3. 1. 2013 | Luboš Vácha

Olomouc se v Kotlině vyřádila a odvezla si všechny body

Havlíčkobrodská družina se utkala s velmi silným celkem první ligy. Na ledovou plochu Kotliny si našel cestu druhý nejlepší tým tabulky HC Olomouc. Průběh zápasu o jeho síle rozhodně svědčil, když se hosté radovali z poměrně rychlého třígólového vedení. Rebelové se dokázali prosadit pouze jednou, a to zásluhou Tomáše Protivného. Dva góly hostujícího mužstva vstřelil Matěj Pekr.

Diváci v Kotlině nemuseli na první gól utkání příliš dlouho čekat. Stačila jim na to necelá první minuta. Domácí obrana ztratila na modré čáře touš, což vyústilo v silný protiútok Olomouce. Jiří Řípa nečekal a ihned posunul černou pryž na čepel Matěje Pekra, jenž razantně vypálil na připraveného Suchana. Brankář však vyrazil puk před sebe. Zde ovšem nebyl nikdo z domácí obrany. Matěj Pekr nenechal nic náhodě a rychlým dobruslením puku se dopracoval ke gólové dorážce. Aktéři prvního gólu ve své palebné síle pokračovali za polovinou první části. Kohouti se dostali do akce tři na dva a puk se v nepřehledné situaci dostal k holi Jiřího Řípy. Jeho dělovku tečoval mezi Suchanovy betony jeden z beků. Rebelové vystrčili růžky v 15. minutě, kdy se dvěma dělovkami z úhlu zkoušel prosadit Lukáš Havel, brankář Kašík své spoluhráče podržel pohotovým betonem. Palebný kolotoč hostujícího celku měl ovšem další pokračování. Tentokrát se dá hovořit o gólu do šatny. Havlíčkobrodské obraně zamotal hlavu hbitý autor prvního gólu Matěj Pekr, jenž se od levého mantinelu natlačil až před samotnou branku a bekhendovým zakončením rozsvítil na světelné tabuli trojku.

Rebelové do druhé dvacetiminutovky zvolili změnu na brankařském postu. Jaroslava Suchana vystřídal navrátilec z rekonvalescence Daniel Dolejš. Domácí hokejisté trochu více přitlačili na pilu. Nejprve se před Kašíkem zjevil Polodna, jehož dvě dorážky neprošly přes brankovou lajnu. Posléze se Havlíčkobrodským naskytla velice slibná přesilovka, která trvala čtyři minuty. Výraznou šanci měl od modré čáry napřažený Protivný, jenž krásně orazítkoval břevno. Kombinací zkoušeli uspět také Vondráček se Soldánem. Druhý jmenovaný se dostal k tutovce, ale trefil připraveného Kašíka. Po vypršení svého dlouhého trestu se Hanáci hned nadvakrát dostali do slibných příležitostí. Nejprve přestřelil klec rozjetý Selingr. Tváří v tvář Dolejšovi zkoušel zakončovat Heža, puk se otřel o boční síťku. Mladík Ondřej Heža však znovu ukázal, co v něm je. Na modré si v klidu převzal kotouč, vybruslil s ním k pravému kruhu, odkud zamířil přesně nad Dolejšovo rameno.

To už začala havlíčkobrodským hokejistům hořet koudel. Jiskru naděje se posléze pokusili vykřesat Polodna s Kostourkem. Kašík dokázal jejich dvě útočné vlny zlikvidovat na výbornou. Rebelové se ale přece jenom dočkali. Hosté šli totiž do čtyř a domácím se tak naskytla dobrá šance na snížení. Klasickou přesilovkovou kombinaci přesně zakončil tvrdou pumelicí Tomáš Protivný. Kotouč lízl tyčku a putoval Kašíkovi za záda. Na dvoubrankový rozdíl mohlo být sníženo necelé dvě minuty před koncem třetiny. Endál si z mezikruží vyhlédl u levé tyče volného Vondráčka. Kašík skočil po letícím puku jako lev a skvělým zákrokem podržel Kohouty. Olomoučtí udeřili opět pár vteřin před zazněním sirény. Kolouchův střelecký pokus z mezikruží propadl Dolejšovi mezi betony. Puk pomalu skákal do branky. Hladově se po něm natahoval ještě Kucharczyk. Domácí brankář se ale přece jenom zorientoval a zasáhl.

Obraně Olomouce pěkně zavařili Kostourek s Polodnou, když v první čtvrtině poslední části utkání mohli snížit stav utkání. Kostourek měl před sebou prázdnou klec, kterou netrefil. Odražený puk zkoušel dorážet Havel, ale trefil jen Kašíkovu výstroj. Na druhé straně pak Ondrušek z rohu namazal Bartoňovi, jenž minul Dolejšovu bližší tyčku. V 57. minutě se u tyče po Řípově střele dostal ke skákajícímu touši Kucharczyk, avšak nepodařilo se mu jej zkrotit. Hlavy diváků pak zvedl pěstní souboj v podání Štěpánka a Kucharczyka. Další zásadní drama však zbytek zápasu nepřinesl. Tříbodový zisk tak právoplatně náležel hostům z Olomouce.

1. liga

Branky a nahrávky: 35. Protivný (Vondráček) - 1. Pekr (Řípa), 13. Řípa (Pekr, Herman), 20. Pekr (Bartoň), 31. Heža (Vodný). Rozhodčí: Fraňo, Würtherle - Frodl, Svoboda. Vyloučení: 6:8, navíc Štěpánek (HBR) 10 minut OT za hrubost. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 876. Střely na branku: 38:34. Průběh utkání: 0:4, 1:4.

Suchan (od 20. Dolejš) - Morava, Protivný, Jelínek, Soldán, Pavlík, Ostrčil, M. Blažek - Polodna, Endál, Vondráček, Knotek, P. Blažek, Ondráček, Milfait, Havel, Štěpánek, Kostourek