18. 7. 2021 | Ladislav Vácha

Jsem moc rád, že jsem tady, přiznává Novák. První tréninky? Peklo!

Do konce soutěžního ročníku 2011/2012 oblékal havlíčkobrodský dres, potom se přesunul do Tábora, kde z mladšího dorostu prošel mládežnickými kategoriemi až do A-mužstva. Michal Novák strávil v barvách Kohoutů dlouhých osm sezon a po krátkém působení v Pelhřimově se vrátil zpět do Kotliny, kde ho čeká nová výzva. Probojovat se do kádru Bruslařů. „Jsem opravdu moc rád, že tady můžu být. Mám radost z toho, že jsem dostal možnost porvat se o místo v kádru. Moc se mi tady líbí a kluci jsou hrozně fajn,“ pochvaluje si třiadvacetiletý gólman. (Malé foto: hctabor.com)

Michale, jak se zrodil tvůj návrat do Kotliny?
Kontaktoval jsem manažera Davida Kozlíka s tím, jestli bych mohl v Brodě trénovat a zda bude nějaká možnost prosadit se do týmu. Po odchodu z Brodu jsem byl celé roky v Táboře na hostování, takže jsem pořád havlíčkobrodský hráč. S panem Kozlíkem jsme se domluvili na tom, že se zapojím do přípravy a potom uvidíme, co bude dál.

V minulém druholigovém ročníku, ze kterého se stihlo odehrát jen několik zápasů, jsi nenastoupil. Na novou sezonu se tak těšíš po dlouhé přestávce asi o to víc...
V Táboře začali skládat tým, který bude usilovat o postup do první ligy. Přišel tam k Davidu Novákovi chytat Kristián Kolář, který je opravdu skvělým gólmanem, takže bych to měl v takové konkurenci strašně těžké. Po konci v Táboře jsem chtěl jít do Brodu, ale to už bylo v září a sezona už byla rozjetá. Pan Kozlík mi tehdy řekl, že už gólmany má. To naprosto chápu, protože někdy v září se probojovat do kádru, když už všichni mají složení týmu dávno vyřešené, je hrozně složité. Kluci z Pelhřimova mi kdysi řekli, že kdybych neměl kde chytat, tak by o mě stáli. Šel jsem tak do Pelhřimova, kde jsem před pandemií odchytal jeden zápas.

Dlouhou dobu jsi chytal v Táboře. Jak moc se ti tam líbilo?
Na Tábor vzpomínám hrozně rád, je to moc hezké město. Byl jsem tam hrozně dlouho, už od mladšího dorostu. Proti Táboru nemůžu říct absolutně nic špatného. Bylo to moc hezké angažmá a hodnotím to hrozně pozitivně.

Brankář Michal Novák v táborském dresu při derby na ledě Písku
(Foto: Tomáš Danko, hctabor.com)

I když jsi chytal v Táboře, tak jsi určitě počínání Havlíčkova Brodu na dálku sledoval, je to tak?
Určitě, pořád. Sledoval jsem, co tady hraje za kluky a jak se jim daří. Jsem z Humpolce, ale v Brodě jsem dlouho chytal v mládeži. Mám tady spoustu známých a kamarádů. Vždycky, když jsem potom hrál proti Brodu, bylo to pro mě speciální. Pokaždé jsem se na to hrozně těšil.

Minulá sezona byla kvůli koronaviru předčasně ukončena a situace byla hodně špatná, protože se nemohlo ani trénovat. Jak moc těžké je pro brankáře udržovat se za takových podmínek v kondici?
Je to hodně těžké. Často jsem chodil s kamarády hrát tenis a občas jsem zašel i do posilovny. Dělal jsem taková speciální cvičení, protože moje přítelkyně je trenérka krasobruslení, takže mi pomáhala. Chodili jsme spolu i běhat.

Jaké jsou tvé první dojmy po návratu do Brodu? Určitě v týmu některé kluky ze společného působení v mládežnických kategoriích znáš...
Jsem opravdu moc rád, že tady můžu být. Mám radost z toho, že jsem dostal možnost porvat se o místo v kádru. Moc se mi tady líbí a kluci jsou hrozně fajn. Jak už jsi zmínil, hodně jich znám.

Jste už necelé dva týdny na ledě. Jak se po prvních trénincích cítíš?
Trénink od tréninku je to lepší, ale první dva tréninky pro mě byly opravdu peklo. Když člověk není půl roku na bruslích, je to najednou úplně jiný pohyb. Už se do toho ale dostávám, je to postupem času lepší a lepší.

Michal Novák v akci při tréninku Bruslařů

Z gólmanů jsou s tebou v týmu i Ondra Chaloupek a Martin Nedvěd, což jsou mladí a šikovní gólmani. Čeká tě tak velká konkurence, což vám ale určitě pomůže se dál výkonnostně posouvat, souhlasíš?
Určitě, je to jen dobře. Zdravá konkurence je potřeba, protože bez ní bychom se dál neposouvali. Oba jsou to moc fajn kluci. Každý tým za sebou potřebuje mít dobré gólmany, takže doufám, že se nám bude dařit a budeme klukům oporou.

Mezi trenéry brankářů je u nás i Radovan Biegl, bývalá velká gólmanská legenda. Jak moc se těšíš na spolupráci s ním?
S panem Bieglem jsem trénoval při suché fázi letní přípravy dvakrát týdně. Jeho tréninky se mi hrozně líbily. Je to hrozně fajn člověk a je s ním velká sranda. Jeho poznatky a velké zkušenosti pro mě budou určitě cenné, moc se na spolupráci s ním těším.

Hned ve druhém kole se vydáme do Tábora. To pro tebe určitě bude hodně speciální zápas...
Bude to určitě hodně zajímavé. (směje se) Věřím, že s nimi uhrajeme dobrý výsledek a urveme nějaké body. Moc se na to těším.

Patříš mezi pověrčivé gólmany, že dodržuješ nějaké rituály, nebo tyhle věci vůbec neřešíš?
Snažím se před každým zápasem dělat pořád tu samou rozcvičku. Ale že bych třeba dbal na to, kterou brusli si nazouvám dřív, to určitě ne. Hlavně se snažím dodržovat stejnou rozcvičku, která mi vyhovuje, abych se před každým zápasem dobře cítil.

Gólman Novák s Martinem Nedvědem

Všiml jsem si, že svou masku máš ještě v barvách táborských Kohoutů. Chystáš tak na sezonu nějakou změnu?
Ano, už to mám vyřízené, bude se přelakovávat. Bude v podstatě stejná, jen si ji nechám přestříkat na bílou barvu, abych na ní neměl logo Tábora. Kdybych tady zůstal a chytal tady třeba i v dalších sezonách, tak bych potom třeba vymyslel i nějaký nový design. Dělá mi to kamarád, který je přímo z Brodu.

Pokud se v týmu udržíš, jaké cíle si kladeš do nové sezony?
Hlavně bych tady chtěl zůstat, udělám pro to maximum. To je pro mě teď nejdůležitější. Pokud bych se v kádru udržel, tak bych samozřejmě chtěl co nejvíc chytat a snažil bych se, aby se nám co nejvíc dařilo.

Aktuality

Král debutoval v Extralize

Havlíčkobrodský odchovanec Daniel Král v neděli 25. září prožil extraligovou premiéru. V zápase s Kometou Brno na devatenáctiletého brankáře mířilo 18 střel, z nichž za svá záda pustil dvě. Jeho Liberec nakonec prohrál po samostatných nájezdech. Přečtěte si rozhovor s Danielem Králem na webu Liberce.

Autobusem do Znojma

V Den české státnosti odehrajeme druhé kolo na ledě favorizovaného Znojma. Buďte u toho s námi. Využijte svátku a pojeďte nás ve středu 28. září podpořit. Fanoušci pořádají autobusový výjezd. Přihlaste se na něj ve facebookové události.

11 let od tragédie

Ve středu 7. září je tomu 11 let od tragické smrti havlíčkobrodského odchovance Josefa Vašíčka po pádu letadla v ruské Jaroslavli. Na jeho palubě zahynuli 7. září 2011 i další čeští hráči Josef Marek a Karel Rachůnek. Nikdy na Vás nezapomeneme!

Přípravná utkání

Na rozpis přípravných zápasů přibyl nový duel. Bruslaři odehrají ve středu 14. září od 18:00 generálku před novou sezonou na ledě pražské Kobry.

Vaněček Ďáblem

Havlíčkobrodský odchovanec Vítek Vaněček v NHL mění dres. Výměnou za volby v draftu ho získala organizace New Jersey Devils. Šestadvacetiletý gólman loni nastoupil ve Washingtonu Capitals, který jej v roce 2014 draftoval z 39. pozice, k 42 zápasům základní části NHL. Zaznamenal v nich 90,8% úspěšnost zákroků a v průměru obdržel jen 2,67 gólu na zápas. Další dva starty si připsal v play off.

Dětský den

A-tým ve spolupráci s naším partnerem Blachotrapez spol. sr.o pořádá 21. května od 9:00 dětský den. Přijďte se se svými dětmi pobavit do Kotliny, vstup je zdarma. Podívejte se na více informací.

YouTube

Legendy věrné Kotlině

ÚTOČNÍK

Václav
Chytráček

OBRÁNCE

Jan
Suchý

ÚTOČNÍK

Jaroslav
Holík

ÚTOČNÍK

Jiří
Holík

ÚTOČNÍK

Josef
Augusta

OBRÁNCE

Milan
Chalupa

OBRÁNCE

Jaroslav
Benák

OBRÁNCE

Radek
Martínek

ÚTOČNÍK

Josef
Vašíček

OBRÁNCE

Martin
Čech

Generální partner

Hlavní partner