16. 2. 2024 | Ladislav Vácha

To byl obrat jako hrom! Dorost doma otočil se Šumperkem z 1:4 na 5:4 a získal všechny tři body!

Dorostenci hostili v pátek večer na ledě Kotliny Šumperk. Roli papírového favorita začali naplňovat už v 5. minutě, když se trefil Matyáš Lédl. Draci však ještě v úvodní dvacetiminutovce vyrovnali, v prostřední části otočili dalšími dvěma trefami utkání na svou stranu a ve třetí třetině se dostali do komfortního vedení 4:1. Mladí Bruslaři se však nadechli k neskutečnému obratu! Postupně se trefili Matěj Makovec, Oliver Čech, Štěpán Hrodek a Denis Kraučuk, jenž v čase 58:44 přesnou střelou zajistil Havlíčkovu Brodu tříbodový zisk za vítězství 5:4! (Foto: Luboš Vácha)

Mladí Bruslaři naskočili do zápasu aktivně a bylo vidět, že hned od úvodního vhazování chtějí diktovat tempo hry. Za svou útočnou aktivitu byli odměněni už v 5. minutě a ujali se důležitého vedení. Oliver Čech přihrál do pravého kruhu Matyášovi Lédlovi, jenž z mírného úhlu zkusil štěstí a jeho nenápadná střela propadla podél bližší tyčky brankáři Dudychovi za záda. Vzápětí mohli jít domácí do trháku, když Hrodek hledal při přečíslení dvou na jednoho před bránou volného Vaněčka, jenže tomu skákavá nahrávka přeskočila hůl. V 9. minutě se naskytla hostům ideální příležitost k vyrovnání skóre. Březina vysunul dopředu hezkým pasem Pazourka, který byl při elegantní kličce faulovaný a sudí správně nařídil trestné střílení. K jeho exekuci se rozjel právě tento útočník Draků, jenže zblízka vyprášil jen připravené Petrovy betony.

Šumperk potom začal svého soupeře z Kotliny tlačit a probíjel se do nadějných střeleckých příležitostí. V 11. minutě předložil Burda chytrý pas před brankoviště Fialovi, jehož střelu gólman Petr udržel před brankovou čarou jen s vypětím všech sil. Na lavici hanby pak vykázali sudí brodského beka Konvalinu, ale paradoxně to byli Burešovi svěřenci, kteří mohli udeřit při vlastním oslabení. Čapek vypíchl při napadání soupeřovy rozehrávky protihráči puk a z předbrankového prostoru vypálil zápěstím. Brankář Dudycha se však vyznamenal pohotovým zákrokem betony a zachránil svůj tým. V 15. minutě se opět prosmýkl za havlíčkobrodskou obranu Pazourek, Bruslaři ho zastavili za cenu faulu a bylo z toho druhé trestné střílení. Kristian Březina na sebe vzal zodpovědnost, najel si až před bránu a zápěstím zavěsil pod víko. A když v závěru úvodní dvacetiminutovky při přesilovce napálil Vaněček z mezikruží Dudychovu výstroj, šlo se do kabin za stavu 1:1.

Broďáci vlétli do prostřední části s velkou chutí a ve 24. minutě je dělil od vstřelené branky jen malý kousíček. Hrodek si hezky obhodil protihráče a při přečíslení dvou na jednoho přiťukl hrací předmět před brankoviště Suchému, který ranou z první orazítkoval Dudychovu pravou tyčku. Havlíčkův Brod tak brzy ztrestalo v hokejovém prostředí okřídlené přísloví nedáš – dostaneš. Ve 26. minutě ztratili domácí v nebezpečném prostoru u své brány při rozehrávce puk a v levém kruhu vypálil z bodu pro vhazování Jakub Fiala, jehož zápěstní pumelice vymetla protější šibenici. Zaskočený soubor z Kotliny se nestačil ani pořádně rozkoukat a mohla ho stihnout další tvrdá rána. V samostatném úniku se ocitl šumperský Burda, jenže proti jeho forhendovému blafáku zachránil svůj tým brankář Petr.

Mladí Bruslaři byli nepříznivým vývojem utkání zaskočení a trápili se. Horko těžko se probíjeli přes dobře pracující defenzivu Draků do nějaké slibnější šance. Změnit to mohl Frantl, jenže po dobrém pasu mířil z předbrankového prostoru těsně vedle Dudychovy svatyně. Burešova družina měla potom k dispozici přesilovku, ale v jejím závěru sama inkasovala. Kristian Březina zatáhl puk na pravou stranu útočného pásma a jeho nahrávka před brankoviště se odrazila od brodského hráče přímo na hůl osamoceného Davida Burdy, který prostřelil brankáře Petra, jenž neměl šanci na bleskovou střelu včas zareagovat. Havlíčkův Brod mohl snížit těsně před druhou sirénou. Po vhazování vypálil z okraje kruhů Kraučuk, brankář Dudycha jeho ránu vyrazil vedle sebe, z dorážky na pravé straně pálil do jeho betonů Lédl a úplně nejblíž byl svou druhou střelou Kraučuk, již Michal Dudycha vyrazil po tygřím skoku. Šumperk tak vedl po dvou třetinách v Kotlině 3:1.

Broďáci dohrávali na začátku třetí periody zbytek přesilové hry a zasypali brankáře Dudychu vydatnou sprškou střel, ale maskovaná opora Draků si poradila. Na konci 43. minuty přišel důležitý moment utkání. Jan Haas posunul bekhendem ve středním pásmu kotouč do jízdy Jakubu Pazourkovi, který se protáhl za brodskou obranu a napálil Petrův beton, od kterého se kotouč pro hosty i dost šťastně odrazil do brány. Ve 45. minutě však Bruslaři ještě vykřesali jiskřičku naděje. Denis Kraučuk vybojoval kus černé gumy v útočném pásmu pro Jiřího Frantla, jenž přihrál do jízdy Matějovi Makovcovi, který krásně objel protihráče, naznačil střelu a po blafáku uklidil puk do prázdné brány.

Skvadra z Vysočiny vycítila šanci a v čase 47:48 mohutně slavila kontaktní gól. Václav Brožek z pravé strany přihrál Matyášovi Lédlovi, který zatáhl puk až před bránu a našel svým pasem před brankovištěm volného Olivera Čecha, jenž ranou z první propálil gólmana Dudychu. Šumperk pak hrál hodně tvrdě, dalo by se říct, že chvílemi až docela zákeřně, za což schytával jeden dvouminutový trest za druhým. A domácí dokázali soupeřovu nedisciplinovanost v 54. minutě potrestat, po čemž bylo v Kotlině vyrovnáno! Oliver Čech přihrál na modrou čáru Miroslavu Dubnovi, jehož pas zamířil mezi kruhy k volnému Štěpánu Hrodkovi, který prudkou a přesnou ranou poslal kotouč za Dudychova záda.

Domácí hráči si následně zahráli další přesilovku, při níž vydatně ostřelovali šumperskou bránu, ale bez gólového efektu. Draci dál čelili mohutnému tlaku mladých Bruslařů, kteří byli jako pokropení živou vodou, a přesně tři minuty před třetí sirénou se dopustili dalšího nedovoleného zákroku. Havlíčkobrodská družina měla obrovský tlak a zaslouženě v čase 58:44 dokonala díky využité přesilovce neskutečný obrat! Matyáš Lédl vyhrál vhazování na Marka Čapka, jenž podél modré čáry přiťukl kotouč vedle sebe stojícímu Denisovi Kraučukovi. Gólmanu Dudychovi výborně clonil Pavel Konvalina a zápěstní střela zapadla přesně k tyčce. Havlíčkův Brod tak otočil z 1:4 na 5:4 a po heroickém výkonu ve třetím dějství nakonec urval všechny tři body!

Liga dorostu

Branky a nahrávky: 5. Lédl (Čech), 45. Makovec (Frantl, Kraučuk), 48. Čech (Lédl, Brožek), 54. Hrodek (Duben, Čech), 59. Kraučuk (Čapek, Lédl) – 15. K. Březina (TS), 26. Fiala (Zahálka, Žovinec), 35. D. Burda (K. Březina, Jurka), 43. Pazourek (Haas, Janeba). Rozhodčí: Jakub Karpíšek – Jan Trávník, Michal Maša. Vyloučení: 3:9. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 43. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 5:4.

Petr (Štáfl) – Rasocha, Duben, Kopecký, Frantl, Konvalina, Teml (C) – Čech, Kunz, Čapek (A), Hrodek, Kraučuk (A), Makovec, Suchý, Lédl, Tecl, Brožek, Vaněček