27. 11. 2023 | Ladislav Vácha

Zahrát si s Novkou byla velká zkušenost! Jeho věci se slavistickými motivy se mi ale moc nelíbí, směje se sparťan Jan Vaněček

Naskočit do debutu v A-mužstvu na ledě suverénního Havířova? To je opravdu hodně těžká písemka! Junior Jan Vaněček se s ní však popasoval velmi dobře, když podal poctivý a zdravě sebevědomý výkon. „Zahrál jsem si hodně dobře! Bylo mi jasné, že na přesilovky chodit nebudu, ale hrál jsem i v oslabení, když jsme byli na ledě ve čtyřech nebo i ve třech. Cítil jsem se dobře. Myslím si, že jsem celkem zvyklej hrát pod tlakem od pana trenéra Harta z juniorky. Je takovej ostrej a přísnej,“ usmívá se od ucha k uchu osmnáctiletý obránce.

Vaňousi, v Havířově jsme bohužel prohráli 0:5. Konečný výsledek je podle mě trochu krutý, protože mi nepřišlo, že by to byl z naší strany až tak špatný zápas. Jak to vidíš ty?
Taky jsem to tak viděl. Hráli jsme docela dobře. Měli jsme sice ve hře nějaké výpadky, ale nebylo to až tak špatné.

Určitě byla velká škoda gólu na 2:0, který jsme inkasovali v podstatě souběžně s první sirénou. V tu chvíli jsi byl zrovna na ledě. Co se tam přihodilo?
Řval jsem tam na pana Voříška (směje se), ať hodí puk dolů. Protihráči se to nějak zamotalo do kalhot, já jsem vyrazil proti puku a propadl jsem. Havířov nám ujel do přečíslení dvou na jednoho a už jsem to bohužel nestihl dobruslit. Byla to trochu i moje vina.

V A-mužstvu sis odbyl svůj debut. Přišlo mi, že jsi hrál opravdu dobře. Vypadalo to, že hraješ bez zbytečných nervů a s lehkostí, takže jsi to podle mě zvládl na jedničku. Jak ses na ledě cítil?
Cítil jsem se dobře. Myslím si, že jsem celkem zvyklej hrát pod tlakem od pana trenéra Harta z juniorky. Je takovej ostrej a přísnej. (směje se)

(Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej)

V jednom obranném páru jsi nastupoval po boku Dominika Vacíka. Jak se ti s ním spolupracovalo?
S Vácou se mi dobře spolupracovalo. Je na něm vidět, že už někdy hrál hokej i na vyšší úrovni. Zahrál si v Mladé Boleslavi a v mládežnických výběrech reprezentace, což je na jeho hře určitě znát.

V pátek jsi hrál za juniorku zápas proti Kladnu, který jste dohráli až pozdě večer. O tom, že pojedeš s áčkem do Havířova, se rozhodlo až po skončení utkání. Cítil ses v pohodě, nebo jsi byl kvůli tomu trochu unavenější?
Cítil jsem se v pohodě. Cestou do Havířova jsem se prospal v autobuse a bylo to dobré.

Vypadalo to, že se snažíš i podporovat útok, když ses směrem do ofenzivy prezentoval několika dobrými momenty. Dá se říct, že je to tvůj styl hry i v juniorce, který sis chtěl přenést i do A-týmu?
Jo, určitě se o to snažím. Chci týmu pomoct i gólem nebo asistencí.

(Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej)

Hráli jsme na šest beků a dostával jsi od trenérů na ledě dost prostoru. Zahrál sis dobře, je to tak?
Jo, zahrál jsem si hodně dobře! Bylo mi jasné, že na přesilovky chodit nebudu, ale hrál jsem i v oslabení, když jsme byli na ledě ve čtyřech nebo i ve třech.

Nastoupil jsi ke svému prvnímu utkání v áčku na ledě Havířova, který je v naší skupině suverénně nejlepším týmem a je právem pasován do pozice jednoho z favoritů celé soutěže. Soupeř měl skvělý pohyb, i při hře v oslabení nás hodně napadal a byl hodně důrazný. Jak jsi to vnímal ty?
Když nás Havířov zamkl v pásmu, tak to byl docela kolotoč! (směje se) Chvílemi jsem nevěděl, kam mám jít dřív. Ta mezihra mi ale přišla docela v pohodě, nepřipadalo mi to až tak moc rychlé. Řekl bych, že třeba zápas za juniorku proti Slavii Praha byl podobně rychlý. Samozřejmě ale jen při mezihře, když nás zavřel soupeř v pásmu, tak to bylo určitě rychlejší než v juniorce.

Do Gascontrol Arény si našla cestu takřka tisícovka fanoušků. Hrát před takto bouřlivou atmosférou byl pro tebe asi velký nezvyk...
Byl to pro mě určitě velký nezvyk, protože u nás v Brodě přijde na juniorku nejvíc tak sedmdesát lidí. (směje se) Byl to dost velký rozdíl.

(Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej)

V naší obraně je takovým mentorem Honza Novák, který je zkušeným hráčem a velkou osobností nejen havlíčkobrodského, ale i českého hokeje. Určitě to pro tebe byla velká zkušenost, že jsi s ním mohl sedět v jedné kabině a učit se od něj, viď?
Byla to pro mě určitě hodně dobrá zkušenost. Dokonce jsem mu vybaloval věci, což bylo taky super. Akorát mi trošku vadí ty jeho věci se slavistickými motivy. Má tam různé taštičky a rohožky v barvách Slavie, což se mi moc nelíbí. (směje se)

Takže fandíš Spartě?
Jasný!

Samozřejmě se nezapomněl připomenout útočník Luboš Voříšek, abychom se o něm při debatě o zkušenějších hráčích také zmínili. Pokud si to dobře pamatuju, tak říkal něco o tom, že tě dokonce vedl jako trenér. Co bys k tomu řekl?
K panu Voříškovi jsem chodil na lekce bruslení a nějaké individuální tréninky. Bylo to super, že když jsem ho znal z dřívější doby jako trenéra a viděl jsem ho hrát za áčko, že jsem si s ním mohl zahrát. Akorát jsem nevěděl, jestli mu mám tykat nebo vykat. (směje se)

V áčku teď máme málo obránců, protože se nám rozšířila marodka. Původně za nás měl jít hrát z juniorky Honza Kuchta, který ale nakonec nemohl jet kvůli zkouškám z cizího jazyka. Chtěl by sis za áčko ještě zahrát?
Stoprocentně! Za áčko bych si určitě ještě rád zahrál, je to pro mě skvělá zkušenost. Je to přeci jen soutěž dospělých, což je ve srovnání s juniorkou jiný hokej.

(Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej)

Při pozápasové poradě tě za tvůj výkon před celou kabinou pochválil kapitán týmu Petr Kuchta. Určitě tě to muselo zahřát u srdíčka, že jsi odehrál svůj první zápas za áčko a tým byl s tvojí prací spokojený...
Určitě mě to zahřálo u srdíčka. Kór po té mojí chybě na konci první třetiny, ze které jsme inkasovali druhý gól. Byl jsem rád, že se mi nakonec zápas docela povedl. Za takovou pochvalu jsem určitě moc rád, je to opravdu hezké.

S juniorkou se teď vezete na skvělé vítězné vlně. Sbíráte jedno vítězství za druhým a aktuálně jste nejlepším týmem celé soutěže. Myslíš si, že i díky tomu pro tebe byla premiéra v A-týmu jednodušší?
Jo, určitě mi to pomohlo. V juniorce jsme ze šestnácti zápasů hned čtrnáctkrát vyhráli, takže to pro mě bylo v áčku určitě o něco jednodušší. Kdyby se nám v juniorce nedařilo, tak bych to měl mnohem těžší.

Aktuality

Napsali o nás

Středa 14. února | Kapitán áčka i juniorky je Kuchta, směje se zadák Brodu. Jak zvládl tým proměnu?, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Charitativní aukce

Asociace druholigových klubů ledního hokeje spustila charitativní aukci artefaktů z Utkání Hvězd, které se konalo v Příbrami. Výtěžek z aukce věnuje Asociace do projektu "Nemysli jen na sebe", který spravuje Společnost DUHA, Nadace pro děti postižené mozkovou obrnou Trutnov.

Přeložení zápasu

Bruslaři se v sobotu 2. prosince měli utkat v rámci 20. kola proti Novému Jičínu, zápas byl ale kvůli sněhové kalamitě odložen. Utkání se tak odehraje v náhradním termínu v pátek 2. února od 18:00.

Napsali o nás

Úterý 5. prosince | Hokej mě pořád baví, říká Novák. Mluví o Brodu, Slavii i mladých, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Přeložení zápasu

Bruslaři měli krátce po Novém roce ve středu 3. ledna 2024 hrát v rámci 26. kola ve Žďáře nad Sázavou, kluby se ale domluvily na přeložení utkání. Derby ve Žďáře nad Sázavou se odehraje v novém termínu až ve středu 31. ledna 2024.

Odložení zápasu

Bruslaři se dnes 2. prosince měli utkat proti Novému Jičínu, zápas je ale kvůli sněhové kalamitě odložen. O náhradním termínu tohoto utkání vás budeme informovat.

YouTube

Legendy věrné Kotlině

ÚTOČNÍK

Václav
Chytráček

OBRÁNCE

Jan
Suchý

ÚTOČNÍK

Jaroslav
Holík

ÚTOČNÍK

Jiří
Holík

ÚTOČNÍK

Josef
Augusta

OBRÁNCE

Milan
Chalupa

OBRÁNCE

Jaroslav
Benák

OBRÁNCE

Radek
Martínek

ÚTOČNÍK

Josef
Vašíček

OBRÁNCE

Martin
Čech

Generální partneři

Hlavní partneři

Partneři klubu