10. 5. 2023 | Ladislav Vácha

Klukům chci moc poděkovat! Celou sezonu poctivě makali a dřeli, chválí trenér úspěšné juniorky Václav Adam

Havlíčkobrodská juniorka stála na začátku uplynulé sezony před těžkým úkolem – obstát v nabité skupině Západ proti velmi silným soupeřům, z nichž většina spadla z extraligy. Stěžejním cílem tak bylo udržení v soutěži. A povedlo se! Svěřenci trenéra Václava Adama se nejen s přehledem zachránili, ale probili se do prestižního play off a byli blizoučko senzačnímu postupu přes favorizovaný Přerov. Zkušený kouč, který hodně dbá na dobrou fyzickou přípravu svých hráčů, tak mohl být spokojený. „Dobrá letní příprava je základ úspěchu. Kluci už to vědí a podle toho k tomu přistupují. Pokud tréninky nepodcení a odmakají je naplno, úspěch pak v sezoně přijde,“ má jasno lodivod mladých Bruslařů.

Vašku, v základní části minulé sezony jste získali 57 bodů a ve skupině Západ jste skončili pátí s jedenáctibodovým náskokem na předposlední Kladno. Jak jsi byl s výkony svého týmu spokojený?
Se základní částí jsme byli určitě spokojení. Když jsme před rokem viděli rozdělení týmů do skupin, přemýšleli jsme nad tím, koho dostaneme pod sebe. Většina soupeřů spadla z extraligy a zůstal nám tam jen Písek, který v předchozí sezoně naši skupinu suverénně vyhrál. Od začátku jsme se tak nedívali na tabulku a šli jsme zápas od zápasu. Byli jsme rádi, že se nám dařilo získávat body. V prvních kolech jsme nedokázali vyhrát za tři body, ale bylo důležité, že jsme vyhrávali alespoň za dva. Tím, jak sezona plynula, nám body přibývaly a nemuseli jsme se ohlížet za sebe. To byl podle mě základ úspěchu. Nehráli jsme v žádné křeči a pořád jsme bodovali.

Které zápasy základní části hodnotíš jako nejpovedenější?
Určitě si vybavuji vydařené zápasy se silnými soupeři jako domácí obrat s postupujícími Českými Budějovicemi, dvojzápas na ledě Salcburku, kde jsme získali všech šest bodů, což nám přišlo jako úplně neuvěřitelné, a vysoké vítězství 6:1 doma s Přerovem. Také mě těší, že jsme odehráli všechny zápasy hodně vyrovnaně se Slavií Praha. Byl to takový impulz, který nám hodně pomohl do další práce.

(Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej)

Jak velká pro vás byla úleva, když jste si brzy zajistili v této silné skupině záchranu?
Byla to pro nás velká úleva. Jak pro nás v realizačním týmu, tak podle mě i pro kluky. Mohli jsme se už pak v klidu připravovat na play off. Je škoda, že na konci základní části jsme nedokázali v tabulce přeskočit Chomutov. Mohli jsme potom narazit na papírově slabšího soupeře. Play off je ale úplně jiná soutěž, tam si nemůžeme vybírat.

O play off proti Přerovu:
„Hrubě se nám nepovedlo třetí utkání série. Měli jsme v hlavách dvě výhry z Přerova a doma jsme nezahráli podle našich představ. Je škoda, že jsme ty mečboly nevyužili, ale takový je prostě někdy sport. Myslím si, že jsme sezonu zvládli se vztyčenou hlavou.“

V play off jste po roce znovu narazili na silný Přerov, který v základní části ovládl skupinu Východ. V Meo Aréně jste překvapivě oba zápasy vyhráli. Co bylo podle tebe hlavním klíčem k tomu, že jste sérii tak skvěle začali?
Na soupeře jsme se dobře připravili. Před sérií jsme si udělali v kabině i videorozbor. Hráče jsme připravovali hlavně na soupeřovy přesilovky, na to, jak při nich Přerov zakládal útoky, a samozřejmě jsme se zaměřili celkově na soupeřovu hru. Myslím si, že se nám povedlo na hru Přerova najít účinnou protizbraň. Řekl bych, že z pěti zápasů byly hned čtyři naprosto vyrovnané, rozhodoval většinou jediný gól. Bohužel, hrubě se nám nepovedlo třetí utkání série. Měli jsme v hlavách dvě výhry z Přerova a doma jsme nezahráli podle našich představ. Je škoda, že jsme ty mečboly nevyužili, ale takový je prostě někdy sport. Myslím si, že jsme sezonu zvládli se vztyčenou hlavou.

Přišlo mi, že hodně zlomový byl druhý zápas v domácím prostředí. Vytvořili jste si opravdu hodně šancí, ale nedařilo se vám dát gól. Trefili jste se až v úplném závěru utkání, čímž jste snížili na 1:2, ale ztrátu už jste nedokázali smazat. To vás asi hodně zamrzelo, protože tam jste byli hodně blízko tomu, abyste sérii ukončili a postoupili, souhlasíš?
Bylo to hodně blízko. Je to přesně tak, jak říkáš. S koncovkou jsme se v podstatě trápili po celou sezonu. Šancí na góly jsme si vytvořili hrozně moc a měli jsme s nimi naložit mnohem lépe. Přišlo mi, že naši útočníci neměli v sezoně tolik kanadských bodů. Naši beci byli několikrát daleko produktivnější než útočníci. Jestli dá gól útočník nebo obránce, je ale v podstatě úplně jedno. Pro nás je hlavní týmový výkon. Důležité je hlavně to, abychom dokázali bodovat.

(Foto: Petr Eliáš, ihcpisek.cz)

Zmínil jsi slabší koncovku. Myslíš si, že po dvou vítězstvích v Přerově měli hráči v hlavách to, že sérii mají skvěle rozehranou a senzační postup je hodně blízko, takže svou roli mohla určitým způsobem sehrát i psychická stránka?
Kluci to měli v hlavách určitě. Nikdo z nás nepočítal s tím, že si z Přerova odvezeme dva body a doma budeme mít k dispozici dva mečboly. Řekl bych, že právě to se hlavně projevilo na prvním utkání u nás v Brodě. Nehráli jsme dobře a dostali jsme lekci z produktivity. Na druhou stranu jsme ale trochu spadli z hrušky a hned další zápas jsme už odmakali podle našich představ. I rozhodující páté utkání v Přerově jsme mohli vyhrát. Dokázali jsme nepříznivý stav otočit a vedli jsme, ale bohužel jsme to nedotáhli do vítězného konce. Mrzí nás to ještě teď, že jsme přes Přerov nepostoupili. Mohli jsme si sezonu prodloužit o další zápasy.

Minulou sezonu ale určitě budeš hodnotit pozitivně, viď?
Jsme spokojení. Nejen já, ale i celý realizační tým. Rád bych zmínil svého asistenta Tomáše Harta a vedoucího mužstva Jardu Práška. I oni měli na povedené sezoně velký podíl. Hráči to uchopili správně už od letní přípravy. Byl jsem obrovsky spokojení s tím, jak k tomu přistoupili. Starší kluci ukázali těm mladým, jak se má trénovat, a ti to od nich okoukali. Letní příprava tak měla šťávu a říz, byli jsme s ní opravdu spokojení. Opakuji to v každém rozhovoru, že přípravné období pak dělá celou sezonu. Kluci pak mají z čeho brát. Hráči viděli to, že ta práce pak byla na ledě znát. Žádný soupeř nás vyloženě nepřejel a nepřebruslil. S každým jsme dokázali hrát vyrovnaný hokej.

Přišlo mi, že základem úspěchu byly skvělé výkony gólmanů v čele s Filipem Sigmundem a vzorný přístup zkušenějších hráčů, na které parádně navázali i jejich mladší kolegové. Vidíš to stejně?
Určitě jo. Sigi tady tu sezonu udělal. V této soutěži i v extralize je hodně důležitý výkon gólmana. Když máte dobrého gólmana, hraje se vám dobře. Kluci měli dané své role v týmu. Nechtěl bych teď zmiňovat jednotlivce, kteří to táhli. Je to prostě kolektivní sport. Klukům musím za celou sezonu moc poděkovat, protože v ní opravdu dřeli a makali. Úspěchy se pak díky tomu dostavily.

Patříš mezi hodně náročné trenéry, kteří si na tvrdé a poctivé práci v letní přípravě hodně zakládají. Hráči si vždy pod tvým vedením sáhnou až na dno. Je to tak, že co nejkvalitnější fyzická příprava je základním stavebním kamenem?
Kluci už to vědí a podle toho k tomu přistupují. Po těch letech už zjistili, že je to opravdu základ úspěchu. Pokud tréninky nepodcení a odmakají je naplno, úspěch pak v sezoně přijde.

V týmu jste měli i několik nových hráčů, kteří si podle mě vedli opravdu dobře. Jaký názor máš na jejich výkony ty?
Bohužel, dnes už nejsme v situaci, kdy můžeme stavět na vlastních odchovancích. Hráče z jiných klubů tady prostě potřebujeme. Noví kluci skvěle zapadli do týmu i do party a zahráli na jedničku. Naše hra je založena na kolektivním pojetí, proto bych nerad vyzdvihoval jednotlivce. Kdybych měl někoho chválit, musel bych vyjmenovat všechny hráče, které jsme měli v týmu. Obrovský dík extraligové Jihlavě, která nám sem hráče posílá. Většinou jsou to mladí hráči, kteří se tady určitě neztratili. Odehráli si to své. Musím říct, že Liga juniorů je teď nesmírně kvalitní soutěží. Rok od roku se zkvalitňuje. Nebojím se říct, že některé zápasy už snesou přísnější měřítko a vůbec nejsou vzdálené od extraligové úrovně.

O spolupráci s Jihlavou:
„Obrovský dík patří extraligové Jihlavě, která nám sem hráče posílá. V sezoně jsem komunikoval se sportovním manažerem Tomášem Vrábelem. Dá se říct, že to, na čem jsme se domluvili, fungovalo.“

Už jsi nakousl spolupráci s jihlavskou Duklou. Jak ji celkově hodnotíš?
Mezi kluby je podepsané memorandum o spolupráci. V sezoně jsem komunikoval se sportovním manažerem Tomášem Vrábelem. Dá se říct, že to, na čem jsme se domluvili, fungovalo. Doufám, že podobně to hodnotí i v Dukle.

Dorost bohužel spadl z extraligy a dá se očekávat, že tam přijde velký odliv hráčů do jiných klubů. Jak velký je to podle tebe problém z pohledu návaznosti na přechod do juniorské kategorie?
Je to velký problém. Už před minulou sezonou k nám z dorostu přišli jen dva hráči. Jeden sám skončil a zůstal tady jen obránce Honza Vaněček. To je hrozně málo. Do letní přípravy se k nám teď připojili po posunu z dorostu tři hráči. Je to opravdu katastrofální. Za tu dobu, co se u mládeže pohybuji, tohle nepamatuji. Je to hodně velký úbytek hráčů.

Jak se ti spolupracovalo s asistentem Tomášem Hartem a vedoucím Jardou Práškem?
Spolupráce s kluky byla tradičně vynikající. Myslím si, že si spolu sedíme. Všichni tři spolu pracujeme už asi pátou sezonu, předtím jsme spolu působili u dorostu. Proto už víme, co od sebe můžeme očekávat. Kluci jsou skvělí a řekl bych, že máme dobrý realizační tým.

(Foto: Martin Nedvěd, hokejzr.cz)

Jak už jsi zmínil, Liga juniorů je teď kvalitní soutěží. Souhlasíš s tím, že je to dobrá průprava pro hráče před posunem do dospělého hokeje?
Je to dobrá soutěž. Podle mě má parametry, které měla dříve extraliga. Samozřejmě extraliga se díky zúžení také zkvalitnila. Myslím si, že tohle je dobrá soutěž pro mladé kluky, kteří přicházejí z dorostenecké kategorie a ještě nemají na to, aby hráli extraligu. Řekl bych, že se tady dobře otrkají. Troufám si říct, že rychlostně je to ve většině zápasů srovnatelná soutěž s extraligou.

V nadcházejícím soutěžním ročníku se nebude sestupovat. Dá se říct, že to pro vás bude po minulé sezoně určitá psychická úleva?
Úleva je to teď, ale když pak stojíš v sezoně na střídačce, tak chceš každý zápas vyhrát. Je to dobré hlavně z toho pohledu, že můžeš budovat tým pro tu další sezonu, která už bude sestupová. Každopádně to znovu odmakáme a pokusíme se udělat co nejlepší výsledek.

Naskočili jste už do letní přípravy. Postupně určitě půjdete do čím dál tím větší zátěže. Můžeš ve zkratce nastínit, co vás v nejbližší době čeká?
Chtěl bych říct, že letní příprava, kterou jsme udělali minulý rok, se nám osvědčila. Bylo vidět, že z toho kluci v sezoně těžili. Letos letní přípravu v podstatě zkopírujeme a nebudeme na ní nic měnit. Během prvního týdne jsme začali lehce, aby se do toho kluci znovu dostali. Udělali jsme tak jen tři tréninkové jednotky, v dalším týdnu už půjdeme čtyřikrát a od třetího týdne už nás čeká tradičně pět tréninkových jednotek. Jak jsi říkal, to už bude opravdu na krev. (směje se) Doufám, že nám to zase do sezony pomůže. Jediná věc, co mi vadí, je počet hráčů. Je nás zatím jen devět, což je tristní situace. Je potřeba, aby se nám kádr znovu podařilo doplnit.

O cílech do další sezony:
„Stejně jako před každou sezonou si před sebe klademe postupné cíle. Po těch jednotlivých schůdcích to pak nakonec vždy nějak jde a nakonec je to dobré.“

V současné době se řeší to, že by za juniorku mohlo dál hrát několik hráčů ročníku 2003. To by pro vás byla velká pomoc...
Zatím je to schválené jen pro extraligu. Liga juniorů je stále ještě v jednání. Když se podíváš na ten počet, nám by to určitě hodně pomohlo. U nás se to týká tří hráčů. Bude to teď úkol pro manažera, aby tým dokázal doplnit, protože v devíti lidech se hokej opravdu hrát nedá.

Jaké cíle si kladeš do další sezony? Bude to účast v play off?
Máme ty nejvyšší cíle. Důležité je to, jak bude poskládané mužstvo a jak se budeme na ledě prezentovat. Musíme znovu jít zápas od zápasu a uvidíme, na co to bude stačit. Teď je těžké to nějak hodnotit, protože se připravujeme v malém počtu. Uvidíme, jaký tady budeme mít k dispozici kádr. Stejně jako před každou sezonou si před sebe klademe postupné cíle. Po těch jednotlivých schůdcích to pak nakonec vždy nějak jde a nakonec je to dobré.

V našem klubu už trénuješ hodně dlouho a většinu času trávíš ve škole, kde učíš, nebo na zimáku. Tvoje žena tak s tebou má určitě velkou trpělivost. Co bys jí chtěl touto cestou vzkázat?
Chtěl bych jí moc poděkovat za to, že se mnou má trpělivost, protože je to časově hodně náročné. Martinko, děkuju za podporu, jsi úžasná.

V havlíčkobrodské mládeži hraje tvůj syn Kuba. Co stíhám sledovat, tak si vede dobře. Jak to vidíš ty?
Snažím se mu do toho nemluvit, aby si šel svou cestou. Má tam své trenéry, kteří mu k tomu něco řeknou. Kvůli tomu, že jsme vytížení u juniorky a zápasy se nám s třídami hodně křížily, jsem moc jeho zápasů neviděl. Viděl jsem ho asi jen při čtyřech utkáních v sezoně a na jednom turnaji. Pro mě je důležité hlavně to, aby ho hokej bavil.

Aktuality

Odložení zápasu

Bruslaři se dnes 2. prosince měli utkat proti Novému Jičínu, zápas je ale kvůli sněhové kalamitě odložen. O náhradním termínu tohoto utkání vás budeme informovat.

Změna času utkání

Začátek utkání v Havířově, který se odehraje v sobotu 25. listopadu, byl posunut z původních 17:00 nově na 14:00.

Pozor, změna pořadatelství

V sobotu 28. října hrajeme venku. Utkání v Kopřivnici startuje v 17:00.

Napsali o nás

Neděle 10. září | Novák bilancuje: Bude to znít divně, ale nejvíc se mi líbilo v Rusku, píše se na serveru idnes.cz. Přečtěte si celý článek.

Napsali o nás

Neděle 10. září | Odchod do Děčína, návrat z Německa. Havlíčkův Brod hlásí změny v kádru, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Napsali o nás

Čtvrtek 3. srpna | Endál v roli hrajícího manažera: Můžu na sebe zařvat nebo si napsat výpověď, píše se na serveru idnes.cz. Přečtěte si celý článek.

YouTube

Legendy věrné Kotlině

ÚTOČNÍK

Václav
Chytráček

OBRÁNCE

Jan
Suchý

ÚTOČNÍK

Jaroslav
Holík

ÚTOČNÍK

Jiří
Holík

ÚTOČNÍK

Josef
Augusta

OBRÁNCE

Milan
Chalupa

OBRÁNCE

Jaroslav
Benák

OBRÁNCE

Radek
Martínek

ÚTOČNÍK

Josef
Vašíček

OBRÁNCE

Martin
Čech

Generální partner

Hlavní partner