12. 12. 2021 | Klub

Rozhovor s Jirkou Čelanským: „Hokej pro děti zvítězí nad lží a intrikami.“

Vydané prohlášení Michala Teplého přineslo spoustu emocí na všech frontách. Příznivci klubu se konečně mohli dozvědět, co se děje, a osočené strany dostaly prostor pro vyjádření. Vyvolalo to potřebnou diskuzi, ale i spoustu osobních útoků mezi dotčenými stranami. Zákopovou válku však nelze vést do nekonečna a je potřeba spoustu věcí vysvětlit, případně uvést fakta a čísla, která si všichni, kdo podporují klub, zaslouží vědět a znát. Proto jsme se rozhodli přinést rozhovor s Jiřím Čelanským, předsedou výkonného výboru a mládežnickým trenérem.

DŮLEŽITÉ PRO ČTENÁŘE: Při rozhovoru mi byly předloženy sjetiny z účetnictví, smlouvy a úřední dokumenty ať z už s.r.o. nebo mládežnického klubu.

Jirko, čekal jsi, že prohlášení Michala Teplého vyvolá takové emoce?

Michal ve svém prohlášení jmenoval přímo a nechodil kolem horké kaše. Já jsem na jednu stranu rád, že se to stalo. Samozřejmě mi to není příjemné prát prádlo na veřejnosti, ale bohužel už to jinak nejde. Pohár přetekl a je potřeba s tím jít ven, aby fanoušci, rodiče, mládež, trenéři a další, co se starají o svůj klub věděli, co se v něm děje. Nechtěli jsme se dostat do fáze, že se budou vést žabomyší války. Pro mě je důležité, co je černé na bílém, a z toho já neuhnu.

Pojďme tedy popořadě, co je černé na bílém. Kdo je zodpovědný za dotace?

V prohlášení pana Kozlíka st. je tvrzeno, že úspěšné dotace a audity jsou zásluhou paní účetní. Já mohu potvrdit, že nyní máme skvělou paní účetní, která ale rozhodně není přímo zodpovědná za dotace. Úspěšně podané a náslědně čerpané dotace jsou především prací výkonného výboru. A my se snažíme, aby se na mládež vyčerpalo maximum možného a ne tak, jak se to dělalo dřív.

Jak to tedy je nyní s dotacemi a co se dělá jinak?

Když jsem do klubu přišel v roce 2018, tak jsem upřímně neměl zkušenosti s podáním ani čerpáním dotací. Dostal jsem od pana Kozlíka st. Předlohu, jak mám zažádat o dotace. Nyní už vím, že to bylo špatně. Roky se tady dotace čerpaly hrozným způsobem a hlavně se špatně vyúčtovávaly. Peníze se daly na hromadu a prostředky, co měly jít do mládeže, se co nejvíce odsouvaly Áčku.

Jsou také obviňovány subdodavatelské účetní firmy, ale ty určitě nejsou zodpovědné za čerpání dotací. Já si musím minimálně jednou do týdne sednout s paní účetní, projdeme si doklady a vysvětlím, co k čemu patří, aby to bylo správně zaúčtováno a následně vyúčtováno. Je to důležité i vůči městu, aby to bylo co nejvíce transparentní. A tato změna ve stavu čerpání dotací je zásluhou současného výkonného výboru, protože někteří členové přinesli zkušenosti z velkého hokeje. A konečně se to tady po letech dělá správně.

Když jsme ještě u těch dotací, je pravdou že jedna z největší položek je sportovní materiál?? Jak je to s nákupem vybavení pro Áčko a mládež? Michal ve svém prohlášení uvedl, že to Město i po vás dokonce vyžaduje, můžeš nám to vysvětlit?

Dle mého názoru je právě vybavení hlavním důvodem toho, že se pan Kozlík st. začal nyní ozývat. Jeho syn dodává do klubu několik let věci od společnosti Bauer. Jen za dva roky se do A-týmu od jeho společnosti pořídilo vybavení za 1 038 280,83,-Kč vč. DPH a pro mládež dokonce za 2 188 621,31,-Kč vč. DPH.

Audit Města Havlíčkův Brod nás minulý rok vyzval jako řádného hospodáře, aby se vzhledem k větší transparentnosti pořádalo výběrové řízení na vybavení do klubu. S dotazem, jak je možné, že takřka 50% dotace na Áčko a 20% dotace pro mládež jde pouze jednomu dodavateli a ještě ke všemu člověku z vedení? Výkonný výbor rozhodl, že už se nepořídí ani tkanička do bruslí bez výběrového řízení, aby proběhlo řádné čerpání dotací a vyhovělo se výzvě městu.

V tom spatřuji základní problém sporu s šířením nepravd a pomluv od pana Kozlíka st.. Protože pramen se rozdělil mezi několik žab a ta nejlevnější vždy vyhraje. Pan Kozlík ml. se samozřejmě těchto řízení může účastnit, ale spousta firem šla díky výběrovým řízením se svou marží níž, aby nám mohli dodávat a proto se odběry od jeho společnosti snížily na minimum.

Jirko a je pravda, že za všechny domluvené sponzorské smlouvy si nikdo nenárokoval provizi?

To není úplně pravda, protože pan Kozlík starší si vyfakturoval provizi za reklamu od Chládek a Tintěra, a.s. a pan Kozík ml. fakturuje za PR služby u A-týmu.

Michal Teplý sehnal po několika firmách k dnešnímu dni cca 3 000 000,-Kč a nikdy si nevyfakturoval provizi.

Pokud na moji otázku nechceš odpovídat, tak nyní nemusíš. Ale řekni nám plat, který pobíráš?

Nemám problém na tuhle otázku odpovědět. Mám 30 tisíc jako šéftrenér mládeže, stejně jako můj předchůdce Petr Beránek, a k tomu jsem ještě předsedou klubu. 30 tisíc beru jako SCM trenér placený svazem a pomáhám ve všech kategoriích, takže zase stejně jako trenéři, co trénovali v minulosti dorost Adam a Beránek. Vše je samozřejmě uváděno v hrubém, fakturuji jako OSVČ. Musím si zaplatit sociální, zdravotní a daně., takže mi zůstane cca 45 tisíc čistého.

A jak to bylo s podpisem smlouvy Michala Teplého ml. do NHL? Slyšel jsem, že to bylo dost divoké. Všechny peníze zůstaly klubu?

Pan Kozlík starší podepsal tak špatně udělanou smlouvu, že by za Michala Teplého ml. náleželo klubu za podpis smlouvy do NHL 20 000,-Kč. A tady opět musím vyzdvihnout práci výkonného výboru, který díky svým osobním kontaktům a výborné komunikaci domluvil s Bílými Tygry Liberec, že klub kromě přestupové částky dostal i výchovné v hodnotě 520 000,-Kč a ne 20 000,-Kč dle smlouvy, kterou podepsal pan Kozlík st. za klub.

Michal Teplý starší všechny tyto zpátky „vydřené“ peníze nechal klubu, potažmo dětem, které v Kotlině vychováváme plus na jejich rozvoj a samozřejmě s tím financujeme podpůrné programy například pro sociálně slabší, matky samoživitelky a jiné.

Co tvrzení pana Kozlíka st., že Michal Teplý neví co se odehrává v klubu?

Za mě je to úplně zbytečný útok, asi za to pojmenování pravdy, v Michalově vyjádření. Michal má dobrý přehled o tom, co se v klubu děje a je velmi dobře informován na denní bázi. Z videa a rozhovoru mi naopak připadá, že pan Kozlík st. neví a nepamatuje si věci z výkonného výboru. Hází tam sumy vycucané z prstu. Přeci každý člen z výkonného výboru má přístup k těm tvrdým a jasným číslům, takže nechápu, proč se k nim takto nepřesně vyjadřuje. Navíc kauzy, které vytahuje nejsou pravdivé.

Jako například?

Uvedu to na třech příkladech zmiňovaných panem Kozlíkem starším:

1) Tvrzení, že pan „Martin Ferdus poskytl asi 150 tis., pak jen třetinu a pak už nic“ - to vůbec není pravda a už vůbec nechápu, kde pan Kozlík st. tyto čísla bere. Pan Ferdus poskytl klubu k dnešnímu dni 340 000,-Kč plus nám svou prací ušetřil spoustu peněz a dokázal spoustu peněz pro klub získat. Navíc ve výkonném výboru odvádí spoustu práce bez nároku na honorář.

2) Oproti prvnímu příkladu jde syn pana Kozlíka, který sice odvádí práci pro A-tým, ale na reklamních službách si za 2020-2021 vyfakturoval 491 555,-Kč vč. DPH.

3) Kdo jiný by měl vést klub této velikosti než právě rodiče? Znovu se vrátím k historii. I za předsednictví pana Kozlíka st. tady v Kotlině hrál jeho syn. Pán Pártl tady měl syna, Michal Teplý tu měl syna , Marcel Kachlíř tady má syny a i pan Caska tady měl své rodinné příbuzné.

A co kauza s panem Zapletalem?

Ta mi krásně ukázala, že pan Kozlík st. si opravdu pamatuje, jen to co chce. Pan Beránek nastavil panu Zapletalovi podmínky, že měl 27 000,- Kč plat, k dispozici byt a měl pracovní dobu na tři dny v týdnu. Jeho ambice však postupně směřovaly k Áčku a začal mě přemlouvat, abych ho jeden den v týdnu pouštěl s A-týmem. Pro mě to bylo nepřípustné, protože ze třech dnů, co tady měl být pro děti, by jeden den chyběl. Zrovna pan Kozlík st. měl pana Zapletala plné zuby za neustálé naléhání pana Zapletala na navýšení, již tak nepřiměřeného platu za výpomoc pro práci v A-týmu. A ani za mě před vypovězením smlouvy neodváděl svou práci dobře. Velmi často v pondělí dojížděl pozdě, protože byla zacpaná D1, i když mohl přijet v neděli a využít od klubu jemu poskytnutý byt. Paradoxem je, že ani přes všechny poskytnuté benefity, se pan Zapletal nevyjadřoval o klubu dobře.

Ještě že skáču do řeči - jak to bylo s tím soudem s p. Zapletalem?

My jsme mu vypověděli příkazní smlouvu z níž vyplívá 1 měsíční plat navíc. On nám to nepodepsal, nepřevzal si zaslanou výpověď a od té doby, co jsme mu oznámili, že s ním nebudeme pokračovat, tak přestal i trénovat. Poté přes svého právního zástupce na nás podal žalobu. Ale soud nikdy neproběhl. Pan Zapletal před termínem prvního stání u soudu sám žalobu „stáhl“ a došlo tedy k mimosoudnímu vyrovnání. Dostal pouze 1 měsíční plat navíc, tak jak stálo ve smlouvě.

Kauza s panem Caskou příznivcům klubu také nedá spát, mohl bys to prosím uvést na pravou míru? Proč Michal podepsal ty půjčky?

Já vůbec nechápu, proč pan Kozlík st. od toho všeho dává ruce pryč! On byl v té době členem výkonného výboru a jak rád sám uvádí s mandátem, kompetencemi a zodpovědností jako člen výkonného výboru. Já, co jsem zažil výkonné výbory od roku 2018, tak se tady o všem vždycky hlasuje. Proč to nezačal řešit on , když jeho slovy měl Michal bouchnout do stolu? Výkonný výbor půjčky schvaloval, tedy stejně tak, jako Michal měli všichni členové včetně p. Kozlíka st. plnou zodpovědnost za schválení půjček. Pan Caska ty peníze dával jen na činnosti A-týmu. V tu dobu byl zapsaný jenom spolek, to je pravda, ale všichni tady do jednoho ví, že pan Caska to přes své věřitele dával do A-týmu a xkrát řekl, že ty peníze nebude chtít nikdy zpátky. Dneska to chce zpátky po mládeži – to je hanba a je to smutný! Věřím, ale že hokej pro děti zvítězí nad lží a intrikami!

A co říkáš na tvrzení, že kdybys na klubu nebyl ty, tak pan Caska pravděpodobně ty peníze po klubu chtít nebude?

Myslím si, že je to úsměvné a odpověděl bych příslovím: Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde.

Můžeš ještě vysvětlit tvrzení Michala Teplého, že pan Kozlík st. svým jednáním ohrozil 300 dětí v klubu?

Událo se to na rozpočtovém výboru města. Ten se nás dotazoval na složitý covidový rok a ten jsme obhájili, navíc jsmeměli obhajovat i žádost podané dotace na rok 2022. Ještě by si pan Kozlík měl uvědomit, kolik jsme nechali jeho synovi vydělat za nákup vybavení, i přes velmi těžkou sezónu poznamenanou covidem.

Dle mého názoru na rozpočtovém výboru za mládež neměl co dělat, protože 8.9.2021 podal rezignaci. Já jsem ho okamžitě ubezpečil, že jeho rezignaci přijímám. Tuto rezignaci jsem zaslal na krajský soud, soud má ale dva měsíce na jeho výmaz z rejstříku. Takže podle mě jeho hra – jestli je nebo není členem výboru, tak rozhodně není. A znovu opakuji, že na rozpočtovém výboru neměl co dělat a snažil se škodit svým chováním mládeži, která kvůli pandemii neměla vůbec jednoduchý rok.

Pan starosta nás, i přes „divadlo“ pana Kozlíka na rozpočtovém výboru, ubezpečil, že vnitřní problémy klubu řešit nebude.

A co zmiňovaná žaloba na zneplatnění valné hromady a výzva výkonného výboru k rezignaci?

Dneska může kdokoliv na kohokoliv něco vytáhnout. Takže ať to řeší soud. Zabývám se jen fakty a tím, co je černé na bílém.

Poprvé v historii klubu byl na valné hromadě přítomen právní zástupce, který celou valnou hromadu vedl, protože Michalovi Teplému bylo členy výkonného výboru - konkrétně od pana Casky a Kozlíka st., doporučeno, aby si na valnou hromadu právě právníka vzal, že mají ohlasy že nejmenovaná skupina chce „ovládnout“ klub a oni s těmito jmény nechtějí mít nic společného!

My jsme si však nechali udělat právní rozbor starých stanov. Protože pan Cachnín předal panu Kachlířovi papír se jmény zřejmě z té skupiny, co chtěla klub „ovládnout“, kde jsou údajně bývalí hráči, ti samozřejmě mají svá práva a povinnosti, ale tito lidé ze svých povinností neudělali vůbec nic. Ať se na to každý podívá co to je za lidi, jsem pro, aby se ta jména zveřejnila. Pan Cachnín neměl ani ty „koule“ to donést sám. Pan Kozlík se navíc ohání 31 členy, ty byly možná v roce 2015, kdy s panem Caskou a tehdejším vedením přivedli HC Rebel k insolvenci. Na valných hromadách v letech 2018 a 2019 bylo 12 a 9 členů, ale z toho já a paní Krejčová jsme neměli volební hlas.

Jsem přesvědčen, že my jsme jediní, kdo si nechal udělat právní rozbor stanov. A právě proto se ničeho nebojím.

Řekni nám o projektu DDB?

Byla tady školka bruslení. Ta běžela s cca 5-ti školkama. Mě byla, ale panem Zdeňkem Ondřejem Předsedou spolku DDB nabídnuta spolupráce a ochota projekt DDB do Havlíčkova Brodu pomoci přivést. Nikdy jsem neřekl, že je to můj projekt. Je to projekt spolku Děti do bruslí a já jsem v projektu jako trenér a ten, kdo se stará o celkovou organizaci v H.Brodě. Když jsem přišel a viděl jsem stav naší mládežnické základy, kdy ročníky 2005, 2007, 2010 byly v žalostném stavu a bylo extrémně málo dětí, na což dodneška dojíždíme. A protože mít členskou základnu je stavebním kamenem pro klub naší velikosti, tak jsem oslovil p. Ondřeje , aby mi vše do detailu vysvětlil. Projekt jsem představil, jak na klubu, tak na městě Havlíčkův Brod a touto formou bych velice rád poděkoval p. Mojžyškové, tehdejší místostarostce města za resort školství, která se významně svou podporou zasadila o to, že dnes projekt v Havlíčkově Brodě je. Ano, řekl jsem, že z toho může mít profit i pro klub, ale především ten, že tímto projektem na led do Kotliny přivedeme téměř všechny děti předškolního a školního věku v Havlíčkově Brodě a blízkého okolí, dnes jsou do projektu zapojeny všech Mateřské a Základní školy v Havlíčkově Brodě a také MŠ a ZŠ blízkého okolí. Rozšiřovat členskou základnu by mělo být hlavním cílem každého v klubu. Rozhodně jsem neprohlásil, že to přinese klubu statisíce, jak tvrdí pan Kozlík st., finanční přínos to pro klub může mít a také každý rok má.

Komu se za účast v tomto projektu platilo?

Děti do bruslí z.s. má podepsanou smlouvu na výuku bruslení s každou MŠ a ZŠ, která se kurzů účastní. Platbu za kurzovné platí rodič školce, nebo škole, které spolek DDB na základě počtu dětí vystavuje fakturu. Takže, jak píše p. Kozlík st., jeho dcera se kurzu účastnila, tedy jako rodič informace o projektu a platbách za kurzovné má, ví komu platbu provedl, tedy MŠ a ne mě jako osobě!! Dále spolek DDB vyjednává s jednotlivými MŠ a ZŠ podporu města a obcí s pronájmem ledové plochy.

Když se na to půjdete podívat, tak tomu určitě zatleskáte. S předešlým projektem, kde bruslili dva trenéři na vlastní triko, se to nedá absolutně srovnávat.

Od samého začátku o tom vědělo i město Havlíčkův Brod. Takže je to lež, že by to byl jen můj projekt.

Mohl bys na konec rozhovoru tedy ještě něco vzkázat fanouškům, rodičům a všem, co stojí na naším klubem?

Kdokoliv bude mít chuť pomoct se aktivně podílet ve vedení klubu, je u nás vítaný. Je před námi stále spousta práce.

Děkuji za rozhovor.

Taky díky.

Aktuality

Dětský den

A-tým ve spolupráci s naším partnerem Blachotrapez spol. sr.o pořádá 21. května od 9:00 dětský den. Přijďte se se svými dětmi pobavit do Kotliny, vstup je zdarma. Podívejte se na více informací.

Krásné Vánoce!

Vážení fanoušci, za celé mužstvo i realizační tým A-týmu Bruslařů Vám děkujeme za podporu a přejeme Vám klidné prožití vánočních svátků! Do nového roku pak přejeme hodně štěstí a zdraví!

Zápas 29. kola byl přeložen

Domácí utkání 29. kola s Řisuty se měl původně hrát v neděli 2. ledna. Oba týmy se dohodly na přeložení zápasu na nový termín. Duel se tak odehraje v Kotlině až ve středu 2. února od 18:00.

Vaněček v Zlaté hokejce

Havlíčkobrodský odchovanec Vítek Vaněček uspěl v anketě Zlatá hokejka. V hlasování díky letošním výkonům v brankovišti Washingtonu Capitals získal 136 hlasů a skončil na 10. místě. Gratulujeme ke krásnému úspěchu a přejeme hodně štěstí v dalších sezonách! Čtěte více na serveru hokej.cz.

Změna v příp. zápasech

Přípravné utkání ve Dvoře Králové bylo přesunuto z původního termínu 14. září na 31. srpna, přípravný duel na hřišti Žďáru nad Sázavou byl přesunut z 16. září na nový termín 17. srpna. Důvodem pro změny je dřívější start základní části nové sezony, první kolo je na programu už v sobotu 18. září. Podívejte se na kompletní rozpis přípravných utkání.

Zápas s Řisuty odložen

V sobotu 10. října měl být na programu poslední domácí zápas před minimálně čtrnáctidenní nucenou pauzou z důvodu vládních nařízení. Nakonec se ale nebude hrát ani s Řisuty. Utkání se odkládá z preventivních důvodů, někteří hráči A-mužstva totiž mají příznaky nachlazení. Děkujeme za pochopení.

YouTube

Legendy věrné Kotlině

ÚTOČNÍK

Václav
Chytráček

OBRÁNCE

Jan
Suchý

ÚTOČNÍK

Jaroslav
Holík

ÚTOČNÍK

Jiří
Holík

ÚTOČNÍK

Josef
Augusta

OBRÁNCE

Milan
Chalupa

OBRÁNCE

Jaroslav
Benák

OBRÁNCE

Radek
Martínek

ÚTOČNÍK

Josef
Vašíček

OBRÁNCE

Martin
Čech

Hlavní partner

Ostatní partneři