18. 9. 2011 | Pavel Buňat

V pondělí se ve šlágru kola Rebelové představí v Ústí nad Labem

Lepší vstup do sezony si havlíčkobrodští Rebelové snad ani nemohli přát. Po úvodní kanonádě proti Šumperku si připsali tři body i v utkání s Piráty Chomutov, které přehráli po nervy drásající bitvě. Po prvních dvou kolech tak mají na kontě plný bodový zisk a obývají první příčku prvoligové tabulky. O tu by je v 19. září mohl připravit HC Slovan Ústečtí Lvi. I Lvům se vstup do sezony vydařil a v pondělí se na vlastním ledě ve šlágru kola střetnou s Havlíčkovým Brodem o ligové prvenství. Utkání startuje v 17:30.

Společně s Havlíčkovým Brodem a Ústím nad Labem má plný bodový zisk už jenom Hradec Králové. Na čtvrtém místě se nachází Olomouc s dvoubodovou ztrátou, kterou utrpěla v souboji s Litoměřicemi. Osmičku nejlepších uzavírá Šumperk, přemožitel jihlavské Dukly z 2. kola.
Zklamáním jsou prozatím Piráti Chomutov, jenž mají pouze dva body, a Horácká Slavia Třebíč s jedním bodem. Jako jediný tým bez bodového zisku už zůstává jen Kadaň.
Střelecky nejlepším týmem jsou znovu Rebelové, čímž tak navazují na úspěšný loňský ročník. Trefili se už 12krát. V této disciplíně jim na záda dýchají s devíti brankami Ústečtí Lvi, kteří mají zároveň i nejlepší obranu. Pouze dva góly obdržela také Olomouc.

HC Slovan Ústečtí Lvi

Vítěz minulé sezony a přemožitel Havlíčkova Brodu z loňského semifinále play-off. Právě takto si asi většina havlíčkobrodských fanoušků pamatuje tým zpod Střekova z jarních vyřazovacích bojů. Slovan dokázal zastavit rozjetou mašinu z Vysočiny, a postoupil tak až do prvoligového semifinále. Tam ve čtyřech zápasech smetl Chomutov. Na postup do extraligy to však nestačilo. Až sedmý zápas baráže rozhodl o tom, že Mladá Boleslav bude na úkor Ústí nad Labem pokračovat v nejvyšší soutěži.
Letos mají Lvi novou šanci. Silný tým doznal několika změn v kádru a i v sezoně 2011/12 patří společně s Chomutovem k největšímu favoritovi ligy.

Bilance Havlíčkův Brod vs. Ústí nad Labem

Bilance s Ústeckými Lvy od sezony 2006/07 je pro Rebely vůbec nejhorší ze stávajících prvoligových soupeřů. Z 16 zápasů se Slovan z výhry radoval 14krát! Ve Zlatopramen Aréně Rebelové ještě nevyhráli. Zajímavostí je, že ještě ani jedno utkání nedospělo do prodloužení.

Počet odehraných zápasů: 16
Bilance: 2-0-0-14
Výsledky: 4:3, 0:3, 0:7, 0:9, 1:5, 2:4, 2:4, 2:7, 4:8, 2:0, 2:4, 1:3, +2:4, +2:4, +4:5, +2:5
Skóre: 30:75

Pozn.: Zápasy označené znaménkem + se odehrály v rámci play-off.

Porovnání soupeřů

Statistiky 2011/12
2-0-0-0Celková bilance2-0-0-0
9:2skóre12:4
2.Postavení v tabulce1.
1čistá konta1
4:0 Písek (doma) nejvyšší výhra 7:0 Šumperk (doma)
- nejvyšší prohra -
23,08%využité přesilovky 33,33%
71střely na branku44
1Góly v oslabení 2
Hráčské statistiky
Jakub Lev – 3 body (1+2)nejproduktivnější hráč Vojtěch Němec – 5 bodů (0+5)
Tomáš Rod – 2 brankynejlepší střelecKostourek, Knotek, Koma, Jonáš – všichni 2 branky
Lev, Alinč, Šagát – všichni 2 asistencenejlepší nahrávač Vojtěch Němec – 5 asistencí
Jakub Lev (+3) nejlepší +/-Aleš Jelínek (+6)
Kloubouček, Handlovský, Zeman, Poživil, Gureň – všichni 4 trest. min.nejtrestanější hráčTomáš Protivný – 10 trest. min.
Kloubouček, Hořava, Zeman, Vobořil, Kučný, Poživil – všichni 1 kan. bod nejproduktivnější obránce Koma, Pavlík – oba 3 kan. body
1. Jakub Lev – 3 (1+2), 2. Tomáš Rod – 2 (2+0), 3. Daniel Boháč – 2 (1+1), 4. Jan Alinč – 2 (0+2), 5. Martin Šagát – 2 (0+2)kanadské bodování1. Vojtěch Němec – 5 (0+5), 2. Milan Kostourek – 4 (2+2), 3. Jan Knotek – 3 (2+1), Jaroslav Koma – 3 (2+1), Jan Pavlík – 3 (0+3)
Pavel Francouz (1 zápas, úsp. 100%),
Zdeněk Orct (1, 92,59%)
brankáři Stanislav Neruda (2 zápasy, úsp. 93,44%)

Soupiska Slovanu

Hlavní trenér Petr Rosol má k dispozici silný tým plný hvězd. První velká opora číhá už mezi tyčemi - mladík Pavel Francouz, nejlepší gólman minulé sezony. Svoje kvality ukázal už v prvním utkání, kdy proti Písku vychytal čisté konto. Navíc je doplněný zkušeným matadorem Zdeňkem Orctem.
Obráncům svými rozsáhlými zkušenostmi vévodí Jan Klobouček a velkou pozornost bychom měli věnovat například bývalému hráči NHL Miloslavu Gureňovi nebo produktivnímu Milanu Vobořilovi a dalším.

Nebezpečí pro defenzívu soupeřů skýtá útok Slovanu. V něm najdeme celý zástup hvězd jako Jaroslava Roubíka, Jana Kloze, Daniela Boháče, Miroslava Třetinu nebo třeba slovinského reprezentanta Roka Pajiče, jehož jsme mohli vidět i na uplynulém mistrovství světa na Slovensku. V úvodních dvou zápasech zazářil teprve dvacetiletý Jakub Lev.

Změny v kádru

Oproti minulé sezoně tým opustil šikovný forvard Robin Hanzl, o jehož služby projevil zájem extraligový Litvínov a získal jej do svého kádru formou hostování. Společně s ním se do Litvínova přesunul zadák David Pojkar a brankář Martin Volke. Podobně jsou na tom i Marek Laš, který hostuje v Třebíči, brankář Dušan Salfický (Litoměřice) a Ondřej Havlíček (Most). Mladé Boleslavi se upsal Milan Mikulík a Znojmo posílil Petr Kanko.
Na jaře kariéru ve věku dvaačtyřiceti let ukončil Pavel Janků.

Do týmu se naopak přesunuli Daniel Boháč (Mladá Boleslav), Miroslav Třetina (Havlíčkův Brod), Jiří Kučný (Sparta Praha) a střídavé starty z extraligového Třince mají vyřízené Zbyněk Hampl a Filip Pavlík.

Sklenička distancován

Třízápasovou penalizaci si odpykává útočník Zbyněk Sklenička za loňskou barážovou bitku v Mladé Boleslavi. Chybět bude ještě v utkání s Havlíčkovým Brodem.

Miroslav Třetina nastoupí proti Rebelům

Třetina se chystá k trestnému střílení (foto: Miroslav Rosendorf)

Možná největší ikona havlíčkobrodského hokeje za poslední roky před sezonou opustila klub a zamířila k Ústeckým Lvům. Miroslav Třetina se tak v pondělí poprvé od svého odchodu střetne s Rebely, u kterých strávil 11 sezon. Celkově odehrál 384 zápasů, ve kterých zaznamenal 269 kanadských bodů. Vůbec nejúspěšnější sezona pro něj byla ta uplynulá, když ve 33 zápasech posbíral 39 kanadských bodů a zbytek ročníku strávil v pražské Slavii, kde o sobě dal výrazně vědět 9 body v 16 utkáních. V Havlíčkově Brodě je velmi oblíbený, a to nejen díky vysoké produktivitě, kterou v našem klubu zaznamenával. V loňské sezoně byl dokonce zvolen „sympaťákem mužstva“.
V Ústí absolvoval oba úvodní duely a hned v tom prvním skóroval. Neproměnil jedno trestné střílení.

Ze současných Rebelů si za Ústí zahrál Petr Polodna. V sezoně 2002/03 byl do první ligy poslán z extraligového Litvínova. Za Lvy odehrál 8 zápasů, v nichž nezaznamenal žádný kanadský bod.

Slovan dvakrát hladce vyhrál

Ústí nad Labem má na startu nové sezony výhodu domácí prostředí, na vlastním ledě sehraje hned tři úvodní duely. V tom prvním vyzval IHC KOMTERM Písek a i když jihočeský soupeř dlouho vzdoroval, Lvi trpělivou hrou došli k výhře 4:0. Písecké musí mrzet především gól Miroslava Třetiny ze 40. minuty. Třetina 8 vteřin před vypršením časového limitu skóroval a poslal domácí do vedení 2:0, navázal tak na gól Jaroslava Roubíka. V závěru utkání pak nejprve zvýšil náskok Tomáš Rod, aby o dvě minuty později mohl Daniel Boháč dokonat první výhru sezony.

Ke druhému utkání dorazily Benátky nad Jizerou a opět to vypadalo, že Slovan udrží čisté konto. Pavla Francouze nahradil mezi tyčemi Zdeněk Orct a až do 38. minuty sebejistě pochytal všechny pokusy hostů. V té době už Lvi vedli pohodlně 3:0. O góly se postarali Lev, Klobouček a Rod. Na rozdíl dvou branek snížil Skalický, a to poměrně kuriózním gólem. Nahození z rohu kluziště na branku skončilo překvapivou brankou. Orct si puk prakticky sám srazil do branky. Jenže o minutu později Pajič rozjásal tribuny Zlatopramen Arény počtvrté, a Ústí tak opět mělo pohodlný náskok. Ten sice ve třetí části opět stáhl Skalický, na konečných 5:2 ale zanedlouho upravil Hořava.

Ústečtí Lvi tak vstup do sezony zvládli a nyní je čeká souboj s Havlíčkovým Brodem o to, kdo do dalšího kola půjde jako prvoligový lídr. „Taktiku na pondělní domácí klání si necháme pro sebe, nebudeme ji sdělovat veřejně," zatajoval na sobotní tiskové konferenci možnou taktiku asistent trenéra Milan Skrbek.
To Rebelové už teď vědí, že se budou muset obejít bez zraněných útočníků Romana Vondráčka a Václava Meidla. Otazník také visí nad startem kapitána mužstva Mariana Moravy, který onemocněl. Utkání startuje v 17 hodin a 30 minut, a pokud se na něj nechystáte osobně, můžete jej sledovat prostřednictvím on-line přenosu, který chystá redakce našeho soupeře.

Sestavy z minulého kola

HC Slovan Ústečtí Lvi: Orct - L. Poživil, P. Hořava, Klobouček, Zeman, Gureň, Kučný, Vobořil, Dominik Boháč - Třetina, Alinč, Pazourek - Šagát, Čurilla, Ludvík - Kovář, Pajič, Daniel Boháč - Jakub Lev, Rod, Handlovský.

HC Rebel Havlíčkův Brod: Neruda - Sova, Protivný, A. Jelínek, Poskočil, Pavlík, Novotný, Koma - Zábranský, Polodna, Knotek, Švaňhal, Jonáš, Semorád, Fiedler, Vojtěch Němec, Rytnauer, Štěpánek, Musil, Kostourek, Hadrava.