2. 8. 2012 | Ladislav Vácha

Rebelové zvládli premiéru skvěle, výhru nad Kometou režíroval Lukáš Endál

Přesně po roce vyjeli na led Kotliny k prvnímu přátelskému zápasu havlíčkobrodští Rebelové a postavili se znovu soupeři zvučeného jména – Kometě Brno, úřadujícímu vicemistrovi extraligy. Utkání mělo hodně zajímavý náboj nejen díky úzké spolupráci obou klubů z minulé sezony, ale i kvůli velkému množství hráčů, kteří dříve nastupovali právě v dresu soupeře. Co se týče průběhu duelu, Rebelové se v první dvacetiminutovce ujali těsného vedení, ale na začátku závěrečného dějství měli už tříbrankový náskok, když se hattrickem blýskl útočník Lukáš Endál. Hosté však snížili na rozdíl jednoho gólu, ale domácí závěrečný tlak ustáli a uhájili nejtěsnější triumf poměrem 4:3. Hosté si spravili chuť alespoň v samostatných nájezdech, když v nich vyhráli 2:1.

1. třetina: Gólová smršť přinesla vedení Rebelům

Hráči obou táborů vstoupili do utkání s velkou chutí, což s sebou přineslo atraktivní hru nahoru - dolů. Kometa potvrzovala extraligovou kvalitu především v bleskovém přechodu do útoku, z čehož vzešly hned dvě gólové šance. Poprvé přihrával v dobré pozici útočník Koreis, ale brankář Suchan vystihl jeho úmysl a zachytil puk. Ve druhém případě zakončoval po přihrávce T. Svobody jeho jmenovec Jakub, ale maskovaná opora Rebelů se znovu předvedla ve skvělém světle. Důrazně vědět o sobě dal při přesilovce také havlíčkobrodský Rytnauer, jehož rána bez přípravy z bezprostřední blízkosti skončila na Trvajových betonech. Zanedlouho se nepovedlo skórovat ani brněnskému Valachovi, když Jaroslava Suchana zastoupil bek Soldán, který rybičkou zamezil jistému gólu.

Potom už v Kotlině začala gólová přestřelka. V čase 11:11 se dostal do samostatného úniku Lukáš Endál a svůj návrat do rodného města okořenil hezkou brankou, když uspěl se svým blafákem - 1:0. Uplynulo 40 sekund a Rebelové slavili podruhé, když další samostatný únik dotáhl do gólové tečky Václav Meidl. Kometa snížila rychlostí blesku, přesným střelcem z pravého kruhu se stal Tomáš Vondráček. Oba týmy potom ještě nevyužily hru v početní převaze.

2. třetina: Domácí navýšili v poslední minutě náskok

Prostřední část v porovnání s první dvacetiminutovkou sice nenabídla tak atraktivní podívanou, ale i přesto se urodily dvě velké příležitosti na straně Rebelů. V závěru 22. minuty Kostourek usměrnil Ondráčkovu nahrávku z rohu pásma směrem na bránu a nechal vyniknout pohotově reagujícího gólmana Trvaje. Poté se postaral Brňanům o perné chvilky Ondráček, který si ze strany sjel nikým neatakovaný do předbrankového prostoru a trefil se mezi Trvajovy betony, kde však puk už zůstal. Oběma soupeřům se potom znovu nabídla výhoda jednoho muže v poli, ale bez gólového výsledku.

Hosté z moravské metropole mohli vyrovnat ve 33. minutě, ale nikdo z nich nedokázal v nepřehledné situaci před brodskou brankou dorážet. Havlíčkův Brod potom nepotrestal vyloučení Dočekala, ale v poslední minutě 2. třetiny se nakonec radoval. Zasloužil se o to Lukáš Endál, jenž se ujal poblíž branky puku a nechytatelnou dělovkou přesně ke vzdálenější tyčce nedal Jiřímu Trvajovi šanci.

3. třetina: Favorit se hnal za vyrovnáním neúspěšně

Do závěrečného dějství měla havlíčkobrodská družina doslova raketový nástup, když krásnou kombinaci předvedla trojice Roman Vondráček - Jan Knotek - Lukáš Endál a poslední jmenovaný přesnou střelou z mezikruží završil hattrick - 4:1. Kometa mohla brzy odpovědět, ale T. Vondráček v samostatném úniku podklouzl. Dlouho ho to však mrzet nemuselo, protože ve 45. minutě se ve stejné pozici ocitl při hře 4 na 4 Miroslav Holec a povedenou kličkou do forhendu snížil na dvoubrankový rozdíl. Rebelům se potom naskytla další přesilová hra, jež ale využita nebyla.

Udeřilo tak na opačné straně. Jan Hruška získal v rohu pásma kotouč a předložil před branku přesný pas na Martina Dočekala, který se zblízka nemýlil. Extraligový vicemistr z minulé sezony potom ještě více přitlačil na pilu a po vyloučení R. Vondráčka se v drtivém tlaku hnal za vyrovnáním. Rebelové však prokázali velkou obětavost, s přispěním skvělých zákroků Jaroslava Suchana udrželi nejtěsnější vedení a radovali se z cenného triumfu.

Samostatné nájezdy:

Uspěli: Martin Ondráček - Jakub Svoboda, Tomáš Svoboda
Neuspěli: Ladislav Rytnauer, Jan Knotek, Radim Ostrčil, Miroslav Třetina - Miroslav Holec, Tomáš Divíšek, J. Hruška

příp.. kolo, čtvrtek 2.8.2012 od 17:30
4:3
(2:1, 1:0, 1:2)
Havl. Brod - Kometa

Branky a nahrávky: 12. Endál (R. Vondráček), 12. Meidl (Pavlík), 40. Endál (Ondráček, R. Vondráček), 41. Endál (R. Vondráček, Knotek) - 13. T. Vondráček, 45. Holec, 53. Dočekal (Hruška). Rozhodčí: Martin Homola - Martin Klouda, Petr Křivohlavý. Vyloučení: 4:6, navíc Ostrčil (HBR) OT na 10 min. - nesport. chov. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: Nehlášeno. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:3. Samostatné nájezdy: 1:2.

Suchan (Opršal) - Knesl, Morava (C), Soldán, Protivný, Jelínek, Blažek, Pavlík, Ostrčil - Třetina, Polodna (A), Knotek, R. Vondráček (A), Endál, Ondráček, Meidl, Rytnauer, Štěpánek, Stehlík, Kostourek.