BK Havl. Brod - Play off? Budeme o něj bojovat ze všech sil, slibuje Petr Beránek
Play off? Budeme o něj bojovat ze všech sil, slibuje Petr Beránek

Play off? Budeme o něj bojovat ze všech sil, slibuje Petr Beránek

06.12.2018 | Ladislav Vácha

Rozhovor s trenérem dorostu Petrem Beránkem po základní části

Od začátku sezony jsou jejich výkony velmi příjemným překvapením! I když se čekalo, že dorost bude se značně obměněným kádrem bojovat hlavně o záchranu, skončil v základní části ve skupině Střed na skvělém 5. místě a v nadstavbě se určitě bude rvát o postup do prestižního play off! Trenér Petr Beránek svůj tým dobře připravil a teď má důvod ke spokojenosti. A jaký je jeho recept na úspěch? „Někdy holt musíte řvát, ale někdy zase odlehčit situaci a udělat nějakou prču. Psychologie hraje hrozně důležitou roli ve výchově hráčů a s každým musíte pracovat jinak,“ má jasno zkušený kouč. Už dnes od 18:00 přivítají dorostenci v Kotlině Žďár nad Sázavou, přijďte mladé Bruslaře v derby Vysočiny podpořit! (Foto: Hanka Grundová, hctabor.com)

 
Máte za sebou základní část. Jak ji hodnotíte?
Hodnotím ji velmi pozitivně, protože jsme si stanovili cíl udržet extraligu dorostu i na další rok. Vstup do sezony se nám vydařil na jedničku a za první část jsme nasbírali 31 bodů, což nám vyneslo celkové 5. místo, což je dokonce lepší výsledek než v minulé sezoně.

Začátek sezony vám vyšel velmi dobře, když jste ze čtyř zápasů vyhráli hned třikrát. Byl to dobrý odrazový můstek, co myslíte?
Určitě ano, do sezony jsme vlétli připraveni a s cílem prezentovat se bojovným a agresivním hokejem. Je to sice dost nebezpečný způsob, musíte to mít dobře zorganizované v obraně a pak se to dá hrát. Nám to občas v té obraně skřípe, ale to jen proto, ze kluci nemají dostatek zkušeností. Musí vám uvěřit a sami se o tom přesvědčit, že to, co je učíte, opravdu funguje. Prostě na to musí přijít s mojí pomocí sami.

Potom přišlo horší období, když jste prohráli pět utkání za sebou. V čem byl podle vás největší problém?
Ano, potom jsme narazili na akademie, které jsou velice kvalitní a dovednostně mají kluky na jiném stupni. Právě proto musíme hrát naši brodskou hru. Jsme velice malý tým, co se týče vzrůstu, tak to musíme nahradit zarputilostí a nasazením.

Pak jste se odrazili k lepším zítřkům, když jste doma zaskočili velmi silnou Kometu Brno. Pro tým bylo asi velké povzbuzení, že si dokázal vyšlápnout na tak kvalitního soupeře…
Tak to určitě ano. S Kometou jsme začínali druhé kolo a už jsme věděli, co zhruba hraje za systém. Kluky jsme na to připravovali a povedlo se. Kometa a ostatní týmy na předních pozicích jsou tak kvalitní, ze je nebudeme porážet, ale můžeme je porazit. To klukům vštěpuji do hlav stále, potom to musíte pořádně hecnout a ono to může vyjít. Někdy holt musíte řvát, ale někdy zase odlehčit situaci a udělat nějakou prču. Psychologie hraje hrozně důležitou roli ve výchově hráčů a s každým musíte pracovat jinak. Pohovory mám prakticky neustále. Někdy více, někdy méně formální. Musí na to být příležitost tak, aby to padlo na úrodnou půdu.

Dorostenci zažívají v této sezoně hodně radosti.
(Foto: Juniorský hokej)

Základní část jste uzavřeli třemi porážkami. Jak moc vás mrzí domácí prohra s Mladou Boleslaví, nad kterou jste vedli už 3:1?
Samozřejmě mrzí. Řekli jsme si, ze tento zápas vyhrajeme za 4 body, vlétli jsme na ně jak uragán a vyplatilo se. Jenže zase jsme u té psychiky, kluci si mysleli, že to už půjde samo, že přidají jeden nebo dva góly a vyhrajeme, ale opak byl pravdou. Samozřejmě se z toho nepo...., ale zase je vidět, že když tvrdíte, že hráči musí makat celý zápas, tak to prostě tak je. A když se jeden jediný hráč uspokojí a nehraje naplno, tak to takto dopadne. Prostě je to parta a musí hrát jeden za druhého, jinak to nejde. To po nich chci odmalička.

Dařilo se vám porážet soupeře ze spodní části tabulky, kteří budou bojovat o extraligovou záchranu. Dá se říct, že právě to bylo v základní části klíčové?
Určitě ano, ale je potřeba si uvědomit, ze to máme sice dobře rozehrané, ale není všem dnům konec. Může se stát leccos. Ve hře je ještě spousta bodů.

Skvělou střeleckou formu prokazuje rychlonohý útočník Filip Dymák.

Které zápasy se vám v základní části líbily nejvíce a které naopak nejméně?
Tak samozřejmě suprové zápasy byly s Kometou a Hradcem. To byla super atmosféra a to vás pohltí. Nejméně povedený zápas byl asi v Boleslavi, kde jsme hráli výborně, ale nebyli jsme schopní dát gól a na to jsme doplatili. Paradoxně zápas s Pardubicemi jsme rozehráli dobře, dokonce jsme šli do vedení, ale pak se něco pos.... a nestačili jsme lovit puky z branky. Pardubicím vyšlo úplně všechno, na co sáhly.

Hráčský kádr se vám po minulé sezoně značně obměnil. Bylo pro vás příjemným překvapením, jak se s náročnými zápasy hráči popasovali?
Některé hráče už jsem ohrával i v minulé sezoně, ale je pravda, že většina je nová. Z některých hráčů jsem zklamaný a z jiných zase příjemně překvapený. Pro kluky je to ohromný skok z žákovské ligy do dorostu a někteří se s tím vyrovnávají těžko. Více se trénuje a je potřeba, aby trénovali i sami doma. To si myslím, že někteří podceňují, ale ono se jim to vrátí a někde se to ukáže. Prostě trénink ničím nenahradíš. Všichni ví, jaké mají nedostatky, a musí pracovat na jejich odstranění. Jiná cesta není. Už prostě nestačí, že to mají rádi, už tomu musí dát něco navíc.

V průběhu základní části vás posílil brankář David Kubík. Jak zapadl do týmu a co říkáte na jeho výkony?
Davča je super borec povahově a on sem šel s tím, že bude Králíkovi krýt záda a bude se připravovat na příští sezonu, kterou by měl chytat jako jednička, pakliže na to bude výkonnostně bude mít.

Havlíčkobrodský brankář David Kubík zatím chytá skvěle.
(Foto: Juniorský hokej)

Co se vám na vaší hře nejvíce líbilo a kde vás naopak ještě tlačí ještě bota?
Super je určitě bojovnost a bota nás tlačí v zakončení. Jinak jsme hrozně malí prcci, ale s tím nic nenaděláme.

Máte velkou šanci probojovat se do prestižního play off. To je pro vás asi hodně velká motivace…
To určitě ano, budeme bojovat ze všech sil. Hlavně bych to přál klukům, aby si to zahráli, je to super pocit.

S jakým postavením svého týmu byste byl na konci sezony spokojený?
Já budu spokojený, když udržíme extraligu a něco kluky naučím. Trénoval jsem ročníky 2001 a 2002 a vybojovali jsme tehdy extraligu. Potom s ročníky 2002 a 2003 jsme ji důstojně hráli a nyní s ročníky 2003 a 2004 se nám zatím také daří. Doufám, že to tak půjde i dál.
 
Aktuálně na webu
VIDEO, den třetí: Těžký kruháč v tělocvičně, makali i Semrád a Plachý!

VIDEO, den třetí: Těžký kruháč v tělocvičně, makali i Semrád a Plachý!

(pátek 17.5.) Havlíčkobrodští hokejisté se i ve čtvrtek poctivě připravovali na novou druholigovou sezonu. V...

 
VIDEO, den druhý: Zabijácké schody a makačka v posilovně!

VIDEO, den druhý: Zabijácké schody a makačka v posilovně!

(středa 15.5.) Bruslaři absolvovali v úterý druhý, náročný trénink. Po společné rozcvičce s medicinbaly na ploše...

 
FOTO + VIDEO: A-tým odstartoval letní přípravu! Začal v tělocvičně

FOTO + VIDEO: A-tým odstartoval letní přípravu! Začal v tělocvičně

(úterý 14.5.) Hokejisté havlíčkobrodského A-mužstva zahájili v pondělí večer suchou část letní přípravy. Na...

 
Bruslaři znají trenérské obsazení u mládeže! Vracejí se Adam a Fixa

Bruslaři znají trenérské obsazení u mládeže! Vracejí se Adam a Fixa

(čtvrtek 9.5.) Havlíčkův Brod už má jasno o obsazení trenérských postů v mládežnických kategoriích. Po sezonní...

 
 
Klub       A-tým       Zápasy       Mládež       Multimédia       Historie       Partneři       Archiv