BK Havl. Brod - Cizinci v Kotlině, 1. díl: zeď z Finska nebo slovenští bombarďáci
Cizinci v Kotlině, 1. díl: zeď z Finska nebo slovenští bombarďáci

Cizinci v Kotlině, 1. díl: zeď z Finska nebo slovenští bombarďáci

01.11.2020 | Ladislav Vácha

První díl seriálu o cizincích v havlíčkobrodských barvách

Zatímco v posledních sezonách spoléhají Bruslaři vyloženě na české hráče, v minulosti nastupovala za Havlíčkův Brod i celá řada cizinců. Některé fanoušky možná překvapí, že jich od roku 2009 působilo v Kotlině hned 18, a to z pěti různých zemí! V úvodním dílu našeho seriálu „Cizinci v Kotlině“ si představíme první devítku z nich. (Foto: Zdeněk Polák, hc-olomouc.cz)

 

Branislav Horváth (obránce, Slovensko)

Působení v Havlíčkově Brodě: sezona 2009/2010
Odehrané zápasy: 33
Góly: 0
Asistence: 0
Kanadské body: 0
Účast na ledě: -6
Trestné minuty: 4

Bývalý obránce prošel mládežnickými kategoriemi Spišské Nové Vsi, kde v sezoně 2006/2007 nahlédl i do áčka ve druhé nejvyšší soutěži Slovenska. Poutal na sebe pozornost skvělými výkony a v roce 2007 se představil na mistrovství světa do 18 let ve Finsku. A dařilo se mu skvěle, když si v šesti duelech připsal 3 kanadské body za dvě přesné trefy a jednu asistenci. Hned v dalším soutěžním ročníku už válel za juniorku pražské Slavie, odkud, díky tehdejší úzké spolupráci, zamířily jeho kroky do Havlíčkova Brodu. V Kotlině odehrál v podstatě celé soutěžní období 2009/2010, a i když se nezapsal do statistik žádným kanadským bodem, pomohl tehdejším Rebelům k postupu do čtvrtfinále play off, v němž Novákův soubor svedl parádní a vyrovnanou pětizápasovou bitvu s regionálním rivalem z Jihlavy, kterou nakonec zvládla lépe favorizovaná Dukla. Následně se vrátil domů na Slovensko, kde hájil barvy Spišské Nové Vsi, Trebišova a Humenného. Kariéru na nejvyšší hokejové úrovni ukončil už v sezoně 2015/2016.

(Foto: Jiří Mokrý, hstrebic.cz)

Chris Smith (útočník, Kanada)

Působení v Havlíčkově Brodě: sezona 2009/2010
Odehrané zápasy: 48
Góly: 3
Asistence: 7
Kanadské body: 10
Účast na ledě: -2
Trestné minuty: 47

Dnes už sedmatřicetiletý Kanaďan byl v novodobé historii jediným hokejistou ze zámoří, který oblékal havlíčkobrodský dres. Až do roku 2008 působil v mateřské zemi, kde vystřídal v nižších soutěžích celou řadu týmů. Jmenovat můžeme například Lac St-Louis Lions, Lennoxville Cougars, Chilliwack Chiefs, Penticton Panthers, Bonnyville Pontiacs, Victoria Salsa nebo McGill University, kde strávil čtyři soutěžní ročníky. Pak se vydal poprvé do zahraničí a hrál v Evropě. Nejdříve si vyzkoušel na hokejové poměry poměrně exotické angažmá v nejvyšší srbské soutěži za Vojvodinu Novi Sad, odkud se přesunul do Kotliny. V soutěžním období 2009/2010 nasbíral v havlíčkobrodských barvách 10 kanadských bodů za tři vstřelené góly a sedm asistencí. U spoluhráčů si získal sympatie tím, že se naučil poměrně dobře česky. Jeho další kroky po ukončení angažmá v Havlíčkově Brodě nejsou známy.

(Foto: Zbyněk Zápotočný, hcdukla.cz)

Michal Szabo (útočník, Slovensko)

Působení v Havlíčkově Brodě: sezona 2010/2011
Odehrané zápasy: 6
Góly: 0
Asistence: 0
Kanadské body: 0
Účast na ledě: -1
Trestné minuty: 0

Slovenský útočník byl během své hokejové kariéry docela velkým cestovatelem. V dorosteneckém věku nastupoval za Slovan Bratislava, ale v kategorii juniorů už hrál za Ústí nad Labem a Vsetín. Poprvé mezi muži se objevil během sezony 2008/2009, kdy naskočil v play off za Trnavu, ale následující dva roky prožil v České republice. Cenné zkušenosti nejdříve sbíral v Havířově a v České Lípě, v soutěžním ročníku 2010/2011 se krátce mihl v Havlíčkově Brodě, kde odehrál dohromady jen šest zápasů. V jednom duelu naskočil i do předkola play off, v němž Rebelové přemohli Kadaň. Další sezonu už strávil v běloruském Brestu, po čemž se přesunul do nižších švédských soutěží, kde hájil barvy Norrtälje IK a Nacka HK. V roce 2014 pomohl zachránit v baráži na prvoligové scéně Most a následně působil ve druholigové Bílině.

(Foto: Zdeněk Polák, hc-olomouc.cz)

Jarno Laitinen (brankář, Finsko)

Působení v Havlíčkově Brodě: sezona 2011/2012
Odehrané zápasy: 12
Odchytané minuty: 730
Obdržené branky: 34
Zásahy: 394
Čistá konta: 0
Průměr obdržených branek na zápas: 2,79
Úspěšnost zásahů: 92,06 %

Rodák z finské Pirkkaly prožil naprostou většinu své hokejové kariéry ve své domovině. Mimo zemi tisíců jezer chytal jen v sezoně 2011/2012, kdy hájil branku Havlíčkova Brodu, odkud se později přesunul do Chomutova. Do České republiky ho tehdy přivedla Kometa Brno, ale za ni nakonec vůbec nenastoupil. Za Rebely naskočil do dvanácti soutěžních utkání a vedl si velmi dobře. Pochlubit se mohl hlavně skvělou úspěšností zákroků, kterou měl přes 92 procent. Souboru z Kotliny pomohl k sedmi vítězstvím, a to i proti silným soupeřům, jimiž byly Hradec Králové a Jihlava. „V Česku je to úplně jiné než u nás. Jiná země, jiný styl života. Jinak jsem ale zdejším prostředím příjemně překvapený,“ uvedl tehdy v rozhovoru pro náš web. Z Vysočiny se později přesunul na sever Čech a dva zápasy odchytal za Chomutov. Kariéru potom dochytal doma ve Finsku.


Jaroslav Koma (obránce, Slovensko)

Působení v Havlíčkově Brodě: sezona 2011/2012
Odehrané zápasy: 33
Góly: 7
Asistence: 3
Kanadské body: 10
Účast na ledě: -3
Trestné minuty: 24

Odchovanec slovenského Prešova válel v mládeži mateřského klubu a už brzy dostal šanci v místním áčku, kde dostával hodně prostoru. Od sezony 2005/2006 přesvědčoval o své velké kvalitě na české hokejové scéně, kde působil až do roku 2015. Prošel přitom obrovským množstvím klubů! Extraligu hrál za Pardubice, Litvínov, Kometu Brno, Mladou Boleslav, Vítkovice či pražskou Slavii. Na prvoligové scéně si zahrál za Hradec Králové, Vrchlabí, Olomouc, Havířov a Chomutov, s nímž v sezoně 2014/2015 vyválčil vytoužený postup do nejvyšší tuzemské soutěže. V Kotlině působil v soutěžním ročníku 2011/2012 a patřil mezi největší tahouny týmu. Na konto si připsal 10 kanadských bodů, přičemž hned sedmkrát se zapsal do střelecké listiny, což je na obránce parádní počin. Není tak divu, že brodští fanoušci tehdy zvolili sympatického zadáka nejlepším hráčem měsíce září. Naposledy předváděl svůj hokejový um v nižších německých soutěžích, kde si zahrál za Deggendorfer SC, EV Dingolfing nebo ESC Vilshofen.


Karol Korím (obránce, Slovensko)

Působení v Havlíčkově Brodě: sezona 2013/2014
Odehrané zápasy: 50
Góly: 4
Asistence: 12
Kanadské body: 16
Účast na ledě: +15
Trestné minuty: 24

Rodák z Nitry odešel už v mládežnickém věku z mateřského klubu a dlouho působil na české hokejové scéně. Nejdříve nastupoval za dorost a juniorku Mladé Boleslavi, odkud se přesunul do nejstarší mládežnické kategorie Chomutova. Za dospělé si poprvé zahrál v Hradci Králové a v barvách slovenské reprezentace do dvaceti let, která tehdy kvůli co nejkvalitnější přípravě na světový šampionát bojovala ve slovenské extralize. Korím byl opravdu mimořádně talentovaným obráncem s obrovským potenciálem, o čemž svědčí to, že patřil mezi stabilní články mládežnických reprezentací a na juniorském mistrovství světa v roce 2013 dokonce vedl Slovensko s kapitánským céčkem na hrudi! Sezonu 2013/2014 zahájil v Havlíčkově Brodě a vedl si naprosto fantasticky. Nastřádal parádních 16 kanadských bodů a naprosto zaslouženě se posunul do extraligy, kde pomáhal táhnout Pardubice. Právě v týmu z města perníku zahájil další soutěžní ročník, v němž vypomáhal i Jihlavě a Prostějovu. Po angažmá v Havířově se vrátil domů na Slovensko, kde působí dodnes. V současné době hraje nejvyšší soutěž za Detvu.


Nikolas Ketner (obránce, Slovensko)

Působení v Havlíčkově Brodě: sezona 2013/2014
Odehrané zápasy: 3
Góly: 0
Asistence: 0
Kanadské body: 0
Účast na ledě: -3
Trestné minuty: 0

Narodil se v Bratislavě, kde strávil většinu svých mládežnických let a poprvé okusil hokej dospělých. Už v sezoně 2006/2007 ale byl na zkušené v České republice, když hrál za dorost Plzně. Nasál také atmosféru národního týmu, když naskočil do čtyř zápasů v dresu slovenské osmnáctky. Soutěžní ročník 2011/2012 strávil v Litoměřicích a v Bílině, pak se vrátil zpět na rodné Slovensko. V Čechách už se potom jen mihl v období 2013/2014, když odehrál tři duely za Havlíčkův Brod a osm startů si připsal za druholigový Hodonín, s nímž si zahrál i play off. V Kotlině se do statistik výraznějším způsobem nezapsal. V dalších letech hrál univerzitní EUHL za HK Slavia STU Bratislava a Paneuropa Kings. Dvakrát reprezentoval Slovensko na univerziádě a dvakrát byl vybrán do All–Stars výběru EUHL.


Artur Rybalkin (útočník, Rusko)

Působení v Havlíčkově Brodě: sezona 2013/2014
Odehrané zápasy: 5
Góly: 0
Asistence: 0
Kanadské body: 0
Účast na ledě: -4
Trestné minuty: 0

Ruský útočník dlouhodobě působil na tuzemské hokejové scéně. V sezoně 2007/2008 hrál za dorost Ústí nad Labem, odkud si ho vytáhla pražská Sparta. Zde působil v nejvyšší dorostenecké a juniorské soutěži, přičemž v ročníku 2010/2011 vypomohl i juniorce Benátek nad Jizerou a šest startů zaznamenal jako hráč MHK Krylia Sovetov v juniorské MHL. Stejnou soutěž si zahrál i v soutěžním období 2012/2013, tentokrát však v barvách týmu Tjumenski Legion, za který odehrál 18 utkání. Sezonu 2013/2014 začal v havlíčkobrodské Kotlině a za Rebely si připsal pět startů. Bod se mu však získat nepodařilo. Pak se přesunul do Hodonína, kde hrál třetí nejvyšší soutěž. Jeho další působení není známo.


Kristian Kučera (útočník, Slovensko)

Působení v Havlíčkově Brodě: sezona 2013/2014
Odehrané zápasy: 11
Góly: 0
Asistence: 1
Kanadské body: 1
Účast na ledě: -2
Trestné minuty: 2

Osmadvacetiletý útočník ohromoval fantastickými bodovými příspěvky v dorostu a juniorce HC Dukly Senica a úžasně si vedl i po přesunu do České republiky. Zářil v dorostu a později i v juniorce Zlína, rok absolvoval i v juniorce Chomutova. Hodně zajímavá pro něj byla sezona 2012/2013, v níž hájil barvy litevské Balticy Vilnius a v zámořské WSHL válel za Bay Area Seals. Další soutěžní ročník strávil v Havlíčkově Brodě, kde odehrál 11 duelů a připsal si jednu asistenci, a v druholigové Břeclavi. Na jihu Moravy vydržel i v dalším soutěžním období, potom zamířil na Slovensko, kde hrál za Pieštany a Skalicu. V současnosti kroutí už druhou sezonu v nejvyšší norské soutěži, kde hraje za Grüner.

 
Aktuálně na webu
Online Týden hokeje: Webinář k online Týdnu hokeje

Online Týden hokeje: Webinář k online Týdnu hokeje

(neděle 29.11.) Online Týden hokeje vyvrcholil v neděli 29. listopadu téměř dvouhodinovým webinářem, jehož náplní...

 
Online Týden hokeje: Trénink a ochrana zdraví v době koronaviru

Online Týden hokeje: Trénink a ochrana zdraví v době koronaviru

(sobota 28.11.) Současná situace spojená s pandemií onemocnění Covid-19 výrazně omezuje možnosti sportování a v...

 
Online Týden hokeje: Systém výchovy v Českém hokeji

Online Týden hokeje: Systém výchovy v Českém hokeji

(pátek 27.11.) Systém výchovy dětí v Českém hokeji je tvořen z několika rozvojových projektů. Ať už se jedná o...

 
Online Týden hokeje: Hokejový trénink doma

Online Týden hokeje: Hokejový trénink doma

(čtvrtek 26.11.) Výchova hokejistů a hokejistek je běh na dlouhou trať. Jedním z mnoha faktorů, které mohou pomoci...

 
 
Klub       A-tým       Zápasy       Mládež       Multimédia       Historie       Partneři       Archiv
 
×
Dnes v 18:00 | Muži
HC Příbram
BK Havlíčkův Brod