18. 12. 2015 | Ladislav Vácha

Bitva o šest bodů! Brod na jihu Čech zkusí rozházet osmý Písek

Souboj dvou druholigových nováčků, které od sebe v našlapaném středu tabulky dělí jediný bod. Havlíčkův Brod, který spadl po nepříjemné porážce od Pelhřimova na desátou příčku tabulky, se pokusí vyloupit osmý Písek. Čeká ho ale hodně těžký kol, protože Jihočeši se vezou po třech výhrách v řadě na vítězné vlně. První vzájemný souboj však vyzněl lépe pro Bruslaře, kteří v Kotlině vyhráli přesvědčivě 5:0. Úvodní buly proběhne v sobotu 19. prosince od 17:00 u řeky Otavy.

IHC Písek

Počátky hokeje: 1902
IHC Písek založen: 1990 sloučením VTJ a JITEX Písek
Stadion: Zimní stadion Písek (kapacita 4 500 míst)
Klubové barvy: žlutá a modrá
Webové stránky klubu: ihcpisek.cz
Umístění v poslední sezóně: 2. místo po ZČ jihočeské krajské ligy, vítěz play-off, postup do II. ligy
Trenér: Karel Slabý

Sestava z posledního utkání: Panec (Kadlec) – Procházka, Jirků, D. Bernad, Hanus, Škopek, Hrubý, Koutenský, Pavlíček – Marek, Vlček, Urbanec, Růžička, Sýbek, J. Bernad, Ferebauer, Pašek, Novák, J. Volf, Duchoň
__________________________________________________________________________________

IHC Písek x BK Havlíčkův Brod

10-0-3-9 bilance 9-2-1-10
8., 33 bodů umístění 10., 32 bodů
89:85 skóre 73:71
11:0 (Jindřichův Hradec, doma) nejvyšší výhra 5:0 (Písek, doma)
1:7 (Tábor, venku) nejvyšší prohra 3:7 (Bílina, doma)
Jan Sýbek – 28 bodů (11+17) nejproduktivnější hráč Lukáš Endál – 29 bodů (12+17)
Ladislav Marek
Josef Urbanec – 14 gólů
nejlepší střelec Lukáš Endál – 12 gólů
Jan Sýbek
Filip Vlček – 17 asistencí
nejlepší nahrávač Jevgenij Kondratěv – 19 asistencí
Pavel Procházka – 15 bodů (4+11) nejproduktivnější obránce David Vala – 12 bodů (2+10)
Michael Panec 3,43 (14 zápasů)
Václav Pipek 4,51 (7 zápasů)
David Gába 2,50 (2 zápasy)
Ondřej Bláha 7,66 (1 zápas)
průměr inkasovaných gólů na zápas Čeněk Novák 2,67 (12 zápasů)
Jiří Zvolánek 2,87 (5 zápasů)
Lukáš Dusík 3,29 (7 zápasů)

Jedničkou v píseckém brankovišti je pětadvacetiletý zkušený gólman Michael Panec.
(Foto: Petr Kraus, fotokraus.cz)

Písek se v poslední době rozjel, vyniká hlavně v ofenzivě

Písek je stejně jako Havlíčkův Brod druholigovým nováčkem, ale jeho cesta do třetí nejvyšší tuzemské soutěže byla naprosto odlišná. Zatímco Broďáci spadli po dlouhé době z 1. ligy, Jihočeši si užili bujaré oslavy postupu z Krajského přeboru. Oba soupeři se nacházeli před sezonou v podobné situaci, když museli skládat v podstatě nový tým. Soubor od řeky Otavy zazářil v úvodních pěti kolech, když dokázal pokaždé bodovat a třikrát slavil vítězství. Od té doby pravidelně střídal výhry s porážkami, ale v současné době drží sérii tří triumfů za plný bodový zisk v řadě.

Mezi píseckými tyčemi toho nejvíce odchytali pětadvacetiletý gólman Michael Panec, který naskočil do čtrnácti utkání, a jeho starší kolega Václav Pipek, jenž zasáhl do sedmi duelů. V rámci spolupráce s prvoligovými Českými Budějovicemi si dvakrát zachytal i David Gába a jeden start si připsal Ondřej Bláha. Základním defenzivním pilířem je šestatřicetiletý kapitán Pavel Procházka (4+11), který je nejproduktivnějším obráncem a v minulosti nosil na dresu kapitánské céčko i v Havlíčkově Brodě. V hodně mladých zadních řadách mu zdatně sekundují talentovaní Milan Hřebíček, Libor Jirků, David Bernad či bývalý Rebel David Pavlíček. Našlapaný útok dirigují Jan Sýbek (11+17), jenž vévodí kanadskému bodování týmu, Filip Vlček (10+17), Ladislav Marek (14+8) a přes dvacet bodů má na kontě i Josef Urbanec (14+7).

V minulém kole splnil Písek povinnost a zvládl jihočeské derby na kluzišti posledního Jindřichova Hradce. „Po první třetině asi přišel tlak domácích a naše uspokojení, víte, jak to u nás bývá. My jsme si pak nějaké věci vysvětlili, ale v hlavách to prostě nefunguje. Mysleli jsme si, že to půjde samo, a povolili jsme, ale naopak to nešlo. Zasloužili jsme si možná více branek dostat,“ kritizoval nepovedenou druhou třetinu trenér Karel Slabý. „Pak jsme se tedy nějak zase vrátili do hry, ale i nadále to nebylo ono. Rozhodujícím okamžikem byla nevyužitá přesilovka domácích pět na tři, které však předcházelo přísné vyloučení. Kdyby domácí dali gól, tak to mohlo ovlivnit celý zápas,“ oddechl si.

Soupiska Písku

Kapitánem a nejproduktivnějším bekem je exbrodský matador Pavel Procházka.

Písek přesvědčivě zvládl derby s posledním Vajgarem

IHC vyšla na jedničku podtrženou úvodní dvacetiminutovka, v níž se uklidnil a položil základ svému vítězství. Z otočky se trefil Ladislav Marek, v přesilovce poslal hosty do dvougólového trháku ranou od modré čáry David Bernad a zblízka se díky důrazu prosadil i Václav Pašek. A když z pohledu hokejistů od řeky Otavy zvýšil už na 4:0 krásnou střelou do šibenice Jakub Bernad, o triumfu Písku už asi nepochyboval vůbec nikdo. Vajgar ale nesložil zbraně a zadělal na drama, v přesilovce snížil Martin Brabec a jiskru naděje vykřesal Lukáš Drda.V závěrečném dějství ale vrátil jistotu na písecké hole svým druhým přesným zásahem Ladislav Marek a na konečných 6:2 uzavřel Jan Sýbek.

znak týmu 2 – 6 znak týmu

Branky a nahrávky: 29. Brabec (Voříšek, Pípal), 34. Drda (Záhora) – 9. Marek, 11. D. Bernad (J. Bernad, Sýbek), 19. Pašek (J. Bernad), 27. J. Bernad (D. Bernad), 53. Marek (Koutenský), 59. Sýbek (Marek). Rozhodčí: Pokorný – Polák, Rampír. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 318. Třetiny: 0:3, 2:1, 0:2. Průběh utkání: 0:4, 2:4, 2:6.

KLH Vajgar Jindřichův Hradec: Spáčil (Fogl) – Kadlec, Pípal, Popelka, Jon, Tržil, Koňařík, Dvořák – Brabec, Voříšek, Zvoník – Záhora, Lazorišák, Šafář – Košťál, Fencl, Samohejl – Drda, Heřmánek.

IHC Písek: Panec (Kadlec) – Procházka, Jirků, D. Bernad, Hanus, Škopek, Hrubý, Koutenský, Pavlíček – Marek, Vlček, Urbanec, Růžička, Sýbek, J. Bernad, Ferebauer, Pašek, Novák, J. Volf, Duchoň.

Minulé zápasy Písku

IHC Písek – HC Vlci Jablonec nad Nisou 2:6
HC Klášterec nad Ohří – IHC Písek 5:2
HC Lední Medvědi Pelhřimov – IHC Písek 4:5
IHC Písek – HC Řisuty 3:2
KLH Vajgar Jindřichův Hradec – IHC Písek 2:6

Kanadskému bodování Jihočechů kraluje pětadvacetiletý šikula Jan Sýbek.

Brod si zkomplikoval situaci, spadl na okraj desítky

Střed tabulky je i dál nesmírně našlapaný a každé klopýtnutí je v něm strašně moc znát. Velmi dobře se o tom přesvědčili hokejisté Havlíčkova Brodu, kteří sice v derby Vysočiny na kluzišti Pelhřimova smazali dvoubrankovou ztrátu, ale v 58. minutě si nestihli včas pohlídat Petra Votápka, který vystřelil Medvědům všechny tři body. Hodně bolestivá porážka stála soubor z Kotliny dvě místa v tabulce, proto by se náramně hodil tříbodový import z Písku, který má jen o bod víc. Zezadu se navíc tlačí na první desítku Nymburk a jen o tři body zpět je právě Pelhřimov.

Kapitán Miroslav Třetina v Pelhřimově vyrovnal na 2:2, ale na body to nakonec nestačilo.

Brod prospal závěr derby a v Pelhřimově nebodoval

Lední Medvědi začali skvěle a v první třetině se ujali dvoubrankového vedení. Nejdříve v 8. minutě zakončil samostatný únik povedeným bekhendovým blafákem exRebel Adam Vylíčil a v 18. minutě zvýšil jejich náskok další bývalý Broďák Martin Hadrava. Broďáci vlétli do prostřední periody s velkou chutí a brzy při přesilovce snížili, když mazanou tečí uspěl Tomáš Chlubna. Domácí hráli hodně nedisciplinovaně a Bruslařům nabídli hru v početní převaze 5 na 3, kterou využil povedenou střelou Miroslav Třetina. Hosté ale prospali konec zápasu, a i když ubránili vyloučení Dubna, tři sekundy po jeho návratu na led rozhodl o výhře Pelhřimova Petr Votápek.

znak týmu 3 – 2 znak týmu

Branky a nahrávky: 8. Vylíčil (Kopic), 18. Martin Hadrava (Kasalý, Marek Hadrava), 58. Votápek (Bezděk) – 22. Chlubna (Kořínek, Endál), 32. Třetina (Kondratěv, Endál). Rozhodčí: Svatopluk Kopeček – David Štětina, Jakub Štětina. Vyloučení: 8:7. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 470. Třetiny: 2:0, 0:2, 1:0. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2.

HC Lední Medvědi Pelhřimov: Svoboda (Černý) – Kubát, Kůrka, D. Kasalý, Adam, Wasserbauer, Z. Jelínek, Hort, Šulák – Vantuch, M. Kopic, Marek Hadrava, Martin Hadrava, Vylíčil, Bezděk, Votápek, F. Kasalý, Baldwin.

BK Havlíčkův Brod: Novák (Zvolánek) – Duben, Lacina, Vala, Kolda, Loginovskij, Kulhánek, Kořínek – Chlubna, Vlasov, Kondratěv, Kuchta, Kozlík, Přidal, Třetina "C", Endál, Cejpek, Hlídek, F. Beneš, Kořínek.

Bruslaři vyhráli domácí derby s Pelhřimovem, ale v odvětě venku prohráli.

Gólman Novák vynuloval střelce Písku a položil základ vítězství

Oba týmy spolu poprvé v sezoně zkřížily hole v 6. kole, když se představily na ledě Kotliny. Jihočeši byli blízko brance po ráně Karla Mošovského, jež zacinkala na břevno. Fanoušci si tak museli na první gól počkat až do 24. minuty, kdy ujel po protiútoku do samostatného úniku Kirill Vlasov, a zblízka se nemýlil. Hosté se ani nestihli pořádně vzpamatovat a jinak výborně chytající gólman Pipek kapituloval podruhé. Na pravém křídle nabral rychlost Lukáš Endál a parádně skóroval do Pipkova protipohybu. Písek mohl snížit z trestného střílení, ale gólman Novák se vyznamenal.

Soubor od řeky Otavy rozhodně nehrál špatně a vytvářel si spoustu šancí, ale potýkal se s mizernou produktivitou, k čemuž výrazně pomáhal skvěle chytající Čeněk Novák. Havlíčkův Brod definitivně zlomil odpor svého soka ve třetí periodě, když se na jejím konci trefili David Kozlík, Lukáš Endál a Jevgenij Kondratěv, kteří uzavřeli na konečných 5:0.

znak týmu 5 – 0 znak týmu

Branky a nahrávky: 24. Vlasov (Kondratěv, Ludvík), 26. Endál (Třetina), 55. Kozlík (Kuchta, Vala), 56. Endál (Ludvík, Kolda), 58. Kondratěv (Ludvík, Vlasov). Rozhodčí: Petr Přikryl – Drahomír Vožda, Michal Zedník. Vyloučení: 1:1. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 492. Třetiny: 0:0, 2:0, 3:0. Průběh utkání: 5:0.

BK Havlíčkův Brod: Č. Novák (Zvolánek) – Vala, Duben "A", Kořínek, Mendl, Kolda, Loginovskij, Pecen – Přidal, Třetina "C", Endál – Ludvík, Vlasov, Kondratěv – Kozlík, Havel, Kuchta – Kraučuk, Cejpek, Hlídek.

IHC Písek: Pipek (Panec) – Procházka "C", Jirků, Hřebíček, Hanus, Hrubý, R. Volf, Koutenský – Mošovský, Sýbek "A", Vlček, Urbanec, Růžička "A", Ciboch, Bernad, Suchan, Ferebauer, J. Volf, V. Novák.

Postavení v tabulce

Písek vyhrál jihočeské derby na kluzišti posledního Jindřichova Hradce a díky zaváhání Nymburku a Havlíčkova Brodu se vyhoupl už na 8. příčku. Na sedmý Žďár nad Sázavou ztrácí dva body, získal stejně bodů jako Řisuty a na Bruslaře nahnal bodík.

Havlíčkův Brod si překvapivou porážkou v derby Vysočiny na ledě Pelhřimova pořádně zkomplikoval život. Nejenže mu Žďár nad Sázavou odskočil na tři body, ale z osmé pozice spadl až na desáté místo, když se před něj prohnaly jeho nejbližší soupeř z Písku a Řisuty, které odehrály o zápas víc. Na záda mu navíc dýchá z odstupu jediného bodíku jedenáctý Nymburk.