22. 2. 2011 | Ladislav Vácha

Rebelové i v Kotlině potvrdili svou hegemonii, v krásném boji zdolali Kohouty i potřetí

Havlíčkobrodští Rebelové dvakrát vyhráli na horké půdě v Olomouci a v Kotlině chtěli při třetím duelu zužitkovat výhodu domácího prostředí. Naopak olomoučtí Kohouti mohli v případě úspěchu znejistět družinu brodských bojovníků, kteří zatím pevným krokem kráčeli k branám vysněného prvoligového semifinále, jež by se stalo pro klub historickým úspěchem. Začátek vyšel lépe Hanákům, kteří brzy vedli 2:0, ale Rebelové se obdivuhodně zvedli a otočili nepříznivý vývoj utkání, když o svém triumfu 3:2 rozhodli pouhých 33 sekund před závěrečnou sirénou.

Úvod utkání vyšel o poznání lépe havlíčkobrodským barvám, které se brzy dostali do hry v početní převaze, když Voj. Němec vybojoval na útočné modré čáře puk a hnal se do Pruskovy blízkosti, v čemž mu zabránil jen za cenu faulu olomoucký zadák Tesařík. Havlíčkův Brod vsadil proti oslabenému soupeři na co nejčastější střelbu ze všech možných palebných pozic, jen že těm většinou scházela potřebná přesnost. Na sklonku 2: minuty se ocitl v obrovské šanci V. Meidl, který zblízka vypálil, jenže gólman Prusek se předem nepohnul a lapil letící puk do nastavené náruče, po čemž přerušil hru. Hanáci své premiérově oslabení ustáli bez úhony, když v závěru přesilovky už Rebelové nic nebezpečnějšího nevymysleli.

V následujících minutách se pokračovalo ve vyrovnané a atraktivní partii, když oba soupeři servírovali hokejovým fanouškům pestré hokejové menu, při němž se vehementně a pravidelně tlačili do koncovky. Oba gólmani, havlíčkobrodský Suchan i olomoucký Prusek, tak měli plné ruce práce, ale v náročné zkoušce obstáli na výbornou. V 7. minutě měli Kohouti na své straně značnou územní převahu a domácí soubor se nevyvaroval faulu, když si na lavici hanby musel jet sednout vyloučený zadák Soldán. A to byla přesně voda na olomoucký útočný mlýnek, který s sebou přinesl gólový efekt. Na začátku 8. minuty našla nahrávka Milana Ministra našla v předbrankovém prostoru MARTINA VYRŮBALÍKA, který se rychle zorientoval a přesnou ranou zápěstím z mezikruží skóroval nad Suchanův beton – 0:1.

Havlíčkobrodská družina se snažila o bleskovou odpověď a vrhnula své síly do ofenzívy, jenže jako kdyby při této činnosti pozapomněla na zadní vrátka a krutě za to pykala. Rebelové si vytvořili obrovský tlak a při mohutném závaru neprostrčili ze skrumáže před brankou puk za brankovou čáru. Pavučinami obetkané přísloví nedáš - dostaneš je ztrestalo hned z brejku. Petr Polodna našel v přečíslení 2 na 1 před brankou osamoceného MICHALA ČERNÉHO, který zblízka přesnou ranou po ledě překonal ležícího gólmana Suchana – 0:2. Svěřenci trenérského tandemu Petr Novák – Jaroslav Benák na to okamžitě zareagovali zvýšenou útočnou aktivitou a neustále se snažili probít ke střelbě poblíž gólmana Pruska.

Hosté ale nehodlali přenechat domácím veškerou iniciativu a vyčkávali především na protiútoky, z nichž přidělávali pořádnou porci práce brankáři Suchanovi. Hra se ale velmi rychle vyrovnala a opět sledovali slušně zaplněné ochozy Kotliny zajímavou podívanou. V půlce 13. minuty brodská část fanouškovské enklávy skoro jásala, když havlíčkobrodská družina odrazila olomoucký útok a založila rychlý protiútok, na jehož konci měl v situaci 2 na 1 Voj. Němec po pravé ruce ještě volného V. Meidla, ale rozhodl se pro individuální zakončení a zblízka minul pravou Pruskovu tyčku.

Havlíčkův Brod se touto nevyužitou šancí naladil na příznivou útočnou vlnu a neustále hrozil v Pruskově blízkosti, po čemž se nakonec dočkal zasloužené odměny. V úvodu 15. minuty využil obrovskou chybu při olomoucké rozehrávce poblíž gólmana Pruska LUKÁŠ ENDÁL, který po dokonalém námazu mezi kruhy zblízka propálil střelou zápěstím podél těle maskovaného muže v olomouckém brankovišti – 1:2. Bojovníci z Kotliny byli rázem na koni a snažili se ze své momentální psychické výhody vytěžit ještě více, jenže olomoucká defenzíva jim už vyrovnání neumožnila. Navíc sama zkusila štěstí v závěrečných minutách první dvacetiminutovky, ovšem rovněž bez úspěchu.

Do prostřední části vlétl brodský soubor jako utržený ze řetězu, když z něj obrovská chuť napravit slabší chvilku z úvodního dějství, kdy hned dvakrát inkasovali, a snaha docílit kýženého vyrovnání. Už ve 22. minutě Havlíčkův Brod stále držel hru v útočném pásmu a postupnou kombinací se snažil překonat pevnou olomouckou obranu neúspěšně, když Kohouti vyvezli puk do středu hřiště. Zde se ho ale ujal Holec, nabral rychlost a v samostatném úniku se svou střelou zblízka ztroskotal na připravených betonech gólmana Pruska. Herní převahu svěřenců trenérského tandemu Petr Novák – Jaroslav Benák ještě umocnil z olomouckých řad potrestaný Domin a nechtěně připravil svým spoluhráčům další perné chvilky.

Hlavně na konci 24. minuty brankář Prusek v těžkém okamžiku podržel svůj tým. Od modré čáře nepřesně vypálil Pavlík, na což se puk odrazil od zadního mantinelu na hůl u tyčky číhajícího Knotka, který bez přípravy napálil betony zkušeného brankáře. Následně neuspěl ani prvně jmenovaný z brodského tábora, jehož střela z vrcholu kruhů skončila v nastavené náruči. Zanedlouho putovali současně na lavici hanby brodský Voj. Němec a olomoucký Mikel, po čemž se na ledě objevilo více volného prostoru a času pro nebezpečnější zakončení či rychlejší kombinaci, jenže ani jeden z týmů toho nedokázal patřičně využít.

Pokračovalo se v naprosto vyrovnaném představení, které ovšem stále nabízelo zajímavé momenty před oběma brankami, které zvedaly mnohdy fanoušky ze sedadel. Na přelomu první a druhé půlky prostřední části zamířil nejdříve za katr z kádru Hanáků zbořil, kterého následoval olomoucko-brodský tandem Kucharczyk – Voj. Němec, který se do sebe pustil po přerušení hry. Havlíčkův brod tlačil svého soupeře do obranných pozic, jenže z časté střelby se kýženého gólu v Pruskově síti nedočkal. Olomouc měla s blížící se druhou sirénou navrch a častěji zaměstnávala brankáře Suchana, jenže paradoxně sama inkasovala.

V závěru 38. minuty přerušil brodský tlak svým faulem olomoucký forvard Kucharczyk a doslova vydláždil Rebelům cestu k vyrovnání. Nejdříve obrovský nápor gólem neskončil, když Rebelové pálili ze všech možných koutů pásma, jenže nevyzráli na gólmana Pruska. Na druhé straně po chybě při rozehrávce pálil po Zbořilově nahrávce zpoza brány Černý, ale napálil jen betony ležícího brankáře Suchana. V čase 58:54 už ale svítil na tabuli nerozhodný stav 2:2, když Miroslav Holec při kombinaci v útočném pásmu našel z prostoru za brankou volného MARIANA MORAVU, který z pozice beka v neobvyklé pozici před soupeřovým gólmanem svou ranou protlačil puk za brankáře Pruska – 2:2.

Do závěrečného dějství naskočili o něco lépe domácí hráči, kteří si vypracovali jako první velkou šanci. V úvodu 44. minuty Zábranský obdržel puk do prostoru mezi kruhy, jenže z dobré palebné pozice nevyzrál na betony připraveného gólmana Pruska. Následně ještě zkoušel štěstí Pavlík, jenže na vrcholu kruhů napálil odražený puk mimo olomouckou svatyni. Havlíčkův brod stále měl na své straně překlopené misky rovnoramenných vah, když se častěji probíjel do střeleckých situací, ale jeho snahu utnul Vošmikův faul. Rebelové se ocitli pod mohutným náporem hladových Koiuků, kteří se s obrovskou vervou hrnuli do Suchanovy blízkosti.

Málem se jim však stalo osudným, když Po vyražené Komově ráně od modré čáry se chopil puku Voj. Němec, který vysunul do úniku Endála, jenž se svým bekhendovým blafákem ztroskotal na Pruskovu betonu. Byl však faulován a Rebelové jeli nájezd. K exekuci se postavil podle pravidel sám Lukáš Endál, nabruslil si do předbrankového prostoru a střelou zblízka trefil horní část Pruskova betonu, od kterého se puk odrazil do rohu pásma. Na pomezí 51. a 52. minuty udělil rozhodčí dvouminutový trest mladému obránci Šenkeříkovi a byla z toho rázem přesilovka pro Olomouc. Ta se ovšem hokejistům z města syrečků vůbec nepovedla, když je aktivní a obětavá obrana soupeře z Vysočiny prakticky k ničemu nepustila.

Závěrečné minuty základní hrací doby se odehrávali v havlíčkobrodské režii a hosté hrozili spíše sporadicky. Za svou neutuchající útočnou snahu sklidili Rebelové štědrou odměnu a v Kotlině mohl naplno vybuchnout obrovský gejzír gólové radosti, když se ujali poprvé vedení pouhých 33 sekund před sirénou. Nejdříve se nastěhovali při rychlém útoku do útočného pásma, když Marian Morava našel svým přesným pasem hůl najíždějícího VOJTĚCHA NĚMCE, který při svém individuálním průniku obešel hned několik protihráčů a po ledě za pomoci nešťastné teče olomouckého hráče dopravil puk do Pruskovy svatyně – 3:2. Havlíčkobrodská družina tak dovršila velkolepý obrat a radovala se i po třetím dílu čtvrtfinálové bitvy, čímž se dostala do nadějného vedení v sérii 3:0.

Havl. Brod - Olomouc

Branky a nahrávky: 15. Endál, 39. Morava (Holec, Meidl), 60. Voj. Němec (Morava) - 8. Vyrůbalík (Ministr, Kucharczyk), 9. Černý (Polodna). Rozhodčí: Tomáš Horák, Petr Přikryl - Jiří Svoboda, Kamil Zavřel. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1893. Průběh utkání: 0:2, 3:2.

Suchan (Slipčenko) - Šenkeřík, Morava (C), Sova, Krejčí, Vošmik, Soldán, Pavlík, Kempný - Zábranský, Holec, Knotek, Stromko, Švaňhal, Vondráček (A), Zohorna, Endál, Fiedler, Voj. Němec (A), V. Meidl, M. Ondráček.