24. 10. 2018 | Štěpán Ondráček, Pavel Šácha

Obrat z říše snů! Bruslaři smazali ve 3. třetině náskok Tábora!

TÁBOR – Havlíčkobrodští hokejisté se po vydařeném derby Vysočiny představili na jihu Čech, kde narazili na místní Kohouty. Tábor šel po 12. minutách hry do dvoubrankového vedení, ale Havlíčkobrodští dokázali ještě ve stejné pasáži hry snížit. V dalším průběhu měli navrch domácí hokejisté, kteří navýšili vedení, ale nedokázali proměnit trestné střílení. Bruslaři předvedli krasojízdu ve třetí části, když třemi brankami v řadě otočit vývoj utkání. Rozdílový gól vsítil 6 minut před koncem základní hrací doby Petr Kuchta. Do listiny střelců se zapsali Vojtěch Šmíd, Jan Milfait (na snímku) a Luboš Voříšek.

V úvodních minutách byly zraky diváků častěji upřené do táborského obranného pásma, výrazné nebezpečí pro domácí defenzivu z toho ale nevzešlo. Postupem času se ale Kohouti stále častěji osmělovali, odhodili respekt, a rázem bylo několikrát rušno i před brodským Čeňkem Novákem. V polovině 6. minuty naservírovala druhá formace Tábora divákům chutnou hokejovou delikatesu, kdy Zayml krásně potáhl puk kolem hostujícího gólmana a předložil spoluhráči Kryštofovi Hralovi přihrávku před prázdnou klec – 1:0.

Další výrazný moment se z vyrovnaného a rychlého hokeje narodil ve 12. minutě, kdy se ocitl v ideální střelecké pozici havlíčkobrodský Kuchta, ale Michal Novák si s jeho zakončením bezpečně poradil. O dvě minuty později se na táborském stadionu znovu jásalo. Velmi důsledné střídání předvedla třetí domácí řada a Radek Pechánek ho dokázal přetavil ve druhý gól – 2:0. V úvodu 16. minuty poslal sudí Šindel za katr Košaře a Bruslaři ukázali, jak nebezpečnou zbraní jsou jeho přesilové hry. V čase 16:19 se po manévrech v domácím pásmu dostal ke střele obránce Vojtěch Šmíd a trefil přesně – 2:1. U tohoto stavu také zůstalo, přestože si v závěru zahrál táborský celek sice kombinačně povedenou, leč neefektivní přesilovku pěti proti třem.

Druhá třetina nabídla mimořádně velké množství rušných situací, přesto se dá shrnout do jediného tématu: festival domácích přesilových her. Než se jeho brány otevřely, museli se táborští hráči ubránit dvěma oslabením. Navzdory problémům s vyhozením puku je přežili, a pak to začalo. Už ve 26. minutě se před Jihočechy vynořila dvojnásobná početná výhoda a taková příležitost se neodmítá. Potvrdil to kapitán Jakub Matušík, který si vybruslil od mantinelu do zakončení a parádně trefil mezírku mezi tyčí a ramenem Čeňka Nováka – 3:1. Havlíčkobrodský tým jako by vypadl z role a provázely ho další technické prohřešky či nedovolené zákroky.

Početní nadvláda se ale stala pro domácí družinu spíš trestem než devízou. Žádnou další příležitost využít přesilovku už Táborští nevyužili, a naopak mohli ve 35. minutě inkasoval při úniku Kuchty, proti kterému se ale výtečně postavil Michal Novák. O dvě a půl minuty později se domácí mužstvo přiblížilo čtvrtému zásahu na nejkratší možnou mez, to když bylo po faulu na Matušíka v brankovišti nařízeno trestné střílení. Jeho kapitán udělal při následné exekuci všechno dobře, poslal Čeňka Nováka na druhou stranu, ale v poslední chvíli mu sjel puk z hole a skončil za brankou. A protože nakonec vyzněla do ztracena i pátá přesilovka Kohoutů, zůstal v platnosti stav 3:1.

Pokažené přesilové hry popravily táborské naděje už při sobotním derby v Písku. Tento hrůzostrašný faktor razantně vstoupil do děje i ve velmi slibně rozehrané partii s druhým týmem tabulky. V první příležitosti třetí periody se ocitl Heřman, ale Čeňek Novák byl pozorný. Favorita z Kotliny usadil pevně do sedla konec 43. minuty, kdy se ujala střela Jana Milfaita mezi betony domácího gólmana a dostala hosty na kontakt – 3:2. Do hry táborského souboru se vkradla nervozita, přibylo chyb, a navíc „zbohatla“ i statistika jeho vyloučení. Už při trestu Blažka ze 47. minuty bylo před Michalem Novákem pořádně horko, ale nakonec domácí oslabení přežili.

Téměř vzápětí ale usedl na trestnou lavici Matušík a v následné početní převaze už byli herně vyzrálí Bruslaři nekompromisní a zdánlivě nevinný pokus lišáka Luboše Voříška se od betonu Michala Nováka odrazil do branky – 3:3. V 54. minutě mohl zastavit příliv zklamání do domácích řad Blažek, jenž se zničehonic vynořil tváří v tvář brankáři Čeňku Novákovi, ale do koncovky nestihl vložit potřebný klid a trefil jen brodského gólmana. Netrvalo dlouho, a táborský stadion s výjimkou malého ostrůvku hostujících fandů zaplavilo hořké zklamání. V čase 54:00 chyboval jinak dobře hrající obránce Duben a Petr Kuchta dostal darem vítězný gól – 3:4. V samém závěru mohli sice táborští hokejisté odvrátit pohromu vyrovnávající trefou, ale Březinovu střelu do odkryté branky stihl obránce vychýlit mimo branku a neujala se ani v pořadí osmá početní převaha včetně power play.

Výsledky skupiny Jih + Východ (12. kolo)

2. liga

Branky a nahrávky: 7. Hrala (Zayml), 14. Pechánek (Prášek), 28. Matušík (Hajič) – 17. Šmíd (Blinka, Milfait), 43. Milfait (Vala, Voříšek), 50. Voříšek (Semrád, Třetina), 54. Kuchta. Rozhodčí: Jakub Šindel – Aleš Vavruška, Josef Zimmermann. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 871. Střely na branku: 28:39 (7:16, 10:12, 11:11). Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:4.

Tábor

M. Novák (Dudáček) – Havran, Tesař, Košař, M. Dvořák, Černý (A), Duben, Hajič, Pechánek – Heřman (A), Kadilák, Chocholoušek, Blažek, Březina, Komma, Matušík (C), Zayml, Hrala, Prášek

Č. Novák (Marek) – Horák, Kulhánek, Šmíd, Semrád, Vala, Dudycha, A. Dvořák – Kuchta, Ludvík, Holenda, Michálek, Voříšek (A), Chlubna, Přidal, Beneš, Třetina (C), Milfait (A), Kozlík, Blinka