29. 5. 2024 | Milan Sochor

Kotlina má dalšího mistra světa! Co má Beránek společného s bratry Holíky a Benákem?

Česko zažilo na přelomu týdne bouřlivé oslavy. Národní tým triumfoval na domácím mistrovství světa, zlato získal po dlouhých 14 letech. Světovým šampionem se stal také havlíčkobrodský odchovanec Ondřej Beránek, který tak počet mistrů světa pocházejících z Kotliny rozšířil na už sedm jmen. (Foto: Jakub Knap)

Ondřej Beránek začínal s hokejem v havlíčkobrodské Kotlině, vydržel v ní až do dorosteneckého věku. V jeho 16 letech pak odešel do Karlových Varů, kde působí doteď. Na západě Čech si v mládeži vyzkoušel jak tuzemské nejvyšší soutěže dorostu a juniorů, tak i mezinárodní MHL, ve které působily juniorské týmy převážně z Ruska.

V extraligovém A-mužstvu Energie debutoval už ve svých 18 letech, i když zpočátku pochopitelně dostával prostor jen v jednotkách zápasů. Zkušenosti mezi dospělými sbíral ještě coby junior v druholigovém Sokolově a v prvoligové Jihlavě. První seniorskou sezonu pak strávil převážně v prvoligové Kadani, od dalšího ročníku už se ovšem možná i díky pádu Karlových Varů z extraligy nastálo usídlil „ve své“ Energii.

Ondřej Beránek patří k oporám Karlových Varů
(Foto: Jakub Knap, hokejkv.cz)

Západočechům pomohl k rychlému návratu mezi tuzemskou elitu a důležitou roli v týmu Energiků si vybojoval i po postupu. Toho si všimli i reprezentační trenéři. Za celou mládežnickou kariéru sice nastoupil jen do tří zápasů reprezentačního výběru do 19 let, v seniorech ovšem patří do národního týmu od sezony 2018/19 pravidelně už šest let v řadě.

Na první vrcholnou akci v podobě mistrovství světa byl poprvé nominován minulou sezonu. To česká reprezentace obsadila čtvrté místo ve skupině a následně vypadla ve čtvrtfinále po porážce s USA. Dnes osmadvacetiletý útočník si místo ve výběru pro světový šampionát letos i přes velkou konkurenci díky zájmu o domácí turnaj vybojoval podruhé za sebou.

Ondřej Beránek nastoupil na mistrovství v Praze do všech 10 zápasů národního týmu, vstřelil 1 gól
(Foto: Jakub Knap)

Hlavní trenér Radim Rulík sice kvůli nominaci čelil kritice veřejnosti, za svým týmem ale stál, a dobře udělal. Hráči mu jeho důvěru svými výkony splatili měrou vrchovatou. Právě Ondřej Beránek přiměl spoustu lidí k omluvě za počáteční skepsi. Ten totiž dostál jménu karlovarského klubu a zaujal snad nevyčerpatelnou energií. Po ledě doslova létal a žádný puk pro něj nebyl ztracený. Důležitou roli měl mimo jiné při hře v oslabení a zapsal se také mezi střelce. Ve druhém utkání základní skupiny vyrovnal na 3:3 proti Norsku.

Nenechal se však zastínit ani mnohem věhlasnějšími soupeři. Skvělé výkony předváděl i proti zámořským velikánům, s jeho houževnatostí měli problémy i hráči Kanady či USA. Proslýchá se, že se tím dostal také do zájmu skautů z NHL. Havlíčkobrodský odchovanec se každopádně svým nasazením přičinil o tento obrovský úspěch, který se začíná nazývat Praganem, a mohl ho náležitě oslavit.

Ondřej Beránek se tak nesmazatelně zapsal do historie českého hokeje a stal se již sedmým mistrem světa, který pochází z Havlíčkova Brodu. Před ním se ze zlatých medailí radovali Josef Vašíček, Radek Martínek, Jaroslav Benák, Milan Chalupa a Jaroslav Holík s Jiřím Holíkem.

Dosud nejnovější člen této vybrané společnosti má navíc to štěstí, že mistrovství světa vyhrál doma před vlastními fanoušky. To se doteď ještě tehdejšímu Československu podařilo pouze třikrát. Ondřej Beránek se tak v tomto ohledu zařadí k Jaroslavu a Jiřímu Holíkovi, kteří triumfovali na šampionátu v Praze roku 1972, a k Jaroslavu Benákovi, který vybojoval zlatou medaili na mistrovství světa v Praze roku 1985.

Přehled mistrů světa z Havlíčkova Brodu

  • Jaroslav Holík (Praha 1972)
  • Jiří Holík (Praha 1972, Katovice 1976, Vídeň 1977)
  • Milan Chalupa (Katovice 1976, Vídeň 1977)
  • Jaroslav Benák (Praha 1985)
  • Radek Martínek (Petrohrad 2000, Norimberk, Kolín nad Rýnem, Hannover 2001)
  • Josef Vašíček (Vídeň, Innsbruck 2005)
  • Ondřej Beránek (Praha, Ostrava 2024)

Aktuality

Mistři na náměstí

Ondřej Beránek přiveze pohár mistrů světa do Brodu. Přivítejte ho ve čtvrtek 20. června na Havlíčkově náměstí. Přečtěte si celý článek.

Napsali o nás

Čtvrtek 9. května | Komentátor Novák: Byl to zážitek! Hüblovi jsem záviděl. Brod? Chci úspěch, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Napsali o nás

Sobota 27. dubna | Hokejový Mourinho zpátky na scéně! Opět povede Havlíčkův Brod, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Stará garda na ledě Kotliny

V sobotu 23. března se v Kotlině od 17:00 odehraje exhibiční utkání bývalých hráčů a trenérů havlíčkobrodského hokeje. Těšit se můžete na spoustu osobností, které odvedly spoustu skvělé práce pro náš klub. Přijďte se podívat, vstupné je dobrovolné. Zobrazit více informací.

Vstupenky v prodeji

Zvýhodněný online předprodej vstupenek na osmifinále s Opavou, které se v Kotlině odehraje ve čtvrtek 14. března od 18:00, byl právě zahájen.

Napsali o nás

Úterý 27. února | Odchovanci a extraligoví šampioni. Tohle jsou tahouni Havlíčkova Brodu, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

YouTube

Legendy věrné Kotlině

ÚTOČNÍK

Václav
Chytráček

OBRÁNCE

Jan
Suchý

ÚTOČNÍK

Jaroslav
Holík

ÚTOČNÍK

Jiří
Holík

ÚTOČNÍK

Josef
Augusta

OBRÁNCE

Milan
Chalupa

OBRÁNCE

Jaroslav
Benák

OBRÁNCE

Radek
Martínek

ÚTOČNÍK

Josef
Vašíček

OBRÁNCE

Martin
Čech

Generální partneři

Partneři klubu