3. 2. 2014 | Pavel Buňat

Čtvrté derby připadlo Jihlavě, o osudu utkání rozhodly přesilové hry

H A V L Í Č K Ů V B R O D - Jihlavští do Havlíčkova Brodu přijeli v okleštěné sestavě, přesto si odváží všechny body. Z úvodní branky se radovali už po devatenácti vteřinách hry a od té doby domácí hráče nepustili do vedení. Rebelové dvakrát prohrávali o dvě branky, vždy ale dokázali snížit na rozdíl jediného gólu, a tak souboj o Vysočinu dospěl do závěrečné power-play. V té výhru hostů pojistil Jaroš. Hlavním faktorem zápasu byly přesilové hry. Zatímco domácí využili jedinou, hosté se radovali třikrát.

Jak už tomu v derby mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem často bývá, diváci viděli velice rychlou úvodní branku. Hostům stačilo pouze 19 vteřin na to, aby vybojovali buly v útočné třetině, po němž Seman prostrčil puk před branku na volného Marka Proška, a ten se střelou nad Kacetlovo rameno nemýlil. Dukla následně ubránila oslabení a vrhla se k dalšímu nebezpečnému útoku a jen zásluhou gólmana Kacetla se skóre neměnilo. Ten totiž po střele z úhlu dobře zakročil proti Štěpánkově střele a následnou Zemanovu dorážku do poloodkryté klece vykopl reflexivním betonem.
Zaskočení Rebelové odpověděli nejlépe, jak mohli. Uzavřeli soupeře v pásmu a po pár minutách obléhání jihlavské branky slavili vyrovnání. Po Kadlecově střele od modré se puk odrazil od zadního mantinelu na brankoviště k osamocenému Karolu Korímovi, jenž měl už jednoduchou úlohu.
Podobný útočný press si Rebelové znovu vytvořili o čtyři minuty později, kdy dvakrát z mezikruží nebezpečně pálili Stach a Polodna. V obou případech ale dobře zasáhl brankář Rittich. A podobně tomu bylo i během další početní převahy domácích. Svižně hraná dvacetiminutovka tak skončila nerozhodně 1:1.

Rychlý hokej pokračoval i po přestávce. O něco více ze hry v úvodních minutách měli domácí, Tomi ovšem v ideální pozici nedokázal zvednout puk a úspěch neslavily ani další střelecké pokusy. Dukla výrazně zahrozila po šesti minutách a tato akce hrála velmi důležitou roli pro další vývoj utkání. Kacetl sice po Přidalově střele ukázal mrštnou lapačku, ale Rebelové šli následně do čtyř hráčů a brzy poté dokonce do dvojnásobného oslabení. A v něm Jihlavští trestali. Na pravém kruhu zacílil Petr Mocek a trefil se přesně pod brankářovu vyrážečku.
Přesilové hry hrály důležitou roli i v dalších minutách. Nejprve Rebelové nevyužili další početní převahu, při níž navíc za katr putoval domácí Maliník, a tak přišel další trest. Po klasickém přesilovkovém zámku od modré střílel Čáp, jehož střelu před Kacetlem úspěšně tečoval znovu Petr Mocek. Herní obraz pokračoval i v závěrečných minutách, kdy ani čtvrtou početní převahu domácí strana nezužitkovala. Druhou část tak gólově ovládla Dukla.

S naprosto jasným cílem nastoupil Havlíčkův Brod do závěrečné části a brzy se mu také přiblížil. Po Gengelově vybídnutí se před Rittichem nejlépe zorientoval Jan Pohl a bekhendovou střelou dokázal procpat puk pod betonem jihlavského gólmana. Střelecké trápení domácích během přesilovek ale i nadále pokračovalo, a tak Jihlavští Rebelům krátce nato potřetí v zápase ukázali, jak správně s početní výhodou naložit. V tlačenici před brankou vyrazil Kacetl puk jenom před sebe, kde se po puku v nepřehledné situaci natáhlo hned několik holí, a nakonec ta patřící Radku Hubáčkovi dokázala kotouč dopravit za brankovou čáru.
Definitivní pojistku mohl přidat Zeman, jenže křížnou přihrávku ideálně nezpracoval puk a trefil jenom boční síťku. Rebelové tak dostali jednu z posledních možností v podobě další přesilovky, a tu už konečně proměnili. Z vrcholu levého kruhu přesně pálil Marek Drtina a snížil na 3:4. Utkání tak dospělo do závěrečné power-play, v níž hráli domácí v šesti hráčích proti čtyřem, vyrovnání už ale nedosáhli. Dukla naopak pojistila svojí výhru, když se po buly přes celé kluziště trefil Václav Jaroš.

Havl. Brod - Jihlava

Branky a nahrávky: 9. Korím (Jakub Kadlec), 42. Pohl (Gengel), 56. Drtina (Maliník, Stach) – 1. Prokš (Seman, Hubáček), 28. Mocek (Čáp), 33. Mocek (Čáp, Seman), 49. Hubáček (Mocek, Dobrovolný), 60. Jaroš (Hubáček). Rozhodčí: Jan Hribik, Petr Úlehla – Milan Kis, Tomáš Svoboda. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 2631. Střely na branku: 32:34. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4, 3:5.

Kacetl (Sedláček) – Drtina, Kolafa, Vágner, Pohl, Korím, Semrád, Zítka – Maliník, Polodna "C", Stach – Berger, Gengel, Špok – Milfait, Tomi, Jakub Kadlec – Kučera, Stehlík, Richter – Šesták. Trenér: Jiří Mička.