9. 12. 2016 | Ladislav Vácha

Bitva prvního s posledním. Brod se vydá k Vajgaru, kde musí vyhrát

Havlíčkobrodští hokejisté před sebou mají ošemetný úkol. Jako lídr tabulky skupiny Střed jedou v sobotu 10. prosince na led posledního Jindřichova Hradce, kde nutně potřebují splnit zrádnou roli horkého papírového favorita. Vajgar sice v dosavadním průběhu sezony získal jen čtyři body, ale naprosto nečekaně dokázal vyhrát jihočeské derby v Táboře. Soubor z Kotliny tak chce vyrukovat na svého soupeře zodpovědně a nic nepodcenit. Úvodní buly proběhne v 18:00, držte Havlíčkovu Brodu palce!

KLH Vajgar Jindřichův Hradec

Založení klubu: 1929
Stadion: Zimní stadion Jana Marka (kapacita 4 000 míst)
Klubové barvy: bílá, modrá a žlutá
Webové stránky klubu: klhvajgar.cz
Umístění v poslední sezóně: 18. místo po ZČ
Trenér: Milan Mazanec

Sestava z posledního utkání: Formánek (36. Pírs) – Tržil, Pípal, Bureš, Straka, Růžek – Bastl, Beran, Bílek – Jaša, Lazorišák, Šalamoun – Červený, Jindra, Vantuch – Kundrát, Pichler, Hotař
__________________________________________________________________________________

KLH Vajgar Jindřichův Hradec x BK Havlíčkův Brod

znak týmu znak týmu
1-0-1-17 bilance 12-2-2-3
10., 4 body umístění 1., 42 bodů
43:127 skóre 88:44
4:1 (Tábor, venku) nejvyšší výhra 8:0 (Tábor, doma)
1:13 (Moravské Budějovice, doma) nejvyšší prohra 2:4 (Žďár nad Sázavou, venku)
Ota Lazorišák – 14 bodů (6+8) nejproduktivnější hráč Lukáš Endál – 39 bodů (16+23)
Antonín Bastl – 7 gólů nejlepší střelec Lukáš Endál – 16 gólů
Ota Lazorišák – 8 asistencí nejlepší nahrávač Miroslav Třetina – 27 asistencí
Tomáš Tržil – 7 bodů (1+6) nejproduktivnější obránce Tomáš Semrád – 26 bodů (8+18)
Michael Formánek 6,56 (11 zápasů)
David Pírs 6,97 (12 zápasů)
Matěj Koreň 9,77 (1 zápas)
průměr inkasovaných gólů na zápas Čeněk Novák 2,13 (13 zápasů)
Všechny zápasy

Jindřichův Hradec se minulým soutěžním ročníkem doslova protrápil. Jihočeši byli na druholigové scéně velkým otloukánkem a na své soupeře v naprosté většině případů zkrátka vůbec nestačili. Za základní část, v níž se hrálo 34 zápasů, dokázal Vajgar jen dvakrát vyhrát za plný bodový zisk a ve třech případech získal jeden bod. Shodou okolností jeden z nich právě proti Havlíčkovu Brodu, jemuž doma podlehl 1:2 až po prodloužení. Získal tak pouhých 9 bodů a s obrovskou ztrátou skončil v tabulce beznadějně poslední. Nakonec měl velké štěstí, že v soutěži zůstal, protože se nakonec kvůli příušnicím Pelhřimova nehrálo o udržení.

Trenér Mazanec v brankovišti sází na mladou dvojici Michael Formánek - David Pírs, jež dostává podobný prostor na ledě. Brodští fanoušci si možná vzpomenou na to, jak se o něco zkušenější prvně jmenovaný gólman v Kotlině nepříjemně zranil během minulého vzájemného duelu. Premiéru mezi třemi tyčemi A-týmu se tehdy odbyl Matěj Koreň, jenž v březnu oslavil teprve své 16. narozeniny. Vajgar má nesmírně mladý tým. Z obránců si nejlépe vedou Tomáš Tržil (1+6), Tomáš Kohút (2+3) a Josef Bureš (2+2). Nejzkušenějším hráčem Jihočechů je třiatřicetiletý kapitán Ota Lazorišák (6+8), jenž vládne kanadskému bodování týmu a má na kontě i nejvíce asistencí. Nejlepším střelcem je Antonín Bastl (7+0), 8 bodů zatím nasbíral Tomáš Šmerha (5+3).

Jindřichův Hradec plní stejně jako v minulé sezoně nepříjemnou roli druholigového otloukánka. Vajgaru se vůbec nedaří, ve skupině Střed má nejhorší útok (43 vstřelených gólů) i obranu (127 obdržených branek) a v dosavadním průběhu soutěže získal jen čtyři body, když doma podlehl Kolínu 1:2 po samostatných nájezdech a vzápětí překvapivě vyhrál v Táboře 4:1. Jihočeši už čtyřikrát inkasovali 10 a více branek, na předposlední David Servis České Budějovice ztrácejí propastných 14 bodů.

Soupiska Vajgaru

Kapitánem a nejproduktivnějším hráčem Vajgaru je zkušený útočník Ota Lazorišák.
(Foto: Tomáš Danko, hctabor.com)

Miroslav Třetina: Každý se bude chtít proti nám vytáhnout

„Žádný zápas teď asi nebude pro nás jednoduchý. Jsme v roli lídra tabulky a každý se teď proti nám bude chtít vytáhnout. Výsledky Jindřichova Hradce jsem sledoval. Buď dostali góly hodně brzy, nebo se snažili vyrovnat a napadalo jim to tam na konci. My nemůžeme nic podcenit a nesmíme se přizpůsobovat soupeři. Určitě to nebude snadný zápas,“ vyjádřil se na adresu posledního týmu tabulky brodský kapitán Miroslav Třetina.

Tábor oplatil Vajgaru nečekanou porážku a nadělil mu šestku

Kohouti měli od začátku navrch a základní kámen svého pozdějšího vítězství položili už v první dvacetiminutovce, jíž vyhráli poměrem 3:0. Ve 2. minutě udeřil po přízemní bekhendové střele Aleš Krátoška, vzápětí překvapil po hezké individuální akci gólmana Formánka Ladislav Hlaveš a Jiří Severa dotáhl krásnou akci svého týmu do gólového konce v 17. minutě. Hosté se dočkali čestné branky na konci první půlky zápasu, když mířil přesně Tomáš Tržil, ale hokejisté od Jordánu hned třikrát odpověděli. Postarali se o to Jakub Matušík, výbornou dorážkou ze vzduchu Ondřej Liška a Radek Seidl.

znak týmu 6 - 1 znak týmu

Branky a nahrávky: 2. Krátoška (Žáček, Blažek), 3. Hlaveš (Heršálek), 17. Severa (Matušík, Kanov), 31. Matušík (Hlaveš, Seidl), 34. Liška (Kýhos, Kellner), 36. Seidl (Matušík, Kanov) – 29. Tržil (Lazorišák, Bílek). Rozhodčí: Kopeček – Štětina, Klouda. Vyloučení: 2:6. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1128. Střely na branku: 57:24. Třetiny: 3:0, 3:1, 0:0. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 6:1 .

HC Tábor: D. Novák (Klestil) – Liška, Havran, Hlaveš, Kanov, Dvořák, Žáček, – Kellner, Mrkvička, Kýhos – Severa, Matušík, Seidl – Blažek, Krátoška, Březina – Václav Prchal, Pechánek, Vojtěch Prchal

KLH Vajgar Jindřichův Hradec: Formánek (36. Pírs) – Tržil, Pípal, Straka, Růžek, Bureš – Bastl, Beran, Bílek – Jaša, Lazorišák, Šalamoun – Červený, Jindra, Vantuch – Hotař, Pichler, Kundrát

Vajgaru se derby s Táborem tentokrát nepovedlo. U Jordánu padli po výsledku 1:6.

Brod otočil nepříznivý stav a Medvědy v derby přesvědčivě skolil

Pelhřimov začal v Havlíčkově Brodě výtečně a už v 8. minutě slavil vedení, když Martin Vysloužil z kruhu naservíroval před brankoviště ideální pas na Tomáše Plachého, jenž si v dobré pozici věděl rady. Bruslaři potom svého soka z Vysočiny zmáčkli u jeho brány a v 18. minutě bylo vyrovnáno. Brankář Groh vyrazil ránu Tomáše Semráda jen k Miroslavu Třetinovi, jehož pas dokonale zúročil Lukáš Endál. Tentýž hráč potom předvedl hezké sportovní gesto, když odvolal odpískané trestné střílení na svou osobu, a ve 28. minutě zařídil obrat. Broďáky ještě před druhou sirénou uklidnil Michal Semrád, jenž skóroval nad Grohovo rameno a vstřelil tak svůj premiérový gól v A-týmu. Ve třetí periodě uzavřel na konečných 5:1 brodský kapitán Miroslav Třetina, který se nejdříve trefil z dorážky a pak sklepl ze vzduchu do sítě soupeře Endálovo nahození.

znak týmu 5 - 1 znak týmu

Branky a nahrávky: 18. Endál (Třetina, T. Semrád), 28. Endál (Třetina, T. Semrád), 31. M. Semrád (Endál, Novák), 51. Třetina (Přidal, T. Semrád), 57. Třetina (Endál, Přidal) – 11. Plachý (Vysloužil). Rozhodčí: Vojtěch Král – Martin Maťašovský, Roman Komínek. Vyloučení: 6:7, navíc Marek Hadrava TH [ZHK], Port (oba PEL) OK [NESP]. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 45:31. Diváci: 742. Třetiny: 1:1, 2:0, 2:0. Průběh utkání: 0:1, 5:1.

BK Havlíčkův Brod: Novák (Panec) – T. Semrád, M. Semrád, Duben "A", Lacina, Vala, Kulhánek, Bušek – Přidal, Třetina "C", Endál "A" – Kuchta, Voříšek, Michálek – Navrátil, Kozlík, Beneš – Chlubna, Ludvík, Křížek

HC Lední Medvědi Pelhřimov: Groh (Černý) – Kubát "C", Port, D. Kasalý, Jelínek, Hájek, Adam, Wasserbauer – Marek Hadrava, F. Kasalý, Martin Hadrava, Bezděk, Votápek "A", Kopic, Plachý "A", Vysloužil

Brod sice prohrával, ale otočil a s Vajgarem si zastřílel

Soubor z Kotliny měl proti poslednímu týmu tabulky od začátku jednoznačně navrch, ale při vlastní přesilovce paradoxně inkasoval. Bruslařům pláchl ve skvělé formě hrající Petr Tejral a povedeným blafákem už ve 2. minutě otevřel gólový účet zápasu. Domácí však dál dominovali a dočkali se zaslouženého vyrovnání, když se ranou z kruhu prosadil Kryštof Kulhánek. V 18. minutě došlo k hodně nepříjemnému momentu, po němž tuhla krev v žilách. Na ledě zůstal ležet otřesený brankář hostů Michael Formánek a musel být převezen do nemocnice. Jeho místo mezi tyčemi tak zaujal Matěj Koreň, jenž svým výkonem rozhodně nezklamal, ale havlíčkobrodskou lavinu zastavit nedokázal. Soupeř totiž udeřil hned šestkrát v řadě, a to z holí Davida Michálka, Patrika Přidala, Tomáše Chlubny, Luboše Voříška, Davida Valy a Lukáše Křížka, jenž si připsal první gól za A-tým. Alespoň trochu zmírnit vysoké manko se sice povedlo Marku Vantuchovi, ale poslední slovo měl Tomáš Semrád, který v poslední minutě uzavřel na konečných 8:2.

znak týmu 8 - 2 znak týmu

Branky a nahrávky: 12. Kulhánek (Přidal, T. Semrád), 27. Michálek (Přidal, Vala), 31. Přidal (Třetina, Michálek), 35. Chlubna (Kuchta, Duben), 43. Voříšek (Ludvík, Křížek), 54. Vala (Voříšek, Beneš), 55. Křížek (Třetina, Michálek), 60. T. Semrád (Voříšek) – 2. Tejral, 59. Vantuch (Šmerha, Beran). Rozhodčí: Vojtěch Král – Lukáš Linhart, Jan Kleprlík. Vyloučení: 3:9, navíc Navrátil (HBR) 10 min OT. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 619. Střely na branku: 51:26. Třetiny: 1:1, 3:0, 4:1. Průběh utkání: 0:1, 7:1, 7:2, 8:2.

BK Havlíčkův Brod: Panec (Novák) – T. Semrád, M. Semrád, Duben "A", Lacina, Vala, Kulhánek, Bušek – Přidal, Třetina "C", Michálek – Kuchta, Voříšek, Chlubna – Navrátil, Kozlík, Beneš – Ludvík, Křížek

KLH Vajgar Jindřichův Hradec: Formánek (18. Koreň) – Farka, T. Kohút, Pípal, Straka, Bureš, Růžek, Zderadička – Lazorišák "C", Beran, Vantuch "A", Bílek "A", Pichler, Kundrát, Furch, Šmerha, Tejral, Motař

Bilance s Vajgarem od sezony 2000/2001 ve 2. lize

Počet odehraných zápasů: 24
Bilance: 12-1-2-0-9
Výsledky: 4:4, 2:6, 1:5, 2:4, 8:3, 1:7, 5:3, 1:2, 3:2, 5:4, 6:2, 1:0, 3:2, 2:2, 0:3, 4:3, x1:4, x1:3, x1:3, x4:2, 2:1p, 4:3, 5:0 kont., 8:2
Skóre: 73:70