19. 12. 2023 | Ladislav Vácha

Bruslaři zaútočí na třetí výhru v řadě! Do Kotliny přijede silný Hodonín

Havlíčkův Brod čeká další velká výzva! Ve středu 20. prosince poměří na ledě Kotliny síly s Hodonínem. Právě ambiciózní Baník je jedním ze tří soupeřů, kteří zatím dokázali hokejový stánek Bruslařů vyloupit. V odvetě se radovali svěřenci trenéra Aleše Kraučuka, kteří si ze Slovácka přivezli vysoké vítězství 7:2. Kdo se bude radovat tentokrát? Úvodní vhazování proběhne v 18:00. Vstupenky si můžete znovu zakoupit za 80 kč v online předprodeji a v Kotlině si budete moct zakoupit suvenýry s klubovými motivy! Těšíme se na vás! (Foto: Karolína Vencovská)

SHKM Baník Hodonín

Založení klubu: 2001
Stadion: Zimní stadion Václava Nedomanského (kapacita 3 500 míst)
Klubové barvy: zelená, černá a bílá
Webové stránky klubu: shkmhodonin.cz
Trenér: Aleš Bachánek

Hodonín představil na začátku června svého nového generálního partnera, jímž se stala silná společnost MND a.s. Cíl Baníku tak byl před začátkem sezony jasný – vylepšit osmé místo z premiérového ročníku mezi druholigovou konkurencí a přilákat do ochozů svého zimního stadionu co nejvíce fanoušků. Do nového soutěžního ročníku vstoupil velmi dobře, když se z úvodních sedmi zápasů hned pětkrát radoval z vítězství. Svěřenci kouče Aleše Bachánka si zatím udržují hodně stabilní výkonnost a není proto divu, že patří k nejlepším týmům východní skupiny.

Do 6. prosince neprohrál tým ze Slovácka dva zápasy po sobě, což se mu stalo až v posledních dvou kolech. Hodonín nejdříve utrpěl překvapivou porážku 1:4 na ledě posledního Valašského Meziříčí a následně se vrátil s prázdnou i z prvního Havířova, kde však držel po dvou třetinách nerozhodný stav 3:3. Azet rozhodl o svém vítězství až ve třetí periodě, když nasázel svému soupeři tři branky a slavil výhru 6:3. Baník má na kontě 38 bodů a v tabulce drží skvělou 4. příčku.

Hlavním trenérem Baníku je osmačtyřicetiletý Aleš Bachánek
(Foto: Luboš Vácha)

BK Havlíčkův Brod – SHKM Baník Hodonín (středa 20.12.2023, 18:00) online

„Čekali jsme na soupeřovy chyby a dostali jsme se do vedení 3:1, což bylo super. Spatně jsme ale vstoupili do třetí třetiny a dostali jsme po našich chybách dva zbytečné góly. Tam se zápas zlomil,“ měl jasno v ohlasech pro hc-havirov.cz hlavní trenér Baníku Aleš Bachánek.

Když se podíváme na sestavu našeho středečního soupeře, zjistíme, že jednoznačnou jedničkou mezi hodonínskými tyčemi je Dominik Piták. Třiadvacetiletý gólman zasáhl do všech třiadvaceti zápasů a odchytal 1337 minut. Je tak nejvytěžovanějším brankářem celé východní skupiny. Pochlubit se může velmi dobrými statistikami. Úspěšnost jeho zákroků činí 91,68 % a průměr obdržených branek na jedno utkání drží na hodnotě 2,51. Jen do dvou duelů zasáhl jeho kolega Ondřej Dolíška, který čelil od druhé třetiny havlíčkobrodským střelcům při minulé vzájemné bitvě. Pouhých pět minut strávil v hodonínském brankovišti dvacetiletý Adam Běhal.

Soustředěný brankář Baníku Dominik Piták při zápasu na ledě prvního Havířova
(Foto: Michal Polák, hc-havirov.cz)

Co se týče zadních řad, už šest obránců Baníku získalo 5 a více kanadských bodů. V tomto ohledu je zatím nejúspěšnější devětadvacetiletý David Rauš (1+6), za nímž jsou o jediný bodík jednadvacetiletí talenti Tadeáš Talafa a Vojtěch Riedl (oba 2+4). Daří se i Janu Švejdovi (0+6), Jakubu Němcovi a Davidu Polesnému (oba 1+4). Ke stabilním defenzivním článkům se řadí také Tomáš Sedláček (0+3), Luka Zorko (0+2) nebo Matěj Bílek (0+1).

Kanadskému bodování Baníku kraluje třiadvacetiletý šikula Vojtěch Dobiáš (7+15), kterého si fanoušci můžou pamatovat z jeho působení ve Vyškově. Citelnou ztrátou pro Bachánkovu družinu byl odchod nejlepšího střelce Jiřího Karafiáta (13+8). jenž neodolal vábení Havířova. Deset a více bodů už nastřádali také Dominik Luža (7+10), Filip Weintritt (7+6), Matěj Novák (6+7), Matěj Mach a Adam Bachánek (oba 3+7). Po osmi bodech zaznamenali Petr Krejčí (5+3), Adam Laciga a Jan Štědrý (oba 2+6).

Na čele produktivity obránců Baníku se vyhřívá zkušený David Rauš
(Foto: Adam Krátký, shkmhodonin.cz)

Z kabiny Bruslařů

Tak přesně tohle potřebovali! Bruslaři se po tvrdém direktu na ledě Velkého Meziříčí, kde museli skousnout hořkou porážku 1:5, dokázali parádně zvednout. Doma díky fantastické třetí třetině otočili špatně se vyvíjející bitvu s Kopřivnicí a v sobotu vystřihli další skvělý obrat, když v dalekém Krnově odpověděli na trefu Kryštofa Stuchlíka přesnými zásahy Roberta Havláta a Filipa Pártla, díky čemuž přetlačili Opavu těsně 2:1. Broďáci tak vyhráli dva zápasy za sebou poprvé od začátku listopadu, když na domácí skalp Opavy navázali vysokým vítězstvím právě v Hodoníně. Do důležité středeční bitvy s Baníkem tak půjdou v dobrém psychickém rozpoložení.

Roman Čermák slaví se spoluhráči svou trefu do sítě Kopřivnice

Havlíčkobrodská družina vydolovala ve dvaadvaceti zápasech 33 bodů a v tabulce jí patří 7. příčka. Na šestý Žďár nad Sázavou ztrácí jediný bodík a na pátou obavu má dvoubodovou ztrátu. Oba soupeři však zatím odehráli o jedno utkání víc. Souboru z Kotliny dýchají na záda dva pronásledovatelé, a to osmá Kopřivnice (24 odehraných zápasů) a devátý Šumperk (23 utkání), kteří mají na kontě shodně po třiceti bodech.

Tým sužuje rozsáhlá marodka. Do zápasu s Hodonínem určitě nezasáhnou zranění útočníci Marek Tecl a Lukáš Endál. Otazník se vznáší nad startem forvarda Marka Kopice, který byl rovněž mimo hru kvůli zranění. O jeho startu se rozhodne po předzápasovém tréninku. Plány jsou takové, že do brány by se měl znovu postavit gólman Filip Maláč, jenž předvedl bravurní výkon proti Opavě. V zadních řadách by opět měli figurovat obránci David Vala a Adam Dvořák.

V defenzivě Bruslařů by se měl znovu objevit David Vala

Sestavy z minulého utkání

BK Havlíčkův Brod: Maláč (Nedvěd) – J. Novák (A), Čermák, Vala, A. Dvořák, D. Vacík, Benák – Endál, Valášek, Pavelec – Voříšek (A), P. Kuchta (C), Havlát – Holenda, Pártl, Křehlík – Dymák.

SHKM Baník Hodonín: Piták (Dolíška) – Švejda, Talafa, Rauš (A), Zorko, Riedl, Sedláček, Bílek – Novák, Mach, Dobiáš – Hložánek, Luža, Krejčí (A) – Sajdl (C), Štědrý, Bachánek – Weintritt.

Koho sledovat

Patřil mezi hlavní strůjce sobotního vítězství v Opavě! Filip Maláč si proti střelcům Slezanu připsal 43 úspěšných zákroků, za svá záda pustil jen jeden puk a výraznou měrou přispěl k těsnému vítězství 2:1. Teprve dvacetiletý brankář vypomáhá Bruslařům z prvoligové Jihlavy a zatím si vede naprosto úžasně. V havlíčkobrodském dresu sice začal dvěma porážkami, když nedokázal zabránit neúspěchům s Hodonínem a ve Žďáře nad Sázavou, ale potom vychytal neuvěřitelných sedm vítězství za sebou! V barvách souboru z Kotliny inkasoval v průměru jen 2,21 branky na jeden zápas a po havířovském Davidu Sachrovi je v této statistice druhým nejlepším gólmanem východní skupiny. Svou vítěznou sérii by rád prodloužil i ve středu proti Baníku.

Tahle posila se zatím Hodonínu hodně vyplácí! Vojtěch Dobiáš přišel do Baníku z Vyškova a hraje ve skvělé formě. Ve dvaadvaceti zápasech nasbíral stejný počet bodů (7+15), drží si tak fantastický průměr jednoho bodu na utkání, vládne týmové produktivitě a je nejlepším nahrávačem. Třiadvacetiletý talent se může pochlubit extraligovými zkušenostmi, které získal v barvách Zlína, a působil i v Chance lize, kde nastupoval za Prostějov a Přerov. Pro celek z jižní Moravy je klíčovým ofenzivním esem a pro havlíčkobrodskou defenzivu bude představovat velké nebezpečí. Ukáže svou velkou kvalitu i v Kotlině?

Poslední vzájemné utkání

Bruslařům vyšla úvodní dvacetiminutovka v Hodoníně naprosto fantasticky! V 10. minutě se při přesilovce nádherně trefil z levé strany Milan Valášek, zanedlouho poslal hosty parádní střelou z vrcholu kruhů do trháku Adam Dvořák a už na 3:0 zvýšil tečí Valáškovy střely Marek Tecl. Soubor z Kotliny pokračoval v kanonádě i v prostřední části a dvěma slepenými góly ve 21. minutě odskočil soupeři už na pětibrankový rozdíl. Nejdříve zužitkoval skvělou Křehlíkovu nabídku Marek Tecl a potom hezkou střelou z mezikruží skóroval pohotový Filip Pártl.

Baník protrhl střelecké trápení ve 48. minutě, když se ujala při hře v početní převaze střela Libora Macháně od modré čáry. S bleskovou odpovědí však přispěchal z osy hřiště zakončující Lukáš Endál. V 51. minutě sice snížil z dorážky Aleš Bachánek, ale poslední slovo patřilo Havlíčkova Brodu. Marek Tecl zblízka propálil brankáře Dolíšku, zkompletoval hattrick a uzavřel na konečných 2:7.

SHKM Baník Hodonín – BK Havlíčkův Brod 2:7 (0:3, 0:2, 2:2)

(Video: czechicehockey.tv)