12. 10. 2022 | Milan Sochor, Štěpán Ondráček

Dramatický závěr derby na Bouchalkách: Bruslaři vyhráli díky náskoku z druhé třetiny

Bruslařům parádně vyšly úvodní dvě třetiny zápasu, ve kterých si vypracovali tříbrankový náskok. Závěrečná dvacetiminutovka ovšem přinesla ještě pořádné drama. Plameny se v závěru dostaly na dostřel, vyrovnání se ale ani přes obrovský tlak nedočkaly. Svěřenci Aleše Kraučuka tak z derby vezou všechny tři body.

Derby začalo šancemi na obou stranách, avšak oba brankáři byli jistí ve svých zákrocích. První velká příležitost přišla v osmé minutě, kdy zahrozil Jícha. Pokus domácího útočníka pokryl spolehlivým zákrokem Nedvěd. Nedáš, dostaneš, platilo i tentokrát, jelikož Bruslaři se hned záhy dostali do vedení. Jakub Petržilka vystihl špatnou nahrávku ve středním pásmu, nabruslil si do útočného pásma a střelou k levé tyči překonal Slámu. Bruslaře vedoucí branka nakopla, když si vytvářeli více šancí, ale druhý gól celek z Kotliny nepřidal. Na konci první třetiny se hrálo ve čtyřech bruslařích na obou stranách, většího prostoru nedokázal využít ani jeden tým.

Začátek druhé třetiny byl pro diváky na Bouchalkách impozantní, jelikož během prvních šesti minut padly tři branky. Ve 22.minutě šli Bruslaři do dvoubrankového vedení po dobře vyřešeném přečíslení. Dušek uplatnil svoji rychlost, dostal se do pásma, kde před pravou tyčí našel najetého Jaroslava Moučku. Plameny našly odpověď velice rychle, a tak se dostaly do kontaktu. Martin Gregar vybojoval kotouč pro Lukáše Bureše, který z pokleku dokázal propálit Nedvěda k pravé tyči. Gólové dostihy ukončil ve 26. minutě Dominik Dušek, který se prosadil v přesilové hře. Havlíčkobrodský hráč dostal nabito na pravý kruh, odkud propálil Slámu.

O další dvě minuty později to mohlo být opět o gól, ale Rohlík nedokázal v přečíslení najít recept na gólmana Havlíčkova Brodu. Plameny měly další možnost na snížení v početní výhodě, ovšem Štěpánkova střela neměla potřebné parametry. Tlak domácího celku se stupňoval, když ve 32. minutě selhal Prokš. Útočník Žďáru si položil Nedvěda, ale ve stoprocentní příležitosti nedokázal zasunout puk za natažený beton gólmana. Plameny nevyužily ani čtyřminutovou přesilovku, ve které trefil tyčku navrátilec do sestavy – Peslar. Zato Bruslaři byli v další přesilovce efektivnější, když se prosadil Roman Čermák. Obránce Havlíčkova Brodu dostal nabito na modrou a prudkou ranou využil clony před Slámou.

Žďáru se povedl vstup do posledního dějství, když v čase 40:33 upravil skóre na 2:4 Jan Wasserbauer. Domácí forvard dostal nahrávku na osu kluziště a svižnou ránou do levého horního rohu slavil úspěch. Plameny se mohly dostat na dostřel, ale další početní výhodu nedokázaly využít. Bruslaři našli potřebný klid ve 44. minutě po využitém brejku. Milan Valášek našel v přečíslení dva na jednoho u levé tyče Luboše Voříška, který prostřelil přesouvajícího se Slámu. Domácí celek se dostal zpátky do zápasu povedenou dvouminutovkou. Nejprve se skvělou akcí prezentoval Tomáš Chlubna, jenž přes obránce mířil přesně k pravé tyči. Na jeho počin navázal v čase 49:19 povedenou tečí Jakub Grauer.

Bouchalky byly rázem na nohou a euforii Plamenů krotila lavička Havlíčkova Brodu oddechovým časem. Bruslaři mohli zvýšit vedení v přesilové hře, ale tentokrát nebyla využitá. Plameny vycítily šance na zvrat utkání, ovšem Štěpánek nedokázal překonat Nedvěda v brance hostů. V 55. minutě mohl srovnat stav duelu Martin Gregar, ale ani jeho úsilí na brankovišti neznamenalo gól. Žďár si zkomplikoval snahu o vyrovnání dalším oslabením, ale i v něm si dokázal vytbořil gólovou příležitost. Brankoviště dokázal uhájit brankář Havlíčkova Brodu, který udržel domácí hokejisty na uzdě. Plameny zkusily hru bez brankáře, ovšem na kýžené vyrovnání nedosáhly, naopak mohly inkasovat. Cachnín mohl ukončit naděje domácích hokejistů, ale v těžké pozici neusměrnil puk do odkryté klece. Žďáru nepomohla k vyrovnání ani další čtyřminutová přesilovka, a tak si všechny body z derby o Vysočinu připsali Bruslaři.

Žďár n. Sázavou - Havl. Brod

Branky a nahrávky: 23. Bureš (Gregar, Adam), 41. Wasserbauer (Peslar), 49. Chlubna (Wasserbauer), 50. J. Grauer (Štěpánek) – 9. Petržilka (Cachnín, Dvořák), 22. Moučka (Dušek, Vašíček), 26. Dušek (Moučka, Vašíček), 38. Čermák (Voříšek, D. Košťál), 44. Voříšek (Valášek, Dvořák). Rozhodčí: Čuňočka – Čelechovský, Kalina. Vyloučení: 8:8. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 608. Střely na branku: 29:22 (5:10, 10:7, 14:5). Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 2:4, 2:5, 4:5.

Žďár n. Sázavou

Sláma (Vít) – J. Grauer, Svoboda, Macek, Pleva (C), Peslar, Lojek – Bureš (A), Štola, Adam, Gregar, Wasserbauer, Prokš (A), Jícha, Chlubna, Štěpánek, Rohlík, Pilný

Nedvěd (Chaloupek) – Benák, Čermák, Vašíček (A), Krejčí, Kliment, Dvořák, Kerber – D. Košťál, Voříšek (A), Valášek – Dušek, Moučka, Tecl – Petržilka, Cachnín, Kuchta (C) – P. Grauer, Vacík