5. 2. 2016 | Ladislav Vácha

Bitva o elitní šestku! Rozjetý Brod chce doma uštknout Kobra

Havlíčkobrodští hokejisté nabrali během týdenní přestávky síly a jdou znovu do akce. V sobotu 6. února se od 18:00 představí na ledě páté Kobry Praha a v bitvě o elitní šestku, jež bude mít po skončení základní části jistou účast ve čtvrtfinále play-off, potřebují za každou cenu uspět. Bruslaři drží fantastickou sérii osmi zápasů v řadě za plný bodový zisk, svěřenci kouče Miloslava Šeby vyhráli čtyřikrát za sebou. První vzájemný zápas v Kotlině ovládla družina trenéra Aleše Tottera, kdo se bude radovat v odvetě?

HC Kobra Praha

Založení klubu: 1929
Stadion: Zimní stadion Kobra Praha (kapacita 900 míst)
Klubové barvy: bílá a červená
Webové stránky klubu: hckobra.cz
Umístění v poslední sezóně: 2. místo po ZČ, semifinále play-off (porážka s Táborem 2:3 na zápasy)
Trenér: Miloslav Šeba

Sestava z posledního utkání: Bílek (Langer) – Šteiner, Verbík, Cafourek (A), Vacek, Lang, Drahorád – Jakeš (C), Antončík, Jedlička, Hanták, Škop, Vlach, Borovanský, Slanina (A), Doležal, Strnad, Kysela, Kučera
__________________________________________________________________________________

HC Kobra Praha x BK Havlíčkův Brod

18-2-0-10 bilance 17-2-1-11
5., 58 bodů umístění 6., 56 bodů
140:103 skóre 121:100
8:2 (Písek, doma) nejvyšší výhra 13:4 (Bílina, venku)
5:8 (Písek, venku) nejvyšší prohra 1:11 (Písek, venku)
Jiří Jakeš – 37 bodů (23+14) nejproduktivnější hráč Lukáš Endál – 46 bodů (21+25)
Jiří Jakeš – 23 gólů nejlepší střelec Lukáš Endál – 21 gólů
Dominik Šteiner
Michal Borovanský – 20 asistencí
nejlepší nahrávač Lukáš Endál
Jevgenij Kondratěv – 25 asistencí
Dominik Šteiner – 27 bodů (7+20) nejproduktivnější obránce David Vala – 16 bodů (2+14)
Pavel Bílek 2,97 (18 zápasů)
Lukáš Langer 3,31 (15 zápasů)
průměr inkasovaných gólů na zápas Čeněk Novák 3,20 (18 zápasů)
Jiří Zvolánek 3,29 (7 zápasů)

Jedničkou v brankovišti Kobry je dvaadvacetiletý gólman Pavel Bílek.
(Foto: Petr Kraus, fotokraus.cz)

Kobra podává stabilní výkony, těží ze svého malého ledu

Parta z pražského Braníku odstartovala nový soutěžní ročník výtečně, z úvodních dvanácti kol našla jen tři přemožitele, a to silný Tábor, Vrchlabí a Sokolov. Po porážce v Písku se však karta trochu otočila a Kobra si prošla slabším obdobím, mezi vyloženě překvapivé porážky se přitom nepochybně řadí ty v Bílině a v Řisutech. Svěřenci trenéra Miloslava Šeby ale neutrpěli žádný vyložený debakl, dosud maximálně prohráli o tři góly. V současné době drží vítěznou sérii čtyř triumfů v řadě, přičemž naposledy přemohli na svém ledě ve středu Žďár nad Sázavou. Právě domácí prostředí je pro Pražany velkou zbraní, podobně jako například Jablonec nad Nisou hrají na malém ledě, který soupeřům nevyhovuje.

Hokejisté s hadem ve znaku se mohou opřít o mladý a kvalitní brankářský tandem. O trochu víc toho odchytala dvaadvacetiletá jednička Pavel Bílek, jež zasáhla do 18 zápasů. Jen o tři starty méně má na kontě mladší kolega Lukáš Langer, kterému je dvacet let. Defenziva je věkově ideálně vyvážená, nejvíce z ní podporuje ofenzivu mladý Dominik Šteiner (7+20), který nasbíral už 27 kanadských bodů a vládne produktivitě obránců. Hned za ním následuje zkušený Miloslav Cafourek (6+5), asistent kapitána. Dobře si vede i Roman Verbík (3+6), jenž je jen o necelé dva měsíce mladší.

Ofenziva se točí hlavně kolem kapitána Jiřího Jakeše (23+14), vládce kanadského bodování týmu a nejlepšího střelce, který zatím nasázel dokonce víc branek než brodský Lukáš Endál. Hned za ním následují Filip Hanták (15+17) a v Kotlině moc dobře známý Michal Borovanský (9+20). Velmi dobrou vizitkou se mohou pochlubit i Dominik Novák (10+16), Jakub Jedlička (10+12) a Šimon Antončík (12+9), kteří rovněž nasbírali více než dvacet kanadských bodů.

Soupiska Kobry

Nejproduktivnějším bekem je mladý Dominik Šteiner. Připsal si už 20 asistencí!
(René Rámiš, hokejzr.cz)

Plameny dotahovaly marně, Kobra uštkla za tři body

Pražané začali výborně a už v 7. minutě se ujali vedení, když se trefil jejich kapitán, nejproduktivnější hráč a nejlepší střelec v jedné osobě Jiří Jakeš. A ve druhé třetině to bylo ještě o poznání veselejší, Filip Doležal a odrazem o tyčku Miroslav Cafourek zvýšili už na 3:0. Jasná záležitost? Kdepak! Hosté z Vysočiny zadělali ve třetí periodě na drama díky dvěma využitým přesilovkám, v nichž mířili přesně Petr Štěpánek a Martin Pleva. Domácí definitivně uklidnil při power-play soupeře Jakub Jedlička, jenž byl při nájezdu na opuštěnou bránu podražen. Sudí tak uznali technický gól na 4:2.

znak týmu 4 – 2 znak týmu

Branky a nahrávky: 7. Jakeš (Jedlička, Antončík), 26. Doležal (Borovanský, Drahorád), 35. Cafourek (Vlach), 60. Jedlička – 46. Štěpánek (Rašner), 56. Pleva (Březina). Rozhodčí: Hlinka – Šulo, Coubal. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Třetiny: 1:0, 2:0, 1:2. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2.

HC Kobra Praha: Bílek (Langer) – Šteiner, Verbík, Cafourek (A), Vacek, Lang, Drahorád – Jakeš (C), Antončík, Jedlička, Hanták, Škop, Vlach, Borovanský, Slanina (A), Doležal, Strnad, Kysela, Kučera

SKLH Žďár nad Sázavou: Blažíček (Sláma) – Beneš, Střecha, Pleva (A), Lojek, Smejkal (C), Rašner – Štěpánek, Kunstmüller, Kaňka, Březina, Vítek, Malec, Krupka, Kovářů, Gregar, Bureš

Minulé zápasy Kobry

HC Vlci Jablonec nad Nisou – HC Kobra Praha 4:3
HC Kobra Praha – HC Klášterec nad Ohří 5:4sn
HC Kobra Praha – IHC Písek 8:2
KLH Vajgar Jindřichův Hradec – HC Kobra Praha 2:6
HC Kobra Praha – SKLH Žďár nad Sázavou 4:2

Kapitán Jiří Jakeš je nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem týmu.
(Foto: René Rámiš, hokejzr.cz)

Osm zápasů, 24 bodů! Rozjeté Bruslaře nezastavil ani druhý Tábor

Skončí tahle série vůbec v základní části? Havlíčkův Brod se nevyvaroval v sezoně několika nepovedených výkonů, ale v poslední době je naprosto suverénní. Vždyť Bruslaři drží famózní sérii osmi výher v řadě a vytěžili maximální možný počet 24 bodů! Parádní série byla sice hodně ohrožena při minulém domácím utkání s Táborem, který vedl v Kotlině už 2:0, ale havlíčkobrodská družina vystřihla úchvatný obrat a mohutně slavila důležitý triumf 5:2. Stále je tak hodně ve hře o elitní šestku, jež bude mít jistou účast ve čtvrtfinále play-off. Do sestavy se místo Václava Pecna vrací obránce Jakub Lacina, do čtvrtého útoku místo mladšího dorostence Radima Pejchala znovu naskočí Ondřej Hlídek.

„Jsem rád, že jsme porazili druhý tým tabulky. Neměli jsme pokoru. Už před zápasem při rozcvičce vládla taková pohodová nálada a nástup podle toho vypadal. Dostali jsme na 0:2, ale naštěstí jsme to zastavili. Důležitý byl gól na 1:2. Trošku se štěstím, ale spadl tam díky důrazu Petra Kuchty a dostali jsme se do hry. Zlepšili jsme agresivitu a začali jsme soupeře přehrávat,“ pochvaloval si výraznou změnu k lepšímu v herním projevu svého týmu havlíčkobrodský kouč Aleš Totter. „Myslím si, že musíme mít hlavně pokoru, protože tým je nezkušený kromě tří hráčů a přestane dělat věci, které má. Samozřejmě sebevědomí je dobré, ale musíme se udržet na správné hladině,“ varuje před uspokojením lodivod Bruslařů.

Člen druhého útoku Petr Kuchta přesnou trefou zavelel k obratu s Táborem.

Tábor po první třetině polevil a Bruslaři ho přejeli

Kohouti chtěli domácím překazit vítěznou sérii a ke splnění svého cíle vykročili famózně. Velkou rychlost nabral Jan Boháč, který se přes brodskou obranu protáhl až mezi kruhy a přesnou zápěstní střelou propálil brankáře Nováka. Zanedlouho havlíčkobrodské publikum znejistělo ještě víc. Jakub Matušík nádherně nabil těsně před brankovištěm Radku Seidlovi, jenž zametl kotouč do odkryté brány. Klíčový moment přišel těsně před první sirénou, když utěšenou bekhendovou ranou z mezikruží překvapil brankáře Klestila Petr Kuchta.

Po přestávce se rozložení sil na ledě úplně otočilo, za delší konec provazu tahali Bruslaři. A dočkali se odměny, když ve 33. minutě z dorážky vyrovnal kanonýr Lukáš Endál. Jihočeši znejistěli a ve třetí periodě je Havlíčkův Brod dorazil. Nádherné sólo takřka přes celé hřiště vystřihl Miroslav Třetina, na kterého navázali svou premiérovou trefou Tomáš Semrád a Lukáš Endál. Soubor z Kotliny tak díky mohutnému obratu slavil už osmý tříbodový triumf v řadě!

znak týmu 5 – 2 znak týmu

Branky a nahrávky: 20. Kuchta (Kozlík, Loginovskij), 33. Endál (Přidal, Třetina), 47. Třetina, 55. Semrád (Přidal, Třetina), 57. Endál (Třetina, Kulhánek) – 6. Boháč (Březina, Černý), 9. Seidl (Matušík, Heršálek). Rozhodčí: Marek Honza – Michal Huryta, David Urubčík. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 800. Třetiny: 1:2, 1:0, 3:0. Průběh utkání: 0:2, 5:2.

BK Havlíčkův Brod: Č. Novák (Zvolánek) – T. Semrád, Kulhánek, Kolda, Loginovskij, Vala, Duben "A", Kořínek, Pecen – Přidal, Třetina "C", Endál "A" – Kuchta, Kozlík, Beneš – Chlubna, Vlasov, Kondratěv – Ludvík, Cejpek, Pejchal

HC Tábor: Klestil (Petřík) – Černý, Hlaveš, Kanov "A", Klíma, Heršálek "A", Dvořák, Kolomý – Kellner, Přibyl, Polodna, Vaniš, Matušík "C", Seidl, Blažek, Boháč, Březina, Zayml

Miroslav Třetina: Musíme udržet emoce a nehrát v oslabení

„Je to hodně o tom jejich hřišti, na kterém to umí. Venku jsou podle mě poloviční, ale doma to na tom jejich malém ledě umí. Jsou velicí a silní. My musíme zvládat dobře osobní souboje. Myslím si, že to tam bude zase tak vyhrocené, jako to bylo u nás. Oběma týmům jde o hodně, hrají o šestku. Hlavně musíme udržet emoce, abychom nehráli v oslabení,“ má jasno o receptu na další vítězství kapitán Miroslav Třetina.

Kobře rychlé vedení nepomohlo, Brod ji zkrotil po přestávce

Kobra uštkla už ve druhé minutě, když po dvou skvělých zákrocích už nemohl brankář Novák dosáhnout na svižnou dorážku Dominika Nováka. O rychlou odpověď se sice z rychlého brejku postaral Kirill Vlasov, ale hostům rychle vrátil ztracené vedení Šimon Antončík. Hosté jako kdyby píchli do vosího hnízda, havlíčkobrodská družina totiž udeřila v prostřední periodě hned třikrát za sebou, když puk nasměrovali do sítě Patrik Přidal, Tomáš Chlubna a Jevgenij Kondratěv. Jiskřičku naděje sice vykřesal Dominik Novák, ale Petr Kuchta ve třetí části uzavřel na konečných 6:3.

znak týmu 5 – 4 znak týmu

Branky a nahrávky: 4. Vlasov (Kondratěv, Č. Novák), 25. Kondratěv (Kolda, Vlasov), 29. Přidal (Endál), 38. Chlubna (Třetina), 38. Kondratěv (Vlasov, Chlubna), 44. Kuchta (Kozlík, Loginovskij) – 2. D. Novák (Hanták, Vlach), 5. Antončík (Cafourek, Jakeš), 40. Novák (Kulich). Rozhodčí: Libor Veinfurter – Viktor Novák, David Potůček. Vyloučení: 7:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 535. Třetiny: 1:2, 4:1, 1:0. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 5:2, 5:3, 6:3.

BK Havlíčkův Brod: Č. Novák (Dusík) – Lacina, Duben "A", Kořínek, Loginovskij, Vala, Kolda, Lobo – Chlubna, Kondratěv, Vlasov, Kozlík, Ludvík, Kuchta, Přidal, Třetina "C", Endál, Hlídek, Jelínek

HC Kobra Praha: Langer (Bílek) – Šteiner, Verbík, Cafourek "A", Lang, Kulich, Bureš – Borovanský, Antončík, Jakeš "C", D. Novák, Hanták, Vlach, Jedlička, Kučera, Slanina "A", Hampl, Hlinka, Strnad

Postavení v tabulce

Kobra Praha má na kontě 58 bodů a v tabulce jí patří hezká 5. příčka. Má přitom jen horší skóre než čtvrté Klatovy a oproti třetímu Jablonci nad Nisou, který získal o tři body víc, má zápas k dobru.

Havlíčkův Brod okupuje 6. místo, odkud má komfortní šestibodový náskok na osmý Písek a jen jediný bodík navíc získal ve srovnání se sedmým Vrchlabím, jež má však zápas k dobru. To samé platí i pro pátou Kobru a čtvrté Klatovy, oba soupeři vybojovali o dva bodíky víc.

Bilance s Kobrou od sezony 2000/2001 ve 2. lize

Počet odehraných zápasů: 15
Bilance: 10-1-1-0-3
Výsledky: 7:1, 6:3, 1:3, 0:2, 5:1, 3:3, 4:2, 1:3, +5:3, +4:3p, +5:0, +8:0, +4:2, +8:0, 6:3
Skóre: 67:29