4. 2. 2014 | Ladislav Vácha

Rebelové jedou na led oblíbených Benátek nad Jizerou. Snad na ně trenéři něco vymyslí, přeje si Petr Polodna

Vítězná série Havlíčkova Brodu je u konce. Rozjetou mašinu pod vedením trenérského tandemu Jiří Mička - Richard Cachnín zastavila v minulém kole jihlavská Dukla, která v Kotlině zvládla lépe prestižní derby. Rebelové si mohou spravit chuť na ledě Benátek nad Jizerou, které však disponují fantastickou formou. U řeky Jizery půjde o hodně, soubor z Kotliny si může zajistit čtvrtou příčku, Středočeši účast v play-off. „Už před Vánoci u nás hrály Benátky moc dobře, porazili jsme je až na nájezdy, takže to bude těžké,“ varuje kapitán Petr Polodna. Zápas začne ve středu 5. února od 17:30, sledovat můžete tradiční on-line přenos, který pro vás napíší naši kolegové z redakce hokejbenatky.cz.

HC Benátky nad Jizerou

Založeno: 1934
Stadion: Zimní stadion města Benátky nad Jizerou (kapacita 1700 diváků)
Webové stránky klubu: hokejbenatky.cz
Umístění v poslední sezóně: 9. místo po základní části
Trenér: Filip Pešán
Aktuální forma (posledních 10 zápasů): 7-0-0-3

Sestava z posledního utkání: Schwarz - Říha, Ulrych, Kajínek, Jánošík, Niko, Pabiška, Beránek – Kica, Plodek, Dlouhý – Klimt, Skořepa, Vařecha – Krejčík, Skalický, Špaček – Mikyska, Maďar.
_____________________________________________________________________________________

Soubor od řeky Jizery se začátkem probíhajícího soutěžního ročníku doslova protrápil, když z úvodních dvanácti kol ukořistil jen pět bodů za domácí vítězství nad posledním Mostem (4:1) a Českými Budějovicemi (1:0sn). Utrpěl přitom dosud nejvyšší porážku, když padl po jednoznačném výsledku 3:9 v Šumperku. Karta se otočila na druhou druhou stranu až po utkání na kluzišti litoměřického Stadionu, odkud si svěřenci trenéra Pešána přivezli triumf 4:1. Rázem začali svou bodovou sbírku pravidelně rozšiřovat, překvapivě si vyšlápli například i na druhou Olomouc (doma 2:0).

V současné době hrají Středočeši v neskutečné formě a budí velký respekt. Z deseti předešlých duelů smutnili jen třikrát a drží obdivuhodnou sérii šesti výher za sebou. Doslova si pohráli s Havířovem, kde vybojovali dosud nejvyšší vítězství, a Mostem (venku 9:1 a 8:1), v minulém kole si přivezli dva body z jihočeské metropole, kde přetlačili po nájezdech rozjetý Motor. V tabulce se drží v elitní osmičce, jež jim zajišťuje účast v play-off, na devátý Šumperk se dívají dolů s luxusním desetibodovým náskokem.

Brankáři: Snoubení dravého mládí a zkušeností

Gólman Adam Trenčan (Foto: Dalibor Durčák)

V benáteckém brankovišti toho nejvíce odchytal mladý brankář Jan Lukáš, který nastoupil do čtrnácti utkání. Nejvyšší úspěšností zákroků (94,51 %) se však může pochlubit zkušený Marek Schwarz, který u Jizery, stejně jako Slovák Marcel Melicherčík, jemuž už ale vypršely do Benátek střídavé starty, vypomáhá z extraligového Liberce. Do akce ještě naskočili Adam Trenčan, Jiří Stejskal a exbrodský Jakub Jelínek.

Obránci: V zadních řadách se otrkávají talentovaní mladíci

Ze zadních řad na sebe strhává největší pozornost tandem Marek Pabiška - Ján Niko, který značným bodovým příspěvkem vydatně podporuje benáteckou ofenzivu. Prvně jmenovaný s jedenácti body vládne kanadskému bodování obránců (7+4), druhý se stejným ziskem (1+10) vévodí tabulce nejtrestanějších hráčů (92 minut). Velmi dobře si počíná i trio mladíků Jiří Říha (0+9) - Ondřej Vitásek (1+6) - Adam Jánošík (2+4), jemuž zdatně sekunduje teprve sedmnáctiletý talent a mládežnický reprezentant Filip Pyrochta (1+5). Opomenout nesmíme ani stálice sestavy, mezi něž můžeme zařadit Davida Kajínka (0+6), Petra Ulrycha (2+3) či Petra Kolmanna (0+1).

Vyložený tahoun chybí, ofenzivu táhne hned několik hráčů

Josef Skořepa (Foto: hokejbenatky.cz)

Nejbližší soupeř Rebelů nemá ve svém středu vyloženého špílmachra, na nějž by se tým spoléhal. Zodpovědnost je rozložena mezi více útočníků, kteří se starají o největší gólový přísun. Pozicí nejproduktivnějšího hráče se může pochlubit benátecký patriot Josef Skořepa (12+17), který mimo třízápasové výpomoci extraligovému Liberci kroutí u Jizery už neuvěřitelnou devátou sezonu. Jen o bod méně má šestadvacetiletý Michal Bárta (14+14), jenž pravidelně jezdí hrát nejvyšší tuzemskou soutěž k Bílým Tygrům. S pětibodovým odstupem následuje Vít Jonák (12+11) a dvacetibodová dvojice, jíž tvoří exhavlíčkobrodský Antonín Dušek (6+14) a Jan Plodek (14+6). S první ligou získávají velmi cenné zkušenosti mladíci jako Pavel Zacha (4+4), který si na přelomu roku zahrál na mistrovství světa dvacetiletých ve švédském Malmö, Matěj Psota (2+4) či Josef Mikyska (2+3), jež jsou pevnými články mládežnických reprezentací.

Statistiky po 47. kole

znak týmu znak týmu
17-5-6-19 bilance 26-3-2-16
8., 67 bodů umístění 4., 86 bodů
120:124 skóre 132:121
9:1 (Havířov, V) nejvyšší výhra 9:2 (Beroun, D)
3:9 (Šumperk, V) nejvyšší prohra 0:6 (Mladá Boleslav, V)
16,83 % využití přesilových her 13,76 %
34 gólů v přesilovce 26
Josef Skořepa 29 bodů (12+17) nejproduktivnější hráč Petr Polodna 40 bodů (13+27)
Michal Bárta, Jan Plodek - oba 14 gólů nejlepší střelec David Stach 14 gólů
Josef Skořepa 17 asistencí nejlepší nahrávač Petr Polodna 27 asistencí
Marek Pabiška 11 bodů (7+4) nejproduktivnější obránce Tomáš Kolafa 16 bodů (2+14)
Daniel Skalický +13 nejlepší hráč v +/- Tomáš Semrád +18
Tomáš Klimt -10 nejhorší hráč v +/- Ondřej Stehlík -5
Ján Niko 92 minut nejtrestanější hráč Tomáš Kolafa 68 minut
Marek Schwarz 94,51 % (10 záp.),
Jan Lukáš 93,66 % (14 záp.),
Marcel Melicherčík 92,37 % (4 záp.),
Adam Trenčan 91,14 % (12 záp.),
Jiří Stejskal 87,05 % (7 záp.),
Jakub Jelínek 86,96 % (5 záp.)
úspěšnost brankářů Ondřej Kacetl 94,33 % (19 záp.),
Daniel Dolejš 93,12 % (17 záp.),
Vojtěch Sedláček 93,06 % (2 záp.),
Filip Šindelář 92,63 % (9 záp.),
Petr Opršal 91,11 % (4 záp.)
Marek Schwarz 1,87,
Jan Lukáš 2,01,
Marcel Melicherčík 2,16,
Adam Trenčan 2,67,
Jiří Stejskal 3,61,
Jakub Jelínek 3,67
průměr inkasovaných gólů na zápas Ondřej Kacetl 2,15,
Daniel Dolejš 2,55,
Vojtěch Sedláček 2,50,
Filip Šindelář 2,61,
Petr Opršal 3,12

Poznámka: D - doma, V - venku; do statistik není započítávám Lukáš Havel, který u Rebelů již nepůsobí.

Středočeši si mohou zajistit play-off, Brod čtvrté místo

Oba tábory rozhodně mají o motivaci postaráno. Benátky nad Jizerou si mohou s konečnou platností zajistit účast ve vyřazovacích bojích. Pokud využijí výhodu domácího prostředí ke zdolání Havlíčkova Brodu za plný bodový zisk, Šumperk se vrátí s prázdnou z Berouna a Ústí nad Labem na svém ledě nevydoluje více než bod ze souboje s Olomoucí, osmé místo už jim nikdo nevezme. Pešánova družina by totiž měla na 9. příčku třináctibodový náskok a ve zbývajících čtyřech kolech základní části by se bojovalo už jen o 12 bodů.

Podobně kalkulovat mohou i Rebelové. Když si domů do Kotliny přivezou tři body, Třebíč nezíská víc než bod při derby Vysočiny v Jihlavě a Litoměřice nedokáží doma přetlačit Kadaň v základní hrací době, ze 4. pozice prvoligového pelotonu už je nikdo nemůže vystrnadit. Pokud by u řeky Jizery vyhráli za dva body, potřebují úplnou porážku Horáků a Kališníci by nesměli uhrát více než bod. Mičkova skvadra by tak měla v play-off velkou výhodu, protože by s jistotou začínala na svém kluzišti.

Rebelové zatím Středočechy vždy zdolali, ale Petr Polodna před jejich silou varuje.

Rebelové zatím ztratili jen bod

První vzájemný souboj zahájili lépe Benátečtí, kteří už ve 4. minutě slavili v Kotlině vedení zásluhou Jana Plodka. Rebelové se nenechali zaskočit a po krásné akci, na jejímž konci stál Lukáš Havel, srovnali se soupeřem krok. Hosté však v prostředí části rozpoutali hotové peklo a po gólech Jana Plodka, Víta Jonáka a exbrodského Antonína Duška vyhnali gólmana Dolejše z brankoviště. Havlíčkův Brod se dokázal vzchopit a chvíli před druhou sirénou snížil Janem Milfaitem a Romanem Maliníkem na nejtěsnější rozdíl, který se mu v poslední části podařilo smazat a velkolepý obrat dokonal v 55. minutě Karol Korím.

Odveta u řeky Jizery byla přesným opakem. Fanoušci si museli na branky počkat až do druhé třetiny, v níž zajistil Havlíčkovu Brodu vedení svou premiérovou prvoligovou trefou David Kozlík. Na svého mladého spoluhráče navázal ostřílený mazák Petr Polodna, jenž v úvodu poslední dvacetiminutovky navýšil náskok svého týmu. Benátky nad Jizerou vzápětí snížily díky Danielu Skalickému, ale navíc už se, i přes obrovskou střeleckou převahu, nevzmohly.

Dosud poslední měření sil obou soupeřů hostila znovu Kotlina, ale stejně jako předtím v Benátkách nad Jizerou gólové hody nenabídla. Bezbrankový stav se změnil až před druhým odchodem do kabin, když farmu extraligového Liberce rozjásal při přesilovce Vít Jonák. Domácí se za podpory svých fanoušků hnali za vyrovnáním, kterého se dočkali ve 47. minutě, kdy se přesně do černého trefil rovněž při hře v početní převaze Radek Číp. Tajenku o jménu vítěze nakonec musely rozluštit až samostatné nájezdy, v nichž se stal havlíčkobrodským hrdinou David Stach, který uspěl hned dvakrát a při svém druhém úspěchu po kličce proslavené Peterem Forsbergem vystřelil Rebelům bonusový bod.

9. kolo: HC Rebel Havlíčkův Brod - HC Benátky nad Jizerou 5:4
22. kolo: HC Benátky nad Jizerou - HC Rebel Havlíčkův Brod 1:2
35. kolo: HC Rebel Havlíčkův Brod - HC Benátky nad Jizerou 2:1sn

Rebelům se proti Středočechům hodně daří. V probíhající sezoně jim povolili jediný bod.

Zajímavosti zápasu

Rozdílná střelecká produktivita: Benátky nad Jizerou hrají v posledních kolech opravdu skvěle a jejich série šesti vítězství není žádnou náhodou. Své prvoligové soupeře totiž ničí úderným útokem, v minulých šesti duelech nastřílely v průměru 5,2 gólu na zápas. Jen pro srovnání, průměr Rebelů činí 2,3 branky na utkání.

Dominance Havlíčkova Brodu: Středočechům se na Rebely v poslední době vůbec nedaří. Z dosavadních tří vzájemných střetnutí ukořistili jen jeden bod, naposledy Broďáky porazili déle než před rokem, 26. ledna 2013, kdy si z Kotliny odvezli 2 body za vítězství 4:3 po prodloužení.

Vítězná série na benáteckém ledě: Havlíčkobrodští hokejisté jezdí do Benátek nad Jizerou hodně rádi. Zvítězili zde ve čtyřech utkáních po sobě, a to vždy za plný počet bodů. Naposledy se domů vraceli s prázdnou až v sezoně 2011/12, kdy 15. října 2011 prohráli vysoko 0:5.

Délka série se vstřeleným gólem: Mičkova družina se může pochlubit obdivuhodnou sérií. Alespoň jednu branku dokázala vstřelit už 29 zápasů po sobě (pokud nebudeme počítat kontumační prohru 0:5 s Ústím nad Labem). Naposledy neskórovala v 19. kole, kdy padla v Kadani 0:2. Benátky neprostřelily brankáře už před šesti koly, když doma nestačily na Jihlavu (0:5).

Bývalí Rebelové: Na soupisce našeho nejbližšího soupeře najdeme hned dva hráče, kteří dříve oblékali havlíčkobrodský dres. Jedná se o gólmana Jakuba Jelínka a útočníka Antonína Duška, kteří dříve nastupovali v mládeži Rebelů.

Vzájemná bilance v I. lize

Benátky nad Jizerou se řadí k prvoligovým účastníkům, na něž parta z Kotliny umí. Oba soupeři na sebe od sezony 2006/07 narazili v devatenácti případech, přičemž Rebelové slavili 13x, z toho jednou brali dva body za výhru 2:1 po samostatných nájezdech (v minulém vzájemném souboji). Středočeši uspěli šestkrát, z toho přesně v polovině zápasů přetlačili Havlíčkův Brod až po základní hrací době. Oba týmy spolu ještě nezkřížily hole v rámci play-off.

Počet odehraných zápasů: 19
Bilance: 12-1-3-3
Výsledky: 5:0 kontumačně, 3:4, 4:0, 0:2, 5:1, 2:3p, 2:3sn, 5:2, 0:5, 2:1, 5:3, 3:1, 3:1, 2:1, 4:3, 3:4p, 5:4, 2:1, 2:1sn
Skóre: 57:40

Aktuality

Napsali o nás

Čtvrtek 9. května | Komentátor Novák: Byl to zážitek! Hüblovi jsem záviděl. Brod? Chci úspěch, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Napsali o nás

Sobota 27. dubna | Hokejový Mourinho zpátky na scéně! Opět povede Havlíčkův Brod, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Stará garda na ledě Kotliny

V sobotu 23. března se v Kotlině od 17:00 odehraje exhibiční utkání bývalých hráčů a trenérů havlíčkobrodského hokeje. Těšit se můžete na spoustu osobností, které odvedly spoustu skvělé práce pro náš klub. Přijďte se podívat, vstupné je dobrovolné. Zobrazit více informací.

Vstupenky v prodeji

Zvýhodněný online předprodej vstupenek na osmifinále s Opavou, které se v Kotlině odehraje ve čtvrtek 14. března od 18:00, byl právě zahájen.

Napsali o nás

Úterý 27. února | Odchovanci a extraligoví šampioni. Tohle jsou tahouni Havlíčkova Brodu, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Napsali o nás

Středa 14. února | Kapitán áčka i juniorky je Kuchta, směje se zadák Brodu. Jak zvládl tým proměnu?, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

YouTube

Legendy věrné Kotlině

ÚTOČNÍK

Václav
Chytráček

OBRÁNCE

Jan
Suchý

ÚTOČNÍK

Jaroslav
Holík

ÚTOČNÍK

Jiří
Holík

ÚTOČNÍK

Josef
Augusta

OBRÁNCE

Milan
Chalupa

OBRÁNCE

Jaroslav
Benák

OBRÁNCE

Radek
Martínek

ÚTOČNÍK

Josef
Vašíček

OBRÁNCE

Martin
Čech

Generální partneři

Hlavní partneři

Partneři klubu