2. 3. 2014 | Luboš Vácha, Richard Wagner

Třebíč si z Kotliny udělala střelnici a zařídila si postup

Havlíčkobrodská Kotlina zažila pátý zápas čtvrtfinále play-off, který mohl v závislosti na vítězi rozhodnout buď o postupu Třebíče, nebo o prodloužení série. SK Horácká Slavia si během utkání vydobyla vysoké vedení 6:0, které držela až do předposlední minuty. Během ní se podařilo skórovat Rebelům. To už však bylo pozdě na zdramatizování vývoje zápasu. Třebíčští hokejisté tak mohli spolu s početnou skupinou příznivců oslavit postup do semifinále. Tři branky a asistenci si připsal Jakub Čuřík. Jediný gól Rebelů vstřelil Štěpán Štěpánek. Foto: Jaroslav Loskot

Hosté se do zápasu vrhli s mnohem větší aktivitou než celek domácích. Tlak v prvních minutách úvodní části jim přinesl odměnu v podobě otevření skóre. V čase 1:52 se puku u zadního mantinelu chopil Jakub Čuřík. Mrštný střelec obkroužil Kacetlovu branku a trefil se přesně k přední tyčce. Následující minuty už přinesly mnohem více bojovnou hru z obou stran. Moc vyložených šancí však k vidění nebylo.
Zhruba v polovině první části měl více práce Kacetl, který likvidoval několik nebezpečných střel. Nebezpečně pro domácí obranu si počínal Marek Laš, jenž z pravého kruhu vypálil polovysokou ránu. Důrazný David Dolníček se před brankovištěm pokusil stínit. Prvnímu jmenovanému střela nesedla tak jak by si představoval a domácí obrana, která tak trochu zapomněla na stínícího Dolníčka, mohla jít s čistým svědomím vystřídat. Tlak hostí pokračoval i nadále.
Jeho vyvrcholení přišlo v 15. minutě, kdy se Horácká Slavia radovala z druhého vstřeleného gólu. Vše začalo ranou od modré čáry, kterou vyslal Rostislav Malena. Jeho bombu dobře tečoval před brankovištěm stojící Jan Křivohlávek. Ondřej Kacetl neměl moc šancí na zásah, jelikož před sebe neviděl.
Další úder přišel minutu a půl před koncem úvodní dvacetiminutovky a znovu z hokejek Třebíče. Po střele Tomáše Fořta se kotouč odrazil od jednoho z domácích hráčů přímo k čepeli Jakuba Čuříka. Ten svižnou bombou z mezikruží zamířil přesně do levého horního rohu a připsal si svůj druhý gól v utkání.

Půl minuty před závěrem třetiny nebezpečně zahrozil David Dolníček, jejž si domácí obrana nepohlídala. V mezikruží dostal krásný pas a razantní ranou zamířil do lapačky Kacetla, jenž tygřím skokem zachránil svůj tým od inkasování.

Během druhé dvacetiminutovky byla vidět mnohem větší snaha na domácích hráčích. Gólman Falter měl více práce než v předchozím dějství. Koncovka Rebelů však postrádala potřebnou přesnost. Velkou šanci měli Havlíčkobrodští v 33. minutě. Roman Maliník rozjel útok po levé straně hřiště a střílenou nahrávkou si všiml Davida Stacha, který stál na rohu brankoviště. Stach střílel z první k pravé tyči, jenže byl atakován obráncem a k dalším dorážkám se nedostal.
Třebíč působila velice klidným dojmem a nepouštěla se do žádných riskantních akcí. Není divu, když si stále držela svůj třígólový náskok, který si vydobyla už během prvního dějství.

Poslední dvacetiminutovka se prvních pět minut hrála vyrovnaně. Tento stav hosté následně přeťali dvěma rychlými brankami, jimiž Rebelům uštědřili fanoušky skandovaného „búra“. Na začátku 46. minuty se přesnou přízemní ránou z vrcholu pravého kruhu prosadil Jakub Čuřík, který tak mohl oslavit završený hattrick.
Za zhruba deset vteřin se hosté prezentovali další krásnou a opět gólovou akcí. David Dolníček vybojoval na pravém kruhu kotouč. Jeho překrásná nahrávka na protější kruh našla hokejku napřaženého Marka Laše, který se hlava nehlava trefil za skákajícího Kacetla.
Pátým gólem však nápor Horácké Slavie nekončil, a to zásluhou vynikající spolupráce druhého třebíčského útoku. Tomáš Fořt vybojoval kotouč a poslal jej na hůl Jakubu Čuříkovi. Ten posunul černou pryž hbitému Lukáši Nahodilovi, jenž se tvrdě probil až před Kacela a zavěsil pod víko.

Čas ubíhal a už to vypadalo, že si Falter odveze čisté konto. Na to ale mohl rychle zapomenout, protože zhruba minutu a půl před koncem utkání se Rebelům přece jenom podařilo vsítit branku. Štěpán Štěpánek se s pukem natlačil na levý kruh, zdvihl hlavu a trefil se přesně za brankáře hostí. Tím trochu pozvedl náladu domácímu Kotli.
Čas už se ale začal naplňovat. Třebíčští příznivci posléze začali odpočítávat vteřiny, které je dělily od postupu do semifinále play-off. K žádnému většímu dramatu během posledních vteřin nedošlo. Z vítězství 4:1 na zápasy se tak mohla radovat Horácká Slavia, pro kterou sezóna zdaleka nekončí.

Havl. Brod - Třebíč

Branky a nahrávky: 59. Štěpánek (Semrád) – 2. Čuřík (Nahodil, Fořt), 16. Křivohlávek (Malena), 19. Čuřík (Fořt, Malena), 46. Čuřík (Nahodil), 46. Laš (Dolníček, Křivohlávek), 56. Nahodil (Čuřík, Fořt). Rozhodčí: Robert Čech, Petr Úlehla – Milan Kis, Tomáš Svoboda. Vyloučení: 7:2, navíc Stehlík 10 minut OK. Bez využití . V oslabení: 0:0. Diváci: 1 308. Střely na branku: 32:40. Průběh utkání: 0:6, 1:6.

Kacetl (Novák) – Kolafa (A), Drtina, Semrád, M. Vágner (A), Pohl, Novotný, L. Vágner, Š. Štěpánek – Gengel, Polodna (C), Ondráček – Kučera, Kadlec, Berger – Dvořáček, Stach, Maliník – Chlubna, Stehlík, Milfait