11. 4. 2018 | Štěpán Ondráček

Daniel Král: Osud jako Vaněček? Chtěl bych jít podobnou cestou

HAVLÍČKŮV BROD – Pokud se může český hokej něčím pochlubit, tak to jsou maskovaní muži, kteří na svých bedrech nesou tíhu za výsledek v klubech i na mezinárodních akcích. Své schopnosti a dovednosti pilují od útlých let, a tak není nouze o zajímavé příběhy, které svět kouzelníků s holí a rukavicemi přináší. České brankářské řemeslo je několik let dopředu zásobováno mladými nadějemi a další na sebe nenechávají dlouho čekat. Zlomovou sezónu má za sebou brankář mladšího dorostu Daniel Král (na snímku). Mladý muž s maskou se v rozhovoru rozpovídal o zajímavém ročníku a také o Olympiádě dětí a mládeže, kde získal cenu pro nejlepšího gólmana, o které s pokorou řekl: „Byla tam spousta výborných gólmanů, kteří by si to zasloužili také!“ (Foto: Markéta Křížová)

Dane, máš za sebou druhou sezónu v mladším dorostu. Jak bys ji zhodnotil?
Určitě bych ji zhodnotil kladně, i když jsme nepostoupili do play-off. Myslím si, že pro nás je úspěch i to, že jsme udrželi extraligu.

Při prvním utkání jsi udržel čisté konto a hned proti Jihlavě. Bylo to důležité pro tvé sebevědomí?
Samozřejmě, že jsem byl rád. Hned na začátku se mi podařilo udržet nulu a určitě mi to pomohlo do dalších zápasů.

Vybavíš si nějaký zápas, při němž jsi nový soutěžní ročník začínal s čistým kontem?
Žádné utkání si nevybavuji. Bylo to asi poprvé.

Do poslední chvíle jste bojovali o play-off. Nakonec to nedopadlo a skončili jste těsně mimo postupovou pozici. Šla nějaká utkání odehrát líp?
Některá utkání šla odehrát líp. Třeba ke konci sezóny se Žďárem a Jihlavou. Myslím si, že zrovna tam jsme zbytečně ztratili body.

Letos jsi utvořil brankářský tandem se Štěpánem Váchou. Jak se ti s ním spolupracovalo?
Spolupracovalo se mi s ním výborně, žádné problémy jsme spolu neměli.

Štěpán Vácha byl spolehlivou dvojkou, která se prezentovala dobrými výkony.
(Foto: Martin Kurfiřt, hcmotor.cz)

Svými výkony sis řekl o místo na Zimní olympiádě dětí a mládeže. Jak se ti tam líbilo?
Líbilo se mi tam hodně. Měli jsme výbornou partu, která bojovala až do konce. Nakonec jsme vyhráli a s kluky to pěkně oslavili.

Byl tam hodně náročný program a o čas v brance ses podělil s jihlavským Filipem Maláčem. Jak jste spolu vycházeli?
Vycházeli jsme spolu stejně jako s Váchyčem, takže bez problémů.

Nakonec jste celý turnaj vyhráli a byl jsi zvolen nejlepším gólmanem Her. Čekal jsi takové ocenění?
Vůbec jsem to nečekal. Byla tam spousta výborných gólmanů, kteří by si to zasloužili taky. Jsem za tu cenu rád. Musím pochválit kluky přede mnou, protože mi hodně pomohli.

Daniel Král na Olympiádě dětí a mládeže, kde svými výkony pomohl týmu ke zlatu.
(Foto: Martin Voltr)

Hned, jak olympiáda skončila, byla zveřejněna republiková nominace hráčů do 15 let na akci, která se bude konat v Jihlavě (12. – 15. dubna – pozn. red.). Akce se zúčastníš i ty, jak se na ni těšíš?
Těším se hodně, protože to je velká akce. Bude to pro mě velká zkušenost.

Po návratu z úspěšné Olympiády přišel duel s Kometou Brno a tvoje druhá nula sezóny. Pomohlo ti k ní i to, že jsi na rozdíl od gólmana Komety byl v zápřahu?
Měl jsem asi lepší pozici než brankař Komety. Brno dlouho nehrálo, takže jsem měl menší výhodu.

Mladšímu dorostu skončila sezóna a ty jsi dostal šanci ve starším dorostu. Jaký byl debut při vysoké výhře 10:3 proti Letňanům?
Byl jsem rád za šanci ve starším dorostu. Hra byla o něco rychlejší než v mladším dorostu, ale kluci hráli výborně.

Několikrát jsem navštívil tvoje utkání a působíš na mě vyrovnaným dojmem. Navíc neuděláš pohyb navíc, což je důležité. Trénuješ to?
Snažíme se to trénovat s Čendou Novákem. Především to, abych stál, kde mám, a také přemisťování. Když Čenda nemůže, tak trénuji sám.

Brankářské tréninky loni vedl Stanislav Neruda a teď ho nahradil Čeněk Novák. Jsou jeho metody jiné, než byly Nerudovy? Pokud ano, tak v čem?
Čenda má podobné metody jako měl Stanislav Neruda, protože on sám Čendu trénoval. Moc velký rozdíl v trénincích nevidím.


V jednom rozhovoru jsem četl, že jsi hrál nejdříve v útoku a pak jsi šel do brány. Co tě k této změně vedlo? Navíc stejnou cestou šel i havlíčkobrodský brankář Vítek Vaněček. Věděl jsi o tom, že máte stejné osudy?
Já jsem začínal s hokejem v Chotěboři. Zrovna neměli brankaře, tak jsem to zkusil a už jsem u toho zůstal. O Vítku Vaněčkovi vím a chtěl bych jít podobnou cestou jako on.

Když už jsme u těch podobností, tak mi na mysl vyplouvá i druhá. V Brodě hráli bratři Zohornové. Hynek i jeho mladší bratr Radim, kteří se dostali do velkého hokeje. Chtěl bys jít podobnou cestou?
Určitě bych chtěl jít jejich cestou a dokázat to, co dokázali oni.

O brankářích se říká, že mají svůj svět. Platí to samé i o tobě?
Nemyslím si, že bych měl jiný svět než ostatní hráči. S kluky si rozumím a je s nimi sranda.

S příštím ročníkem se mění herní koncept mládežnických soutěží. Bude pro tebe výzva, aby ses dostat do kádru juniorky, nebo bys radši chytal stabilně extraligu staršího dorostu?
Asi budu chytat se svým ročníkem extraligu dorostu, ovšem dál na sobě budu pracovat, abych dostal šanci i v extralize juniorů.

Aktuality

Vaněček v Zlaté hokejce

Havlíčkobrodský odchovanec Vítek Vaněček uspěl v anketě Zlatá hokejka. V hlasování díky letošním výkonům v brankovišti Washingtonu Capitals získal 136 hlasů a skončil na 10. místě. Gratulujeme ke krásnému úspěchu a přejeme hodně štěstí v dalších sezonách! Čtěte více na serveru hokej.cz.

Změna v příp. zápasech

Přípravné utkání ve Dvoře Králové bylo přesunuto z původního termínu 14. září na 31. srpna, přípravný duel na hřišti Žďáru nad Sázavou byl přesunut z 16. září na nový termín 17. srpna. Důvodem pro změny je dřívější start základní části nové sezony, první kolo je na programu už v sobotu 18. září. Podívejte se na kompletní rozpis přípravných utkání.

Zápas s Řisuty odložen

V sobotu 10. října měl být na programu poslední domácí zápas před minimálně čtrnáctidenní nucenou pauzou z důvodu vládních nařízení. Nakonec se ale nebude hrát ani s Řisuty. Utkání se odkládá z preventivních důvodů, někteří hráči A-mužstva totiž mají příznaky nachlazení. Děkujeme za pochopení.

Informace pro rodiče

Prosíme rodiče, abyste si vyzvedli z kabin své osobní věci. Klubové věci tam prosím nechte, jsou to zejména tréninkové dresy, zápasové dresy a štulpny. Nejprve ale kontaktujte své trenéry a vedoucí a domluvte se s nimi. Do kabin se ode dneška dostanete přes vrátnici od 7:00 do 14:00.

Začátek přípravy mládež

V tomto týdnu budeme hráče a rodiče informovat ohledně začátku přípravného období na sezonu 2020/21 (oraganizovaných tréninků BKHB) v návaznosti na "uvolnění" opatření nouzového stavu vládou ČR.

Ptejte se vedení

Fanoušci, máte otázky k uplynulé sezoně? Využijte možnost a zeptejte se na to, co vás zajímá. Standardní tiskovou konferenci uspořádat nemůžeme, na vaše otázky odpovíme formou článku. Otázky nám posílejte do zpráv na Facebooku nebo na e-mail bkhavlickuvbrod@seznam.cz do pátku 3. dubna. Přejeme vám pevné zdraví!

YouTube

Legendy věrné Kotlině

ÚTOČNÍK

Václav
Chytráček

OBRÁNCE

Jan
Suchý

ÚTOČNÍK

Jaroslav
Holík

ÚTOČNÍK

Jiří
Holík

ÚTOČNÍK

Josef
Augusta

OBRÁNCE

Milan
Chalupa

OBRÁNCE

Jaroslav
Benák

OBRÁNCE

Radek
Martínek

ÚTOČNÍK

Josef
Vašíček

OBRÁNCE

Martin
Čech

Hlavní partner

Ostatní partneři