5. 11. 2022 | Milan Sochor

Po zápase neskrýval dojetí. Tomáš Svoboda se po letech vrátil do Kotliny

Znojmo nasázelo Bruslařům devítku, přesto si po zápase děkovačku před havlíčkobrodským kotlem užil i soupeřův útočník. V Kotlině se na Tomáše Svobodu nezapomnělo.

Psala se sezona 2008/2009. Někdejší mládežnický reprezentant se po třech letech v zámoří vrátil do pražské Slavie, z jejíž juniorky do zahraničního angažmá odcházel. Ta v té době úzce spolupracovala s tehdejšími Rebely, díky čemuž se dostal Tomáš Svoboda právě do Kotliny, kde prakticky zahájil svoji dospělou kariéru.

V Brodě dostával víc prostoru, než kolik ho měl v extraligové Slavii, a patřil tu k tahounům. Přestože tu strávil necelé dvě sezony, získal si srdce mnoha fanoušků. A ti na něj nezapomněli ani po letech. Po konci zápasu, který Bruslaři prohráli se Znojmem 0:9, se z kotle rozléhalo skandování jeho jména. „Nečekal jsem to, to mě dojalo. To je krásná satisfakce, že si na mě pořád pamatují,“ přiznává dnes už pětatřicetiletý útočník.

Po utkání v Brodě se vám asi pojede domu zvesela, co?
Po takovém výsledku samozřejmě, to je super. Tři body ze zápasu venku, pro to jsme sem jeli. Ale určitě je na čem pracovat. Pořád je potřeba myslet na to, kvůli čemu jsme ve Znojmě a jaké cíle jsme si vytyčili.

K tomu se ještě vrátíme. Když odbočím – po jaké době jste se vrátil sem do Kotliny?
No… Myslím si, že to bude nějakých deset let. Nevím přesně, bylo mi asi jednadvacet, když jsem tady dohrával sezonu. Byl jsem tu na sezonu a kousek. Bylo to příjemné a musím říct, že jsem se těšil. Furt tady mám plno kamarádů, se kterými jsem v kontaktu. Rád jsem se sem vrátil a furt to na mě působí pozitivně. Začínal jsem tady s dospělým hokejem, takže k tomu mám vztah.

Jak jste říkal, byl jste tu prakticky necelé dvě sezony. Čekal jste takovéhle přivítání fanoušků?
Nečekal, to mě dojalo. Musím říct, že bylo hrozně hezké, že i lidi, kteří sem chodí do kotle, nejen ti, se kterými jsem v kontaktu, že nezapomněli. To je krásná satisfakce, že si na mě pořád pamatují. A já musím říct, že já taky. Vzpomínám na to hrozně rád, protože tu sezonu, kterou jsem tu odehrál celou, jsme tu měli skvělou partu a hráli jsme dobrý hokej. Takže na to vzpomínám velice rád.

Poslední zápas v dresu Havlíčkova Brodu odehrál Tomáš Svoboda 18. února 2010 v play off s Jihlavou. Připsal si v něm jednu asistenci (Foto: Zbyněk Zápotočný, hcdukla.cz)

Na co z té doby vzpomínáte nejradši?
Byl jsem mladý zobák, s dospělým hokejem jsem začínal. Ale vzpomínám na to hrozně rád i s odstupem času. Vím, že jsem se kolikrát bavil s klukama, že mi ten rok a půl tady hrozně pomohl tím, že jsem si tady čuchnul k dospělému hokeji. Nemusel jsem, když to řeknu blbě, prosedět sezonu a půl na Slavii, kde byl v tu dobu extrémně nabitý kádr. Byl jsem rád, že jsem tady dostal šanci. Navíc to bylo i s dobrými výsledky, hráli jsme tu plno skvělých zápasů. Před zápasem jsme se bavili s klukama, že si pamatuji, když tady byla skoro vyprodaná hala, když jsme hráli derby s Jihlavou. To mám opravdu v živé paměti a hrozně rád na angažmá v Brodě vzpomínám.

Teď se vrátím na začátek. Cíl máte jasný, máte na to poskládaný i kádr. Jak je v těchto zápasech složité udržet koncentraci a pořád hrát na sto procent?
Nechci říct, že je to složité, ale samozřejmě je to takové nepříjemné. Jsme si vědomi, že každý nás takhle vnímá a do té role jsme byli pasováni od začátku sezony. Je těžké vstupovat do zápasů s pokorou, když víme, že jsme schopni dát hodně gólů. Myslet na zadek a zbytečně rychle obranu neotvírat, nevymýšlet, nepřehrávat situace. Dneska nám to vyšlo, vyšlo to i s nulou vzadu, super. Ale věcí, na kterých pracovat, i maličkostí, které budou potom rozhodovat v play off, je ještě pořád hodně.

Na začátku jste možná nemohli úplně přesně vědět, do čeho jdete. Jaké je porovnání toho, co už jste zažili, a jaká byla od druhé ligy prvotní očekávání?
To je pravda. Nebudu mluvit za všechny, ale samozřejmě se o tom v šatně bavíme, že ta pozice, do které jsme byli pasováni a asi samozřejmě právem vůči tomu kádru, který máme, a cílům, které jsme si vytyčili, je těžká. Ale kvůli tomu jsme placeni a kvůli tomu hrajeme ve Znojmě, abychom ty cíle splnili. Proto nám dalo vedení důvěru.

Musíte mít radost z toho, jak fanoušci vzali návrat do druhé ligy, jak vás podporují, že? Jezdí i na venkovní zápasy a jsou slyšet…
Za to jim patří obrovský dík. Navíc v dnešní složité situaci po covidu, teď co se týče energií, všichni to vnímáme. Takže za to jim patří obrovský dík, že jezdí s námi v podstatě po půlce republiky a podporují nás. Jsme strašně vděčni, že chodí i hodně lidí doma.

Aktuality

Napsali o nás

Středa 14. února | Kapitán áčka i juniorky je Kuchta, směje se zadák Brodu. Jak zvládl tým proměnu?, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Charitativní aukce

Asociace druholigových klubů ledního hokeje spustila charitativní aukci artefaktů z Utkání Hvězd, které se konalo v Příbrami. Výtěžek z aukce věnuje Asociace do projektu "Nemysli jen na sebe", který spravuje Společnost DUHA, Nadace pro děti postižené mozkovou obrnou Trutnov.

Přeložení zápasu

Bruslaři se v sobotu 2. prosince měli utkat v rámci 20. kola proti Novému Jičínu, zápas byl ale kvůli sněhové kalamitě odložen. Utkání se tak odehraje v náhradním termínu v pátek 2. února od 18:00.

Napsali o nás

Úterý 5. prosince | Hokej mě pořád baví, říká Novák. Mluví o Brodu, Slavii i mladých, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Přeložení zápasu

Bruslaři měli krátce po Novém roce ve středu 3. ledna 2024 hrát v rámci 26. kola ve Žďáře nad Sázavou, kluby se ale domluvily na přeložení utkání. Derby ve Žďáře nad Sázavou se odehraje v novém termínu až ve středu 31. ledna 2024.

Odložení zápasu

Bruslaři se dnes 2. prosince měli utkat proti Novému Jičínu, zápas je ale kvůli sněhové kalamitě odložen. O náhradním termínu tohoto utkání vás budeme informovat.

YouTube

Legendy věrné Kotlině

ÚTOČNÍK

Václav
Chytráček

OBRÁNCE

Jan
Suchý

ÚTOČNÍK

Jaroslav
Holík

ÚTOČNÍK

Jiří
Holík

ÚTOČNÍK

Josef
Augusta

OBRÁNCE

Milan
Chalupa

OBRÁNCE

Jaroslav
Benák

OBRÁNCE

Radek
Martínek

ÚTOČNÍK

Josef
Vašíček

OBRÁNCE

Martin
Čech

Generální partneři

Hlavní partneři

Partneři klubu