5. 1. 2024 | Ladislav Vácha

To byl obrat jako hrom! Juniorka smazala tříbrankovou ztrátu a zdolala Písek po nájezdech!

Havlíčkobrodští junioři přivítali na ledě Kotliny v pátek večer Písek. Jihočeši měli dlouho navrch a vypracovali si dvoubrankový náskok. O snížení se sice postaral Yannick Windegger, ale Králové odpověděli dalšími dvěma trefami, vedli 4:1 a s mladými Bruslaři to v tu chvíli vypadalo hodně špatně. Ještě před druhou sirénou však snížil Yannick Windegger, ve třetí periodě snížil na nejtěsnější rozdíl Lukáš Nový a v poslední minutě vyrovnal při power-play domácích Jan Vaněček. Právě havlíčkobrodský obránce se stal hrdinou zápasu, když v samostatných nájezdech proměnil oba své pokusy, díky čemuž Broďáci dokonali velký obrat a získali bonusový bod. (Foto: Luboš Vácha)

Jihočeši nastoupili do utkání o poznání aktivněji, když se drželi více na puku a prověřovali pozornost brodského gólmana Nováka. Za svou aktivitu sklidili kýžené ovoce v 5. minutě, když vstřelili první gól utkání. Jan Seidl z neutrální zóny protečoval nahozený puk do útočného pásma, byl u něj dříve než protihráč a našel před brankovištěm připraveného Tomáše Pittra, jenž se z voleje trefil přesně k pravé Novákově tyčce. Mladí Bruslaři se snažili odpovědět a ve 12. minutě si k tomu vytvořili hodně dobrou příležitost. Janko nabil na modrou čáru Bjakovovi, který si popojel o pár kroků dopředu a vystřelil. Gólman Císař měl naprosto zakrytý výhled, ale i přesto zkrotil kotouč ve své výstroji.

V 15. minutě zahrozili svěřenci trenéra Václava Adama znovu. Janko táhl akci po pravé straně a přilákal na sebe pozornost protihráčů, čehož využil ke krosové nahrávce na levé křídlo Kuchtovi, jenž však z dobré palebné pozice nastřelil jen bránícího protihráče před sebou. Domácí se mohli dočkat první vstřelené branky při přesilovce po faulu Seidla a snažili se o častou střelbu, ale trápila je nepřesná koncovka. Do kabin se tak šlo za stavu 0:1.

Mladí Bruslaři vlétli do prostřední části s velkou chutí a brzy mohli slavit vyrovnání. Vaněčkovo nahození od modré čáry skvěle tečoval clonící Jungwirth a píseckého brankáře Císaře zachránila tyčka jeho brány. Nakonec udeřilo na druhé straně hřiště a Jihočeši se ve 23. minutě radovali z dvoubrankového vedení. Martin Velíšek přihrál od modré čáry do levého kruhu Aloisovi Dubskému, který poslal skvělou nabídku za rozhozenou havlíčkobrodskou obranu Michalu Kozlíkovi, který tváří v tvář brankářovi Novákovi skóroval přesnou střelou nad lapačku brodského muže s maskou.

Broďáci potom ustáli oslabení a v čase 27:57 vsítili kontaktní gól. Výbornou práci odvedl v útočném pásmu Jan Vaněček, jenž vybojoval kotouč a nahrál na osu hřiště Yannicku Windeggerovi, který z otočky propálil gólmana Císaře. Netrvalo to ale dlouho a Králové si vzali dvougólový náskok zpět. Ve 31. minutě předal Jan Pospíchal na pravém křídle kotouč Davidu Hohenbergerovi, ten si vybruslil na okraj kruhů a z osy hřiště se trefil k levé tyčce brankáře Nováka, který přepustil své místo mezi třemi tyčemi kolegovi Černému.

Nový muž v havlíčkobrodském brankovišti se však ani nestihl pořádně rozkoukat a kapituloval. Špatnou rozehrávku Bruslařů zachytil Jan Zátopek a adresoval přesný pas před brankoviště Aloisovi Dubskému, jemuž sice gólman Černý vypíchl holí kotouč, ale jen k volnému Michalu Kozlíkovi, pro kterého už bylo snadným úkolem zblízka trefit odkrytou bránu. Parta okolo kapitána Kuchty však nesložila zbraně a na sklonku 36. minuty se vrátila do hry o body.

David Krejčí zavezl kotouč do útočné třetiny hřiště a i s trochou štěstí prostrčil puk na osu Yannicku Windeggerovi, jehož střelu sice brankář Císař ztlumil, ale i přesto se kotouč doklouzal za brankovou čáru. A ve 39. minutě mohlo být v havlíčkobrodském táboře ještě veseleji! Fiala nabral rychlost a najel si do levého kruhu, odkud zakončil. Jeho projektil ještě srazil bránící bek Čuňát a zadělal tím na problémy gólmanovi Císařovi, jenž stihl na změnu trajektorie letu kotouče zareagovat na poslední chvíli. Do kabin se tak ščlo za stavu 2:4.

Havlíčkův Brod neměl za nepříznivého stavu na co čekat a ve třetí periodě vrhl všechny své síly do útoku. A vyplatilo se! Ve 49. minutě Matěj Pražák posunul puk na Michala Janka, po němž se chopil kotouče Lukáš Nový a přesnou střelou dostal svůj tým na dostřel soupeře. V 57. minutě měli havlíčkobrodští mladíci obrovskou šanci na vyrovnání. Kotouč poskakoval před píseckým brankovištěm, ale nikdo z domácích ve skrumáži před gólmanem Císařem ho nedokázal dostrkat za brankovou čáru.

Broďáci v závěru utkání vsadili vše na jednu kartu. Minutu a 29 sekund před třetí sirénou sáhli ke hře v šesti bez brankáře. A vyplatilo se! Matěj Fiala přiklepl za bránou puk Yannicku Windeggerovi, který přihrál do levého kruhu Janu Vaněčkovi. Havlíčkobrodský obránce nic složitého nevymýšlel, srovnal si rychle kotouč na hůl a úchvatnou zápěstní střelou skóroval k bližší tyčce nad Císařovo rameno.

Zápas tak dospěl do prodloužení, které hrály oba týmy opatrně, protože nechtěly udělat zbytečnou chybu. O vítězi tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy. V nich proměnili na havlíčkobrodské straně Matěj Fiala a Jan Vaněček, za Písek uspěli Jan Zátopek a Alois Dubský. Rozhodla až sedmá série, v níž vystřelil mladým Bruslařům bonusový druhý bod Jan Vaněček.

Liga juniorů

Branky a nahrávky: 33. Windegger (Vaněček, Jungwirth), 36. Windegger (Krejčí), 49. Nový (Janko, Pražák), 60. Vaněček (Windegger, Fiala), rozh. náj. Vaněček – 5. Pittr (Seidl), 23. M. Kozlík (Dubský, Velíšek), 31. Hohenberger (Pospíchal, Prušák), 32. M. Kozlík (Dubský, Zátopek). Rozhodčí: Marek Honza – Jan Kopecký, Jaroslav Štěrba. Vyloučení: 1:1. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 125. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 2:4, 5:4sn.

Novák (31. Černý) – Kuchta (C), Pražák, Vaněček, Novotný, Bjakov, Chymo – Janko (A), Nový, Chlubna – Fiala, Krejčí (A), Jungwirth – F. Kozlík, Machač, Windegger – Machovský, Kotalík