Jan Suchý

* 10. 10. 1944 – 24. 8. 2021

Mezi českými legendami v zadních řadách vyniká jedno jméno – Jan Suchý. Obránce, který naučil svět padat do střel. Byl to právě on, kdo začal masivně používat k blokování soupeřových střel vlastní tělo a tím tak nesmazatelně změnil defenzivní hru.

Byl také vynikajícím technikem a falešným křídlem. Na obránce dával poměrně dost gólů a je dodnes také jediným hráčem v nejvyšší české soutěži, který vyhrál kanadské bodování. Tohoto úspěchu dosáhl s Duklou, s níž sedmkrát vyhrál ligu a třeba proti Českým Budějovicím zaznamenal devět bodů (5+4). Na obránce něco neuvěřitelného.

Úspěchy sbíral také v reprezentaci, se kterou vybojoval stříbro na olympiádě v Grenoblu a má celkem šest medailí z mistrovství světa (čtyři stříbra a dva bronzy). Útok na zlatou medaili z roku 1972 mu ale zhatila autonehoda, při níž zemřel jeho spolujezdec. Nepomohla ani přímluva z nejvyšších míst a kvůli 18měsíčnímu trestu vynechal celou úspěšnou sezónu.

Svému rodnému Brodu pomáhal ještě téměř v padesáti letech coby hráč. Těchto skvělých úspěchů ale málem nedosáhl. Na prahu dospělosti si musel vybrat mezi hokejem a fotbalem, v němž dokonce také reprezentoval a dal i jeden mezinárodní gól.

Výčet úspěchů:

  • 1x stříbro z OH
  • 4x stříbro z MS
  • 2x bronz z MS
  • 7x mistr ČSR
  • Vítěz zlaté hokejky 1969 a 1970
  • Člen síně slávy českého hokeje
  • Člen síně slávy IIHF

Chcete vědět, co bylo „Souškovým” dobrým zvykem před zápasy a mnoho dalších informací z jeho pestrého hokejového života? Nejen o něm, ale i o dalších úspěšných Broďácích pojednává kniha Z Havlíčkova Brodu kousek do světa, kterou můžete online objednat na marken.cz.

Aktuality

Odložení zápasu

Bruslaři se dnes 2. prosince měli utkat proti Novému Jičínu, zápas je ale kvůli sněhové kalamitě odložen. O náhradním termínu tohoto utkání vás budeme informovat.

Změna času utkání

Začátek utkání v Havířově, který se odehraje v sobotu 25. listopadu, byl posunut z původních 17:00 nově na 14:00.

Pozor, změna pořadatelství

V sobotu 28. října hrajeme venku. Utkání v Kopřivnici startuje v 17:00.

Napsali o nás

Neděle 10. září | Novák bilancuje: Bude to znít divně, ale nejvíc se mi líbilo v Rusku, píše se na serveru idnes.cz. Přečtěte si celý článek.

Napsali o nás

Neděle 10. září | Odchod do Děčína, návrat z Německa. Havlíčkův Brod hlásí změny v kádru, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Napsali o nás

Čtvrtek 3. srpna | Endál v roli hrajícího manažera: Můžu na sebe zařvat nebo si napsat výpověď, píše se na serveru idnes.cz. Přečtěte si celý článek.

YouTube

ÚTOČNÍK

Václav
Chytráček

OBRÁNCE

Jan
Suchý

ÚTOČNÍK

Jaroslav
Holík

ÚTOČNÍK

Jiří
Holík

ÚTOČNÍK

Josef
Augusta

OBRÁNCE

Milan
Chalupa

OBRÁNCE

Jaroslav
Benák

OBRÁNCE

Radek
Martínek

ÚTOČNÍK

Josef
Vašíček

OBRÁNCE

Martin
Čech

Generální partner

Hlavní partner