11. 5. 2024 | Štěpán Ondráček

Radim Mrtka o repre, Třinci a debutu v extralize: Byla to náročná sezona a jsem rád za každý úspěch!

Havlíčkobrodský hokej se ukotvil v organizaci Třince, když po juniorském mistrovském titulu Matěje Kozlíka slavil zisk nejcennější medaile juniorské extraligy také nadějný obránce Radim Mrtka. Šestnáctiletý zadák sezonu co sezonu hokejově roste u Ocelářů. Se Slezany sice nedokázal obhájit zlatou medaili v extralize dorostu, ale splnil si cíl, který si předsevzal – hrát za juniorku. Mrtka prožil ohromně náročnou sezonu, ve které si připsal i debut v Tipsport extralize. (Foto: Lukáš Filipec a Ronald Hansel).

Havlíčkův Brod byl odjakživa Mekkou hokeje, ze které vzešlo dost kvalitních hráčů pro národní tým i celosvětový hokej. Jedním z talentů, který má nakročeno ke slibné kariéře, je obránce Radim Mrtka. Mladý zadák může mít směle políčeno na úspěchy Jana Suchého, Radka Martínka nebo Jana Nováka. Zatím se mu daří skvěle, v sezoně 2023/24 toho dokázal opravdu hodně. Hráč Třince za celý ročník i s reprezentací nastřádal celkem 83 startů, což je o jedno utkání více, než má základní část NHL!

Radim Mrtka o debutu v Tipsport extralize:

„Na tenhle moment nikdy nezapomenu! Splnil se mi jeden z mých dětských snů, a to ještě v 16 letech.“

Radime, máš za sebou velice náročnou sezonu, jak bys ji zhodnotil?
Jednoznačně kladně. Pro mě to byla pokroková sezona i díky Třinci, který měl ve mě důvěru. Posunul mě do vyšší kategorie, za to mu musím velmi poděkovat.

Poslední rok jsi nastupoval za dorost Třince, kde se vám podařila základní část i nadstavba, ale play off už nebylo takové. Kde hledat klíče neúspěchu?
Těžko říct, kolikrát jsme nedokázali proměnit velké šance, které by zápas rozhodly.

Ve čtvrtfinále jste se přetahovali s Plzní a v semifinále jste nestačili jednoznačně na pozdějšího vicemistra extraligy dorostu z Pardubic. Je konečná čtvrtá pozice zklamáním po loňském prvenství?
Vyloženě zklamání to pro nás nebylo, ale měli jsme vyšší cíle. Myslím si, že jsme na to měli. Bohužel, já jsem už neměl možnost hrát s klukama proti Pardubicím, ale z pohledu diváka jsme byli lepším týmem. Jenže jsme neproměňovali šance, které jsme měli.

Sezona 2023/24 z pohledu čísel Radima Mrtky

Soutěž Zápasy Body
Tipsport extraliga 3 0
DHL extraliga juniorů 26 15 (5+10)
Extraliga dorostu 21 15 (3+12)
Reprezentace U17 17 6 (3+3)
Reprezentace U18 16 7 (0+7)

S Plzní jste se potkali loni ve finále, letos ve čtvrtfinále. Byly si série něčím podobné?
Určíte byly! Kluci, co hráli minulý rok proti nám ve finále, to nechtěli už znovu zažít. Bylo to znát, byli velmi nepříjemní soupeři.

Za Západočechy chytal první sezonu Eliáš Poustka, který prošel Havlíčkovým Brodem. Pokecali jste spolu nebo proběhlo nějaké hecování?
Během zápasu jsem s ním nemluvil, ale jakmile jsme se viděli někde mimo zápas, tak jsme vždycky pokecali.

Když jsme dělali rozhovor loni, vyslovil jsi přání se probojovat do sestavy juniorů. Povedlo se. Jak jsi byl spokojený s herním vytížením?
Já jsem byl spokojený, dostával jsem podobné zatížení jako v dorostu. Na play off jsem dostal pak větší důvěru, chodil jsem tam ještě častěji.

Radim Mrtka v držení kotouče
(Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz)

Za juniory jsi zaznamenal celkem 26 zápasů s průměrem více než půl bodu na zápas. Na mladého obránce velice slušná vizitka, souhlasíš?
Jednoznačně! Bodově se mi to velmi povedlo, i když jsem měl po jedenácti zápasech jeden bod. Povedlo se mi to dohnat a nakonec z toho byla dobrá čísla.

Radime, jedním z vrcholů skončené sezony je bezpochyby debut v Tipsport extralize. Jaké byly tvoje pocity? Tohle asi nejde zapomenout…
Na tenhle moment nikdy nezapomenu! Splnil se mi jeden z mých dětských snů, a to ještě v 16 letech. Byla to taky obrovská odměna za tu dřinu, co jsem dal do hokeje.

Nastoupil jsi do tří zápasů nejvyšší soutěže u nás. Jaké rezervy ti extraliga ukázala, čím tě překvapila? Určitě je motivace se posunovat v kariéře dál, když jsi okusil seniorskou soutěž, souhlasíš?
Rozdíl byl úplně ve všem. Rychlostně si myslím, že jsem se dokázal přizpůsobit, ale byly tam vidět zkušenosti, co měli ostatní hráči. Určíte to pro mě je velká motivace do budoucna, navíc jsem dostal zkušenosti a rady od spoluhráčů.

Radim Mrtka o čtvrtfinálové brance na World Hockey Challenge:

„Jednoznačně ano, bylo to jako ze snu! Rozhodnout v poslední minutě vyrovnané utkání za národní tým.“

Kromě klubových povinností jsi pilně reprezentoval. Už přebolela smolná porážka ze semifinále na turnaji World Hockey Challenge se Spojenými státy, kde vám finále uteklo o necelé dvě sekundy?
Samozřejmě to trošku přešlo, ale je to pocit, na který nikdy nezapomenu. Z obrovské radosti, že jsme ve finále, nakonec byla porážka nejhorším způsobem, co jde.

Co se tam stalo? Favorita jste měli doslova na lopatkách a velký úspěch na dosah…
Bylo tam šťastné nahození z rohu od soupeře, které přistálo přímo na hokejku jednoho z hráčů Ameriky. Ten to měl do prázdné brány. V prodloužení se stala chyba, kterou soupeř potrestal.

Ve zmíněném turnaji jsi trefil výhru ve čtvrtfinále nad Finy v samém závěru utkání. Byla to nejdůležitější branka tvé dosavadní kariéry?
Jednoznačně ano, bylo to jako ze snu! Rozhodnout v poslední minutě vyrovnané utkání za národní tým.

Nakonec jste na medaili nedosáhli a skončili jste čtvrtí. Jak postupem času hodnotíš umístění, kterého jste dosáhli?
Lidi si budou pamatovat jenom vítěze, na to jsme bohužel nedosáhli. Za mě to byl povedený turnaj, jak z mé strany, tak i z týmové.

Radime, sezonu jsi zakončil mistrovstvím světa do 18 let ve Finsku. Jak turnaj hodnotíš?
Turnaj od nás nebyl ideální. Naše zápasy byly jak na houpačce, po podařeném zapase přišel špatný. Potom to stejné znova. Nevím, čím to bylo, ale tohle musíme do příště zlepšit, jestli budeme chtít někde uspět.

Sledoval jsem celý turnaj. Zdálo se mi, že vám chyběla potřebná chemie a klid na hokejkách. Nakonec jste vypadli ve čtvrtfinále. Nebyly vyšší cíle po tom, co jste předvedli za mořem?
Určíte jsme měli vyšší cíle, chtěli jsme po deseti letech dosáhnout medailového umístění z mistrovství do 18 let. Bohužel se nám to nepovedlo.

Radim Mrtka o organizaci Třince:

„Pro mě to byla pokroková sezona i díky Třinci, který měl ve mě důvěru. Posunul mě do vyšší kategorie, za to jim musím velmi poděkovat.“

Dokázali jste porazit Švédsko, ale na druhou stranu jste padli s Kazachstánem a ve zmíněném čtvrtfinále i se Slovenskem. Kde se zmíněná poslední utkání lámala?
Všichni jsme si říkali ještě před turnajem, že nesmíme podcenit Kazachstán. Ale někde vzadu v hlavě to bylo, přistoupili jsme k tomu nejhůř, jak jsme mohli. Zaslouženě Kazachstán vyhrál, my jsme se z toho pak nedokázali ponaučit ani proti Slovensku.

Radime, ty jsi nejdůležitější zápas šampionátu nedohrál. Měl tvůj faul vliv na vývoj celého utkání?
Asi ano… Naštěstí kluci můj faul ubránili, nedostali góla. Nakonec jsme dostali dva nešťastné, pak už jsme to nedokázali dohnat.

Při domlouvání rozhovoru jsi mi prozradil, že jste se ze šampionátu vrátili po jeho ukončení. Měli jste možnost si projít město a navštívit nějaká zajímavá místa?
Měli jsme volný program, takže bylo na každém, co bude chtít dělat.

Radim Mrtka při mistrovství světa do 18 let brání kanadské hráče
(Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej)

Sezona byla pro tebe dlouhá a náročná. Jak dlouhý bude odpočinek, když bude téměř polovina května a letní příprava v plném proudu?
Chtěl bych si dát kolem dvou týdnů pauzy. Potom se pomalu začínat co nejlépe připravovat na další sezonu.

Radime, odehrál jsi toho dost. Jsou pro tebe úspěchy v podobě dvou čtvrtých míst a především titulu v extralize juniorů zadostiučiněním za odvedenou práci v sezoně?
Jednoznačně ano! Byla to náročná sezona a jsem rád za každý úspěch.

Do finálových bojů jsi nezasáhl kvůli mistrovství světa. Kdo ti předal zlatou medaili, kterou jsi získal s juniorkou Třince?
Ještě jsem neměl možnost být v Třinci. Medaili by mi měli předat trenéři.

Aktuality

Napsali o nás

Čtvrtek 9. května | Komentátor Novák: Byl to zážitek! Hüblovi jsem záviděl. Brod? Chci úspěch, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Napsali o nás

Sobota 27. dubna | Hokejový Mourinho zpátky na scéně! Opět povede Havlíčkův Brod, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Stará garda na ledě Kotliny

V sobotu 23. března se v Kotlině od 17:00 odehraje exhibiční utkání bývalých hráčů a trenérů havlíčkobrodského hokeje. Těšit se můžete na spoustu osobností, které odvedly spoustu skvělé práce pro náš klub. Přijďte se podívat, vstupné je dobrovolné. Zobrazit více informací.

Vstupenky v prodeji

Zvýhodněný online předprodej vstupenek na osmifinále s Opavou, které se v Kotlině odehraje ve čtvrtek 14. března od 18:00, byl právě zahájen.

Napsali o nás

Úterý 27. února | Odchovanci a extraligoví šampioni. Tohle jsou tahouni Havlíčkova Brodu, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Napsali o nás

Středa 14. února | Kapitán áčka i juniorky je Kuchta, směje se zadák Brodu. Jak zvládl tým proměnu?, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

YouTube

Legendy věrné Kotlině

ÚTOČNÍK

Václav
Chytráček

OBRÁNCE

Jan
Suchý

ÚTOČNÍK

Jaroslav
Holík

ÚTOČNÍK

Jiří
Holík

ÚTOČNÍK

Josef
Augusta

OBRÁNCE

Milan
Chalupa

OBRÁNCE

Jaroslav
Benák

OBRÁNCE

Radek
Martínek

ÚTOČNÍK

Josef
Vašíček

OBRÁNCE

Martin
Čech

Generální partneři

Hlavní partneři

Partneři klubu