25. 10. 2019 | Štěpán Ondráček

Bitva o čelo tabulky je tady: Bruslaři zbrojí na první Šumperk!

Nejdůležitější zápas kalendářního roku 2019 se pomalu blíží ke svému startu. Havlíčkův Brod čeká daleká cesta na Moravu, kde se utká o první místo. Východní skupina je vyrovnaná a mezi prvním a druhým týmem tabulky je rozdíl jediného bodu. Bruslaři budou čelit síle Draků Šumperk, kteří jsou v letošní sezoně suverénní. Bitva o Východ začíná v sobotu 26. října (17:00). Neváhejte a přijeďte své barvy povzbudit! Fanoušci pořádají autobusový výjezd!

Draci Šumperk

Počátky hokeje: 1945
Stadion: Zimní stadion Šumperk (kapacita 3 500 diváků)
Klubové barvy: žlutá a tmavě modrá
Trenér: Martin Janeček

Draci Šumperk x BK Havlíčkův Brod

9–2–0–1 bilance 8–1–1–1
1., 28 bodů umístění 2., 27 bodů
57:25 skóre 54:28
11:1 (Nový Jičín, doma) nejvyšší výhra 8:1 (Nový Jičín, doma)
2:4 (Žďár nad Sázavou, venku) nejvyšší porážka 3:6 (Hodonín, venku)
Daniel Vachutka – 21 bodů (10+11) nejproduktivnější hráč Jakub Matušík – 14 bodů (4+10)
Tomáš Sedlák – 13 bodů (4+9)
nejproduktivnější obránce Tomáš Semrád – 14 bodů (4+10)
Michal Wanecki 2,12 (8 zápasů)
Marek Peksa 2,61 (3 zápasy)
průměr inkasovaných gólů na zápas Martin Holík 2,4 (9 zápasů)

Šumperk jede jako válec

Celek, který touží po návratu do Chance ligy. Vedení draků udělalo před začátkem sezony radikální změny, které nesou své ovoce. Kromě výměny trenéra, a také výrazné obměny kádru plní Šumperk roli favorita. Ambiciózní tým ztratil v probíhajícím ročníku pět bodů a po právu je na špici skupiny Východ.

Brankářská rošáda v doupěti Draků

Šumperk zahajoval sezonu 2019/2020 s brankářskou dvojicí Michal Wanecki a Ondřej Haloda. Dvojice maskovaných mužů nevydržela spolu ani jedinou sezonu. Vedení Draků sázelo v nové sezoně na Waneckiho, který nepustil svého kolegu ani na jednu minutu. Trenér Martin Janeček přivedl na konci září Marka Peksu. Zkušený gólman nešel do cizího prostředí, jelikož u Draků působil v sezoně 2010/2011. Nová posila stihla zapsat tři starty při kterých má úspěšnost zákroků 92,2%. „Marek s Michalem jsou v mých očích výbornou brankářskou dvojicí a jsem moc rád, že se tento příchod podařilo realizovat," těší hlavního kouče Martina Janečka.

Marek Peksa po sezonách v zahraničích oblékl opět dres Šumperka
(Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz)

Vyrovnaný tým, který jde za úspěchem...

Jak už bylo psáno, tak Šumperk disponuje silným kádrem, který pomýšlí na návrat zpět do Chance ligy. Každý post má tedy svůj diamant, který přináší další. Mezi tyčemi dostal nejvíce prostoru Michal Wanecki. Ten má na svém kontě osm odchytaných zápasů. Jeho kolega Marek Peksa má o pět startů méně. Obranným řadám velí Petr Gewiese, který má na povel celý tým, jelikož má na dresu kapitánské céčko. Kromě Gewieseho se herně daří i Tomáši Drtilovi. Zadák Draků má třináct bodů za bilanci 6+7. Co se ofenzivní síly týká, tak nelze vypíchnout jednoho nebo dva hráče. Draci mají rozložené síly ve všech útočných řadách. Vše vyjadřuje počet vstřelených branek do sítě soupeřů (57).

Soupiska Šumperka

Bruslaři vyhráli popáté v řadě

Utkání ani pořádně nezačalo a Moravské Budějovice vedly. Hosté přehrávali domácí, kteří působili malátným dojmem. Bruslaři nakonec otočili vývoj utkání na 5:1. Derby Vysočiny nabídlo ještě jednu branku, když se v poslední minutě prosadili hráči Moravských Budějovic.

znak týmu 5 – 2 znak týmu
Branky a nahrávky: 13. Semrád (Matušík, Juráň), 36. Mikeš (Třetina), 38. Voříšek (Matušík, Kliment), 45. Kadlec (Plachý, Vala), 55. Kliment (Juráň) – 1. Svoboda (Krutiš, D. Horký), 59. Kosnar (Šána). Rozhodčí: Daniel Kraval – Martin Klouda, Petr Bělohlav. Vyloučení: 5:5. Bez využití: . V oslabení: 0:0. Diváci: 392. Střely na branku: 33:33 (8:8, 13:11, 12:14). Průběh utkání: 0:1, 5:1, 5:2.

BK Havlíčkův Brod: Altrichter (Holík) – Semrád, Pospíchal, Benák, Vala, Kulhánek, Kliment – Přidal, Třetina (C), Mikeš – Matušík, Voříšek (A), Juráň – Plachý, Cachnín, Matušík – Holenda, Ludvík

Hockey Club Moravské Budějovice 2019: Vacek (Radosta) – Kruckovyč, Bazala, Šána, Brabec, Trnka – Svoboda, Alexa, M. Horký, Kosnar, Molnár, Piš, Procházka (C), Sigmund, Špaček, D. Horký (A), Krutiš (A)

David Vala příjmá gratulaci za gólovou nahrávku

Draci rozstříleli Nový Jičín jedenácti góly

Šumperk hostil na svém ledě Nový Jičín. Diváci si přišli na své, protože domácí tým gólově explodoval. Po dvou třetinách vedli Draci vysoko 7:0. Ďáblové dokázali vstřelit čestnou branku. Zbytek duelu opanoval aspirant na postup do Chance ligy. Šumperk porazil svého soupeře rozdílem deseti gólů. Na vysokém vítězství se nejvíce podílel Tadeáš Jaroš, který zaznamenal šest kanadských bodů (1+5).

znak týmu 11 – 1 znak týmu
Branky a nahrávky: 11. Kofroň (Spratek, Kabelka), 18. Milfait (Vachutka, Jaroš), 18. Kofroň (Spratek, Pokorný), 24. Sedlák (Jaroš, Müller), 25. Kabelka (Gewiese, Pokorný), 27. Vachutka (Jaroš, Milfait), 38. Jaroš (Milfait, Vachutka), 47. Vachutka (Jaroš, Wanecki), 51. Milfait (Jaroš, Haloda), 58. Kofroň (Pokorný, Gewiese), 59. Hroch (Antonov, Kabelka) - 39. Krupa (Rufer). Rozhodčí: Blaha - Šimčík, Bubela. Vyloučení: 2:2, navíc Kabelka (SUM) 10 minut OT [ZHK]. Využití: 1:0. Diváci: 950. Střely na branku: 48:16. Průběh utkání: 7:0, 7:1, 11:1.

Draci Šumperk: Wanecki – Haloda, Sedlák (A), Gewiese (C), Kabelka, Řezáč, Chujac, od 41. Plhal – Jaroš, Milfait (A), Vachutka – Kofroň, Spratek, Pokorný – Krejčiřík, Antonov, Hroch – Urban, Müller, Haluza

HK Nový Jičín: Loubal – Hruška (C), Kobylík, Holáň, Rufer, Metelka, Tolokonnikov – Kočica, Štefka, Timura, Pecha, Poruba, Hilšer, Palička (A), Macuh, Plitko, Slovák, Krupa, Irgl

Hráči Šumperka se radovali v posledním utkání jedenáctkrát ze vstřelené branky

Bruslaři vstali z mrtvých a vybojovali bod

Čtvrté kolo k sobě svedlo Bruslaře se šumperskými Draky. Hosté vedli po první třetině 3:0 a zdálo se, že o vítězi je jasno. Havlíčkův Brod ale ukázal týmového ducha, když vyrovnal na 3:3. Radost Bruslařů byla zkalena čtvrtý gólem hostů. Nervy drásající bitvu nakonec za stavu 4:4 rozhodlo prodloužení. V nastaveném čase se prosadil Šumperk, který využil přesilovou hru.

znak týmu 4 – 5p znak týmu

Branky a nahrávky: 34. Cachnín (Plachý, Semrád), 36. Třetina (Semrád, Přidal), 46. Přidal (Třetina, Semrád), 57. Matušík (Kadlec, Vala) – 15. Milfait (M. Haloda), 30. Spratek (Pokorný, Krejčiřík), 31. Vachutka (Jaroš, Sedlák), 57. Drtil (Antonov), 62. Jaroš (Sedlák). Rozhodčí: Vojtěch Král – Robin Horký, Jiří Roupec. Vyloučení: 5:8, navíc Gewiese (ŠUM) 5+OK [BŠH]. Využití: 1:2. Diváci: 648. Střely na branku: 35:29 (8:10, 16:8, 9:10, 2:1). Průběh utkání: 0:3, 3:3, 3:4, 4:4, 4:5p.

BK Havlíčkův Brod: Holík (Nedvěd) – Kliment, Semrád, Kulhánek, Vala, Krejčí – Mikeš, Třetina (C), Přidal – Kadlec, Matušík, Voříšek – Juráň, Cachnín ml., Plachý – Holenda

Draci Šumperk: Wanecki (O. Haloda) – Drtil, Sedlák (A), Gewiese (C), Kabelka, M. Haloda, Řezáč – Jaroš, Milfait (A), Vachutka – Krejčiřík, Spratek, Pokorný – Scheuter, Antonov, Hroch – Urban, Šíp, Haluza

Rozhovor s Jakubem Matušíkem

Inspirace u rivala...

O síle Šumperka bylo napsáno dost, ale jen jediný tým dokázal Draky v probíhajícím ročníku porazit. V desátém kole se o to postaral Žďár nad Sázavou. Plameny dokázaly vyloupit doupě Šumperku do posledního bodu. Drakům nebyla platná ani střelecká převaha, protože hokejisté z Vysočiny podali výkon na hranici svých možností. Plameny ukázaly klíč k úspěchu, jak porazit jednoho z favoritů. Napodobí výkon Žďárských soubor okolo kapitána Miroslava Třetiny?

znak týmu 2 – 4 znak týmu

Branky a nahrávky: 25. Drtil (Milfait, Sedlák), 28. Vachutka (Sedlák) - 9. Heinrich (Gregar), 14. Adam (Hort), 58. Medek (Gregar), 60. Adam (Čermák). Rozhodčí: Dufka - Novotný, Pippal. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. Diváci: 870. Střely na branku: 54:30. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:4.

Draci Šumperk: Wanecki – Sedlák, Drtil, Chujac, Kabelka, Řezáč, Haloda, Plhal – Jaroš, Milfait, Vachutka – Kofroň, Spratek, Pokorný – Scheuter, Antonov, Hroch – Urban, Müller, Haluza – Šíp

SKLH Žďár nad Sázavou: Čáp – Spálovský, Wasserbauer, Lojek, Pleva, Koželuh, Hort – Kadleček, Adam, Knap, Heinrich, Kovářů, Medek, Jícha, Chlubna, Gregar, Kunstmüller, Prokš, Bureš, Čermák

Výkon na hranici svých možností znamenal vítězství Žďáru nad Šumperkem

…Šumperk je třetí nejlepší tým z celé druhé ligy v počtu vstřelených gólů – 57 (Tábor – 61, Mostečtí Lvi – 65)?

…Havlíčkův Brod vstřelil v pěti venkovních zápasech 23 gólů?

…oba soupeři neztratili ani sedm bodů (Bruslaři nechali soupeřům 6 bodů a Šumperk pouhých pět)?

…když Draci ve vzájemných zápasech vedli o tři a více gólů, pokaždé si dokráčeli pro vítězství?

…Luboš Voříšek má proti Šumperku 5 kanadských bodů (3+2)?