12. 1. 2024 | Ladislav Vácha

Dorost zvládl v Kotlině divokou přestřelku s Poláky! Odpor soupeře zlomil až v závěru

Havlíčkobrodští dorostenci si chtěli po dvou porážkách spravit chuť pátečním zápasem, v němž hostili na svém ledě polskou sedmnáctku. Mladí Bruslaři hned dvakrát vedli o dvě branky, ale hosté ještě před druhou sirénou dokázali vyrovnat a hned na začátku třetí periody dokonali obrat. Svěřenci trenéra Lukáše Bureše však odpověděli čtyřmi přesnými trefami za sebou a radovali se po výhře 7:4 z důležitého tříbodového zisku. Z havlíčkobrodského tábora dvakrát skóroval Miroslav Duben, po jedné brance vstřelili Matěj Kopecký, Dominik Vaněček, Marek Čapek, Jan Rasocha a Václav Brožek. (Foto: Luboš Vácha)

Mladí Bruslaři měli do zápasu skvělý nástup a už ve 4. minutě otevřeli při přesilovce gólový účet. V útočném pásmu vyhráli vhazování, Oliver Čech bekhendem přihrál na modrou čáru Marku Čapkovi, jenž nabil vedle sebe stojícímu Matěji Kopeckému. Ten vypálil z voleje po mohutném nápřahu a kotouč nakonec propadl brankáři Jaworskému, který měl zakrytý výhled, výstrojí až za brankovou čáru. Už v 6. minutě bylo v havlíčkobrodském táboře ještě veseleji! Brankář Jaworski sice pohotově vyrazil dvě střely z levé strany, jenže vzápětí nestihl kotouč ukrýt pod lapačku. Hrací předmět se odrazil před brankoviště k volnému Dominiku Vaněčkovi, jenž už měl snadnou úlohu skórovat střelou do odkryté brány.

Poláci se však nenechali nepovedeným začátkem utkání rozhodit a v čase 6:40 slavili snížení. Filip Wojciechowski zachytil na vlastní modré čáře puk po nepřesné rozehrávce domácích a jeho parádní pas zachytil za obranou Broďáků volný Szymon Guminski. Útočník hostů rozkmital své rychlé nohy, najel si do prostoru levého kruhu a nádhernou zápěstní střelou vymetl vzdálenější šibenici. Ve 14. minutě mohlo být v Kotlině vyrovnáno, ale gólman Petr se vyznamenal skvělým zákrokem betony. Mladí Bruslaři potom mohli těžit z další přesilové hry, ale málem při ní paradoxně sami inkasovali. Za faul obránce Kopeckého rozhodčí nařídil trestné střílení, ale útočník Zajac při něm neuspěl, když si vylámal zuby na Petrových betonech. Do kabin se tak šlo za stavu 2:1.

Soubor z Kotliny vlétl do druhé dvacetiminutovky aktivně a pravidelně se dostával do střeleckých příležitostí. Ve 25. minutě se ocitl v obrovské šanci Čech, který dorážel z mírného úhlu na pravé straně před odkrytou bránou, ale bekhendem zakončil nad břevno. Zanedlouho mohl navýšit havlíčkobrodské vedení Kraučuk, ale z mezikruží nenašel mezírku mezi betony gólmana Jaworského. Vzápětí zahrozil i Frantl, jemuž rána z předbrankového prostoru nesedla ideálně.

Burešovi svěřenci se dočkali branky až na začátku 32. minuty, když využili hru v početní převaze. Od Matěje Kopeckého se přes Matyáše Lédla dostal kotouč na hůl Marka Čapka, který si vybruslil z rohu pásma a hledal spoluhráče před bránou, ale jeho nahrávku si nechtěně srazil bruslí do vlastní brány obránce Wojciechowski. Dvoubrankové vedení Bruslařů však mělo jepičí život.

Už za minutu a 17 sekund střílel z pravého kruhu Szymon Guminski, jeho projektil se odrazil o bránícího hráče domácích přímo na hůl Wiktora Zajace, jehož pohotová střela zaplula do odkryté brány. Domácí potom sice ubránili oslabení, ale inkasovali hned vzápětí. Filip Hudziak zkusil štěstí od modré čáry a dobře udělal, protože brankář Petr neudržel kotouč ve své výstroji a kus černé gumy doklouzal až za brankovou čáru. Po dvou třetinách tak svítil na tabuli nerozhodný stav 3:3.

Havlíčkův Brod vstoupil do třetí periody hodně nešťastně, když už za 29 sekund hry inkasoval. Poláci tak dokonali velký obrat. V útočném pásmu zachytil puk na pravém křídle Szymon Guminski a od mantinelu hledal přihrávkou spoluhráče před bránou. Těsně před gólmanem Petrem se však kotouč odrazil o brusli havlíčkobrodského hráče a zamířil do brány. Mladí Bruslaři však dokázali bleskově odpovědět. Václav Brožek vyhrál v útočném pásmu důležitý souboj u hrazení a nabil na modrou čáru Janu Rasochovi, na jehož dalekonosnou střelu nestihl brankář Jaworski včas zareagovat.

Ve 43. minutě se provinil proti hokejovým regulím Tyński, obdržel dvouminutový trest za vražení na hrazení a mladí Bruslaři už třetí využitou přesilovkou v zápasu otočili na 5:4. Václav Brožek zavezl puk do útočného území a přihrál Dominiku Vaněčkovi, jenž už mohl střílet, ale ještě přistrčil kotouč vedle sebe stojícímu Miroslavu Dubnovi. Obránce Havlíčkova Brodu nic složitého nevymýšlel, z okraje levého kruhu vypálil zápěstím a jeho parádní rána zapadla přesně pod horní tyčku.

Ve 49. minutě mohli jít Bruslaři do trháku a výrazně se tak přiblížit vítězství. Po Lédlově povedené přihrávce střílel zblízka Čech, jenže gólovou radost mu sebral brankář Jaworski, který vyrazil letící puk do bezpečí nataženým betonem. Havlíčkobrodská družina pak nevyužila přesilovku, když zahodila obrovskou šanci. Ránu Čapka vyrazil gólman Jaworski před sebe a zblízka několikrát dorážel důrazný Kraučuk, jenže nedošťouchal hrací předmět do sítě.

Polský výběr i nadále bojoval ze všech sil a připravil brankáři Petrovi několik perných chvilek, ale strážce havlíčkobrodské svatyně si dokázal poradit. V 56. minutě přišel důležitý moment zápasu. Matyáš Lédl sice prohrál buly v útočném pásmu, ale okamžitě vystartoval pro puk a z úhlu na levé straně našel před brankovištěm připraveného Václava Brožka, který z voleje přehodil beton brankáře Jaworského, jenž neměl žádnou šanci včas zasáhnout.

Zbytečný útočný faul potom předvedl Čapek a polský tým dokonce dostal kotouč do sítě zásluhou Zajace, ale ten si evidentně sklepl nahozený puk ze vzduchu vysokou holí a hlavní sudí proto rozpažil. Minutu a 31 sekund před třetí sirénou to ještě přehnal s důrazem Konvalina a mladí Bruslaři se museli bránit ve třech proti šesti, jelikož hosté sáhli ke hře bez gólmana. Definitivní razítko na tříbodový triumf pak přiklepl Miroslav Duben, který po vyhraném vhazování Matyáše Lédla trefil střelou přes celé hřiště prázdnou bránu a uzavřel na konečných 7:4.

Liga dorostu

Branky a nahrávky: 4. Kopecký (Čapek, Čech), 6. Vaněček, 32. Čapek (Lédl, Kopecký), 42. Rasocha (Brožek), 45. Duben (Vaněček, Brožek), 56. Brožek (Lédl), 59. Duben (Lédl) – 7. Guminski (Wojciechowski), 33. Zajac (Guminski), 38. Hudziak (Mościcki), 41. Guminski. Rozhodčí: Lukáš Hort – Jan Hnilička, Matyáš Sapík. Vyloučení: 5:6. Využití: 3:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 52. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:4, 7:4.

Petr (Humplík) – Kopecký, Rasocha, Mečiar, Konvalina (A), Frantl, Duben, Teml (C) – Kunz, Brožek, Tecl, Čech, Čapek, Kraučuk, Vaněček, Lédl