27. 11. 2018 | Milan Sochor

Je tu další derby! Protrhnou Bruslaři ve Žďáru své trápení?

Svěřenci Jiřího Čelanského procházejí menší krizí, z posledních čtyř zápasů vyhráli jen jednou. Bruslaři tak mají o to větší motivaci, aby se vrátili na vítěznou vlnu právě ve středu 28. listopadu na žďárských Bouchalkách, kde vypukne derby v 18:00. S Plameny mají v letošní sezoně vyrovnanou bilanci, obě mužstva uhájila domácí prostředí. „Už se těšíme, až ve středu zase přijedete do Žďáru v tom počtu, jako jste přijeli do Valašského Meziříčí,“ vzkázal Jiří Čelanský všem fanouškům na pondělní schůzce.

SKLH Žďár nad Sázavou

Založení klubu: 1938
Stadion: Zimní stadion Bouchalky (kapacita 3 500 míst)
Klubové barvy: bílá a červená
Webové stránky klubu: hokejzr.cz
Umístění v minulé sezóně: 2. místo po ZČ, semifinále play off (porážka s Jabloncem nad Nisou 1:3 na zápasy)
Trenér: Michal Konečný
Aktuální forma (posledních 10 zápasů): 5–2–1–2

SKLH Žďár nad Sázavou x BK Havlíčkův Brod

12–2–2–2 bilance 11–0–0–5
1., 42 bodů umístění 3., 33 bodů
91:51 skóre 76:55
9:2 (David Servis, venku) nejvyšší výhra 8:3 (David Servis, doma)
4:7 (Hodonín, doma) nejvyšší porážka 3:6 (Písek, doma)
Jakub Peslar – 21 bodů (8+13)
Lukáš Bureš – 21 bodů (3+18)
nejproduktivnější hráč Miroslav Třetina – 25 bodů (7+18)
Tomáš Franek – 15 gólů nejlepší střelec Luboš Voříšek – 12 gólů
Lukáš Bureš – 18 asistencí nejlepší nahrávač Miroslav Třetina – 18 asistencí
Jakub Peslar – 21 bodů (8+13) nejproduktivnější obránce Tomáš Semrád – 15 bodů (5+10)
Jiří Sláma 2,66 (16 zápasů)
Matěj Loubal 2,98 (2 zápasy)
Tomáš Kulich 10,59 (1 zápas)
průměr inkasovaných gólů na zápas David Marek 3,14 (7 zápasů)

Šumperk – Žďár n. S. 2:3p

Žďárští hokejisté šlapou jako těžko zastavitelná útočná mašina. Během 18 zápasů nastříleli svým soupeřům 91 gólů, produktivnější je v celé lize už jen Most. Svěřenci trenéra Michala Konečného navíc ještě posílili o šikovného útočníka Jakuba Kadlece. Havlíčkobrodský rodák zapadl mezi Plameny skvěle, ve třech utkáních proti Hodonínu, Písku a Šumperku zaznamenal tři asistence.

Jan Wasserbauer, který také nastupoval za Havlíčkův Brod ještě v první lize, přišel do Žďáru nad Sázavou na měsíční hostování už v říjnu. Toto spojení bude platit i nadále, pětadvacetiletý útočník prodloužil své angažmá v týmu minimálně do konce sezony a s nadšením už vyhlíží středeční derby: „Strašně se těším! V Brodě spoustu kluků znám, vždycky se nějak hecujem. Ať už je středa!“ odpovídal pro klubový web po zápase v Šumperku. V kádru naopak skončil kvůli přetlaku v obraně Jiří Kališ.

Nejproduktivnější žďárský hráč? Hledejte ho v obraně

Nebývá zvykem, aby byl na čele týmové produktivity obránce. Jakub Peslar (8+13) ovšem zásobuje útočníky skvělými pasy, navíc sám střílí spoustu gólů. O místo neproduktivnějšího hráče se dělí s útočníkem Lukášem Burešem (3+18), který je autorem největšího množství gólových nahrávek. Žďárským králem střelců je předsezonní posila Tomáš Franek (15+4). Drtivou většinu zápasu odchytal Jiří Sláma, jehož úspěšnost zákroků dosahuje 90,91 %.

Kompletní statistiky Plamenů

Jakub Kadlec poprvé nastoupil s hořícím žet na hrudi proti Hodonínu
(Foto: Michal Eger, hokejzr.cz)

Žihadla vyloupila Kotlinu po hattricku Ladislava Rytnauera

V minulém kole se utkání Bruslařů ve Valašském Meziříčí neuskutečnilo, pojďme se tedy podívat na předminulé kolo. To do Kotliny dorazily Moravské Budějovice a už v osmé minutě se po dvou přesilovkových trefách Ladislava Rytnauera a další brance Romana Mikeše radovaly z tříbrankového vedení. Bruslaři se ovšem nesložili a na začátku třetí třetiny dokonce vyrovnali. Pak ale po zbytečném faulu využil třetí přesilovou hru Ladislav Rytnauer, čímž dovršil hattrick. Zbytek utkání si hosté pohlídali a díky svému vítězství pak v tabulce Havlíčkův Brod přeskočili.

znak týmu 5 – 7 znak týmu

Branky a nahrávky: 10. Blinka (Třetina, Přidal), 11. Kulhánek (Kadeřávek, Třetina), 35. Kadeřávek (Třetina, Kulhánek), 44. Voříšek (Kulhánek, Beneš), 57. Kadeřávek (Třetina, Přidal) – 3. Rytnauer (Horký, Kabelka), 7. Rytnauer (Mikeš, Kabelka), 8. Mikeš (Plachý, Horký), 28. Juráň (Plachý, Kadela), 47. Rytnauer (Kabelka, Mikeš), 53. Heinrich (Plachý, Juráň), 60. Horký (Mikeš, Rytnauer). Rozhodčí: Luděk Pilný – Michal Laczko, Ondřej Bohuněk. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 578. Střely na branku: 40:33 (13:10, 16:11, 11:12). Třetiny: 2:3, 1:1, 2:3. Průběh utkání: 0:3, 2:3, 2:4, 4:4, 4:6, 5:6, 5:7.

BK Havlíčkův Brod: Novák (8. Marek) – Nepokoj, Kadeřávek, Kulhánek, Vala, Šmíd, Vacík, Kopic – Blinka, Třetina (C), Přidal – Beneš, Voříšek (A), Michálek – Kuchta, Ludvík, Chlubna – Beran, Kozlík, Holenda

HC Moravské Budějovice 2005: Vacek (Čáp) – Trnka, Kadela, Veleba, Peroutka (C), Kabelka, Kliment – Matějka, Lupač, Bulín, Juráň, Horký, Mikeš (A), Hačecký, Rytnauer (A), Plachý, Heinrich

Šumperk Plameny ve speciálních dresech neuhasil

Šumperští Draci symbolicky proti Plamenům vzdávali hold hasičům a nastoupili ve speciálních dresech připomínajících hasičské uniformy. Na začátku druhé periody se po dorážce Ivana Ďurače dostali do vedení, Ondřej Stehlík ovšem záhy ve vlastním oslabení vyrovnal. Navíc netrvalo dlouho a David Čermák, který vypomáhá Žďáru nad Sázavou z jihlavské Dukly, otočil vývoj zápasu. Branka Michala Romančíka ze sklonku druhé třetiny sice poslala zápas do prodloužení, v něm však o dvoubodové výhře hostů rozhodl Jan Wasserbauer.

znak týmu 2 – 3p znak týmu

Branky a nahrávky: 22. Ďurač (Řezáč, Romančík), 37. Romančík (Gewiese, Ďurač) – 24. Stehlík (Prokš), 26. Čermák (Peslar, Hasoň), 61. Wasserbauer (Čermák, Pleva). Rozhodčí: Jiří Škach – David Urubčík, Jan Kleprlík. Vyloučení: 3:9. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1 010. Střely na branku: 32:29 (10:6, 13:9, 9:13 – 0:1). Třetiny: 0:0, 2:2, 0:0 – 0:1. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3.

Draci Šumperk: O. Haloda (Polívka) – Vaněk, Gewiese, Drtil, M. Haloda, Řezáč, Sedlák – Pokorný, Romančík, Hroch, Ďurač, Urban, Plášek, Králík, Šíp, Antonov, Blecha, Čuřík, Ostřanský

SKLH Žďár nad Sázavou: Loubal (Kulich) – Kolda, Pika, Koželuh, Lojek, Pleva, Hort, Peslar – Gregar, Kovářů, Prokš, Kunstmüller, Bureš, Kadlec, Čermák, Kuřítko, Hasoň, Stehlík, Wasserbauer

(Video: LifeTV CZ)

Tomáš Semrád oplatil Plamenům porážku hattrickem

Bruslaři měli krajskému rivalovi po úvodní porážce co oplácet a začali výborně, po trefách Martina Nepokoje s Miroslavem Třetinou si vytvořili dvoubrankový náskok. Jenže o ten k úděsu domácích fanoušků během necelých sedmi minut zase přišli, a najednou museli dotahovat těsnou ztrátu. Petr Kuchta jako by na startu třetího dějství zazvoněním o tyč probudil spoluhráče, kteří díky čtyřem gólům uhájili domácí prostředí. Hattrickem rozhodl o osudu utkání Tomáš Semrád, kterého jedním gólem podpořil ještě Tomáš Chlubna.

znak týmu 6 – 3 znak týmu

Branky a nahrávky: 19. Nepokoj (Šmíd), 29. Třetina (Horák, Přidal), 44. Semrád (Milfait, Nepokoj), 48. Semrád (Voříšek), 52. Chlubna (Třetina, Kuchta), 54. Semrád (Třetina) – 33. Stehlík (Prokš), 35. Pleva (Lojek, Jícha), 40. Pleva (Kuřítko). Rozhodčí: Tomáš Battěk – Ondřej Žídek, František Štěpánek. Vyloučení: 5:7, navíc Bureš 5 [KOL] + OK [NESP], Peslar (oba ZDS) 10 min. OT [NESP]. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 1 306. Střely na branku: 36:31 (12:10, 11:16, 13:5). Třetiny: 1:0, 1:3, 4:0. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 6:3.

BK Havlíčkův Brod: Novák (Marek) – Semrád, Nepokoj, Vala, Šmíd, Horák, Kulhánek – Přidal – Třetina (C), Blinka – Michálek, Voříšek (A), Milfait (A) – Chlubna, Kozlík, Beneš – Ludvík, Kuchta

SKLH Žďár nad Sázavou: Sláma (54. Kulich) – Kolda, Půža, Koželuh, Lojek, Pleva (C), Peslar – Tlačil, Gregar, Kovářů, Prokš, Kunstmüller (A), Bureš, Jícha, Kuřítko, Hasoň,Stehlík (A), Kališ, Wasserbauer

Plameny hrají často v oslabení: Spolu s Vrchlabím dokonce nejčastěji. Proti přesile protihráčů stáli už v 106 případech. Přesto podle počtu trestných minut (345) nejsou nejnedisciplinovanějším mužstvem, hůř jsou na tom týmy David Servisu (362), Vrchlabí (363) Bíliny (369) a Kopřivnice (394).

Plameny jsou úspěšnější venku než doma: Žďár nad Sázavou odehrál shodně devět zápasů doma i venku. Zatímco z kluzišť soupeře si přivezl 22 bodů, doma jich vyválčil "jen" 20, tedy o bod méně než Bruslaři.

Žďárští spolupracují s Jihlavou a Třebíčí: Z této spolupráce těží především Plameny. Mladíci, kteří se nevejdou na prvoligové soupisky, zamíří právě do Žďáru. Tomu tak pomohli už Václav Půža, David Čermák (oba JIH) a Lukáš Hort (TRE). Naopak za Třebíč mohou naskočit žďárští Lukáš Bureš s Lukášem Jíchou.

Patriku Přidalovi derby svědčí: Největším specialistou na derby se Žďárem nad Sázavou je ze současného kádru Bruslařů Patrik Přidal, který do sítě Plamenů nastřílel už 9 gólů. Na jeho pozici nic nezměnil ani hattrick Tomáše Semráda z posledního vzájemného měření sil.

Bilance se Žďárem nad Sázavou od sezony 2000/2001 ve 2. lize

Počet odehraných zápasů: 28
Bilance: 16-1-2-9
Výsledky: 2:1, 8:5, 2:3p, 4:2, 2:4, 6:2, 1:3, 4:0, 8:2, 6:2, 6:2, 3:2, 3:2, 5:2, 2:4, 3:4sn, 4:5, 2:4, 4:2x, x3:8, x4:1, x3:2p, 3:6, 8:1, 3:4, 3:1, 4:5, 6:3
Skóre: 112:82