7. 6. 2024 | Ladislav Vácha

Trenér dorostu Lukáš Bureš: Na hráčích bylo vidět, že chtějí pracovat. Udělali obrovský pokrok!

Po sestupu z extraligy ve své premiérové sezoně mezi ligovou konkurencí rozhodně nezklamali! Havlíčkobrodští dorostenci patřili k těm nejlepším a po parádní semifinálové bitvě s Chomutovem obsadili skvělé 4. místo. „Musím říct, že se mi celkově líbil charakter našeho týmu. Kluci ukázali, že se nevzdávají. Bylo na nich vidět, že chtějí pracovat. Během minulé sezony udělali obrovský pokrok,“ pochvaluje si trenér dorostu Lukáš Bureš. (Foto: Kateřina Kundertová, piratichomutov.cz)

Bury, s dorostem jste v minulé sezoně obsadili v základní části 2. místo ve skupině Východ. Jak základní část hodnotíš?
Základní část hodnotím pozitivně. Většinu zápasů jsme vyhráli a výkonnost týmu měla vzestupnou tendenci. Možná nás můžou zpětně trochu mrzet ztráty bodů se Sokolovem, který byl papírově slabším soupeřem, nebo s polskou sedmnáctkou, jež ale potom hrála výborný hokej. Pokud jsme chtěli v sezoně pomýšlet na nějaký dobrý výsledek, což jsme samozřejmě chtěli, nemohli jsme dopředu řešit, na koho pak v play off narazíme. Ve čtvrtfinále jsme odehráli suprovou sérii s béčkem Karlových Varů a myslím si, že i v semifinále proti Chomutovu se našlo jen málo věcí, které by se daly klukům vytknout. Toho, co bychom mohli kriticky hodnotit, až tolik není.

Jako jediný tým jste dokázali v naší skupině držet krok s prvním Vsetínem, který jste navíc dokázali porazit. Před třetí Technikou Brno jste skončili s dvacetibodovým náskokem. Čekal jsi, že se vám bude takhle hodně dařit?
Abych řekl pravdu, nečekal jsem, že se nám bude až takhle hodně dařit. Před sezonou bylo těžké předvídat, jak na tom budeme, protože v přípravě jsme většinu přátelských zápasů odehráli proti týmům z Regionální ligy dorostu. Sice jsme s nimi uhráli hezké výsledky, ale vzhledem k soutěži to nebylo moc směrodatné. Do sezony jsme šli s tím, že jsme se chtěli držet v horní polovině tabulky. Chtěli jsme se tam dostat co nejrychleji a vytvořit si nějaký bodový polštář i s ohledem na šířku našeho kádru. Myslím si, že od prvního kola se nám to velmi dobře dařilo. Jsem rád, že nás nepotkalo období, kdy bychom měli nějaký delší bodový výpadek. Naše výkony byly konzistentní, což bylo super.

Už v základní části jste odehráli i hodně těžké zápasy. Třeba proti Šumperku jste doma prohrávali už 1:4, ale dokázali jste otočit na 5:4. Dá se říct, že mužstvo tím ukázalo svůj charakter?
Zápasů, které jsme museli v průběhu základní části otáčet, bylo víc. Třeba v Chrudimi jsme otočili utkání až ve třetí třetině. Jak říkáš, už to nám ukazovalo sílu a charakter našeho týmu. Bylo dobré i to, že jsme dokázali držet krok i s těmi nejlepšími týmy. Ať už to byl již zmiňovaný Vsetín nebo Plzeň, která nakonec dokázala postoupit. Už v průběhu základní části jsme viděli, že kluci mají sílu. I proto jsme si chtěli jít za tím, abychom se poprali o postup do extraligy. To se nám sice nakonec nepodařilo, ale tým určitě ukázal, že měl svou kvalitu.

(Foto: Luboš Vácha)

Ve čtvrtfinále play off jste narazili na silné Karlovy Vary B, proti nimž jste první zápas otočili až v závěru. Jak moc těžká to byla série?
Pro spoustu kluků to bylo úplně poprvé v životě, co hráli ve vyřazovacích bojích. Řekl bych, že se to trochu podepsalo na tom prvním utkání série. Bylo vidět, že kluci jsou trochu nervózní. Než jsme se stihli pořádně rozkoukat, brzy jsme prohrávali. Znovu se ale projevila síla týmu a odhodlanost hráčů, kteří měli v hlavách to, že se chtějí porvat v sezoně o co nejlepší výsledek. Kousli se a ukázali, jaký jsou tým, když jsme otáčeli zápas při vlastním oslabení. Bylo to jedno s druhým. V základní části si to vyzkoušeli a v play off na to navázali. Určitě to byla těžká série, protože v play off už byly všechny týmy kvalitní. Když to vezmeme i z pohledu rozvoje hráčů, je jedině dobře, že jsme důležité zápasy takhle odehráli.

O napínavém semifinále s Chomutovem:

„Všichni hráči tam nechali úplně všechno. I díky tomu jsme byli schopní odehrát sérii na pět zápasů. Řekl bych, že celou sérii zvládli výborně.“

V semifinále jste narazili na Chomutov, který byl jedním z největších favoritů na postup do extraligy. Soupeře jste pořádně potrápili a sérii jste nakonec prohráli těsně 2:3. Jak se ti líbily výkony tvého týmu proti takhle silnému soupeři?
Tam už to bylo u některých kluků vyloženě nadoraz. Bylo vidět, že pro některé z nich už to možná bylo i nad jejich síly. Nicméně tam opravdu všichni nechali úplně všechno. I díky tomu jsme byli schopní odehrát sérii na pět zápasů. V posledním utkání to pro nás byl možná trochu krutý výsledek, ale tam se to asi všechno projevilo. Mohla za to i šířka našeho kádru, kterou jsme chtěli udržet, ale to se nám nepodařilo. Někteří hráči to v průběhu sezony víceméně vzdali, což se projevilo.

Myslím si, že Chomutov měl oproti nám trošku vyrovnanější tým, což potom rozhodlo. Všechny soupeřovy pětky nás byly schopné potrápit, zatímco u nás bylo vidět, že někteří kluci už jedou jakoby přes závit. Tohle jim ale určitě nemůžeme mít za zlé, protože těch proměnných, které se na tom podepsaly, bylo daleko víc. Ať už to, že s takovými zápasy ještě neměli v podstatě žádné zkušenosti, nebo předchozí sezona v kategorii 9. tříd, kde prohráli spoustu zápasů v řadě. Řekl bych, že na to, s čím do minulé sezony šli, zvládli sérii s Chomutovem výborně.

V pátém utkání jste v Kotlině vedli po čtyřiceti minutách hry 2:1 a byli jste jednu třetinu od senzačního postupu do finále, ale Piráti nakonec otočili a zvítězili 5:2. Jak moc tě nepovedená třetí třetina mrzela?
Bylo to o tom, že buď přidáme další gól a tím Chomutov dorazíme, nebo dá gól soupeř, nakopne se tím a porazí nás. Myslím si, že tento zápas nakonec rozhodl celou sérii. Jak říkáš, jednalo se už jen o jednu třetinu. Měli jsme dokonce k dispozici dvě přesilovky, které jsme ale nedokázali využít. Mohli jsme soupeři odskočit na rozdíl dvou gólů a myslím si, že to by Chomutov opravdu potopilo. Bohužel se nám to nepovedlo a naopak jsme dostali gól v oslabení.

Zpětně jsme se na to dívali na videu a bylo to takové sporné vyloučení, ale na to se teď nemůžeme vymlouvat. Prostě jsme to nezvládli. Bylo vidět, že už nám trochu docházely síly. Hráli jsme už spíš defenzivně a bylo to o tom jednom gólu. Je to škoda, zpětně nás to samozřejmě mrzí. Byli jsme jedinou třetinu od postupu, ale na druhou stranu nevíme, jak by to pak vypadalo ve finále, ve kterém Plzeň nakonec Chomutov porazila. I když to samozřejmě bolí, série s Chomutovem byla pro další rozvoj hráčů určitě výborná.

(Foto: Daniel Kubelka, hokejkv.cz)

Jak celkově hodnotíš po minulém soutěžním ročníku kvalitu Ligy dorostu?
Abych řekl pravdu, byl jsem hodně mile překvapený. Myslím si, že soutěž má velkou kvalitu. Troufám si říct, že týmy z předních příček tabulky by mohly hrát se spodkem extraligy vyrovnané zápasy. Když se podíváme na výsledky v průběhu soutěže, je vidět, že mužstva ze spodní části tabulky dokázala potrápit i týmy nahoře. I vyrovnanost týmů nahrává tomu, že je to podle mě vhodná soutěž pro rozvoj mladých hráčů. Je teď hodně v podvědomí, že když kluci nebudou hrát extraligu dorostu, tak to nikam nevede. Minulá sezona nám ale ukázala, že to tak určitě není. Když se podíváme na naše hráče, během minulé sezony udělali obrovský pokrok. Řekl bych, že je to dané i soutěží, kterou jsme hráli.

O hráčích:

„Musím říct, že se mi celkově líbil charakter našeho týmu. Dokázali jsme otočit spoustu utkání, ve kterých jsme prohrávali. Kluci ukázali, že se nevzdávají. To odhodlání, které ve většině hráčů je, hodnotím pozitivně.“

Co se ti na výkonech tvého týmu nejvíce líbilo a na čem bude ještě potřeba nejvíc zapracovat?
Věcí, které je potřeba zlepšit, je určitě hodně. Pořád je co zlepšovat. Musím říct, že se mi celkově líbil charakter našeho týmu. Nebylo to samozřejmě úplně podle našich představ, ale některé věci nejdou nastavit za jednu sezonu, protože je to o dlouhodobější práci. Jak už jsme ale zmínili, dokázali jsme otočit spoustu utkání, ve kterých jsme prohrávali. Kluci ukázali, že se nevzdávají. V průběhu sezony šel nahoru i tréninkový proces. Na hráčích bylo vidět, že chtějí pracovat. Mají nějakou svoji vizi, sdíleli i naši vizi a šli si za tím. To odhodlání, které ve většině hráčů je, hodnotím pozitivně.

Spousta tvých hráčů udělala v průběhu sezony velký výkonnostní pokrok. Je právě tohle věc, která tě na úspěšné sezoně těší nejvíc?
Pro nás trenéry musí být stěžejní to, jak se hráči posouvají. Týmový výsledek je taky hrozně fajn, i když není úplně takový, za kterým jsme si šli. Určitě ho ale taky můžeme hodnotit pozitivně. Pro nás je ale nejdůležitější to, kam se posunul celý tým i jednotliví hráči. Jak už jsem zmínil, kluci udělali ohromný pokrok. Je to i tím, že dokázali přistoupit na naše pravidla a naši vizi. Dobře pracovali a prostě si za tím šli.

Jsou tady kluci, kteří pracují hodně poctivě a tvrdě. Je vidět, že se o to ještě chtějí poprat. Neberou to tak, že hrajou Ligu dorostu a jdou se tam jen vyprdět. Ten potřebný chtíč mají v sobě, za což jim musíme jako trenéři poděkovat, protože potom se s nimi samozřejmě pracuje daleko lépe. Čím víc takových hráčů v týmu je, tím víc pak dokážou strhnout celý kolektiv. Tady se takových kluků sešlo opravdu hodně. Je to dobře i pro ně, protože se díky tomu navzájem motivují a jeden druhého ženou dopředu. Řekl bych, že i to je jeden z důvodů, proč se dokázali tolik posunout.

(Foto: Luboš Vácha)

Jak moc se ti vymění tým do příští sezony?
Nějaké odchody máme. Je to hodně dané i tím, že jsme tady měli na výpomoc formou hostování kluky z Jihlavy, kam se po sezoně vrátili do tréninkového procesu. Můžeme si říct na rovinu, že to pro nás byli jedni ze stěžejních hráčů. To pro nás bude určitě ztráta, ale tým táhli i kluci, kteří jsou našimi kmenovými hráči. To je pro nás hrozně moc důležité. Nemusíme stavět mužstvo na vyřazených hráčích z extraligy, ale jsme schopní si poskládat tým i sami.

Z brodských hráčů nám odešel na zkoušku do extraligy jen Míra Duben. Uvidíme, jak to dopadne. Samozřejmě mu přejeme, aby se v extralize chytil. Uvidíme, jestli se v průběhu přípravného období ještě někdo z hráčů rozhodne to v extralize zkusit. Samozřejmě se budeme snažit hráčům nastavit takové podmínky, aby neměli potřebu někam odcházet. Chceme, aby tým zůstal po minulé sezoně co nejvíc kompaktní. Budeme se snažit vybrat charakterově správné hráče a vhodně to doplnit o hráče, kteří k nám přijdou z 9. třídy nebo z okolních klubů, abychom měli dobrý tým a znovu jsme se mohli poprat o ty nejvyšší příčky.

O svém asistentovi Nečasovi:

„Musím říct, že v mém hokejovém životě to byla jedna z nejlepších věcí, která mě potkala. Tonda mi toho má po lidské i profesní stránce hrozně moc co dát. Troufám si říct, že během minulé sezony jsem se díky němu trenérsky strašně moc posunul. Chtěl bych mu moc poděkovat.“

Tvým asistentem je zkušený trenér Antonín Nečas. Jak se ti s ním spolupracuje?
Musím říct, že v mém hokejovém životě to byla jedna z nejlepších věcí, která mě potkala. Tonda mi toho má po lidské i profesní stránce hrozně moc co dát. Troufám si říct, že během minulé sezony jsem se díky němu trenérsky strašně moc posunul. Je to hlavně jeho zásluha, protože už toho prošel opravdu hodně. Výsledek, kterého tento tým v minulém soutěžním ročníku dosáhl, jde z hodně velké části i za ním. Touto cestou bych mu chtěl moc poděkovat. Chtěl bych poděkovat i lidem z vedení klubu za to, že ho sehnali a dali ho ke mně. Jsem za to hrozně moc vděčný a jsem moc rád, že spolu přidáme další sezonu. Musím přiznat, že i díky tomu se na ni strašně těším, protože se budeme snažit tým posunout zase o něco dál. Věřím tomu, že i já se díky němu jako trenér ještě zlepším.

Při trénování dorostu hraješ i za A-mužstvo. Jak těžké je skloubit obě činnosti dohromady?
V této dvojroli, když to tak nazvu, se pohybuju už několik let, takže jsem si na to docela zvyknul. Teď byla změna v tom, že některé zápasy dorostu se kryly se zápasy A-týmu. Člověka to pak trochu mrzí, že nemůže být na obou místech. Před sezonou jsme si ale s vedením klubu ujasnili, že prioritou je dorost. Klub chce, aby naše mládež šla zase nahoru a dobře se s ní pracovalo. Přistoupil jsem na to a počítal jsem s tím, že je možné, že o některá utkání A-týmu přijdu.

Samozřejmě mě to pak v sezoně mrzelo, ale taková byla domluva a počítal jsem s tím, že to tak bude. To je asi jediná věc, která byla taková těžká. Člověk musel skousnout to, že nemůže být všude a musí něco obětovat pro dobro druhé věci. Jinak si myslím, že je to snesitelné. Je dobré, že tréninky na sebe navazují, takže jsem vesměs stíhal všechno, co jsem měl a co jsem potřeboval. Řekl bych, že ve výsledku to bylo docela v pohodě.

(Foto: Luboš Vácha)

Vidíš jako výhodu, že jsi stále aktivním hráčem a svým svěřencům můžeš sám na ledě ukázat to, co od nich vyžaduješ?
Určitě to beru jako pozitivní věc. Je dobré i to, že jako hráč se stále spoustu věcí učím. Ať už od trenérů nebo od spoluhráčů. V týmu se potkávám s kluky, kteří toho za sebou mají herně víc než já. Je toho hodně, co se od nich můžu naučit. Potom to můžu předat mladým klukům v dorostu. Tohle vnímám určitě pozitivně. Má to ale trochu i svou stinnou stránku, když člověk ví, že se kluci z dorostu chodí na zápasy áčka dívat. Je jasné, že člověk po nich nemůže něco chtít a sám to pak neplnit. Na to je potřeba dát si trochu pozor.

Na druhou stranu jsem za to ale spíš rád, protože mě to žene ještě víc dopředu, když vím, že ty oči na zádech mám a jsem trochu víc pod tlakem. Už jsem si na to docela zvyknul. Dřív jsem to takhle měl s menšími dětmi a teď je to o něco horší, protože kluci jsou v pubertě a dokážou to člověku dát víc sežrat. Beru to spíš kladně, protože mě to motivuje k tomu, že na ledě taky musím nechat všechno, abych jim ukázal, že to, co po nich chceme, i sami plníme. Problém s tím nemám. Někdy je to takové, že člověk cítí, že tam kluci jsou a nesmí udělat nějakou chybu, aby mu to pak nedali sežrat. (směje se)

O cílech do další sezony:

„Z týmového pohledu budeme chtít udělat o krůček víc než v minulé sezoně. Pokud se nám bude dařit, chtěli bychom se znovu poprat o postup. Naším hlavním cílem je ale to, abychom kluky pomohli posunout o co největší kus dál.“

Jaké cíle si kladeš do další sezony? Očekávám, že budou ty nejvyšší. Abyste hráli nahoře a zkusili se poprat o postup do extraligy. Je to tak?
Určitě. Z týmového pohledu budeme chtít udělat o krůček víc než v minulé sezoně. Naším hlavním cílem je ale to, abychom kluky pomohli posunout o co největší kus dál. Ukázat jim, že to prostě má smysl. Abychom jim ukázali nějakou cestu, po které se můžou vydat a která je může dovést až do velkého hokeje. Pořád věříme, že tady k tomu může být dobrý odrazový můstek. Samozřejmě to jde ruku v ruce i s tím, že se snažíme kluky nastavovat dobrým směrem i po lidské stránce. Když to přeženu, je to „jen“ Liga dorostu. Cesta do profesionálního hokeje je strašně dlouhá, takže se nechceme zaměřovat jen na hokejovou stránku. Víme, že procento kluků, kteří se jednou budou hokejem živit, je prostě malé.

Proto chceme, aby od nás z klubu odcházeli hlavně lidsky dobře připravení kluci a aby to byli charakterově zdraví lidé. Myslím si, že to by mělo být pro trenéry hlavním cílem v jakémkoliv sportu. Samozřejmě je to ale pořád sport a budeme se chtít poprat o co nejlepší výsledek. Pokud se nám bude dařit, chtěli bychom se znovu poprat o postup. Před začátkem sezony je to těžké říct, ale na druhou stranu se nechceme za nic schovávat. Věřím, že poskládáme dobrý tým. Každopádně pro úspěch uděláme maximum!

(Foto: Luboš Vácha)

Aktuality

Mistři na náměstí

Ondřej Beránek přiveze pohár mistrů světa do Brodu. Přivítejte ho ve čtvrtek 20. června na Havlíčkově náměstí. Přečtěte si celý článek.

Napsali o nás

Čtvrtek 9. května | Komentátor Novák: Byl to zážitek! Hüblovi jsem záviděl. Brod? Chci úspěch, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Napsali o nás

Sobota 27. dubna | Hokejový Mourinho zpátky na scéně! Opět povede Havlíčkův Brod, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Stará garda na ledě Kotliny

V sobotu 23. března se v Kotlině od 17:00 odehraje exhibiční utkání bývalých hráčů a trenérů havlíčkobrodského hokeje. Těšit se můžete na spoustu osobností, které odvedly spoustu skvělé práce pro náš klub. Přijďte se podívat, vstupné je dobrovolné. Zobrazit více informací.

Vstupenky v prodeji

Zvýhodněný online předprodej vstupenek na osmifinále s Opavou, které se v Kotlině odehraje ve čtvrtek 14. března od 18:00, byl právě zahájen.

Napsali o nás

Úterý 27. února | Odchovanci a extraligoví šampioni. Tohle jsou tahouni Havlíčkova Brodu, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

YouTube

Legendy věrné Kotlině

ÚTOČNÍK

Václav
Chytráček

OBRÁNCE

Jan
Suchý

ÚTOČNÍK

Jaroslav
Holík

ÚTOČNÍK

Jiří
Holík

ÚTOČNÍK

Josef
Augusta

OBRÁNCE

Milan
Chalupa

OBRÁNCE

Jaroslav
Benák

OBRÁNCE

Radek
Martínek

ÚTOČNÍK

Josef
Vašíček

OBRÁNCE

Martin
Čech

Generální partneři

Partneři klubu