20. 12. 2013 | Pavel Buňat

K poslednímu zápasu roku 2013 přijedou Benátky nad Jizerou

Kalendářní rok 2013 uzavřou havlíčkobrodští hokejisté v sobotu 21. prosince zápasem s Benátkami nad Jizerou. Soupeř se díky výsledkům z posledních kol vyhoupl na osmé místo v tabulce, které jako poslední zajišťuje účast v jarních kolech play-off. Letos se Rebelům proti Benátkám daří – doma předvedli famózní obrat a tři body vybojovali i na jejich ledě. V obou případech se ale na výhru pořádně nadřeli. Jak tomu bude do třetice, uvidíme v sobotu od 17.30 hod. „Chceme sobě i fanouškům udělat hezké Vánoce. Doufáme, že jich přijde hodně a my určitě uděláme všechno proto, abychom vyhráli,“ zve na utkání útočník Jakub Kadlec.

HC Benátky nad Jizerou

Benátečtí aktuálně táhnou vyrovnanou druhou polovinu tabulky, která usiluje o vstup do play-off. V současné době má sedmý Havířov desetibodový náskok na osmé místo, a tak se může na konci základní části stát, že zbývajících šest celků svede souboj o poslední volné místo pro vyřazovací boje. Aktuálně jej drží Benátky nad Jizerou, byť jen s jednobodovým náskokem.
Hokejisté od řeky Jizery měli výsledkově velice špatný úvod sezony, po kterém byli až na samém chvostu prvoligové tabulky. Herně se zvedli na konci října a začali pravidelně sbírat body. Pro zajímavost: v posledních 22 kolech bodovali hned 16krát. Není proto divu, že si v tabulce výrazně polepšili.
Asi nejpovedenějším výsledkem je ani ne týden starý skalp ligového lídra z Mladé Boleslavi. Benátky překvapivě uspěly 4:3 po samostatných nájezdech. V utkání dokonce vedly už o tři branky. Na začátku listopadu skvěle zahrály i proti Olomouci, kterou porazily 2:0. Naopak se stejným soupeřem prohrály v úvodu ligového ročníku 2:8 a podobně dopadly v Šumperku, kde jim Draci uštědřili debakl 3:9.

Týmové statistiky po 34. kole

20-1-1-12 bilance 10-4-5-15
4., 63 bodů umístění 8., 43 bodů
103:89 skóre 80:102
9:2 (Beroun, D) nejvyšší výhra 5:0 (Beroun, D)
12,40 % využití přesilových her 12,67 %
16 gólů v přesilovce 19
0:6 (Mladá Boleslav, V) nejvyšší prohra 2:8 (Olomouc, V)
Lukáš Havel 33 bodů (20+13),
Petr Polodna 33 bodů (8+25)
nejproduktivnější hráč Josef Skořepa 20 bodů (9+11)
Lukáš Havel 20 gólů nejlepší střelec Jan Plodek 12 gólů
Petr Polodna 25 asistencí nejlepší nahrávač Jan Skořepa 11 asistencí
Tomáš Kolafa,
Karol Korím - oba 12 bodů (2+10)
nejproduktivnější obránce Ján Niko 10 bodů (0+10)

Jan Plodek i letos pálí ostrými. Foto: hokejbenatky.cz

Hráče Benátek nad Jizerou byste na čele prvoligové produktivity hledali marně. Týmovým statistikám vévodí již dlouholetý hráč týmu Josef Skořepa s dvaceti kanadskými body (9+11). Aktuálně je i nejlepším nahrávačem týmu. Zdatně mu sekundují Michal Bárta a třiadvacetiletý obránce Ján Niko - oba asistovali u deseti branek. Nejlepším střelcem je exliberecký Jan Plodek, jenž se trefil už 12krát. Následují Skořepa (9), Bárta (7), Vít Jonák (7) a Tomáš Klimt (6).

Už šest brankářů letos obléklo benátecký dres. Nejvytíženějším, nejúspěšnějším a nejžhavějším kandidátem pro post jedničky na sobotní zápas je jednoznačně Jan Lukáš. Teprve dvacetiletý gólman se loni krátce mihl v týmu Olomouce, kde předváděl skvělé výkony, v nichž pokračuje i letos. V této sezoně oblékl jak dres Benátek nad Jizerou, tak i Litoměřic. Více se mu daří u řeky Jizery, kde má po jedenácti zápasech průměr 1,83 inkasovaného gólu na zápas a úspěšnost 94,57 %. V Litoměřicích se mu dařilo méně, a tak ho mezi prvoligovými gólmany najdeme „až“ na sedmém místě. Pokud bychom v potaz brali jenom výkony z Benátek nad Jizerou, měl by společně s olomouckým Vošvrdou nejlepší úspěšnost zákroků. Druhým nejvytěžovanějším je Adam Trenčan s devíti zápasy a třetí Jiří Stejskal, který zasáhl do sedmi zápasů. Oba ovšem se svými statistikami poněkud za Lukášem zaostávají.

Minulé kolo: Rebel neuspěl v derby, Benátky zdolaly Motor

Minulé kolo radost havlíčkobrodským příznivcům rozhodně nepřineslo, protože svěřenci trenérů Mičky a Cachnína prohráli v derby s jihlavskou Duklou. Rebelům dlouho trvalo, než se dostali do tempa, naopak Jihlavští na začátku druhé třetiny vstřelili tolik kýženou první branku utkání. Rebelové přesto dokázali zareagovat a ve 36. Minutě zásluhou Stacha vyrovnali. Když už to ve třetí části vypadalo, že by hosté mohli strhnout vedení na svoji stranu, přišel v 56. minutě trest v podobně Prokšova vítězného gólu.

Naopak vítězné utkání za sebou mají Benátky nad Jizerou. Ty na domácím ledě hostily českobudějovický Motor a dlouho dotahovaly náskok soupeře. Na gól hostů ze třetí minuty rychle zareagoval domácí Špaček, ale za několik dalších minut už Motor opět vedl po trefě Kasíka. Fanoušci v Benátkách nad Jizerou tak čekali až 32. minuty, kdy nerozhodný stav opět stanovil Plodek. A čekání se jim vyplatilo! Za další dvě minuty se trefil Psota, na což už Motor nedokázal zareagovat.

Jihlava 2:1 H. Brod

Branky a nahrávky: 22. Zeman (Kaláb, Dobrovolný), 56. Prokš (Zeman, Podlipnik) – 35. Stach (Švihálek, Berger).

HC Rebel Havlíčkův Brod: Šindelář (Opršal) – Kolafa, Korím, Semrád, Vágner, Jank, Zítka, Drtina – Havel, Polodna, Číp – Berger, Kadlec, Maliník – Švihálek, Stach, Rousek – Chlubna, Tomi, Milfait.

Benátky n. J. 3:2 Č. Budějovice

Branky a nahrávky: 5. Špaček (Vitásek, M. Bárta), 32. Plodek (Kica), 34. Psota (Mikyska) – 3. Skuhravý (Rob, Šperger), 12. Kasík (Kotalík).

SK Kadaň: Lukáš (Stejskal) – Ulrych, Říha, Šimek, Vitásek, Pabiška, Kajínek, Jandejsek – Skalický, Plodek, Kica – M. Bárta, Skořepa, Klimt – Krejčík, Dušek, Špaček – Psota, Mikyska, Dlouhý – Jonák.

Letošní vzájemné zápasy

HC Rebel Havlíčkův Brod – HC Benátky nad Jizerou 5:4

Branky a nahrávky: 9. Havel (Polodna, Musil), 36. Milfait (Jank, Chlubna), 40. Maliník (Endál, Dvořáček), 44. Chlubna (Milfait, Jank), 55. Korím (Endál) – 4. Plodek (Pabiška), 24. Plodek (Pabiška, Niko), 31. Jonák (Skořepa), 33. Dušek (Psota). Rozhodčí: Jaromír Vampola – Martin Klouda, Martin Musil. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 779. Střely na branku: 43:32. Třetiny: 1:1, 2:3, 2:0. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4, 5:4.

HC Benátky nad Jizerou – HC Rebel Havlíčkův Brod 1:2

Branky a nahrávky: 43. Skalický (Skořepa, Kajínek) – 24. Kozlík (Charvát, Říha), 41. Polodna (Kolafa). Rozhodčí: Schmejkal, Smitka – Hynčica, Kreuzer. Vyloučení: 4:7. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 194. Střely na branku: 42:24. Třetiny: 0:0, 0:1, 1:1. Průběh utkání: 0:2, 1:2.

Bilance v první lize

Proti Benátkám nad Jizerou nastupují Rebelové jistě rádi, protože s nimi mají skvělou vzájemnou bilanci. Ze sedmnácti bitev zvedali spokojeně ruce nad hlavu hned jedenáctkrát, přičemž jejich radost měla pokaždé tříbodovou příchuť. Středočeši slavili 6x, když hned v polovině případů uspěli až v nastaveném čase. První vzájemný duel probíhající sezony zvládl v Kotlině lépe Havlíčkův Brod, který po mohutném obratu triumfoval 5:4. V posledním zápase ubránil těsný náskok 2:1 až do závěrečného hvizdu.

Počet odehraných zápasů: 18
Bilance: 12-0-3-3
Výsledky: 5:0 kontumačně, 3:4, 4:0, 0:2, 5:1, 2:3p, 2:3sn, 5:2, 0:5, 2:1, 5:3, 3:1, 3:1, 2:1, 4:3, 3:4p, 5:4, 2:1
Skóre: 55:39