21. 1. 2011 | Pavel Buňat

Na Rebely čeká třetí silný soupeř v řadě, v sobotu vyrazí do Jihlavy

V sobotu 22. ledna od 17.30 vypukne další ostře sledované derby mezi Havlíčkovým Brodem a Duklou Jihlava. Tentokrát se souboj mezi krajskými rivaly přesouvá zpět na Horácký zimní stadion, kde Jihlava v prvním utkání uspěla těsně 1:0. V Kotlině ale Rebelové dokázali zvítězit v obou případech, a v Jihlavě tak budou útočit na letošní třetí výhru nad svěřenci trenéra Vlka. Zda se jim to povede, se dozvíme v sobotu večer.

Minulé kolo – Jihlava brala 3 body

V rámci 38. kola přijel do Kotliny lídr prvoligové tabulky – HC Slovan Ústečtí Lvi. V Havlíčkově Brodě se utkaly dva týmy, které mají suverénně nejlepší útoky v lize. Kdo čekal hodně gólů, musel být asi trochu zklamaný, na branku se totiž čekalo dlouhých 43 minut. V prvních dvou třetinách sice bylo šancí na obou stranách dostatek, žádná se však neujala. Všechny střelecké pokusy končily na jistých gólmanech – na Suchanovi a Orctovi. Jako první síťku rozvlnil hostující Rok Pajič, který se nejrychleji zorientoval v prostoru u brankoviště a dorazil puk do poloprázdné branky. Gólové akci předcházela tvrdá Rodova střela, jíž fantasticky vytěsnil Suchan, puk ale ve své výstroji neudržel. Brzké vyrovnání přišlo z hole Vojtěcha Němce, který Orcta propálil po nahrávce Meidla z roku kluziště.

„Byl to asi remízový duel, ale na konci jsme udělali chybu, po které jsme inkasovali takový gól-negól,“ řekl po zápase trenér Petr Nováka. Na konci 59. minuty se totiž puk po Šagátově střele schoval v brance všem z dohledu. Tedy až na brankového rozhodčího, který k nevoli všech rozsvítil červené světlo. Branka byla uznána, což se nelíbilo fanouškům ani brankáři Suchanovi. „Byl jsem rozčílený. Chtěl jsem vědět, jak může rozsvítit světlo, když neví, kde je puk,“ vysvětloval brankář Rebelů. „Ale mlátit hokejkou jsem určitě neměl, touhle cestou bych se chtěl rozhodčímu omluvit,“ dodal.

Zaskočení Rebelové po této situaci už v poslední minutě skórovat nedokázali, naopak se to povedlo Lvům, kterým výhru pojistil Richard Diviš. „Hráli jsme ale jinak dobrý hokej, kluky jsem v kabině za výkon pochválil. Zřejmě rozhodly situace, kdy jsme nevyužili dva nájezdy a přesilovku pět na tři. Byl to takový typický zápas play-off, kdy se hrálo hodně z obrany. Sice jsme nevyhráli, ale musíme se dívat dopředu. Čeká nás derby v Jihlavě, kde chceme vyhrát,“ shrnul zápas Novák a prozradil tak jasný cíl, kterého budou chtít Rebelové v Jihlavě dosáhnout.

Jihlava se vydala na berounský led, kde poměřila síly s průběžně posledním týmem skupiny A. Na první gól se čekalo do poloviny utkání. S domácí obranou si pohráli Maliník se Škumátem, a druhý jmenovaný rozvlnil síť za Karešem. Druhý gól padl těsně před koncem prostřední třetiny. Útočné trio Bakus – Hodek – Čachotský se po vzájemné souhře radovalo z gólu. Na konci stál Daniel Hodek. I přes to, že Beroun byl v zápase lepší a Duklu přestřílel v poměru 39:25, nedokázal vstřelit ani jednu branku a prohrál 0:3. O poslední gól Dukly se postaral Tomáš Čachotský blafákem do beckhandu.

Letošní vzájemné zápasy – 2:1 pro Brod

Vzájemné souboje mezi Rebely a Duklou jsou i letos velmi vyrovnané, což už je ostatně u zápasů těchto regionálních rivalů zvykem. První klání vyhrál Havlíčkův Brod, druhé Jihlava a třetí opět Rebelové. Středeční podvečer 3. listopadu se Rebelům náramně vydařil. Před zcela vyprodanou Kotlinou dokázali přejet jihlavské Ježky v poměru 3:1. Po opatrné první třetině padaly branky až ve druhé části. Ve 24. minutě vytvořili Rebelové před Řehořem pořádný zmatek, čehož využil Václav Meidl a překonal jej pohotovou střelou. Radost domácích ale netrvala moc dlouho – o necelé dvě minuty později po chybě domácí obrat ujel Jeslínek a nemýlil se – 1:1. Vedení vrátil na stranu Brodu Miroslav Třetina, jenž číhal u pravé Řehořovy tyčky a po Němcově přesném pasu rozvlnil síť. Klíčovým momentem utkání bylo neproměněné trestné střílení Dukly v závěru druhé třetiny. Ve třetí části už totiž Jihlava nenašla recept na brodskou obranu a sama inkasovala po přesně mířené pumelici vyslané z hokejky Michala Kempného. Havlíčkobrodskému mužstvu tak tleskala zaplněná Kotlina za výhru 3:1.

Druhé měření sil už ale mělo šťastnější konec pro Jihlavu. Předvánoční kolo skončilo na Horáckém zimním stadionu fotbalovým výsledkem 1:0, diváci si tak příliš hokejové krásy neužili. Za jediným gólem zápasu stál ve čtvrté minutě Tomáš Čachotský, jemuž přesně přihrál kapitán Oldřich Bakus – Čachotský z prostoru mezi kruhy neměl těžkou práci, přesně umístil svojí střelu za Suchana a rozjásal domácí příznivce. Diváci se ale jistě nenudili, oba celky měly ještě spoustu šancí, všechny však zůstaly nevyužity. Zápas pak pro jihlavské fanoušky „okořenil“ Petr Novák, který byl za vhození ručníku na led vykázán na tribunu.

A do třetice, tentokrát znovu v Kotlině, se o vítězi a poraženém znovu rozhodovalo až v závěrečných minutách. Jihlava do utkání vlétla jako uragán a díky dvěma využitým přesilovkám vedla ve 13. minutě pohodlně 2:0 Na dvoubrankový náskok našel odpověď debutant Radek Novotný, obránce, jenž dosud oblékal dres havlíčkobrodské juniorky, napřáhl na vrcholu kruhů a překonal gólmana Bendu. Do druhé části jakoby nastoupil úplně jiný tým, Havlíčkův Brod se od prvních vteřin usadil v útočném pásmu, a dvěma rychlými góly z holí Švaňhala a Fiedlera dokonale otočil zápas. Jenže když mohli Rebelové v přesilové hře svůj náskok ještě navýšit, přišla chyba v podobně samostatného úniku Oldřicha Bakuse, který se nemýlil a srovnal na 3:3.

Ve třetí třetině svírala Dukla bojovníky z Kotliny těžko uvěřitelným způsobem a měla několik stoprocentních gólových šancí. Blízko ke gólu byl Čachotský, jenž netrefil téměř odkrytou branku, a také Oldřich Bakus, proti jehož střele na poslední chvíli fantasticky lapačkou zasáhl Jaroslav Suchan. A právě nevyužité šance hostů rozhodly. Rebelové totiž ty svoje využít dokázali – ve 49. minutě to byl v přesilovce Němec, Brod tak opět vedl o jednu branku. Ani další nápor Jihlavanů, a dokonce ani závěrečná power-play tolik kýžený gól nepřinesly. O výhře domácích definitivně rozhodl gólem do prázdné branky Miroslav Holec.

Kádr Dukly

Kanadské bodování v Jihlavě vede se 43 body (19+24) Tomáš Čachotský, a je tak společně s havlíčkobrodským Němcem nejproduktivnějším hráčem ligy. Jen o dva body méně má na kontě Oldřich Bakus, jihlavský kapitán, a s dalším tříbodovým odstupem následuje Daniel Hodek. Tři výše uvedení forvardi tvoří nejlepší útok ligy, a proto by si zejména na ně měli brodští obránci dávat pozor. Jihlavským zadákům vévodí Malena, který sice ještě letos neskóroval, zato přihrával na 17 branek. Mezi tyče se postaví Milan Řehoř nebo Marek Benda. Jednoznačně více zápasů odchytal první jmenovaný, jenže v minulých dnech byl zraněný a jeho start je tudíž nejistý.

Do Jihlavy bez Rytnauera

Již před minulým derby jsem avizoval, že by Brod mohl těžit z bývalých hráčů Jihlavy – Fiedlera a Rytnauera. Zatímco první jmenovaný v Kotlině rozvlnil síť za Bendou, Rytnauer dále tápal. O pár zápasů později se ale i hráč s číslem 63 po boku Miroslava Holce rozehrál, a to obdivuhodným způsobem. Jenže v souboji se Lvy odkulhal Rytnauer do kabin a asi jen těžko jej v sobotu uvidíme na ledě. Podle slov Petra Nováka by se mohlo jedna o natažené vazy. „Uvidíme, snad se dá brzy dohromady,“ přeje si šéf brodské střídačky.

Pohled do tabulky

Po minulém kole jsou stále na prvním místě Ústečtí Lvi (80 bodů), druhý je Chomutov (74). Bronzová příčka patří Jihlavě (68), v těsném závěsu jí stíhá Olomouc (65). Na čtyřku nejlepších útočí Hradec Králové (61), Znojmo (59) a Havlíčkův Brod (57). Skupinu A uzavírá s 52 body Beroun. Skupinu B vede s 54 body Vrchlabí, na zbylých třech postupových místech se nachází týmy se shodným počtem 53 bodů – Kadaň, Třebíč, Litoměřice. Postup mají na dohled Benátky nad Jizerou (51) a velkou šanci má stále i Tábor (48). Naději na play-off drží i Chrudim s 45 body. Poslední je Písek, který má na kontě 37 bodů.

Vyostřená fanouškovská situace

Mezi fanoušky Havlíčkova Brodu a Jihlavy panuje velká rivalita už od chvíle, kdy Rebelové postoupili zpátky do I. ligy. V letošní sezoně však vystoupala do obrovských výšin. Vše začalo šarvátkou jihlavských fans s bezpečnostní agenturou, poté oba fanouškovské tábory zaplnily listy největších deníků u nás, a nakonec se objevily i ve večerních zprávách TV Nova. Do televize se pak brodští fanoušci dostali kvůli kauze „samolepky“. Není proto divu, že Policie a bezpečnostní agentura na jihlavském stadionu zbrojí ve velkém. Bojí se případných potyček mezi příznivci obou klubů. Zaručeně se ale můžeme těšit na bouřlivou atmosféru , na kterou jsme během zápasů mezi regionálními rivaly zvyklí.

Pojeďte podpořit Rebely

Jenže bouřlivá atmosféra se pochopitelně netvoří sama, a proto fanouškovské sdružení Rebel Hearts pořádá vlakový výjezd do Jihlavy. Pokud se chcete zúčastnit, zažít pravou atmosféru derby a jít společně s fanoušky pochod městem, neváhejte ani chvilku a zarezervujte si místo. Více informací na www.rebelhearts.cz