23. 2. 2011 | Ladislav Vácha

Rebelové promarnili dvougólové vedení a poprvé podlehli Kohoutům, série se vrací do Olomouce

Havlíčkobrodští Rebelové po úterním triumfu v prostředí domácí Kotliny vedli v sérii už 3:0 na zápas y v případě dalšího úspěchu mohly naplno vypuknout bouřlivé oslavy historického úspěchu, jímž by se stala účast v semifinále play-off 1. hokejové ligy. Naopak Kohouti měli nůž na krku a pokud chtěli odvrátit hrozbu nepříjemného vyřazení, museli ve středu proti havlíčkobrodské družině bezpodmínečně uspět. Domácí soubor měl od začátku navrch a po dvou třetinách měl na své straně nadějné vedení 2:0, jenže to v závěrečném dějství neuvěřitelným způsobem prohospodařil. Mora se navíc v závěru čtvrtého střetnutí ujala těsného vedení, jež udržela až do závěrečné sirény. Tím se postarala o zdramatizování série, jež se za stavu 3:1 pro Rebely přesouvá zpět na Hanou.

Do čtvrtého dílu atraktivní čtvrtfinálové bitvy play.off vkročili lépe domácí Rebelové, kteří si hned na začátku vytvořili územní převahu a snažili se co nejčastěji zaměstnávat olomouckého gólmana Pruska. Ten se hodně zapotil už na sklonku úvodní minuty a mohl z velké části děkovat paní Štěstěně, jež mu byla vřele nakloněna. Rebelové si nejdříve vynutili narůstající tlak a hosté se z něj vymanili jen za cenu zakázaného uvolnění, na což havlíčkobrodská družina vyhrála vhazování a ve skrumáži před brankou se rychle zorientoval Knotek, jehož rána z předbrankového prostoru zazvonila na pravou Pruskovu tyčku. Pokračovalo se ve vyrovnaném duchu, když se hra rychle přelévala na tu či ono stranu podle toho, který tým zrovna držel kotouč ve své moci a vyvíjel na soupeřovu obranu nátlak.

Na sklonku 4. minuty putovali současně na lavici hanby brodský bek Soldán a olomoucký forvard Domin, po čemž se na ledové ploše objevilo více času a prostoru k nebezpečné kombinaci či zakončení. Oba tábory toho dokázali využít a vypracovaly si dvě slibné příležitosti. Nejdříve Kucharczyk vypíchl Rebelům puk na obranné modré čáře a ocitl se v situaci 2 na 1, ale místo nahrávky na Nedbálka se rozhodl pro individuální zakončení z pravého kruhu a nastřelil jen Suchanovy nastavené betony. Poté se na druhé straně hřiště prosmýkl do zakončení z předbrankového prostoru Endál, ale brankář Prusek mu dobře betony utěsnil pozemní prostor svými betony.

V zárodku 6. minuty vyfasoval dvouminutový trest z řad Rebelů obránce Vošmik a hosté měli k dispozici zkrácenou přesilovku čtyř proti třem. Paradoxně si ale největší šanci vypracovali oslabení svěřenci trenérského tandemu. Voj. Němec získal v obranném pásmu puk a nebezpečně zahrozil, když se objevil v samostatném úniku, ale jeho blafák gólman Prusek přečetl a jeho ránu zblízka vytěsnil betonem do bezpečí. Mora se snažila odpovědět velkým tlakem, když se usadila v přesilovkových pozicích, jenže aktivně bránící Rebelové jí nedopřáli ani centimetr ledu zadarmo a většinu projektilů se jim podařilo zblokovat do bezpečí.

Havlíčkův Brod měl v následujících minutách navrch a tlačil se do koncovky, jenže jejich točnou snahu utnul faul M. Ondráčka. Kohouti si vynutili při hře v početní převaze znovu výraznou územní převahu a vehementně kombinovali kolem brodského obranného bloku, ovšem ten pracoval spolehlivě a hodně ulehčoval brankáři Suchanovi práci. Nakonec se jim podařilo ustát olomoucký tlak a v plném počtu bez varování tvrdě udeřit. Na přelomu 12. a 13. minuty nejdříve odrazili olomoucký útok a založili rychlý protiútok, v jehož průběhu se dostali do slibného přečíslení a vytvořili obrovský závar před hostující brankou, kde po dlouhé a nepřehledné strkanici dotlačil puk za Pruskova záda důrazný ONDŘEJ ŠVAŇHAL – 1:0.

Svěřenci trenérského tandemu Petr Novák – Jaroslav Benák byli rázem na koni a pokoušeli se ze své psychické výhody vytěžit co nejvíce. Za své aktivní pojetí hry sklidili kýžené ovoce v 15. minutě, když se nedovoleným bráněním provinil olomoucký útočník Ministr a daroval domácím přesilovku. Bojovníci z Kotliny vsadili při hře v početní převaze na co nejintezivnější střelbu ze všech možných pozic, ovšem jejich nesmělé kanonádě scházela mnohdy větší přesnost. Zahanbit se nenechali na i Kohouti, kteří chtěli svého soupeře z Vysočiny sevřít pod souvislejší tlak, jenže zabránilo jim v tom Vyrůbalíkovo vyloučení z poslední minuty, při němž si sice domácí nic nebezpečnějšího nevytvořili, ale značnou část přesilové hry si přenesli do prostředního dějství.

Druhou třetinu zahajovala zhruba půlka brodské hry v početní převaze, jenže domácí hokejisté si nic vážnějšího nevypracovali. Naladili se však na příznivou útočnou vlnu a neustále měli na své straně překlopené pomyslné misky vah. V úvodu 25- minuty je odměnila nedisciplinovanost hostů ve vlastním pásmu, když svorně za katr zamířili Szturc, jenž dostal 2 plus 2 minuty za vysokou hůl, a Nedbálek za nedovolené bránění. Rebelové využili obrovskou příležitost tak, že získali na svou stranu enormní tlak a neustále svírali Hanáky v hloubi jejich obranného pásma, přičemž se hodně často probíjeli do nebezpečného zakončení ze všech možných koutů útočného pásma.

Gólman Prusek se mezi tyčemi však oháněl zdatně a v náročné zkoušce společně se svou obranou obstál na výbornou. V dalším průběhu prostřední části sledovali fanoušci v prochladlých ochozech kotliny vyrovnanou partii, jíž často přerušovala vyloučení na obou stranách barikády. S blížící se druhou sirénou ale začínali přebírat otěže duelu do svých rukou Moravané, kteří trávili spoustu času v Suchanově blízkosti, ale Rebelové v závěru získali puk a založili rychlé brejk, po němž získali přesilovou hru. Nejdříve Rozjetý Vyrůbalík minul z dobré palebné pozice v levém kruhu ostrou ranou vzdálenější tyčku Suchanovy klece a na druhé straně předložil při přečíslení 2 na 1 Holec z levé strany přesnou nahrávku před branku na volného Knotka, který zblízka přehodil bekhendem Pruskovu horní tyčku.

Po odpískání Pekr usedl na trestnou lavici za sekání.a přilil tím vodu na havlíčkobrodský útočný mlýnek, jehož lopatky se s veselou naplno rozeběhli a navýšily náskok Rebelů. Pouhé 3 sekundy před druhou sirénou po vyhraném vhazování spíše jen plácnul do puk v těžké pozici mezi kruhy LUKÁŠ ENDÁL a bekhendovou ranou mezi Pruskovy betony poslal puk překvapivě do sítě – 2:0.

Závěrečné dějství se nezačalo pro brodské barvy odvíjet vůbec dobře, když už po osmi sekundách vyhodil puk mimo hřiště mladý obránce Šenkeřík a hosté mohli profitovat z nabídnuté přesilovky, v níž si ale paradoxně oslabení Rebelové vytvořili jednu obrovskou šanci. Voj. Němec, který společně s Holcem jel sám na Pruskovu branku, jenže místo nahrávky svému parťákovi před odkrytou svatyni zvolil individuální zakončení, které vyrazil maskovaný muž Olomouce do bezpečí. Jak se později ukázalo, tento moment se ukázal pro zbytek zápasu a konečný výsledek celého utkání jako zlomový. Hokejisté obou táborů servírovali fanouškům bojovnou partii, při níž se puk rychle stěhoval z havlíčkobrodských holí na olomoucké a naopak.

Tento obrázek hry se nakonec ukázal být přijatelnější pro Kohouty, kteří bez varování udeřili a dotáhli se na nejtěsnější rozdíl. Ve 47. minutě nepříjemnou ránu Ondřeje Šedivého z mírného úhlu na pravé straně vyrazil gólman Suchan betony před sebe jen k TOMÁŠI ZBOŘILOVI, jehož pohotová rána zapadla ke vzdálenější tyčce vyjetého strážce havlíčkobrodské svatyně – 2:1. Zanedlouho neudržel nervy na uzdě očividně frustrovaný olomoucký obránce Tesařík, který za zbytečný zákrok ihned po vhazování vyfasoval trest na 5 minut plus do konce utkání. Oplácení se však nevyvaroval forvard rebelů Knotek a dostal dvouminutový pobyt na lavici hanby. Rebelům se v tříminutové přesilovce po Knotkovu návratu příliš nedařilo, ale vytvořili si přece jen jednu gólovou příležitost, jíž nevyužil právě navrátilec Knotek.

Toho našel v situaci 2 na 1 přesnou nahrávkou z pravého kruhu Holec, když brodský forvard zblízka pálil nad horní tyčku. Od zadního mantinelu se odrazil puk ještě na Holcovu hůl a produktivní šikula ještě nahazoval puk před branku, kde trefil brusle protihráče, od nichž se ke smůle Rebelů odrazil puk do středního pásma. Další dvě velké šance domácího souboru na sebe nenechaly dlouho čekat. Zohorna adresoval z pravého kruhu ideální pas na hůl rozjetého Švaňhala, který z mezikruží bez přípravy trefil po ledě konec levého Pruskova betonu. Puk se pak ještě dostal k Pavlíkovi, jehož rána od modré čáry skončila v Pruskově náruči. Hned následný protiútok přinesl šok pro havlíčkobrodské barvy, které diktovaly tempo hry.

Po nahrávce Jana Mikela si vybruslil do prostoru pravého kruhu osamocený MICHAL ČERNÝ a využil dostatek volného prostoru k tomu, aby hezkou ranou zápěstím skóroval nad Suchanův beton – 2:2. A s bojovníky z Kotliny to za pár okamžiků vypadalo ještě mnohem hůře, když inkasovali z holí Kohoutů potřetí a neuvěřitelným způsobem promrhali těžce nabyté vedení z předchozích dvou třetin. V průběhu 56. minuty se po Milanu Ministrovi v útočném pásmu dostal k puku TOMÁŠ ZBOŘIL a za rozhozenou obranou Rebelů obstřelil z mírného úhlu na levé straně zblízka gólmana Suchana – 2:3. Zaskočená havlíčkobrodská družina se z tohoto tvrdého direktu hodně pomalu zvedla zpět na nohy a radost jí nepřinesla ani závěrečná power-play, jíž přečkali Hanáci bez úhony.

Po závěrečném hvizdu se tak mohli naplno těšit z odvrácené hrozby nepříjemného vyřazení, které by definitivně pohřbilo vyhlídky Olomouce na semifinálovou účast v play.off. Naopak Rebelové litovali nevyužitého mečbolu, po němž by určitě slavili se svými příznivci historický úspěch v podobě postupu mezi čtyři nejlepší mužstva soutěže. Série se přesouvá za stavu 3:1 pro Havlíčkův Brod zpět do doupěte Kohoutů.

Havl. Brod - Olomouc

Branky a nahrávky: 13. Švaňhal, 40. Endál - 47. Zbořil (Šedivý), 54. Černý (Mikel), 56. Zbořil (Ministr). Rozhodčí: René Trombík, Petr Lacina – Pavel Rychlý, Jiří Jureček. Vyloučení: 7:9, navíc Tesařik (OLO) 5 plus OT do konce utkání za nesport. chov. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1850. Průběh utkání: 2:0, 2:3.

Suchan (Slipčenko) - Šenkeřík, Morava "C", Sova, Krejčí, Vošmik, Soldán, Pavlík, Kempný - Zábranský, Holec, Knotek, Stromko, Švaňhal, Vondráček "A", Zohorna, Endál, Fiedler, Voj. Němec "A", V. Meidl, M. Ondráček.