět. Jenže ve čtvrtfinále se jim do cesty postavil Žďár nad Sázavou, se kterým Bruslaři ze čtyř zápasů základní části uhráli jediný bod. Play off je ovšem nová soutěž a Havlíčkův Brod postoupil do semifinále po vítězství 3:1 na zápasy.

Největší drama přineslo v sobotu 18. března 2017 poslední utkání na Bouchalkách. Domácí se ve třetí třetině dostali do vedení 2:1, které drželi téměř až do konce. Jenže Bruslaři 11 sekund před koncem vyrovnali a po necelých sedmi minutách prodloužení rozhodli díky gólu Lukáše Endála, na který mu nahrál David Kozlík. Broďáci tak prožili jednu z nejhezčích oslav postupu. Brankářem soupeře byl v tomto památném derby Milan Řehoř.

Lukáše Endál zařídil postup do semifinále gólem v prodloužení
(Foto: Luboš Vácha)

Gól, po kterém byli Bruslaři jednou nohou v první lize

Cesta za postupem skončila v sezoně 2016/17 až v kvalifikaci. Jen díky lepšímu skóre nakonec první ligu vybojoval Vsetín. Bruslaři měli druhou šanci hned o rok později. Play off prošli bez jediné prohry a dostali se do kvalifikace znovu. Až v ní poprvé poznali hořkost porážky, když podlehli Porubě na jejím hřišti těsně 4:5. Před posledním zápasem v neděli 15. dubna 2018 měli ovšem Broďáci vše ve vlastních rukou. Věděli, že kvůli nešťastnému systému potřebují v domácí odvetě Porubu porazit alespoň o dva góly.

Po vyrovnané první třetině poslal na začátku té druhé Lukáš Endál Bruslaře do vedení 2:1. A na začátku třetí periody po přihrávkách Miroslava Třetiny a Tomáše Semráda zvýšil na 3:1. V tu chvíli Broďáci postupovali do první ligy. Jenže Poruba osm minut před koncem snížila na konečných 3:2 z pohledu Havlíčkova Brodu. Přestože domácí zvítězili, Kotlinu pohltilo zklamání. K postupu chyběl gól. V bráně Poruby stál tenkrát Andreas Kubáň.