4. 1. 2017 | Luboš Vácha, Martin Krásný

Totální kolaps. Brod promrhal ve Žďáře velký náskok a v derby padl

Havlíčkobrodští hokejisté se během středečního 25. kola druhé ligy představili v derby na ledě Žďáru nad Sázavou. Tabulkový souboj prvního s druhým lépe započali Bruslaři, kteří si zásluhou naší elitní formace vydobyli vedení 4:0. Domácí byli navíc nuceni vystřídat brankáře. Málokdo však čekal podobný zvrat. Plamenům se postupně začínalo dařit až od druhé třetiny, v 41. minutě vyrovnaly a vzápětí se vítězným gólem do havlíčkobrodské branky blýskl Lukáš Paták. Žďár nad Sázavou se tak po desáté výhře v řadě drápe na čelo tabulky se ztrátou pouhých dvou bodů na stále vedoucí Havlíčkův Brod. (Ilustrační foto: René Ramiš, hokejzr.cz)

Šestnáct stovek natěšených diváků sledovalo úvod zápasu jako z hrůzného snu. Už po půl minutě poslal hosty do vedení Patrik Přidal po přečíslení s Endálem – 0:1. Žďárští se snažili o rychlé vyrovnání a vytvořili si několik šancí, jenomže v sedmé minutě využil přesilovou hru Lukáš Endál trefou z mezikruží – 0:2. A to zdaleka nebylo vše a v 11. minutě prostřelil Patrik Přidal v pádu Řehoře potřetí – 0:3.

Ten následně odjel na střídačku a do branky se postavil Jiří Sláma. Jenomže kalich hořkosti ještě nebyl zcela naplněn a o dvě minuty později objel Lukáš Endál branku a zasunul kotouč počtvrté do žďárské branky – 0:4. Rozčarování na zaplněných tribunách stadionu bylo velké a naopak sálala značná euforie ze sektoru hostujících fanoušků, kteří se skandováním začali dožadovat „bůra“. A tak si jejich žádost vzali hokejisté k srdci a nakonec se dočkali, i když asi na jiné straně, než byla jejich výzva mířena…

Na Bouchalkách se totiž začaly dít velké věci. V sedmnácté minutě hrály Plameny přesilovku, kterou sice přes několik dobrých šancí nevyužily, ale jen čtrnáct sekund po návratu vyloučeného Přidala z trestné lavice nahrál Bureš zpoza branky mezi kruhy, kam si najížděl Martin Kuřítko jenž konečně prolomil Novákovu neprůstřelnost – 1:4. V poslední sekundě ještě měli domácí obrovskou šanci, ale brodský brankář udržel hostům luxusní tříbrankový náskok, se kterým odcházeli do kabiny.

Prostřední část zápasu začala tak, jak skončila ta úvodní. Po dvou minutách se po přihrávce Kuřítka trefil za Novákova záda Lukáš Bureš a rázem se utkání nezdálo tak ztracené, jak to původně vypadalo. Domácí tuto šanci vycítili, začali zvyšovat obrátky a přicházely další šance. Ve 25. minutě měl třetí branku na hokejce Kuřítko, ale netrefil kotouč dobře a ten zamířil těsně mimo odkrytou branku. Ve 29. minutě musel řešit nebezpečnou situaci také Sláma, ale i s několika dorážkami si poradil a držel naděje Plamenů.

Ve 31. minutě usedl na trestnou lavici Endál a domácím stačilo pouhých devět sekund. Kunstmüller našel mezi kruhy Martina Červenku, jenž trefou do pravého horního růžku Novákovy branky rozjásal diváky, kteří již pomalu začali tušit či doufat v radostný závěr dnešního večera – 3:4. A mohlo být ještě veseleji, když po deseti sekundách vyslal Kaňka do brejku Patáka, ale Novák se blýskl skvělým zákrokem.

V těchto chvílích již Konečného družina soupeře jasně přehrávala a domácí příznivci napjatě čekali na to, kdy přijde vyrovnání. Ve 34. minutě se už začal radovat Červenka, který dorážel puk mezi Novákovy betony, ale ten nakonec brankovou čáru nepřešel. Kritické a možná zlomové okamžiky přišly v závěru druhé dvacetiminutovky, kdy sice nejprve hráli přesilovku domácí, ale po dvou vyloučení na straně Žďáru získali početní převahu hosté a na chvíli dokonce dvojnásobnou. S podporou jistých zákroků brankáře Slámy tuto situaci Plameny přečkaly a na přestávku odcházely již jen s jednobrankovým mankem.

To však smazal hned v první minutě třetího dějství Michal Kaňka bekhendovou dorážkou po přiklepnutí od Patáka – 4:4. Následně si Sláma dobře ohlídal svoji levou tyčku, u které se mu hosté několika pokusy snažili protlačit kotouč za záda. Ve 44. minutě dokonal fantastický obrat Lukáš Paták, který si po Juráňově nahrávce nabruslil od červené čáry až mezi kruhy a střelou přes obránce k pravé tyči poslal Plameny do vedení – 5:4.

Krátce nato získali Bruslaři početní výhodu a jejich snaha o vyrovnání byla hodně nebezpečná. Sláma však předvedl několik dalších skvělých kousků a domácí drželi těsné vedení. Další kritické chvíle přišly ve druhé polovině závěrečného dějství, kdy byl nejprve vyloučen Staněk a následně Pleva a hosté hráli dlouho v početní výhodě a opět chvíli i pět na tři. Brodským nepomohl ani oddechový čas a domácí skvadra těžké okamžiky přežila.

Když byl v 58. minutě vyloučen hostující Kulhánek, byla vzhledem k úvodu zápasu, senzační výhra hodně blízko. Euforií nyní zářili domácí příznivci, několikrát se roztleskal celý stadion a fantastická atmosféra hnala žďárské borce vstříc úspěchu. Ten se po vypršení 60. minuty dostavil a na Bouchalkách mohly vypuknout velké oslavy a halou opět znělo, stejně jako v předchozích dvou vzájemných zápasech, „Derby je naše…“.

Žďár n. Sázavou - Havl. Brod

Branky a nahrávky: 19. Kuřitko (Bureš, Gregar), 22. Bureš (Gregar), 31. Červenka (Kunstmüller, Pleva), 41. Kaňka, 44. Paták – 1. Přidal (Endál, Třetina), 7. Endál (Třetina, T. Semrád), 11. Přidal (Endál, Třetina), 13. Endál (Třetina, T. Semrád). Rozhodčí: Vrba – Musil, Komínek. Vyloučení: 7:7, navíc Kulhánek a Třetina (oba HBR) OT 10 min. [NESP]. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 647. Střely na branku: -. Průběh utkání: 0:4, 5:4.

Žďár n. Sázavou

Řehoř (11. Sláma) – Pleva, Beneš, Staněk, Kolda, Smejkal, Rašner, Hort, M. Vítek, D. Vítek, Kunstmüller, Červenka, Paták, Kaňka, Juráň, Gregar, Bureš, Kuřítko, T. Střecha, Krupka, Kovářů

Novák (Panec) – T. Semrád, M. Semrád, Duben "A", Lacina, Vala, Kulhánek, Bušek – Přidal, Třetina "C", Endál "A", Navrátil, Voříšek, Michálek, Tecl, Kozlík, Beneš, Chlubna, Ludvík, Křížek