19. 1. 2011 | Ladislav Vácha

O osudu bitvy Rebelů se Lvy rozhodl kuriózní gól ze závěru utkání

Havlíčkobrodští Rebelové naposledy zdolali v domácím prostředí průběžně druhý Chomutov po divoké přestřelce 8:5 a hned v dalším duelu je čekal další prvoligový hegemon ze severních Čech, Ústí nad Labem. Na to mají bojovníci z Kotliny dobré vzpomínky, protože ho na svém ledě naposledy zdolali 2:0. Také nyní sledovali fanoušci v prochladlých ochozech zimního stadionu v Kotlině vyrovnanou bitvu, jíž až na konci rozhodl kuriózní gól. Lvi se touto cestou dostali do těsného vedení, které podtrhli ještě při závěrečné power-play a radovali se z triumfu 3:1.

Havlíčkobrodská družina hned v úvodu utkání prokázala obrovskou útočnou chuť na průběžného lídra tabulky z Ústí nad Labem doslova vlétla, z čehož vzešla brzy její velká šance. Už za 15 sekund hry Meidl obdržel hezkou nahrávku z obranného pásma a i když byl na modré čáře odstaven, puku se chopil rozjetý Voj. Němec, nabruslil si mezi kruhy a tvrdou ranou přestřelil z dobré pozice Orctovu svatyni. Rebelové pokračovali v dobývání ústecké obrany a tlačili se do koncovky, přičemž se zahanbit nenechali ani Lvi,kteří se rovněž postupem času čím dál více osmělovali směrem dopředu. Ve 4. minutě se Ludvík a Šagát dostali do nadějného zakončení. Prvně jmenovaný z předbrankového prostoru nastřelil jen Suchanovy betony, které vyletěly z pozice ležmo vzhůru, po čemž jeho parťák neuspěl se svým projektilem z levého kruhu, který gólman Suchan ukryl u bližší tyčky v náruči.

Pokračovalo se v oboustranně vyrovnaném hokeji, který v průběhu 7. minuty narušilo až vyloučení ústeckého kapitána Kloboučka. Na začátku se domácí soubor snažil proklestit si cestičku do útočného pásma přes aktivní blok hostů marně, ovšem poté sevřel Severočechy do pevného objetí a ze svého tlaku vyprodukoval vydatnou spršku nepříjemných střel. Gólman Orct však v těžké zkoušce obstál na výbornou, když náporu na svou osobu odolal. Zanedlouho si ovšem aktivní svěřenci trenérského tandemu Petr Novák – Jaroslav Benák vynutili další faul a opět bojovali proti čtyřčlenné obraně soupeře. Druhá početní převaha v jejich podání vypadalo hodně podobně jako ta první, když se Rebelové znovu pokoušeli o nejčastější střelbu.

Sázka na tuto taktiku brzy sklidila kýžené ovoce, když na lavici hanby putoval z ústeckých řad další hokejista, tentokrát forvard Rod. Disciplína stále činila aktuálnímu lídrovi prvoligové tabulky značné problémy, když si hosté často pomáhali proti hodně bruslícím Rebelům nedovolenými zákroky. Ve 13. minutě musel zatáhnout za záchrannou brzdu Handlovský a jeho spoluhráči se dostali pod neuvěřitelný tlak, kterému nakonec s vypětím všech sil odolali. Potom si už družina Lvů dávala větší pozor a začínala se rozehrávat do svého obvyklého tempa, z čehož pramenila vydatná porce práce pro havlíčkobrodskou defenzívu. Ta náletům svého soupeře zdárně odolávala, jenže provinění proti pravidlům se ani ona nevyhnula. Endálovo vyloučení však hostům paradoxně spíše uškodilo, protože se jim najednou nedařilo překonat brodský tlak a vysoko vysunutý presink.

Na začátku prostřední části Ústí nad Labem ještě dohrávalo zbytek Endálova dvouminutového trestu, jenže největší šanci si vypracovali oslabení Rebelové. Po třiceti sekundách Knotek vystihl ústeckou rozehrávku na útočné modré čáře a v samostatném úniku z mírného úhlu na levé straně tvrdou ranou těsně minul pravou Orctovu tyčku. Ve 24. minutě ostrou ránu Němečka od modré čáry vyrazil gólman Suchan svým levým betonem a vytěsnil puk kousek od vzdálenější tyčky. Následně střílel na druhé straně z levého kruhu nepřesně Szabo a hosté ho zastavili za hranicí hokejových pravidel, na což přišla pro brodský soubor si další přesilovka. Havlíčkobrodská dužina opět semkla oslabeného severočeského soka pod zámek a produkovala ze své útočné snahy jednu nepříjemnou ránu za druhou.

Ani tentokrát však recept na hostující obranu v čele s gólmanem Orctem nenašla. Během 27. minuty putoval na lavici hanby brodský forvard Zábranský, jehož brzy následoval útočník Fiedler, který vyfasoval 2 plus 2 minuty za vysokou hůl. Lvi měli najednou skvělou a dlouhou příležitost k překonání brankáře Suchana. Maskovaná opora Rebelů musela čelit ústeckému náporu, který se jí postupnými krůčky podařilo ke konci oslabení otupit a Lvy do nebezpečnější šance už vůbec nepustit. Fanoušci v prochladlých ochozech zimního stadionu v Kotlině stále sledovali velmi vyrovnanou partii, v níž se pomyslné misky vah střídavě překlápěly na tu či onu stranu. Chvíli tahali za delší konec pomyslného provazu domácí rebelové, jindy pro změnu ústečtí Lvi.

Ve 36. minutě Rebelové přišli po nešťastném zákroku o útočníka Rytnauera, jenž v posledních duelech předváděl výtečné výkony a pálil ostrými, když střílel jeden gól za druhým. Po nahrávce Čurilly ho totiž trefil kolenem ústecký útočník Hovorka a brodské útočné eso mířilo za doprovodu lékaře rovnou do kabin. Ve 36. minutě nebezpečně zahrozili hosté. Po Rodovu nahození se dostal k puku před brankou Diviš, který z otočky po ledě střílel do protipohybu gólmana Suchana a o kousek minul jeho pravou tyčku. V závěru ještě Ústí nad Labem nepotrestalo vyloučení Soldána, přičemž si zbytek jeho trestu ještě přeneslo do začátku závěrečného dějství.

V poslední třetině se domácí hokejisté ubránili při početní nevýhodě a tlačili se k ohrožení gólmana Orcta, který musel vytáhnout ze svého arzenálu několik povedených zákroků, jenže jako kdyby v útočném nasazení zapomněli na zadní vrátka a záhy kapitulovali. Po vyražené střele Tomáše Roda, který nastřelil z pravého kruhu skvěle se přemisťujícího gólmana Suchana, který zázračně vyrazil puk, se dostal k zakončení před brankovištěm číhající ROK PAJIČ a zblízka trefil poloprázdnou bránu – 0:1. Rebelové zareagovali na nepříznivý stav tou nejlepší možnou cestou, když se pokusili o rychlou odpověď. A k jejímu docílení nechybělo vůbec mnoho. Endál předvedl krásnou individuální akci, když se prosmýkl kolem přesily protihráčů, najel si do předbrankového prostoru a zblízka nastřelil betony gólmana Orcta, který se bleskově přesunul ke druhé tyčce. Dorážet zkoušel potom ještě Meidl, ale neúspěšně.

Pokračovalo se ve vyrovnaném hokeji, který nakonec přinesl kýžené ovoce Havlíčkovu Brodu, v jehož řadách vybuchl zanedlouho mohutný gejzír radosti. Ve 47. minutě Puk putoval v útočném pásmu po ose Václav Meidl – Lukáš Endál – VOJTĚCH NĚMEC, přičemž posledně jmenovaný pálil z prostoru mezi kruhy a podél Orctova betonu poslal puk zápěstím k pravé tyčce – 1:1. Lví družina se z této studené sprchy rychle osušila a převzala otěže zápasu do svých rukou, přičemž diktovala tempo hry a probíjela se vehementně do zakončení. Bojovníci z Kotliny se na to ale nemohli dlouho dívat a také přidali v ofenzivní fázi na obrátkách.

Kotlina stále sledovala velmi podobný průběh hry, když se kotouč stěhoval od jedné branky ke druhé a oba soupeři se snažili předvádět útočný hokej, který jim v dosavadním průběhu soutěže vynesl do počtu vstřelených branek číslo 134. Na začátku 57. minuty putoval za katr vyloučený Rebel Endál, jenže hostům se hra v početní převaze vůbec nepovedla, když se k Suchanovu ohrožení až na střelu Diviše z mírného úhlu na levé straně, s níž si gólman Suchan poradil, prakticky nedostali. Paradoxně zahrozili až po Endálovu návratu zpět na ledovou plochu. Na začátku předposlední minuty gólman Suchan bez nadsázky spasil Rebely. Po vyražené střele Janků z pravého kruhu dorážel zblízka Šagát, jenže ležící muž s maskou ukryl jeho střelu v lapačce a přerušil hru.

Klíčový moment, v němž se utkání zlomilo ve prospěch Ústeckých, nadešel o chvilku později. Ústí nad Labem šlo totiž do vedení hodně kuriózním způsobem. Po nahrávce Pavla Janků střílel MARTIN ŠAGÁT a puk proletěl v blízkosti branky po nepřehledné situaci, na což brankový rozhodčí rozsvítil nepochopitelně červené světlo. Brankář Suchan měl zřejmě puk na horní síťce své branky, ale holí ho sklepl ven. Rozhodčí následně ústecký gól i přes velké protesty gólmana Suchana uznal – 1:2. Otřesený Havlíčkův Brod vše vsadil na jednu kartu a zkoušel ještě srovnat při závěrečné power.play, jenže při té Lvi definitivně podtrhli svůj triumf. Pouhých 14 sekund před koncem po nahrávce Roka Pajiče střílel od pravého mantinelu RICHARD DIVIŠ a trefil přesně ke vzdálenější tyčce prázdnou klec – 1:3. Ústí nad Labem se tak radovalo z kuriózního vítězství, zatímco Rebelové v domácím prostředí bodovat nedokázali.

Havl. Brod - Ústí n. L.

Branky a nahrávky: 47. Voj. Němec (Endál, Meidl) – 43. Pajič (Rod), 59. Šagát (Janků), 60. Diviš (Pajič). Rozhodčí: Radek Wagner - Aleš Hejl, Ondřej Žídek.. Vyloučení: 7:6, navíc Holec (HBR) OT na 10 min. za nesport. chov. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1080. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.

Suchan (Slipčenko) - Morava "C", Zítka, Sova, Krejčík, A. Jelínek, Vošmik, Soldán, Pavlík - Zábranský, Holec, Knotek, Stromko, Švańhal, Zohorna, Endál, Fiedler, Voj. Němec, Meidl, Rytnauer, Szabo.