3. 5. 2023 | Štěpán Ondráček

Medaile? Největší úspěch kariéry! shodují se Kozlík s Mrtkou. Co řekli o Brodu?

Málokomu se podaří vyhrát v mládežnické soutěži jednu z medailí, obzvlášť když jde o dvě nejvyšší soutěže u nás. Bývalým Bruslařům se to povedlo podruhé za sebou, když se v uplynulé sezoně radovali ze zlaté a stříbrné medaile. Cestu k úspěchu osvětlili Matěj Kozlík (vlevo) a Radim Mrtka (vpravo). (Fotoarchiv: M. Kozlík a R. Mrtka)

Úspěšné tažení třineckých Ocelářů pokračuje i nadále, a to napříč kategoriemi. A-tým vyhrál extraligový titul počtvrté za sebou, junioři letos zůstali těsně pod vrcholem, ovšem na zlatý úspěch mužů navázali dorostenci. U dvou ze tří zmíněných úspěchů byli i bývalí havlíčkobrodští hráči, kteří navázali na bývalé spoluhráče.

Na juniorský vavřín dosáhli v sezoně 2021/22 útočníci Plzně Josef Dáňa s Markem Kopicem a stříbro tehdy bral brankář Bílých Tygrů Liberec Daniel Král. Na ně plynule navázal Matěj Kozlík, který ovládl s juniory základní část, ale ve finálové sérii padl 0:4 na zápasy s pražskou Spartou. Zato Radim Mrtka dosáhl na zlato, když s dorostenci Třince skolil ve finále Plzeň 4:0 na zápasy. Kluci se v rozhovoru rozpovídali o průběhu sezony, o sériích s Duklou Jihlava nebo o mateřském Havlíčkovu Brodu.

Kluci, máte za sebou úspěšnou sezonu. Jak byste ji zhodnotili?

Matěj: Hodnotil bych ji určitě kladně a úspěšně. Letos jsme vyhráli základní část, ačkoliv jsme to úplně nepotvrdili v play off, kde jsme to chtěli vyhrát. Myslím si, že i druhé místo je úspěch.

Radim: Myslím si, že sezona byla povedená. Začátek nám moc nevyšel, když jsme doma prohráli první dva zápasy s ne úplně nejlepšími týmy soutěže. Postupem času jsme se zlepšovali a sedlo si to, dopadlo to dobře.

Matěj Kozlík o Havlíčkovu Brodu:
„Byl bych rád, kdybych si mohl zahrát i za brodský áčko – pro mě to byl dobrý pocit, že jsem tady mohl nastoupit.“

Kluci, jak hodnotíte organizaci Třince? Přeci jen poslední sezony patří k jedné z nejlepších v republice...

Matěj: Za mě to je společně s Libercem jedna z nejlepších organizací. Jsou to podle mě dvě nejlepší akademie v republice. Myslím si, že co se týká celé organizace, tahle sezona byla velice úspěšná. A-tým vyhrál extraligu, my jako junioři jsme skončili druzí, dorost společně s Mrťajsem to celý vyhrál a devátá třída byla třetí. Za mě úplně super.

Radim: V akademii výborně pracují s hráči. Dbají více na různé věci, než tomu je v menších klubech. Je to docela rozdíl, tím řadím Třinec do jedné z nejlepších akademií.

Navážu na vaše slova: V čem jste udělali v Třinci pokroky po odchodu z Havlíčkova Brodu?

Matěj: (chvíli přemýšlí) Je tam větší konkurence, protože každý rok tam přijde někdo, komu se sezona povede. Tím se zvýší konkurence jak v dorostu, tak i v juniorce. Tohle nás může hodně posunout. Potom je určitě více času na ledě, protože máme individuály v pondělí, úterý a ve středu. Když se hraje v pátek a v sobotu, tak chodíme v sezoně pořád na led, k tomu máme tréninky navíc. V Havlíčkově Brodě, který je malý klub, jsme měli tréninky jednou denně, teď máme dva tři. Myslím si, že to je i tím.

Radim: Jak říká Matěj, v Třinci je daleko více ledu a hodně tréninků je zaměřeno na bruslení. Tohle mi hodně pomohlo, největší rozdíl je v ledu, kde hodně trénujeme.


Radim Mrtka při defenzivní činnosti
(Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz)

V play off jste dostávali celkem málo gólů. Byl to hlavní klíč k úspěchu?

Matěj: Ty jo... My v juniorce zrovna nemáme obrovskou defenzivu, ale musím říct, že gólmani byli super. Až na pár výjimek, ale jsou to jenom lidi. Áčko taky vyhrává zápasy o gól, kór v letošní sezoně. Tam se trochu víc dbá na defenzivu, ale tak, jak hraje áčko, se hraje i v juniorce a dorostu, aby přechody mezi kategoriemi byly snažší do A-týmu nebo do Frýdku-Místku, který je farmou.

Radim: My jsme se snažili dbát na defenzivu, protože to je základ. V bráně nás podržel Milota, díky němu jsme došli takhle daleko. Co on vychytal, to bylo neskutečný.

Oba dva jste v sériích play off potkali Jihlavu. Za Duklu hraje dost kluků z Brodu. Byly tyhle série pro vás emotivní a více vyhrocené?

Matěj: Musím se přiznat, že to bylo hodně speciální. Moc jsem si Jihlavu v play off nepřál. Za ni hraje třeba Raušík (Adam Rauš – pozn. red.). S ním a s Filipem Dymákem jsem hrál v Brodě v jedné lajně v dorostu. Strašně jsme si sedli lidsky a především na ledě. Bylo to vidět. Chodíme spolu na večeře, trávíme spolu volný čas, jezdíme na kole, děláme veškeré aktivity společně a teď proti sobě stojíte v semifinále play off.

Šlo to až do sedmého zápasu a někdo musel být ten smutný. Jsem rád, že jsem to nebyl já. Bylo mi hodně líto Raušíka. Byli jsme spolu po zápase a povídali jsme si o tom- Nebylo to vůbec příjemné. Jihlava navíc hraje bojovný styl hokeje, kór na svém malém zimáčku. Hraje se tam opravdu těžce. Jsme rádi, že jsme tam dokázali alespoň jednou vyhrát a postoupit.

Radim: Pro mě ta série byla hodně speciální, protože téměř všechny kluky znám. O to víc to bylo vyhrocené, pošťuchovali jsme se. Bylo mi jich líto, protože tam byl sporný faul. Oni si na tohle stěžovali, ale snad i díky tomu jsme to otočili. Rozhodčí tohle asi přehlédli.

Matěj Kozlík přijímá gratulaci od Davida Straky
(Foto: Markéta Křížová, hcdukla.cz)

Jak probíhaly oslavy vašich úspěchů?

Matěj: Když budu mluvit za juniorku, tak jsme vyhráli základní část i poslední zápas. Věděli jsme, že když ho vyhrajeme, budeme první a všechny série play off budeme začínat doma. Po příjezdu do Třince jsme si šli s klukama sednout. Trochu jsme to oslavili, nebylo to nic velkého. Hned potom začínalo play off, takže jsme to nějak nehrotili. A teď po druhém místu to bylo o něčem jiném. Trošku jsme to protáhli, byly to čtyři dny v kuse, ale bylo to skvělý. Moc jsem si to užil.

Radim: My jsme to oslavili cestou z Plzně, cesta byla dlouhá. Vyřvali jsme se. Vlastně jsme to ještě pořádně neoslavili, tento týden to budeme slavit.

Radim Mrtka o sérii s jihlavskou Duklou:
„Pro mě ta série byla hodně speciální, protože téměř všechny kluky znám. O to víc to bylo vyhrocené.“

Kluci, je tohle největší úspěch ve vašich hráčských kariérách?

Matěj: Sezona nevyvíjela dle mých představ, protože jsem čtyři měsíce marodil, takže do play off jsem naskočil se čtyřměsíčním mankem. Nebylo to jednoduché. Myslím si, že roli, kterou jsem dostal od trenérů po vzájemné domluvě, kdy jsem hrál navíc i přesilovky, jsem zvládl. Byl jsem ve čtvrté lajně a fyzička nebyla tak velká, abych všechno zvládl v prvních dvou pětkách, ale roli jsem přijmul. Byl to velký úspěch, považuji to za největší úspěch a snad přijde něco většího. Každopádně to je největší úspěch.

Radim: Pro mě to je jednoznačně největší úspěch, kterého jsem kdy dosáhl. Ještě si to tolik neuvědomuji, že jsem dokázal něco velkého. Málokomu se to poštěstí, je to velká čest vyhrát extraligu dorostu. Jsem za to rád.

Oba dva máte sourozence, kteří hrají v Brodě. Dáváte jim nějaké rady a sledujete, jak se jim daří?

Matěj: Abych řekl pravdu, tak se s bráchou o hokeji moc nebavíme. Občas se mu snažím poradit, ale moc to doma neprobíráme.

Radim: Mám staršího bratra, který by mi měl radit. Pokecáme o hokeji, co cvičit, abychom se zlepšovali. Koukáme na sebe, radíme si, kde byly chyby, aby nám to pomáhalo.

Patrik Mrtka zůstal v Havlíčkově Brodě
(Foto: Markéta Křížová, bkhb.cz)

Kluci, je možné, abyste v příští sezoně obhájili medaile, které jste vybojovali?

Matěj: Chuť je tam velká to vyhrát, obzvlášť po tom, když jsem byl letos tak blízko. Příští rok budu dorazový ročník v juniorce. Uvidíme, co se stane, jestli budu v juniorce nebo ne. Když bych byl, tak bych to rád vyhrál a ukončil mládežnickou kariéru titulem.

Radim: Určitě, šance na obhajobu tam je, protože vždycky jsme udělali pokrok v sezoně. Tohle nás posunulo, hráli jsme týmově a bojovností jsme si to vybojovali.

Jak vnímáte situaci v Brodě? Určitě tušíte, jak si jednotlivá mužstva stojí. Navíc, když víte, že se odsud můžete dostat do dobré organizace?

Matěj: Mě osobně to hodně mrzí, protože na Brod nenechám dopustit, vychoval mě. Strašně rád tady chodím na zápasy áčka, juniorů nebo dorostenců tady s Radimem. Snažíme se sem chodit a věřím, že se tady něco změní. Bude to zase v těch dobách, kdy byl Havlíčkův Brod na výsluní ve druhé lize, tedy kousek od postupu do první ligy. Třeba se všechno poštěstí, jelikož zázemí tady pro to je, stejně jako fanoušci by určitě byli rádi. Samozřejmě uvidíme, jak to všechno bude.

Radim: Myslím si, že je škoda že dorost spadnul – měl na to se udržet. Co jsem se koukal, tak odehrál vyrovnané zápasy i s týmy, které hrály play off. Dokázali je porazit, ale zase v některých zápasech s horšími týmy nedokázali bodovat, i když dokázali překvapit velké týmy. Zklamání mám, trochu lituji toho, že jsem tady nezůstal a nepomohl jim. Cítím za to odpovědnost.

Radim Mrtka o pokroku v Třinci:
„V Třinci je daleko více ledu a hodně tréninků je zaměřeno na bruslení. Tohle mi hodně pomohlo.“

Byli jste se svými výkony v sezoně spokojení?

Matěj: S odstupem času musím říct, že ano. Do nemoci jsem byl v top formě, kdy jsem v patnácti zápasech nasbíral dvaadvacet bodů, takže super. Po tom zranění to bylo těžké, vrátil jsem se a dvakrát jsme prohráli. 0:5 derby s Vítkovicemi, navíc potom 0:3 s Plzní, takže návrat nebyl super. Potom jsem se do toho dostal i v play off. Na roli, kterou jsem dostal, jsem podal super výkon.

Radim: Začátek byl trochu horší, protože jsem byl po zranění a celou letní přípravu jsem to musel dohánět. Nebylo to ono, musel jsem se do toho dostávat, až jsem se do toho dostal.

Matěj Kozlík při přešlapování
(Foto: Martina Sikorová, hcocelari.cz)

Teď nastává čas letní přípravy. Jak jste na tom? Baví vás to, nebo to spíše přetrpíte?

Matěj: Jsem typ hráče, který to moc rád nemá a spíš to přetrpím. Zase si uvědomuji, že je to potřeba, v Třinci jsou těžké přípravy. Myslel jsem si, že po dorostu s panem Beránkem v Brodě nic těžšího není, ale přišel jsem do Třince, kde jsem zjistil, že to jde udělat náročnější. Z toho jsme brali celou sezonu, dokázali jsme otáčet zápasy na konci třetí třetiny i v play off. V poslední minutě jsme dokázali dát dva góly, myslím si, že jsme měli navrch díky tomu.

Radim: Jsem hráč, kterému letní příprava až tolik nevadí. Říkám o sobě, že jsem dříč, chci to vybojovat a letní příprava je součástí hokeje. Pomáhá to.

Matěj Kozlík o oslavách druhého místa:
„Trošku jsme to protáhli, byly to čtyři dny v kuse – bylo to skvělý. Moc jsem si to užil.“

Říkali jste, že jste dorazové ročníky svých kategorií. Máte cíl se v průběhu sezony posunout dál?

Matěj: Určitě! Tenhle cíl jsem měl i v loňské sezoně, když jsem odehrál pár zápasů za Frýdek v přípravě. Potom mi bylo řečeno, že podle sezony, jak se bude vyvíjet a jestli se mi bude dařit, tak dostanu šanci v Chance lize. Bohužel jsem onemocněl, takže se to nedostavilo, ale věřím, že v další sezoně to přijde a zahraju si Chance ligu. Byl bych rád, kdybych si mohl zahrát i za brodský áčko – pro mě to byl dobrý pocit, že jsem tady mohl nastoupit.

Radim: Pro mě je ten cíl juniorka, abych tam hrál pokud možno stabilně. Reálně to vypadá tak, že na to momentálně nemám, popřípadě kdyby byl zájem, tak bych si rád zahrál za brodské áčko, ale to ještě nevím.

Aktuality

Napsali o nás

Čtvrtek 9. května | Komentátor Novák: Byl to zážitek! Hüblovi jsem záviděl. Brod? Chci úspěch, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Napsali o nás

Sobota 27. dubna | Hokejový Mourinho zpátky na scéně! Opět povede Havlíčkův Brod, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Stará garda na ledě Kotliny

V sobotu 23. března se v Kotlině od 17:00 odehraje exhibiční utkání bývalých hráčů a trenérů havlíčkobrodského hokeje. Těšit se můžete na spoustu osobností, které odvedly spoustu skvělé práce pro náš klub. Přijďte se podívat, vstupné je dobrovolné. Zobrazit více informací.

Vstupenky v prodeji

Zvýhodněný online předprodej vstupenek na osmifinále s Opavou, které se v Kotlině odehraje ve čtvrtek 14. března od 18:00, byl právě zahájen.

Napsali o nás

Úterý 27. února | Odchovanci a extraligoví šampioni. Tohle jsou tahouni Havlíčkova Brodu, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Napsali o nás

Středa 14. února | Kapitán áčka i juniorky je Kuchta, směje se zadák Brodu. Jak zvládl tým proměnu?, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

YouTube

Legendy věrné Kotlině

ÚTOČNÍK

Václav
Chytráček

OBRÁNCE

Jan
Suchý

ÚTOČNÍK

Jaroslav
Holík

ÚTOČNÍK

Jiří
Holík

ÚTOČNÍK

Josef
Augusta

OBRÁNCE

Milan
Chalupa

OBRÁNCE

Jaroslav
Benák

OBRÁNCE

Radek
Martínek

ÚTOČNÍK

Josef
Vašíček

OBRÁNCE

Martin
Čech

Generální partneři

Partneři klubu