BK Havl. Brod - Síla v brankovišti Bruslařů: Co sezona ve II. lize, to asistence!
Síla v brankovišti Bruslařů: Co sezona ve II. lize, to asistence!

Síla v brankovišti Bruslařů: Co sezona ve II. lize, to asistence!

02.06.2020 | Štěpán Ondráček

Havlíčkobrodští gólmani dobře ovládají hru hokejkou

Statistiky jsou nedílnou součástí sportu. Prozradí, v čem je daný hráč pro svůj tým přínosem, nebo ukazují na jeho slabiny. V kolektivních soutěžích se statistici a další lidé zaměřují i na brankáře. U strážců svatyní se nejvíce kouká na procentuální úspěšnost zákroků, průměr obdržených branek na zápas nebo počet čistých kont v sezoně. V hokeji je docela raritou, když gólman zaznamená asistenci. A právě tahle statistika je poměrně přehlížená. Havlíčkův Brod se mohl vždycky spolehnout na výborné výkony svých brankařů, kteří drželi svůj tým. A právě zde najdeme jednu statistickou zajímavost. Bruslaři po sestupu hrají ve třetí nejvyšší soutěži už pět let. Na tom by nic nebylo, kdyby sezonu co sezonu neměl jeden z gólmanů podíl na brance svého spoluhráče. Pojďme se podívat na maskované muže, kterým se to povedlo.

 

Martin Holík

Mladý gólman přišel do Kotliny na začátku minulého ročníku a měl se poprat o své místo na slunci s dalšími dvěma gólmany. Holík byl nejmladší z trojice maskovaných mužů, která slibovala vysokou kvalitu mezi tyčemi, ale vše bylo nakonec jinak. David Marek uspěl na zkoušce v polské extralize a před stratem sezony ukončil své působení v Kotlině Čeněk Novák. Právě druhý jmenovaný měl být předpokládanou jedničkou týmu, ale vše nakonec stálo na Holíkovi.

Mladíček první kroky v dospělém hokeji udělal v nedalekém Pelhřimově. A hned první sezona v Kotlině se mu povedla na výbornou! Odchovanec Hodonína zapsal třicet startů v základní části s úspěšností pod devadesát procent a průměr obdržených branek měl 3,07. Nejvíce však upoutal pozornost v počtu asistencí, když nahrál na čtyři góly. Rovná polovina z nich se urodila proti oblíbenému soupeři z Nového Jičína, dále si na pažbu připsal gólovou nahrávku proti Valašskému Meziříčí a mateřskému klubu z Hodonína. Holík je pověstný svojí prací s holí už od mládežnických výběrů, a tak uvidíme, jak se mu bude dařit v nové sezoně.

Koncentrovaný Martin Holík si počínal v dresu Bruslařů fantasticky

Počet asistencí v sezoně 2019/2020

kolodomácíhostévýsledekasistence 
1. Havl. Brod  Nový Jičín  8:1
1
16. Havl. Brod  Hodonín  7:4
1
19. Havl. Brod  Nový Jičín  7:3
1
38. Valašské Meziříčí  Havl. Brod  3:6
1

David Marek

Nadějný brankář, který prošel Kotlinou a zná ji velice dobře. David Marek působil v mládežnických výběrech Bruslařů do sezony 2013/2014, kdy hájil tři tyče v extralize mladšího dorostu. Po sezoně zamířil do Mladé Boleslavi, kde se dál hokejově rozvíjel. Ve středočeském klubu strávil téměř čtyři sezony. Stal se z něj pracovitý gólman, který lačnil po úspěchu. Nakonec Marek vyslyšel volání mateřského klubu a vrátil se zpátky domů. V sezoně 2017/2018 se jako nová posila vrátil do Havlíčkova Brodu.

Mladičký brankář vytvořil brankářský tandem se zkušenějším Čeňkem Novákem, se kterým si rozdělil zápasové vytížení. David Marek právě ve zmíněné sezoně poprvé nastoupil mezi muži a jeho debut nebyl žádný propadák, naopak! V první sezoně mezi druholigovou smetánkou zapsal čisté konto, když vynuloval střelce Písku, kterým nestačilo na úspěch ani dvacet šest pokusů. O rok později, tedy v sezoně 2018/2019, dostal Marek o trochu více prostoru, když nastoupil k patnácti zápasům. V jednom z nich se zapsal do novodobé historie Bruslařů. V utkání s Pelhřimovem zaznamenal hned dvě asistence! Třetí rok mladý gólman u Bruslařů nepřidal, protože uspěl na zkoušce polského celku JKH GKS Jastrzębie.

David Marek si řekl svými výkony o zahraniční angažmá

Počet asistencí v sezoně 2018/2019

kolodomácíhostévýsledekasistence 
6. Havl. Brod  Pelhřimov  5:3
2

Čeněk Novák

Poslední z trojice maskovaných mužů, který zásoboval své spoluhráče nahrávkami. Prošel všemi kategoriemi havlíčkobrodského tábora. Na svoji šanci trpělivě čekal, neboť v mládežnických výběrech většinou plnil roli dvojky, třeba za Vítkem Vaněčkem, který se dostal do zámoří. Novák se postupem let vypracoval ve stabilního gólmana, který podával dobré výkony a už v sezoně 2013/2014 si připsal start za muže. Tehdy odchytal dvacet minut.

O sezonu později byl stabilním členem A-mužstva, když zapsal jednadvacet startů a dalších devatenáct v dresu juniorky pražské Slavie. Právě u Pražanů si odkroutil poslední zápasy v mládežnické kategorii, a to společně s obráncem Davidem Valou. Spolehlivé výkony zaručily Novákovi neotřesitelnou pozici týmové jedničky v Havlíčkově Brodě, kde byl dvakrát blízko postupu do Chance ligy. Bruslařům se návrat do druhé nejvyšší soutěže nepodařil, když dvakrát v jejich neprospěch hrálo skóre. Novákovi se vydařily první tři sezony ve druhé lize, když nasbíral celkem sedm asistencí v základní části a jednu ve vyřazovacích bojích. Kromě bodů nezůstal pozadu ani s čistými konty. Od sestupu až po konec působení v Havlíčkově Brodě nasbíral ve třetí nejvyšší soutěži dohromady devět čistých kont!

Čeněk Novák zanechal v dresu Bruslařů nesmazatelný odkaz

Počet asistencí v sezoně 2017/2018

kolodomácíhostévýsledekasistence 
3. Tábor  Havl. Brod  2:6
1
24. Havl. Brod  Kolín  5:3
1
32. Havl. Brod  Žďár nad Sázavou  3:1
1

Počet asistencí v sezoně 2016/2017

kolodomácíhostévýsledekasistence 
19. Havl. Brod  Pelhřimov  5:1
1
ČF4 Žďár nad Sázavou  Havl. Brod  2:3p
1

Počet asistencí v sezoně 2015/2016

kolodomácíhostévýsledekasistence 
15. Havl. Brod  Kobra Praha  6:3
1
34. Žďár nad Sázavou  Havl. Brod  2:5
1

Víte, že...

...Čeněk Novák tři sezony po sobě nahrál na branku proti regionálnímu rivalovi ze Žďáru nad Sázavou?

...David Marek v utkání s Pelhřimovem nahrál na dvě branky svého týmu po sobě? (zajímavostí je to, že všech osm gólů padlo ve třetí třetině a branku soupeře hájil Martin Holík)

...všichni gólmani stihli zapsat jednu ze svých asistencí do desátého kola? (Martinu Holíkovi se to povedlo hned na začátku sezony, David Marek exceloval v šestém zápase sezony 2018/2019 a Čeněk Novák v roce 2017 podpořil výhru nad Táborem)

...Čeněk Novák strávil ve druhé lize čtyři sezony, když v prvních třech měl vždy alespoň jednu asistenci? (výjimkou byl ročník 2018/2019, kdy neměl ani jednu asistenci, ale na druhou stranu si připsal pět čistých kont)

...za pět sezon ve druhé lize zaznamenali brodští brankáři dohromady dvanáct asistencí v základní části? (krásnou vizitku mají Martin Holík – 4, David Marek – 2 i Čeněk Novák – 6, kromě toho za stejnou dobu měli brankáři Bruslařů dvanáct čistých kont po základní části, Čeněk Novák v sezoně 2015/2016 – 3, Michael Panec v sezoně 2016/2017 – 2, dvojice David Marek a Čeněk Novák v sezoně 2017/2018 – 1 a opět Novák v hlavní roli, tentokrát v poslední sezoně u Bruslařů, když zaznamenal pět čistých kont)

Havlíčkův Brod se může opřít o kvalitní výkony svých brankařů

 
Aktuálně na webu
Jsem moc rád, že jsem tady, přiznává Novák. První tréninky? Peklo!

Jsem moc rád, že jsem tady, přiznává Novák. První tréninky? Peklo!

(neděle 18.7.) Do konce soutěžního ročníku 2011/2012 oblékal havlíčkobrodský dres, potom se přesunul do Tábora,...

 
V Kotlině už se bruslí a poctivě trénuje

V Kotlině už se bruslí a poctivě trénuje

(čtvrtek 15.7.) Havlíčkobrodští hokejisté, a nejen A-mužstvo, tráví tyto parné letní dny v příjemném prostředí...

 
Bruslaře posílí brankář a dva obránci. Nad kým visí otazníky?

Bruslaře posílí brankář a dva obránci. Nad kým visí otazníky?

(úterý 13.7.) O příchodu útočníka Jana Bulína jsme informovali už před začátkem suché části letní přípravy. Nyní...

 
VIDEO: V Kotlině se tvoří led. Kdo na něj položil reklamy partnerů?

VIDEO: V Kotlině se tvoří led. Kdo na něj položil reklamy partnerů?

(pátek 2.7.) Plochu Kotliny začíná pokrývat led téměř o měsíc dříve, než bývá zvykem. Ve čtvrtek 1. července...

 
 
Klub       A-tým       Zápasy       Mládež       Multimédia       Historie       Partneři       Archiv