18. 8. 2011 | Ladislav Vácha

Rebelové pokračují ve spanilé jízdě, s Východočechy přišli jen o penaltovou neporazitelnost

Havlíčkobrodětí hokejisté po vítězství v prvním derby Vysočiny na ledě Třebíče odcestovali do Hradce Králové, který se v přípravě zatím hodně trápí. Východočeši prohráli všechna přátelská střetnutí a v domácím prostředí měli před svými fanoušky co napravovat. Naopak Rebelové v přípravě prokazují skvělou formu a střeleckou pohodu, díky níž válcují své soupeře. A nezklamali ani v dalším duelu. Se souborem trenéra Mičky dlouho sváděli vyrovnanou partii, jež se musela hokejovým příznivcům líbit. K vidění byla spousta šancí, dvě šarvátky a celkem 6 gólů. Radovat se nakonec mohla po závěrečném hvizdu brodská družina, jež vyhrála 4:2. Domácí si spravili chuť při samostatných nájezdech, v nichž připravili svého soka o dosavadní neporazitelnost. Nejlepším hráčem Havlíčkova Brodu byl vyhlášen útočník Petr Štěpánek. Foto: Stanislav Souček (hchk.cz)

Utkání začalo počátečním oťukáváním. Východočeši zahájili útočnou aktivitu, ale obranné řady Rebelů pracovaly spolehlivě a soupeře do koncovky nepustily. Hra se více rozhýbala až po šanci brodského útočníka Polodny, který po napadání královéhradecké rozehrávky získal puk a dokázal zakončit, jenže na připraveného gólmana Čecha si se svým projektilem nepřišel. Rebelové se nadechovali k narůstajícímu tlaku, ovšem paradoxně udeřilo na opačné straně hřiště. Na začátku 3. minuty zavezl kotouč do útočného pásma JAN BERGER, u mantinelu si poradil s clonícím protihráčem a svou střelou z velkého úhlu překvapil brankáře Nerudu, jemuž prolétl kus černé gumy kolem pravého betonu a zapadl přesně ke vzdálenější tyčce - 1:0. Havlíčkův Brod si to nenechal líbit a vehementně se hnal za vyrovnáním. Ani domácí však nechtěli polevit v útočném snažení a vytvořili si velkou šanci k navýšení svého hubeného náskoku. Mladík Rufer vyslal ze své hole nebezpečný projektil, který jen o kousek minul Nerudovu svatyni. Hradečtí hokejisté i nadále tahali za delší konec pomyslného provazu a tlačili se do zakončení, ale stejně jako při úvodním gólu se radovali hráči na utlačovanější straně barikády. V závěru 6. minuty nasprintoval do útočného pásma rozjetý Jonáš Fiedler, jenž poslal přesný pas na dobře postaveného parťáka PETRA ŠTĚPÁNKA, jehož střelecký pokus zapadl do poloodkryté brány gólmana Čecha - 1:1.

Pokračovalo se v atraktivním hokeji a strhujícím tempu, což s sebou přinášelo spoustu vyložených příležitostí pro oba tábory. Nejdříve aktivní forvard Rufer zblízka nepřehodil ležícího brankáře Nerudu, na což při protiútoku nevyřešil dobře přečíslení 2 na 1 hostující útočník Musil, který dlouho váhal a nakonec vystřelil hodně nepřesně. K tahu se následně dostal znovu Hradec Králové, ale Tvrdíkova rána prověřila jen pevnost Nerudovy vyrážečky. Havlíčkobrodská odpověď na sebe nenechala dlouho čekat, přičemž navíc nesla gólovou podobu. V průběhu 9. minuty našel svou přihrávkou Vojtěch Němec u mantinelu DAVIDA JONÁŠE, který nic složitého nevymýšlel a opřel se do puku, jehož dráha letu skončila v síti přesně u pravé tyčky - 1:2.

A s družinou trenéra Mičky to mohlo vypadat ještě hůř, protože zanedlouho usedl jako první na trestnou lavici útočník Látal. Novákovi hoši sice získali v početní převaze tlak, jenže tomu chyběla střelba. Navíc nechybělo mnoho k tomu, aby se radovali oslabení domácí. Karlíček předložil nádherný pas Brožovi, ale ten úplně sám před odkrytou bránou v pozici střelce zklamal, když trestuhodně pálil vedle brodské klece. Rebelové premiérovou přesilovku sice nevyužili, ovšem dostali se do herní pohody a neustále hrozili. Pozadu nezůstali ani Východočeši, kteří spálili další obrovskou příležitost k vyrovnání. Nejdříve zachytil brodskou rozehrávku Brož a z minisouboje s ležícím gólmanem Nerudou opět vyšel jako poražený. Toto zaváhání nenapravil po chvíli ani Budínský, jenž si počínal podobně jako jeho neúspěšný spoluhráč. Fanoušci v ochozech se rozhodně nenudili ani v dalších minutách, oba soupeři totiž vytrvávali v ofenzivním hokeji a šancí bylo k vidění opravdu hodně. Tu poslední v úvodní dvacetiminutovce měli na svědomí Havlíčkobrodští, když Fiedler vybídl zpoza branky ke skórování číhajícího Stehlíka, jenže ten střílel bez přípravy těsně vedle.

Do prostřední části vstoupili svěžejším způsobem hosté z Vysočiny, ovšem jejich snahu směrem dopředu brzy přerušil faul kapitána Moravy, po němž si Hradec Králové zahrál první přesilovou hru. Proti oslabenému soupeři si vynutil územní převahu, s častější střelbou to už ale bylo o poznání horší. Až na konci Moravova trestu se prezentoval nepříjemnou tečí nahozeného puku Látal, Nerudovu svatyni však neohrozil. Havlíčkův Brod nakonec vše ustál bez úhony a s plným počtem hráčů v ledovém kolbišti hned poslal defenzívě domácích důrazné varování. Navrátilec do sestavy Rytnauer přihrál rozjetému Polodnovi, ale ten sám před brankářem Čechem místo nabízející se střelby zkoušel ještě posunout kotouč na dalšího Rebela, což se s úspěchem neshledalo. Za necelé 3 minuty o sobě dali nebezpečně vědět také Východočeši. Zkušený forvard Kadlec se probil od zadního mantinelu až do předbrankového prostoru, ale z bezprostřední blízkosti přestřelil horní tyčku Nerudovy brány.

Na sklonku 29. minuty duelu se nevyvaroval nedovoleného zákroku havlíčkobrodský Knotek a Mičkův soubor pohrdl na přelomu první a druhé půlky další tutovkou. Budínský si pohrál s brodskou obranou a bekhendem předvedl něco mezi nahrávkou a střelou, po čemž se kotouč šťastně odrazil na hůl Látala, jenže jeho projektil zblízka postrádal potřebnou přesnost. Známé sportovní přísloví "nedáš - dostaneš" krutě potrestalo Hradec Králové za promarněné šance a vneslo euforii do řad Rebelů. Špatnou rozehrávku obránce Kanii zachytil Petr Štěpánek, jenž v situaci 2 na 1 přihrál JONÁŠI FIEDLEROVI, který pohotovou střelou vymetl horní roh Čechovy svatyně a získal pro svůj tým dvoubrankový náskok - 1:3.

Domácí mohli odpovědět už za pár okamžiků po vyloučení mladého zadáka Sovy, s nabídnutou hrou v početní převaze ovšem naložili prachbídně. Vysoké tempo poté opadlo a hra ztratila na několikaminutový úsek svou zajímavost. Situaci vrátili do starých kolejí až současně potrestaní Sova s Budínským, které rozhodčí vykázal za katr. Při hře 4 na 4 se na ledě objevilo více volného prostoru, což opět dodalo utkání patřičné grády. Nejdříve zazvonil na tyčku utešenou střelou havlíčkobrodský špílmachr Němec, kterého následoval také Stehlík, jehož samostatný únik zakončený bekhendovým blafákem bravurně vychytal pozorný brankář Čech. Hradecká opora mezi tyčemi musela čarovat také na konci předposlední minuty 2. třetiny, kdy zneškodnila nepříjemnou Knotkovu ránu. Zbývající čas do druhé sirény ještě vyplnily dvouminutové tresty pro hradeckého Poživila a hostujícího Protivného.

Na začátku závěrečného dějství se oba týmy dostaly do kompletního složení, ale trestná lavice ještě ani nestihla vychladnout, a už vítala dalšího návštěvníka. Už třetí prohřešek měl na svědomí talentovaný bek Sova, který věnoval Východočechům přesilovou hru. A určitě mu s celou výpravou Rebelů zatrnulo především v zárodku 44. minuty, kdy Karlíčkovu ostrou ránu od modré čáry viděl brankář Neruda přes clonící hráče až na poslední chvíli a doslova za minutu dvanáct zasáhl svou vyrážečkou. Hosté se dokázali ubránit a hned vrhli své síly do útoku. Knotek adresoval dlouhý a chirurgicky přesný pas na rozjetého Němce, který tváří v tvář brankáři Čechovi zvolil kličku do bekhendu, ale maskovaný muž v hradeckém brankovišti vytasil ze svého arzenálu další skvělý zákrok a zamezil pohromě. Na své si přišli také milovníci hokejových šarvátek, když se do sebe pustily hned dvě dvojice: Berger - Protivný a Březina - Sova.

V průběhu 48. minuty zaujal nepopulární místo na lavici hanby i hradecký Brož a Rebelové málem přidali už třetí přesný zásah, Obránce Protivný se probil ke střele z pravého kruhu a při domácích stálo štěstí, jelikož gólman Čech nemohl přes clonu hráčů nic vidět a kotouč minul jeho svatyni. Stejnou mincí oplatili po Poskočilovu vyloučení také Východočeši. Po Koudelkově nahrávce střílel zblízka Látal, svým přízemním projektilem však nepodstřelil Nerudovy betony. Hra se poté uklidnila a hokejisté servírovali fanouškům vyrovnanou partii. Na větší vzruch se čekalo až do 56. minuty, kdy hradecký kapitán Koudelka pálil zpoza hráče a brankář Neruda měl s jeho projektilem plnou výstroj práce. Promarněné příležitosti ale dlouho litovat nemusel, neboť si vše plně vynahradil v 58. minutě.

Po Ondřeji Látalovi se puk dostal do prostoru mezi kruhy právě na hůl MARTINA KOUDELKY, který našel mezeru mezi Nerudovými betony - 2:3. Hradecké naděje na vyrovnání se definitivně rozplynuly 16 sekund před závěrečným hvizdem, kdy Vojtěch Němec nahrál zpoza branky připravenému PETRU ŠTĚPÁNKOVI, jenž svůj velký večer korunoval další přesnou trefou - 2:4. Havlíčkův Brod tak znovu potvrdil, že přípravě hraje ve skvělé formě a zdolává své soupeře jako na běžícím pásu. Východočeši si spravili chuť alespoň při samostatných nájezdech, v nichž přehráli Rebely 2:1 a ukončili v této disciplíně jejich dosavadní neporazitelnost.

Samostatné nájezdy:

Uspěli:
2x Michal Tvrdík (HKR)
David Jonáš (HBR)

Neuspěli:
Luděk Brož, Ondřej Látal, Vít Budínský (všichni HKR)
Jan Pavlík, Milan Kostourek, Ladislav Rytnauer, Lukáš Poskočil (všichni HBR)

přát.. kolo, čtvrtek 18.8.2011 od 18:00
Hradec Králové
2:4
(1:2, 0:1, 1:1)
Hr. Králové - Havl. Brod

Branky a nahrávky: 3. Berger (Březina), 58. Koudelka (Látal, Budínský) - 6. Štěpánek (Fiedler, Stehlík), 9. Jonáš (Voj. Němec, Pavlík), 31. Fiedler (Štěpánek), 60. Štěpánek (Voj. Němec). Rozhodčí: Weinfurther - Machač, V. Novák. Vyloučení: 6:9. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 200. Střely na branku: 39:33. Samostatné nájezdy: 2:1. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:4.