4. 1. 2019 | Milan Sochor

Bruslaři vs. Draci: Šumperk přijede do Kotliny poprvé po 4 letech

První domácí zápas Havlíčkova Brodu v roce 2019 nabídne atraktivní podívanou. Bruslaři se totiž v sobotu 5. ledna od 17:00 střetnou s šumperskými Draky. Těm mají co oplácet. První vzájemný zápas na severní Moravě se totiž bojovníkům z Kotliny příliš nepovedl, domů si po vysoké porážce 6:8 nepřivezli ani bod. Napraví si před svými fanoušky reputaci? Přijďte nás v těžké bitvě podpořit, těšíme se na vás!

Draci Šumperk

Počátky hokeje: 1945
Založení Draků Šumperk: 2003
Stadion: Zimní stadion Šumperk (kapacita 3 500 diváků)
Klubové barvy: žlutá, tmavě modrá
Umístění v poslední sezóně: 3. místo po ZČ ve skupině Východ, finále play off (porážka s HC RT TORAX PORUBA 2011 0:3 na zápasy)
Trenér: Jozef Zavadil
Aktuální forma (posledních 10 zápasů): 6–1–1–2

BK Havlíčkův Brod x Draci Šumperk

16–1–1–6 bilance 14–3–3–6
3., 51 bodů umístění 1., 51 bodů
113:75 skóre 96:58
8:0 (Orlová, doma) nejvyšší výhra 9:0 (Kopřivnice, venku)
3:6 (Písek, doma
Žďár nad Sázavou, venku)
nejvyšší porážka 1:5 (Orlová, doma)
Miroslav Třetina – 39 bodů (11+28) nejproduktivnější hráč Karel Plášek – 26 bodů (9+17)
Luboš Voříšek – 17 gólů nejlepší střelec Dominik Pokorný – 12 gólů
Miroslav Třetina – 28 asistencí nejlepší nahrávač Karel Plášek – 17 asistencí
Tomáš Semrád – 23 bodů (7+16) nejproduktivnější obránce Tomáš Sedlák – 22 bodů (7+15)
Miroslav Folvarský 2 (1 zápas)
Čeněk Novák 2,7 (18 zápasů)
David Marek 3,47 (9 zápasů)
průměr inkasovaných gólů na zápas Ondřej Haloda 1,85 (13 zápasů)

Šumperk – Hodonín 1:6

V úvodu sezony byl neotřesitelnou jedničkou slovenský brankář Matej Kristín. Ten však poslední výhru vychytal právě proti Havlíčkovu Brodu. V dalším zápase v Hodoníně ho po devatenácti minutách vystřídal Ondřej Haloda, který pak dostal přednost i v Orlové. Do Moravských Budějovic už Kristín s týmem ani neodcestoval, v Šumperku z osobních důvodů na vlastní žádost skončil.

Jako jeho náhradu Draci ulovili Patrika Polívku, který naposledy působil v pražské Slavii. Ten se ale fanouškům zatím příliš předvést nemohl. Jediné celé utkání odchytal v Pelhřimově, kde inkasoval pouze jednou a pomohl k těsnému vítězství. Do brány ho totiž nepustil mladší z brankářské dvojice, který za pevnou defenzivou předvádí spolehlivé výkony. Pyšní se průměrem pod dvě obdržené branky na zápas a dvěma čistými konty. Střídat musel až v posledním nepovedeném utkání proti Hodonínu.

Být stále mlád: Karel Plášek na kalendář nehledí

V říjnu oslavil už 45. narozeniny, přesto se stále může rovnat s o generaci mladšími hokejisty. Karel Plášek (9+17) vede týmovou produktivitu s průměrem přesně jednoho bodu na zápas. Ve hře zúročuje bohaté zkušenosti, díky kterým vytváří gólové pozice pro své spoluhráče. Nejlepším střelcem je Dominik Pokorný (12+6), velké nebezpečí pro brankáře hrozí také od Michala Romančíka (9+11) nebo Dmitrije Vorobjeva (8+11).

Velmi platnou posilou se stal mladičký Ivan Ďurač (7+9), který přišel do Šumperku až v průběhu sezony z Nymburku. Mezi obránci výrazně vyčnívá šumperská stálice Tomáš Sedlák (7+15). Pětatřicetiletý zadák je dokonce druhým nejproduktivnějším hráčem týmu. Do paměti veřejnosti se výrazně zapsal v prvoligové sezoně 2013/14, kdy nasbíral neuvěřitelných 41 bodů, což je mezi obránci třetí nejlepší výkon v historii této soutěže. Produktivním bekem je i Tomáš Drtil (5+11).

Kompletní soupiska Šumperku

Karel Plášek je v 45 letech nejproduktivnějším hráčem Šumperku

Bruslaři měli smůlu v koncovce, v Písku tak zvítězili v prodloužení

Soupeři se během dvou třetin přetahovali o vedení. Písek dvakrát tahal za kratší konec provazu, ve druhé dvacetiminutovce ale dokázal otočit vývoj zápasu ve svůj prospěch. Bruslaři však stihli vyrovnat ještě před přestávkou. Ve třetím dějství byly šance na obou stranách, blíže ke gólu mělo ovšem mužstvo z Vysočiny. Tomu se ale skórovat nepodařilo, domácího brankáře dvakrát zachránila branková konstrukce. Rozuzlení dramatické zápletky tak přineslo až prodloužení. V jeho závěru poslali Bruslaři na led jenom útočníky a Havlíčkův Brod sekundu před koncem získal druhý bod.

znak týmu 3 – 4p znak týmu

Branky a nahrávky: 10. Marcilis (Matějka), 21. Hučko (Matějka, Sýbek), 36. Polata (Sýbek) – 7. Milfait (Voříšek, Matušík), 18. Ludvík (Vala, Kopic), 38. Přidal (Milfait, Beneš), 65. Třetina (Milfait). Rozhodčí: Jan Hucl – Aleš Vavruška, Josef Zimmermann. Vyloučení: 25:2, navíc Kuchta (HBR) 5 + OK [BŠH]. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 320. Střely na branku: 37:42 (11:12, 12:17, 11:9 – 3:4). Třetiny: 1:2, 2:1, 0:0 – 0:1. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:4p.

IHC Písek: Hauser (Buchta) – Turek, Suda, Hora, Parýzek (C), Bílek, Houdek, Pelant – Hučko, V. Šuhaj, Sýbek (A), Ciboch, Polata (A), Tintěra, Koupal, Volf, Marcilis, Strnad, Matějka, A. Novák

BK Havlíčkův Brod: Marek (Folvarský) – Kulhánek, Kopic, Šmíd, Semrád, Vala, Kadeřávek – Kuchta, Beran, Ludvík, Voříšek (A), Chlubna, Přidal, Beneš, Třetina (C), Milfait (A), Kozlík, Blinka, Matušík

Šumperk třikrát inkasoval v přesilovce a Drtičům vysoko podlehl

V souboji prvního s druhým začal lépe domácí Šumperk, do vedení se dostal už v sedmé minutě. Jenže pak se děly věci. Hodonín byl potrestaný za příliš mnoho hráčů na ledě a ve vlastním oslabení vyrovnal. Ve druhé periodě byli hosté potrestáni za další technický prohřešek, tentokrát za zdržování hry. A v tomto oslabení se Drtiči prosadili dokonce hned dvakrát! To s domácími pořádně zamávalo, a když Hodonín následně využil také přesilovou hru, bylo hotovo. Domácí vystřídali brankáře, potřebné oživění to ale nepřineslo. Draci působili odevzdaným dojmem a v závěrečné části hry inkasovali ještě dvakrát.

znak týmu 1 – 6 znak týmu

Branky a nahrávky: 7. Králík (Hroch, Sedlák) – 11. Jurča, 34. Matula (Růžička), 36. Charvát (Jurča), 38. Franek (Sedlák, Matějka), 44. Mikéska (Matula, Růžička), 59. Matějka (Sedlák, Franek). Rozhodčí: Tomáš Cabák – Pavel Rychlý, Matěj Bartoň. Vyloučení: 4:8. Využití: 0:2. V oslabení: 0:3. Diváci: 855. Třetiny: 1:1, 0:3, 0:2. Průběh utkání: 1:0, 1:6.

Draci Šumperk: O. Haloda (38. Polívka) – Tolokonnikov, Gewiese, Drtil, M. Haloda, Řezáč, T. Sedlák – Pokorný, Romančík, Hroch, Vachutka, Ďurač, Urban, Plášek, Králík, Antonov, Čuřík, Vorobjev, Ostřanský, Šíp

SHK iClinic Hodonín: Kubáň (Štěpanovský) – J. Sedlák, Šaršok, Kobylík, Mikéska, Ševčík, Miklík – Charvát, Hložánek, Matějka, Leška, Finsterle, Škutchan, Benýšek, Růžička, Franek, Matula, Jurča

Bruslaři i přes skvělý finiš pětibrankovou ztrátu nedotáhli

Bruslaři se v Šumperku ujali vedení hned ve druhé minutě. Pak ale dostali pětiminutový trest, během kterého domácí překlopili skóre na svoji stranu a před přestávkou svůj náskok ještě navýšili. Draci pokračovali ve své krasojízdě i ve druhé dvacetiminutovce a po polovině utkání vedli už o pět branek. Hosté měli zaděláno na pořádný debakl, bojovníci z Kotliny se ovšem nevzdali. Postupně začali svoji ztrátu gól po gólu ukrajovat, až se dostali na dostřel a byli blízko vyrovnání. Na to už ale nedosáhli. Šumperští pečetili zasloužené vítězství trefou do prázdné brány.

znak týmu 8 – 6 znak týmu

Branky a nahrávky: 5. Drtil (Plášek, M. Haloda), 8. Čuřík (Romančík), 14. Vorobjev (Ďurač, Hroch), 23. Vorobjev (Ďurač, Hroch), 32. Ďurač (Vorobjev), 34. Sedlák (Drtil, Čuřík), 47. Sedlák (Plášek, Romančík), 60. Ďurač – 2. Voříšek (Milfait, Vala), 39. Milfait (Voříšek), 43. Ludvík, 55. Voříšek (Milfait, Kulhánek), 57. Chlubna (Šmíd, Beneš), 59. Kulhánek (Třetina, Kadeřávek). Rozhodčí: Jiří Velčovský – Marek Bubela, Pavel Blažek. Vyloučení: 9:10, navíc Blinka (HBR) 5 + OK [NBR]. Využití: 4:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 1 145. Střely na branku: 40:40 (13:9, 18:9, 9:22). Třetiny: 3:1, 3:1, 2:4. Průběh utkání: 0:1, 6:1, 6:3, 7:3, 7:6, 8:6.

Draci Šumperk: Kristín (O. Haloda) – Vaněk, Gewiese (C), Drtil, M. Haloda, Řezáč, Sedlák (A) – Pokorný, Romančík, Hroch, Ďurač, Urban, Plášek (A), Šíp, Antonov, Blecha, Čuřík, Vorobjev, Ostřanský

BK Havlíčkův Brod: Novák (23. Marek) – Kulhánek, Šmíd, Nepokoj, Vala, Kadeřávek, Dudycha – Kuchta, Ludvík, Michálek, Voříšek (A), Chlubna, Přidal, Beneš, Třetina (C), Milfait (A), Kozlík, Blinka

Kde domov můj: Čtyřiadvacetiletý brankář Patrik Polívka, který posílil šumperské Draky v průběhu sezony, už působil i přes svůj mladý věk v šesti klubech. V sezoně 2014/15 se mimo jiné mihl také v Havlíčkově Brodě.

Osmička od cesty: Šumperk je po roce a půl prvním týmem, který dokázal do sítě Havlíčkova Brodu nastřílet osm gólů. Naposledy se to podařilo 14. března 2017 Plamenům na žďárských Bouchalkách.

Havlíčkův Brod na východě táhne: Bruslaři jsou pro fanoušky ve východní skupině atraktivním soupeřem. V Šumperku vzájemný zápas navštívilo 1 145 diváků, v Hodoníně dokonce 1 292. V obou případech to byla nejvyšší domácí návštěva daných týmů.