10. 3. 2024 | Ladislav Vácha

Juniory dělilo 34 sekund od vítězství nad Slavií! Největšímu aspirantovi na postup nakonec podlehli po nájezdech

Havlíčkobrodští junioři přivítali v neděli na ledě Kotliny pražskou Slavii. Proti velkému papírovému favoritovi začali skvěle a už ve 4. minutě se radovali z vedení po přesné trefě Viktora Kotalíka. Nejtěsnější náskok drželi až do času 59:26, kdy poslal zápas do prodloužení Adam Vosmík. Mladí Bruslaři nakonec získali bod, když sešívaným podlehli 1:2 po samostatných nájezdech, v nichž rozhodl Martin Vašíček. Svěřenci trenérů Václava Adama a Tomáše Harta však předvedli nesmírně bojovný výkon, za který si zaslouží velké uznání! (Foto: Luboš Vácha)

Mladým Bruslařům se proti hegemonovi soutěže v tomto soutěžním ročníku nedaří, ale ve 4. minutě šokovali velkého papírového favorita vstřeleným gólem. Povedlo se jim to proti sešívaným po více než 187 minutách! Viktor Kotalík sebral na útočné modré čáře protihráči puk, najel si po pravém křídle do kruhu a nádhernou střelou do bližšího horního rohu brány překonal gólmana Voleveckého. Domácí se zanedlouho museli bránit v oslabení po faulu Kuchty, ale ubránili se velmi dobře, když hostům takřka nic nebezpečného nedovolili. Slavia potom zasypala gólmana Černého vydatnou sprškou střel, ale maskovaná opora Bruslařů si poradila.

V 11. minutě mohl poslat Adamovu družinu do trháku Dvořák, jenže zblízka nepropálil brankáře Voleveckého. Na druhé straně zahrozil Kříženecký, který převzal dobrý pas mezi kruhy, kde měl dostatek času i prostoru na přesnou střelu. Naneštěstí pro sešívané však minul brodskou bránu. V čase 16:41 fauloval brodský útočník Machovský a Slavia při přesilovce sahala po vyrovnání. Nejdříve si vylámal zuby na Černého betonu Kříženecký a na konci 18. minuty vytáhl gólman Bruslařů famózní zákrok vyrážečkou proti gólové ráně Sýkory z první. Do kabin si tak soubor z Kotliny odvezl nejtěsnější náskok.

Pražané šli do prostřední části s jasným cílem, a to docílit vyrovnání. Havlíčkobrodská defenziva však pracovala velmi dobře a soupeřovy střelce do šancí moc nepouštěla. Mladí Bruslaři navíc neopomíjeli při každé příležitosti prověřit pozornost brankáře Voleveckého. Na přelomu první a druhé půlky utkání se Slavia nebezpečně tlačila před brankáře Černého, který měl plnou výstroj práce, ale dokázal si v těžkých chvílích poradit a i nadále držel čisté konto.

Ve 31. minutě pláchli do slibného přečíslení dvou na jednoho Janko s Kotalílem, ale druhý jmenovaný po přihrávce svého parťáka zblízka neprocedil puk přes Voleveckého betony. Bruslaři si sice vytvořili jen minimum šancí, ale hlavní pro ně bylo to, že do gólovek nepustili svého silného soupeře. Celek z Edenu sice párkrát sevřel domácí pod tlak a díky důrazu před brankovištěm vytvořil před gólmanem Černým několik nebezpečných závarů, ale Havlíčkův Brod všechny těžké momenty ustál. Stále tak držel po dvou třetinách nadějný stav 1:0.

Broďáci mohli hned na začátku třetí periody navýšit své vedení při hře v početní převaze, když se dopustil podrážení Filip. Přesilovka se jim však moc nepovedla a větší příležitost si nevypracovali. Ve 46. minutě měli sešívaní asi největší šanci srovnat se soupeřem krok. Parádní pas převzal před brankovištěm Vašíček, jenže jeho svižnou ránu famózně vyrazil gólman Černý, jenž se jako blesk přesunul ve svém území ke své levé tyčce. Ve 48. minutě nebylo střelecké štěstí nakloněno ani kanonýrovi Krumsovi, jehož povedený zápěstní projektil skončil v Černého lapačce. Hosté byli i nadále hodně nebezpeční a Bruslaři museli chvílemi čelit velkému tlaku.

Sluší se poznamenat, že domácí tým neskutečně držel fantasticky chytající Adam Černý, který měl ve svém brankovišti hodně práce a rozhodně se nenudil. Obrázek hry se moc neměnil. Sešívaní dál tahali za delší konec pomyslného provazu, ale Adamova parta příkladně bojovala a bránila s velkou obětavostí. V čase 57:32 si vzali hosté oddechový čas, po němž se odhodlali ke hře se šesti hráči v poli bez brankáře. Domácím ještě víc zavařilo vyloučení Kuchty, po němž hráli sešívaní v šesti proti čtyřem. Vašíček byl blizoučko vyrovnání, ale jeho bomba z kruhu zacinkala jen na spojnici břevna a tyčky. Pouhých 34 sekund před třetí sirénou Slavia prolomila svou střeleckou mizérii. Na okraji levého kruhu se odhodlal ke střele Adam Vosmík a i díky dobré cloně před bránou kotouč zapadl k pravé Černého tyčce.

Za nerozhodného stavu 1:1 tak zápas pokračoval pětiminutovým prodloužením. Jeho začátek se odvíjel podle slavistických not, ale brankář Černý proti několika střelám uspěl. Broďáci mohli rozhodnout o svém vítězství a zisku bonusového bodu při přesilovce. Chyběl jim však větší pohyb a překvapivá přihrávka. Bruslaři potom hráli až do konce prodloužení přesilovku 5 na 3, ale naložili s ní mizerně. O vítězi tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy. V nich se Broďákům vůbec nedařilo a po třech sériích bylo rozhodnuto. Za hosty uspěli všichni tři střelci, zatímco z brodského tábora neuspěl nikdo. Bonusový bod tak Slavii Praha vystřelil Martin Vašíček. Soubor z Kotliny však mohl jet do kabiny s hlavou vzhůru, protože s velkým papírovým favoritem a největším aspirantem na postup do extraligy odehrál skvělou partii.

Liga juniorů

Branky a nahrávky: 4. Kotalík (Krejčí) – 60. Vosmík (Filip, Sander), rozh. náj. Vašíček. Rozhodčí: Tomáš Borecký – Ladislav Hrabal, David Holub. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 89. Průběh utkání: 1:0, 1:2sn.

Černý (Novák) – Bjakov, Novotný, Kuchta (C), Chymo, Pražák – Dvořák, Windegger, Krejčí(A), Kotalík, Machovský, Kozlík, Fiala, Janko (A), Machač