BK Havl. Brod - Zpověď gólmanů pokračuje, dalším v pořadí je Daniel Dolejš
Zpověď gólmanů pokračuje, dalším v pořadí je Daniel Dolejš

Zpověď gólmanů pokračuje, dalším v pořadí je Daniel Dolejš

25.01.2011 | Ladislav Vácha

Hostem rozhovoru bude Daniel Dolejš

Po rozhovoru s Matějem Peškem, gólmanem našich extraligových juniorů, se znovu přihlašuje o slovo další mládežnická zpověď. Aktuálním tématem jsou právě maskovaní muži mezi tyčemi a podle již zažitého pořadí přichází na řadu starší dorost, z jehož kádru jsme vybrali Daniela Dolejše, brankáře, který na sebe už několikrát výrazně upozornil a některým fanouškům možná ani není potřeba ho představovat. Přesto tak uděláme a podobně jako na jeho staršího kolegu Peška se na něj důkladně podíváme.

 

Daniel Dolejš:

Pozice: brankář
Věk: 16 let
Číslo dresu: 35
Kategorie: starší dorostenci, junioři, muži
Výška: 177 cm
Váha: 72 kg
Držení hole: levá

Šestnáctiletý gólman už toho má vzhledem ke svému relativně nízkému věku paradoxně dost za sebou a může těžit z nepřeberného množství zkušeností, které ve své dosavadní kariéře nasbíral. Rodák z Humpolce do extraligy nahlédl už v sezoně 2008-2009, v níž si odbývali havlíčkobrodští dorostenci premiérový ročník mezi nabitou konkurencí (tenkrát se ještě nerozlišoval starší a mladší dorost, nejstarší kategorie mládeže tvořili jen dorostenci a junioři – pozn. red.). Mladí Rebelové se mezi tuzemskou smetánkou poměrně rychle aklimatizovali a sváděli se silnými soupeři velmi vyrovnané partie, přičemž nakonec dokonale potrhli svou roli černého koně soutěže a proklouzli do prestižního play-off.

Je nutné podotknout, že obrana měla s extraligovými střelci spoustu práce a lví podíl měl na senzačním úspěchu právě tento talentovaný gólman, který svými neuvěřitelnými zákroky často přiváděl útočníky k šílenství. V následujícím soutěžním ročníku došlo k rozdělení dorostu na dvě kategorie, přičemž naše opora mezi tyčemi hájila brankoviště hlavně staršího dorostu, kde odchytala 45 zápasů, ale vypomohla také mladším kolegům, v jejichž brance naskočila k pěti duelům. Sympatický a usměvavý mladík si počínal v průběhu celé sezony naprosto famózně, když v těžké pozici držel obě mužstva spolehlivými výkony. O tom svědčí také statistiky, jejichž čísla hovoří naprosto jasně.

Mladý brankář v obou týmech přehoupl svou úspěšnost zákroků přes výborných 91 % (!), přičemž svůj průměr obdržených branek na zápas držel poblíž hodnoty 3. O tom, že se nejednalo o pouhý výkřik do hluboké tmy, svědčí také probíhající soutěžních ročník, v němž obrovský talent nejen bojovníků z Kotliny, ale i celé země, předvádí opět úžasnou formu, jíž značně trápí soupeřovy střelce. A co víc, jeho kvalita nabírá postupnými krůčky čím dál větších rozměrů. Mezi konkurencí staršího dorostu dokonce drží úspěšnost zákroků na hodnotě 92,44 %, což je zatím jeho nejlepší počin v nejvyšší soutěži. Jeho služeb využil také trenérský tandem Tomáš Mariška – Richard Cachnín, který dal hbitému muži mezi tyčemi šanci v sestavě trápící se juniorky.

A jak se později ukázalo, jednalo se o blahodárný impuls a skvělý tah. Mladí Rebelové totiž najednou zlomili nepříjemnou krizi, v níž měli na kontě už alarmujících 16 porážek v řadě. Na kluzišti houževnatého Chomutova zvítězili po dramatickém průběhu 4:3 a ohebný Dolejš na tom nesl výrazný rukopis, když vytasil ze svého arzenálu skoro 40 úspěšných zákroků. Na další šanci mezi juniory nečekal dlouho. Nedávno se postavil proti střelcům letky Orlů ze Znojma, proti níž v Kotlině udržel čisté konto a vychytal podle výsledku spíše fotbalový triumf 1:0. Naposledy se objevil v brankovišti nejstarší mládežnické kategorie na ledě Kohoutů z Olomouce, kde však ani on neodvrátil nepříjemnou porážku 2:7. A co na Dolejšovy výkony říkají čísla?

Úspěšnost zákroků opět převyšuje 90 %, v tomto případě sice jen lehce, ovšem při aktuálním rozpoložení juniorky, které není zrovna optimální, se jedná o parádní bilanci. Havlíčkobrodská naděje ale nebrázdí jen vody extraligové mládeže, ale již nakoukla také na scénu hokeje dospělých. Konkrétně v dresu nedalekého Pelhřimova, v jehož barvách odchytal zatím 6 celých střetnutí mezi druholigovou konkurencí. A ve Spartaku pějí na mladého brankáře samou chválu. Věčně dobře naladěný Dolejš totiž podává i mezi mnohem staršími kolegy skvělé výkony, z nichž nejvíce vyčnívá ten proti silnému Benešovu, v jehož prostředí se stal hlavním strůjcem překvapivého triumfu 5:4.

A aby toho nebylo málo, maskovaný šikula má na kontě dohromady 5 startů v českých mládežnických reprezentacích, kde se postavil do branky „šestnáctky“ a „sedmnáctky“. A co stojí za enormním růstem nadějného brankáře? On sám tvrdí, že mu hodně prospívá spolupráce s trenérem brankářů Josefem Duškem, což potvrzují rovněž jeho spoluhráči. Držme mu palce, aby se mu dařilo i nadále a pokračoval ve sbíraní cenných zkušeností, které se mu budou v další etapě jeho kariéry určitě hodit. V každém případě už nyní je jasné, že Daniel Dolejš doslova hýří talentem a nesmírným potenciálem se dále zlepšovat, což ho řadí ke klenotům havlíčkobrodské brankářské školy.

Extraligová vizitka:

Sezona 2008 – 2009:

Odehrané zápasy: 34
Odchytané minuty: 1781
Obdržené góly: 102
Zákroky: 854
Čistá konta: 2
Průměr obdržených branek na zápas: 3,44
Úspěšnost: 89,33 %

Sezona 2009 – 2010:

Starší dorost:

Odehrané zápasy: 45
Odchytané minuty: 2565
Obdržené góly: 129
Zákroky: 1351
Čistá konta: 0
Průměr obdržených branek na zápas: 3,02
Úspěšnost: 91,28 %

Mladší dorost:

Odehrané zápasy: 5
Odchytané minuty: 253
Obdržené góly: 9
Zákroky: 108
Čistá konta: 1
Průměr obdržených branek na zápas: 2,13
Úspěšnost: 92,31 %

Sezona 2010 – 2011:

Starší dorost:

Odehrané zápasy: 24
Odchytané minuty: 1298
Obdržené góly: 56
Zákroky: 685
Čistá konta: 1
Průměr obdržených branek na zápas: 2,59
Úspěšnost: 92,44 %

Juniorka:

Odehrané zápasy: 4
Odchytané minuty: 194
Obdržené góly: 10
Zákroky: 92
Čistá konta: 1
Průměr obdržených branek na zápas: 3,09
Úspěšnost: 90,20 %

 
Aktuálně na webu
Dnešní utkání proti David Servisu se kvůli sněhové kalamitě odkládá

Dnešní utkání proti David Servisu se kvůli sněhové kalamitě odkládá

(středa 12.12.) FANOUŠCI, POZOR! Dnešní zápas v Českých Budějovicích se kvůli špatné dopravní situaci neodehraje....

 
V Kotlině se rozezněla Vánoční Rolnička 2018

V Kotlině se rozezněla Vánoční Rolnička 2018

(úterý 11.12.) Zimní stadion v Kotlině hostil druhý adventní víkend druhý ročník krasobruslařské soutěže Vánoční...

 
Bruslaři míří na jih Čech, kde se utkají s David Servisem!

Bruslaři míří na jih Čech, kde se utkají s David Servisem!

(úterý 11.12.) Havlíčkobrodští hokejisté opět míří na venkovní utkání, tentokrát budou ve středu 12. prosince...

 
Michal Beneš: Všichni pevně věříme, že postoupíme do play off!

Michal Beneš: Všichni pevně věříme, že postoupíme do play off!

(pondělí 10.12.) Do nadstavbové části vstoupili znamenitě, když v domácím prostředí rozstříleli poslední Žďár nad...

 
 
Klub       A-tým       Zápasy       Mládež       Multimédia       Historie       Partneři       Archiv