11. 1. 2015 | Ladislav Vácha

Důležitá bitva klepe na dveře! Rebelové míří do hnízda prostějovských Jestřábů

Může to být klíčový zápas v boji o záchranu na prvoligové scéně. Rozjetý Havlíčkův Brod, který v poslední době hraje v dobré formě a naposledy doma skolil i silné České Budějovice, se vydá na led svého tabulkového souseda a největšího konkurenta. V pondělí 12. ledna se vydá na Hanou, kde si to od 18:00 rozdá v přímém souboji o předposlední příčku na ledě Prostějova. Jestřábi čerstvě vyměnili trenéra, místo Petra Zachara přišel Zdeněk Čech. Rebelové moc dobře ví, jak důležité utkání je čeká. „Myslím si, že to bude nejdůležitější zápas v sezoně. Chce to urvat tři body,“ burcuje brankář Čeněk Novák, na jehož výbornou formu bude soubor z Kotliny znovu hodně spoléhat.

LHK Jestřábi Prostějov

Založeno: 2010 (1913)
Stadion: Zimní stadion Prostějov (kapacita 5 125 diváků)
Klubové barvy: červená, zlatá, černá, bílá
Webové stránky klubu: lhkjestrabi.cz
Umístění v poslední sezóně: 1. místo po ZČ (2. liga, Východ), 2. místo v baráži (postup)
Trenér: Zdeněk Čech
Aktuální forma (posledních 10 zápasů): 1–2–0–7

Sestava z posledního utkání: Vydržel (Šimboch) – Roupec, Kolibár, Husák, Matyáš, Hawlík, Niko, Malý, Jedlička – Meidl, Krejčík, Indra – Kajaba, Venkrbec, Luňák – Franek, Duba, Moučka – Coufal
__________________________________________________________________________________

Prostějov se po dlouhém snažení nakonec dokázal vrátit na prvoligovou scénu, ale jako nováček se zatím hodně trápí. Úvod probíhajícího soutěžního ročníku nebyl v podání Jestřábů nejhorší, z prvních 7 kol třikrát vyhráli, a to včetně důležitého zápasu v Havlíčkově Brodě (2:0). Potom se však přestalo dařit a porážka následovala porážku. Hanáci se však vzchopili, mezi 29. a 34. kolem se radovali hned čtyřikrát. V současné době se ale zmítají v další nepříjemné krizi, z předešlých osmi duelů dokázali doma porazit jen Havířov (3:0) a o skóre už jsou za Havlíčkovým Brodem poslední.

Jasnou jedničkou Prostějova je dvaadvacetiletý objev minulé sezony, Juraj Šimboch, jenž na sebe upoutal pozornost skvělými výkony v barvách sestupujícího Berouna. Odchovanec slovenské Nitry má na kontě 30 startů a dobrou úspěšnost zákroků, jež převyšuje 90 %. Záda mu zatím kryje o necelý rok starší Ondřej Kocián, který naskočil do hry sedmnáctkrát a nastoupil v Kotlině i proti Rebelům. Dva duely odchytal v rámci výpomoci z extraligových Pardubic Tomáš Halász, ale tomu se rozhodně nedařilo podle představ. Premiéru si v předchozím kole na ledě Třebíče odbyl třiadvacetiletý Lukáš Vydržel, jenž inkasoval pětkrát.

V prostějovském brankovišti vládne talentovaný gólman Juraj Šimboch.
(Foto: Lubomír Tesař, lhkjestrabi.cz)

David Roupec. To je nejdůležitější článek sestavy Jestřábů. Dvaadvacetiletý zadák vyniká na obránce ohromující produktivitou, nasbíral už 29 kanadských bodů (8+21) a v tomto ohledu je nejlepší v týmu. S velkým odstupem následuje Patrik Husák (1+10), jenž v minulých soutěžních obdobích hájil barvy Litoměřic a extraligové Sparty. Z mladé obrany nevybočují ani Robert Jedlička (2+5), David Skřivánek (2+3), exbrodský Karol Korím (3+1), Jakub Matyáš (2+2) nebo Robin Malý (0+4). Své místo v sestavě mají i Jan Kolibár (2+1), Adam Hawlík či Ján Niko.

Ofenzivu Hanáků dirigují hlavně dva útočníci. Jedná se o zkušeného Václava Meidla (7+17), jenž to v Havlíčkově Brodě díky svému dlouholetému působení velmi dobře zná, a pětadvacetiletého Marka Indru (8+14). Rolí nejlepšího kanonýra se honosí René Kajaba (9+6), který má na kontě stejně bodů jako Vladimír Stejskal (5+10). Přes 10 kanadských bodů nastřádali také Lukáš Luňák (4+7), Zdeněk Kubica (3+7) a sedmatřicetiletý kapitán Lukáš Duba (3+7). Vidět jsou i Matouš Venkrbec (3+5), Denis Kindl (3+5), Viktor Coufal (1+7) a David Cienciala (4+3). Prostějovu nově vypomáhá Lukáš Krejčík z Benátek nad Jizerou, jenž už stihl vstřelit 2 góly.

Nejproduktivnějším hráčem Jestřábů je dvaadvacetiletý obránce David Roupec.

LHK Jestřábi Prostějov x HC Rebel Havlíčkův Brod

6-5-2-29 bilance 6-5-2-29
14., 30 bodů umístění 13., 30 bodů
96:173 skóre 88:152
3:0 (Havířov, doma) nejvyšší výhra 5:2 (Prostějov, doma)
3:9 (Jihlava, venku) nejvyšší prohra 0:6 (Kladno, doma)
12,90 % (13.) Využití přesilovek 10,71 % (14.)
78,09 % (13.) Úspěšnost v oslabení 79,11 % (11.)
David Roupec - 29 bodů (8+21) nejproduktivnější hráč Roman Maliník - 22 bodů (7+15)
René Kajaba - 9 gólů nejlepší střelec Tomáš Rousek - 11 gólů
David Roupec - 21 asistencí nejlepší nahrávač Roman Maliník - 15 asistencí
David Roupec - 29 bodů (8+21) nejproduktivnější obránce Tomáš Semrád - 7 bodů (1+6)
Tomáš Halász 81,97 % (2 záp.)
úspěšnost brankářů Čeněk Novák 91,90 % (9 záp.)

Rebelové předvedli proti Jestřábům famózní obrat

Prostějov začal důležitou bitvu v Kotlině skvěle a už ve 12. minutě se ujal vedení, když chybu obránce Davida Pavlíčka využil při samostatném úniku vydařeným blafákem do bekhendu Radim Matuš. A s Rebely to vypadalo ve 28. minutě ještě hůř, na modré čáře napřáhl David Cienciala a propálil vše, co mu stálo v cestě. V tu chvíli by si na domácí zřejmě nikdo nevsadil ani korunu, ale Havlíčkův Brod se nadýchl k velkému obratu. Ve 33. minutě snížil zblízka Jan Heřman a tentýž hráč těsně před druhou sirénou zajistil i důležité vyrovnání. V úvodu závěrečného dějství poslal Rebely do vedení dělovkou od modré čáry Petr Štindl a zanedlouho zvýšil na 4:2 při přesilovce Jakub Babka. Razítko na důležitý triumf za tři body přidal v předposlední minutě Tomáš Rousek, jenž se blýskl nechytatelnou dělovkou.

znak týmu 5 – 2 znak týmu

Branky a nahrávky: 33. Heřman, 40. Heřman (Kolář, Zdráhal), 42. Štindl (Kuchler), 45. Babka (Platil), 59. Rousek – 12. Matuš (Husák), 28. Cienciala (Matuš, Jedlička). Rozhodčí: Svatopluk Kopeček – Karel Lukš, Jiří Novák. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:0. Diváci: 386. Střely na branku: 31:23. Třetiny: 0:1, 2:1, 3:0. Průběh utkání: 0:2, 5:2.

HC Rebel Havlíčkův Brod: Šindelář (Dlouhý) – Sklenička, Platil, Štindl, Pavlíček, Kurka, Kolář, Sedlák, Zítka – Babka, Sedláček, Zohorna – Maliník "C", Kuchler "A", Rousek – Heřman, Tomek, Zdráhal – Minárik, Boček, Půlpán

LHK Jestřábi Prostějov: Kocián (Šimboch) – Kolibár, Roupec, Malý, Husák, Skřivánek, Jedlička, Řezáč – R. Meidl, V. Meidl, Coufal – Stejskal, Venkrbec "A", Indra – Cienciala, Kindl, Matuš – Sršeň, Duba "C", Moučka

Další mladík René Kajaba stojí s devíti trefami v čele tabulky střelců svému mužstva.

Horáci dohnali ztrátu a brali povinné tři body

Třebíč poprvé pokořila soupeřovu defenzivu v závěru úvodní dvacetiminutovky, když se hezkou tečí prosadil Michal Vodný, jenž na Vysočině vypomáhá z extraligové Olomouce. Hanáci však nesložili zbraně a překlopili pomyslné misky vah na svou stranu. Ve 26. minutě srovnal krok ranou mezi betony Jakub Matyáš a vzápětí využil přesilovku Lukáš Luňák. Bylo to však jako píchnutí do vosího hnízda. Ještě před druhou přestávkou otočili Vlastimil Bilčík a David Dolníček, ve třetí periodě potom dorazili Jestřáby Jakub Bartoň a svou druhou trefou David Dolníček. Zápas okořenila i velká šarvátka mezi oběma střídačkami.

Branky a nahrávky: 18. Vodný (Šaur, Králík), 38. Bilčík (Erat, Pekr), 40. Dolníček (Bartoň, Bilčík), 46. Bartoň (Wasserbauer, Zdráhal), 50. Dolníček (Erat, Pekr) - 26. Matyáš (Meidl, Indra), 28. Luňák (Niko). Rozhodčí: Krob – Kotlík, Zídek. Vyloučení: 5:7, navíc Roupec (PRO) 5 minut + OT do konce utkání, Duba (PRO) OT 10 minut + OT do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 1820. Střely na branku: 43:19. Třetiny: 1:0, 2:2, 2:0. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 5:2.

SK Horácká Slavia Třebíč: Falter (Dusík) – Bilčík, Malena, Bartoň, Zdráhal, Přibyl, Šaur, Jaroš – Pekr, Dolníček, Erat – Mrázek, Raška, Wasserbauer – Králík, Řípa, Vodný – Paták, Juráň, Čech

LHK Jestřábi Prostějov: Vydržel (Šimboch) – Roupec, Kolibár, Husák, Matyáš, Hawlík, Niko, Malý, Jedlička – Meidl, Krejčík, Indra – Kajaba, Venkrbec, Luňák – Franek, Duba, Moučka – Coufal