8. 1. 2011 | Ladislav Vácha

Rebelové znovu nestačili v domácím prostředí na Olomouc, získali jeden bod

Havlíčkobrodští Rebelové po skvělém obratu v Hradci Králové, kde smazali čtyřbrankovou ztrátu a nakonec se radovali z vítězství po samostatných nájezdech, přivítali v domácím prostředí Olomouc.Od začátku se hrál vyrovnaný a útočný hokej, plný šancí, přičemž zářili zejména oba gólmani, kteří předváděli mnohdy dechberoucí zákroky. Utkání pravděpodobně rozhodlo skvělé bránění Hanáků při vlastních oslabeních a individuálních chyby Rebelů, které předcházeli oběma brankám. Hokejový fanoušek si v každém případě musel během zajímavého utkání přijít na své.

Začátek utkání se odvíjel v havlíčkobrodské režii, přičemž se domácí hráči častěji probíjeli do zakončení. Hosté trpělivě bránili a čekali na svou šanci, která brzy přišla, a to v podobě přesilové hry za Sedlákův faul. Olomouc však svou premiérovou početní převahu nesehrála vůbec dobře, když ji aktivní obrana Havlíčkova Brodu prakticky k ničemu nepustila, jenže při vyvezení puku do útočného pásma se nevyvaroval nedovoleného zákroku útočník Endál a Mora rázem hrála 5 sekund proti třem bruslařům. Poměr sil na ledové ploše se ale brzy vyrovnal, protože se v závěru 6,. Minuty dopustil faulu také olomoucký forvard Pekr. Na ledě se najednou objevilo mnohem více prostoru ke kombinaci a nebezpečné střelbě, což hrálo Rebelům očividně do karet, protože se záhy ujali těsného vedení. Za 32 sekund Václav Meidl z mezikruží poslal kotouč na hůl volného MIROSLAVA HOLCE, jenž střelou bez přípravy z ideální pozice na okraji pravého kruhu propálil zápěstím gólmana Pruska – 1:0.

V tomto čase zaujal nepopulární místo na lavici hanby z řad Hanáků Ministr a před bojovníky z Kotliny se objevila další velká výzva v podobě zkrácené hry v početní převaze. Havlíčkův Brod stále diktoval tempo hry a snažil se při útočné snaze navýšit svůj hubený náskok, ale narážel při této činnosti na zformovanou olomouckou obranu v čele s gólmanem Pruskem. Hosté si pod tlakem museli občas pomoci faulem a Rebelům se po faulech Lhotského s Dominem v krátkém časovém sledu nabídla přesilovka pěti proti třem. Svěřenci trenérského tandemu Petr Novák – Jaroslav Benák se ale proti výrazně oslabenému soupeři hodně trápili, když se jim nedařilo úspěšně přejít do přesilovkových pozic, zejména kvůli častým postavením mimo hru. Kohouti se začínali postupem času čím dál více osmělovat a nechtěli se nechat zahanbit aktivními Rebely, kteří hýřili pohybem a útočnou chutí.

Obrovská šance ale přišla paradoxně z havlíčkobrodského tábora. Z pravého kruhu nahrával do předbrankového prostoru rozjetý Zabranský a našel hůl Zohorny, jehož jemná teč skončila v náruči připraveného gólmana Pruska uprostřed olomouckého brankoviště. Pokračovalo se ve vyrovnaném hokeji, který narušilo v úvodu 19. minuty vyloučení olomouckého kapitána Brančíka. Hanáci vzdorovali od začátku svému soupeři se vztyčenou hlavou a pravidelně odpalovali kotouče z nebezpečného prostoru do bezpečí, jenže náporu bojovníků z Kotliny stejně neunikli. Brankář Prusek musel v úplném závěru první třetiny zasahovat proti několika nepříjemným projektilům z brodských holí.

Do prostřední části vkročili o poznání lepším způsobem Hanáci, kteří se vehementně tlačili k zakončení a neustále prověřovali pozornost brodské brankáře Suchana. Ten se v průběhu 22. minuty zaskvěl ve svém brankovišti, když vyrazil nepříjemnou ránu Ministra z mezikruží a poradil si i s následnou dorážkou Černého zblízka, jíž betonem vyrazil do bezpečí. V následujícím průběhu sledovali fanoušci v prochladlých ochozech Kotliny svižný a útočný hokej, jenž s sebou přinášel pravidelně pestrý a mohutný přísun různých zakončení. Během 29. minuty se provinil proti hokejovým pravidlům brodský forvard Stromko, který musel zatáhnout při tlaku Olomouce za záchrannou brzdu proti Dominovi, jenž se probíjel ke střele z bezprostřední blízkosti.

Kohouti si v přesilové hře vytvořili nápor gigantických rozměrů a brankář Suchan měl za přetíženou havlíčkobrodskou obranou spoustu práce s likvidováním mnohdy vyložených gólovek Moravanů. I přes neustálou snahu hostů udržel čisté konto, když musel vytáhnout ze svého arzenálu proti olomouckým střelcům několik výtečných zákroků. Na začátku 33. minuty nechtěně nabídl havlíčkobrodské družině slibnou šanci k navýšení náskoku vyloučený útočník Černý, jenže bojovníci z Kotliny se proti početně oslabenému sokovi dlouho marně prosazovali a výraznější tlak si vynutili až v úplném závěru dvouminutové výhody. Od této chvíle jako kdyby se rebelové naladili zpět na příznivou útočnou vlnu a přebrali otěže zápasu do svých rukou.

Gólman Prusek se měl mezi tyčemi olomoucké svatyně co ohánět, protože ho domácí střelci nepřestávali prověřovat a starali se mu o pravidelný přísun náročné práce. Tento obrázek hry vydržel prakticky až do konce druhé dvacetiminutovky. Havlíčkův Brod nepolevoval v útočném snažení a vytrvale dobýval bránu výtečně chytajícího brankáře Pruska a jeho důrazné obrany.

Úvod závěrečného dějství vyšel lépe olomouckým barvám, které se často dostávaly k ohrožení gólmana Suchana. Hanáky však zastavil v rozletu Haluzův faul, který naopak daroval slibnou možnost k navýšení těsného a ošemetného náskoku Rebelů. Koohuti ale znovu jen potvrdili to, co se jim dařilo v předchozím průběhu duelu: výtečné bránění při vlastním oslabení. Také teď si havlíčkobrodská družina vylámala na hodně bruslících Moravanech zuby a rozšíření gólového účtu se nedočkala. Zajímavé momenty nabídl přelom 43. a 44. minuty, kdy nejdříve ustál obrovský závar kolem své brány gólman Prusek, který se zřejmě nejvíce zapotil při Rytnauerově dorážce u pravé tyčky, jíž vytěsnil betonem do bezpečí. Poté zahrozili v situaci 2 na 1 hosté, když po nahrávce Haluzy zblízka střílel bez přípravy R. Meidl, ale jen do nastavené hrudi rychle se přesunuvšího gólmana Suchana.

Oba týmy se prezentovaly útočnou hrou, přičemž misky vah se nemohly jednoznačně překlopit ani na jednu stranu, protože hra byla pořád velmi vyrovnaná. Na začátku 50. minuty přišel důležitý moment pro vývoj celého střetnutí. Rebelové vyrobili při vlastní rozehrávce obrovskou minelu, když darovali kotouč mezi kruhy volnému Pekrovi, kterého musel stáhnout k ledu co nejrychleji později vyloučený Stromko. Hanáci se touto cestou dostali do další početní převahy, z níž bleskově udeřili. Obrovskou minelu domácích při rozehrávce v podobě nepřesné nahrávky využívá MARTIN VYRŮBALÍK, jenž se v předbrankovém prostoru ujal kotouče a podél Suchanova těla uklidil kotouč k pravé tyčce – 1:1. Na situaci na ledě se však tato branka až tolik neprojevila, hokejisté neustále servírovali fanouškům vyrovnanou partii. Nerozhodný stav vydržel přes povedené akce a hezké hokejové momenty až do závěrečné sitrénmy a na řadu přišlo prodloužení.

V něm bylo na hře obou mužstev jasně patrné, že nikdo nechce udělat chybu, ale také to, že ani jeden ze soupeřů nechce ponechat osud duelu penaltové loterii. V této činnosti sklidili úspěch Kohouti, kteří přesně dvě minuty před koncem rozhodli o svém vítězství a dvoubodovém importu na Hanou. Radek Meidl předložil kotouč MATĚJOVI PEKROVI, který u levé tyčky brodské brány vypálil po ledě a překonal gólmana Suchana - 1:2.

1. liga

Branky a nahrávky: 7. holec (Meidl) - 50. Vyrůbalík, 63. Pekr (R. Meidl). Rozhodčí: Jaromír Vampola – Tomáš Klein, Přemysl Skopal. Vyloučení: 5:9. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1169. Průběh utkání: 1:0, 1:2.

Suchan (Neruda) - Morava "C", Krejčík, A. Jelínek, Vošmik, Soldán, Pavlík, Zítka - V. Meidl, Voj. Němec, Zábranský, Holec, Knotek, Stromko, Švaňhal, Zohorna, Endál, Fiedler, Rytnauer, Sedlák.