1. 9. 2015 | Milan Sochor, Klára Petrásková, Lukáš Štěrovský

Mladší dorostence čekal křest ohněm, na ledě mistra gól nevstřelili

HRADEC KRÁLOVÉ – Mladší dorostenci jako první zahájili novou sezonu 2015/16. Hned na úvod je čekal tvrdý oříšek. K prvnímu kolu vyrazili totiž na led Hradce Králové, který se chce pokusit ovládnout extraligu mladšího dorostu potřetí za sebou. Domácí byli od začátku střelecky aktivnější. Po bezbrankové první třetině se rozhodovalo ve druhé části, kdy Hradečtí Havlíčkovu Brodu utekli na rozdíl tří branek. Ve třetí periodě sice svěřenci Aleše Kraučuka dokázali domácí mužstvo přestřílet, jediná branka této části hry ale padla do sítě Jakuba Kružíka.

V první třetině se skóre nezměnilo

Úvodní dvacetiminutovka příliš mnoho zajímavých akcí nepřinesla. Aktivnější z obou týmů byl ten hradecký, který si i přes množství nepřesností přece jen nějaké šance vypracoval. Pokorného nebezpečná teč ze třetí minuty skončila mimo, dva pokusy Matěje Moronga se za brankovou čáru také nedostaly, přičemž ten druhý byl asi největší šancí první periody. Petr Poppel zavezl kotouč do útočného pásma a vyslal křižnou přihrávku na Moronga. Ten však nikým nechráněn z velkého úhlu poslal puk pouze napříč brankovištěm.

Zato Havlíčkovu Brodu se příliš nedařilo dostat kotouč před domácího strážce branky. Většina jeho pokusů končila mimo nebo byla zblokována hradeckými hokejisty. Gól nepřinesly ani tři přesilové hry, a tak se skóre před první přestávkou nezměnilo.

Hradecká převaha se proměnila v góly

Ihned po přestávce promarnili velkou šanci Havlíčkobrodští. Přihrávku Teplého Cachnín umístil jen do domácího brankáře, který se rychle přesunul brankovištěm. Následná přesilovka Mountfieldu ještě branku nepřinesla, čas 24:01 však ano. Odraženou střelu poslal na Kružíka Hladík a s následnou dorážkou neměl problém Štěpán Růta. Hosté měli záhy možnost vyrovnat, v akci dvou na jednoho ale Dvořáka nepřekonali. Pravidlo „nedáš, dostaneš“ platilo i tentokrát. Ve dvacáté osmé minutě dorazil Krištofovu střelu do Kružíkovy svatyně bekhendem opět Štěpán Růta – 2:0.

A domácí pokračovali v nastoleném tempu, ve druhé třetině soupeře výrazně přehrávali. Půlminutovou přesilovou hru 5 na 3 využít nedokázali, následnou klasickou už však ano. Nahození od modré čáry se ocitlo u dvojice úplně volných hradeckých hráčů. Jeden z nich, Štěpán Pokorný, se puku ujal a bekhendovou kličkou ho dopravil za Kružíkova záda. Dvojnásobnou přesilovku si krátce poté vyzkoušel i Havlíčkův Brod. Taktéž bezúspěšně. V závěru prostřední části hokejisté zpod Bílé věže nevyužili další početní výhodu a do kabin se šlo za stavu 3:0.

Domácí si vítězství pohlídali, Dvořák slavil nulu

Třetí perioda vypadala ze začátku hodně podobně jako ta první. Hráči obou celků bruslili z jedné poloviny kluziště na druhou a střel bylo k vidění pramálo. Místo toho se často bojovalo o puk v prostoru mantinelů. První větší šance přišla v devětačtyřicáté minutě, kdy Dvořák proti střele havlíčkobrodského hokejisty stačil vytáhnout lapačku.

Čtvrtý zásah do soupeřovy brány přidal Hradec v čase 52:37. Přihrávku Pokorného směřující z rohu proměnil střelou mezi nohy Matěj Morong – 4:0. Od této chvíle bylo zjevně rozhodnuto. Hráči Havlíčkova Brodu ve svých snahách o vstřelení gólu lehce polevili a na výsledku nic nezměnila ani poslední hradecká přesilová hra. Výhru v úvodním zápase sezóny si tak připsali hokejisté Mountfieldu a získali za ni první tři body do tabulky. Gólman Daniel Dvořák navrch slavil čisté konto.

Extraliga mladšího dorostu

Branky a nahrávky: 25. Růta (Hladík, Krištof), 28. Růta (Krištof), 33. Pokorný (Morong), 53. Morong (Š. Pokorný, Krištof). Rozhodčí: Veselý – Novák, Potůček. Vyloučení: 5:7, navíc Hybeš (HBR) 10 min OT. Využití: 1:0. Diváci: 100. Střely na branku: 33:23. Průběh utkání: 4:0.