1. 12. 2023 | Ladislav Vácha

Junioři promrhali proti Chomutovu čtyřbrankový náskok a po divoké přestřelce v Kotlině poprvé prohráli

Havlíčkobrodská juniorka doma hostila v pátek večer Chomutov. Mladí Bruslaři zvládli fantasticky první třetinu, kterou ovládli jednoznačně 4:0. Kdo si myslel, že o vítězi zápasu už je v podstatě rozhodnuto, ten se hodně mýlil. Piráti zahájili v prostřední části fantastickou stíhací jízdu a vyrovnali na 4:4. Domácí si sice vzali zpět ztracené vedení, ale Severočeši ještě v prostřední části srovnali krok a ve třetím dějství dokonali obrat. Od té chvíle tahali Adamovi svěřenci za kratší konec pomyslného provazu a po divoké přestřelce nakonec podlehli svému soupeři 7:9. Z havlíčkobrodského tábora se hattricky zaskvěli Hynek Peš a Tobias Chlubna, jednou se trefil David Krejčí. (Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej)

Chomutov začal zápas aktivněji a tlačil Bruslaře u jejich brány, ale brankář Novák podržel v těžkých chvílích svůj tým. Domácí přečkali úvodní nápor soupeře a v 5. minutě šli do vedení. David Krejčí vykouzlil hezkou přihrávku na hůl Tobiase Chlubny, který ujel defenzivě Pirátů do samostatného úniku a povedenou kličkou nekompromisně překonal gólmana Vavřenu. V 9. minutě se radovali svěřenci trenéra Václava Adama znovu. Na pravém křídle předal Matěj Fiala kotouč Hynku Pešovi, jenž krosovou přihrávkou našel u levé tyčky skórujícího Tobiase Chlubnu.

A to ještě nebylo poslední slovo havlíčkobrodské družiny! Ve 12. minutě táhl útok domácích po levé straně Tobias Chlubna a našel v pravém kruhu připraveného Hynka Peše, který ranou z první propálil brankáře Vavřenu. Broďáci byli na koni a dál vydatně zaměstnávali defenzivu Severočechů. V 17. minutě pelášil tváří v tvář brankáři Vavřenovi útočník Hynek Peš, jenže se svou bekhendovou kličkou neuspěl.

Nemuselo ho to však dlouho mrzet, protože se zapsal do střelecké listiny hned vzápětí. Tobias Chlubna mu předložil pocukrovanou přihrávku a kanonýr Bruslařů z levé strany chladnokrevně zavěsil. V 19. minutě se vyznamenal brodský brankář Novák, který po zblokované střele Vostiňáka vychytal zakončujícího Pospíšila. Na druhé straně byl blízko střeleckému úspěchu Krejčí, ale z pravého kruhu zacinkal jen na břevno. Do kabin se tak šlo za stavu 4:0.

Domácí prožili vstup do prostřední části jako z hororu. Ve 23. minutě vystřelil z levého křídla Jan Teterja, brankář Novák jeho nepříjemnou střelu vyrazil před sebe a z okamžité dorážky skóroval pohotový Tian Friš Lorber. Bruslaři se nestihli ani pořádně vzpamatovat a za pouhých 12 sekund inkasovali podruhé. Martin Starý zavážel puk za havlíčkobrodskou bránu a vypadalo to, že ji bude objíždět. Překvapivě však načrtl přesný pas před brankoviště, kde byl připravený Šimon Klobouček, který rychlou a přesnou střelou nedal gólmanu Novákovi žádnou šanci zasáhnout.

Zaskočený Havlíčkův Brod potom sice ubránil oslabení, ale na konci 26. minuty inkasoval kontaktní gól. Z levé strany vypálil Ondřej Filip, brankář Novák jeho projektil vyrazil betony vedle sebe k osamocenému Martinu Starému, jenž už měl snadný úkol dopravit kus černé gumy do zcela odkryté klece. Vzápětí mohl odpovědět brodský útočník Janko, jehož střelu na přední tyčku gólman Vavřena pohotově zlikvidoval. V čase 33:08 šli hosté do oslabení, ale paradoxně v početní nevýhodě dokázali vyrovnat. Jan Janda z vlastního pásma poslal skvělý pas ke středovému kruhu na hokejku Jana Rindoše, který v samostatném úniku trefil mezírku mezi betony brankáře Nováka, který následně přepustil své místo kolegovi Filipovi Havlíkovi.

Malátní Broďáci se chytli v čase 35:00, když konečně odpověděli na čtyřgólovou smršť Chomutova. Tobias Chlubna vyčaroval hezký pas na Hynka Peše, po čemž si havlíčkobrodský špílmachr sjel až před brankoviště a přesně umístěnou dělovkou zavěsil pod horní tyčku, čímž završil svůj hattrick. Vedení Bruslařů však mělo jepičí život, protože Severočeši za 95 sekund srovnali krok. Tomáš Hlaváček vybojoval kotouč u hrazení útočného pásma a přihrál před bránu nepokrytému Šimonu Kloboučkovi, jenž z bezprostřední blízkosti prostřelil brankáře Havlíka. Po dvou třetinách tak platil v Kotlině nerozhodný stav 5:5.

Bruslařům moc nepomohla ani přestávka, protože i na začátku třetí periody dostali dva slepené góly. Ve 45. minutě dostal Jan Česnohlídek puk na hůl Tomáše Hlaváčka, který přesně umístěnou střelou poslal Chomutov poprvé v utkání do vedení. Už za 33 sekund práskl do puku na modré čáře Maksym Bon a nasměroval puk přesně k levé tyčce gólmana Havlíka, který do brodského brankoviště pustil znovu svého kolegu Nováka.

Domácí se vrátili zpět do hry o body v 51. minutě, když si pomohli využitou přesilovkou. Hynek Peš naservíroval povedenou nahrávku Tobiasovi Chlubnovi, jehož rána z voleje skončila až v síti za Vavřenovými zády. Brodský forvard tak zkompletoval hattrick. V 53. minutě mohlo být znovu vyrovnáno, ale krosový pas Nového nedokázal usměrnit za Vavřenova záda kapitán Kuchta. Rozjetý brankostroj dál pokračoval na plné obrátky, v 56. minutě utekli Piráti znovu do trháku. Jan Česnohlídek zpoza brány připravil střeleckou pozici pro Martina Starého, který upravil na 8:6 pro Chomutov.

Broďáci šli potom do přesilovky, kterou ještě umocnili hrou v šesti bez gólmana. A vyplatilo se! Yannick Windegger nabil na modrou čáru Janu Vaněčkovi, jehož střelu ještě šikovně tečoval David Krejčí. Neskutečně divokou bitvu definitivně rozhodl moment v čase 58:52, když trefil prázdnou bránu domácích Martin Starý, zkompletoval hattrick a uzavřel na konečných 7:9.

Liga juniorů

Branky a nahrávky: 5. Chlubna (Peš), 9. Chlubna (Fiala, Peš), 12. Peš (Chlubna, Bjakov), 17. Peš (Chlubna, Vaněček), 35. Peš (Chlubna, Vildomec), 51. Chlubna (Peš, Vildomec), 58. Krejčí (Vaněček, Windegger) – 23. Lorber (Teterja), 23. Klobouček (Starý, Rindoš), 26. Starý (Filip), 34. Rindoš (Janda, Filip), 37. Klobouček (Hlaváček, Lorber), 45. Hlaváček (Česnohlídek), 45. Bon (Hlaváček, Lorber), 56. Starý (Česnohlídek), 59. Starý (Klobouček, Rindoš). Rozhodčí: Lukáš Hort – Ondřej Polák, Jakub Kučera. Vyloučení: 3:10. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 150. Průběh utkání: 4:0, 4:4, 5:4, 5:7 6:7, 6:8, 7:8, 7:9.

Novák (34. – 45. F. Havlík) – Pražák, Kuchta (C), Vildomec, Vaněček, Bjakov, Löffler – Janko (A), Nový, Windegger – Chlubna, Fiala, Peš – Machovský, Krejčí, Dvořák – Machač