1. 11. 2011 | Richard Wagner, Pavel Buňat

Formu Rebelů prověří průběžně druhá Olomouc

Po posledních dvou prvoligových zápasech to vypadá, že Rebelové znovu nabírají formu. Po výhře v Mostu si všechny body doma připsali i proti Hradci Králové a útok na svrchní patra tabulky může opět začít. V cestě jim bude ve středu 2. listopadu stát HC Olomouc, která letos hraje skvělý ročník. Hanáci jsou průběžně druzí, a navíc na domácím ledě suverénní – ve všech zápasech bodovali. Havlíčkův Brod tedy nečeká vůbec lehký soupeř, z minulosti ale víme, že v „Kohoutí plechareně“ dokázali několikrát překvapit. Divácky zajímavé utkání začíná v 18 hodin.

Po osmnáctém kole zůstávají Rebelové stále osmí, od trojice týmu Kadaň, Litoměřice, Šumperk se ale odpoutali na rozdíl šesti bodů. Před sebou mají se ztrátou dvou bodů Hradec Králové a s dalším dvoubodovým mankem stíhají Beroun.
Rozestupy pouze jednoho bodu najdeme mezi třetím a pátým místem mezi Chomutovem, Jihlavou a Benátkami nad Jizerou. Druhá zůstává Olomouc, a to pět bodů za vedoucím Ústím nad Labem. V zápasové krizi se utápí Most, který už osm zápasů nevyhrál, a je tak stále poslední. Z celkového výčtu už zbývají jen Písek a Třebíč, kterým patří dvanácté resp. třinácté místo. Oba kluby jsou ale bodově blízko deváté příčce.

Kolo devatenácté nabídne v nejzajímavějších zápasech střetnutí Chomutova s Hradcem Králové a právě reprízu jarního semifinále play-off mezi Olomoucí a Havlíčkovým Brodem. Pozornost přitahuje i vedoucí Ústí, které míří na led posledního Mostu.

HC Olomouc

Po rozpačitém úvodu sezony, kdy Olomouc například podlehla Litoměřicím nebo Písku, se nyní Hanákům daří mnohem více. Od šestého kola odešli pouze třikrát poraženi a není proto divu, že tabulkou stoupají vzhůru. Ze svého stadionu si navíc dělají nedobytnou tvrz. Z devíti zápasů ve všech bodovali a pouze Beroun a Benátky je dokázaly po prodloužení zdolat. Zajímavostí také je, že Kohouti už čtyřikrát udrželi čisté konto. To poslední proti Písku, který si navíc odvezl výprask 0:8.

4čistá konta1
8:0 Písek (doma)nejvyšší výhra 7:0 Šumperk (doma)
0:3 Jihlava (venku) nejvyšší prohra 0:5 Benátky nad Jizerou (venku)
18,42%využité přesilovky 22,83%
607střely na branku505
1vstřel. góly v oslabení 4
Hráčské statistiky
Radim Kucharczyk – 17 bodů (9+8)nejproduktivnější hráč Vojtěch Němec – 20 bodů (6+14)
Petr Haluza – 11 braneknejlepší střelecKostourek, Rytnauer – oba 7 branek
Jiří Řípa – 11 asistencí nejlepší nahrávač Vojtěch Němec – 14 asistencí
Jiří Řípa (+15) nejlepší +/-Vojtěch Němec (+15)
Oldrich Kotvan - 30 trest. min.nejtrestanější hráčMarian Morava – 58 trest. min.
Jakub Bartoň – 12 bodů (3+9) nejproduktivnější obránce Jaroslav Koma – 9 bodů (6+3)
1. Radim Kucharczyk – 17 (9+8), 2. Petr Haluza – 16 (11+5), 3. Jiří Řípa – 14 (2+12), 4. Jiří Dopita – 13 (6+7), 5. Jakub Bartoň – 12 (2+9)kanadské bodování1. Vojtěch Němec – 20 (6+14), 2. Milan Kostourek – 17 (7+10), 3. Jan Semorád – 14 (6+8), 4. Petr Polodna – 14 (5+9), 5. Jan Knotek – 11 (4+7)

Jiří Dopita

Dvaačtyřicetiletého matadora můžeme směle zařadit mezi nejlepší české hráče posledních let. V extralize má za sebou 890 zápasů, v nichž nasbíral 800 (338+462) kan. bodů. Sedmkrát se svým týmem vyhrál extraligu (5x Vsetín, 1x Olomouc, 1x Pardubice), třikrát si přivezl zlato z mistrovství světa a dvakrát bronz. Byl dokonce i u zlatého úspěchu na olympiádě v Naganu. V NHL si zahrál za Edmonton a Philadelphii. Jako majoritní vlastník HC Olomouc nyní působí ve svém klubu. Letos nasbíral 13 kan. bodů.

Brankáři

Sezonu začal mezi třemi červenými tyčemi Štefan Žigárdy, a hned v prvním kole slavil zisk čistého konta. Byl ústřední postavou hned několika zápasů, ale více prostoru v poslední době dostává jeho mladší kolega Libor Kašík. Brankář, jenž loni nastoupil jako střídající na jeden zápas v extralize, by měl s největší pravděpodobností hájit svatyni Olomouce i ve středu. Jeho dosavadní počínání totiž můžeme s klidem nazvat jako famózní! V osmi odchytaných zápasech v průměru obdržel pouze 0,94 gólů na zápas a jeho úspěšnost zákroků dosahuje k 97%!

Obránci

Nejproduktivnějším obráncem Mory je Jakub Bartoň s dvanácti kanadskými body. Třicetiletý zadák vstřelil tři branky a zaznamenal devět asistencí, což ho pasuje na druhé místo mezi nejlepšími nahrávači klubu. Zároveň se také vyhřívá na čele bodování statistik +/-. Produktivní jsou i Alexander Lhotský a Jan Mikel, který má zkušenosti ze zahraničních angažmá, a je dokonce mistr Velké Británie a Francie. V posledních sezonách patřil k předním zadákům olomouckého klubu.

Útočníci

V útočních řadách se nejvíce daří dvojici Radim Kucharczyk - Petr Haluza. Druhý jmenovaný patří s 11 góly mezi vůbec nejlepší střelce ligy. Nahrávačům pak vévodí Jiří Řípa, jehož přesné přihrávky ve 12 případech skončily gólem. Zatápět obraně Rebelů by mohli i Matěj Pekr, Pavel Selingr nebo Michal Pšurný. A samozřejmě i matador Jiří Dopita, kterému jsme věnovali rubriku Hvězda týmu.
Z důvodu zranění do utkání nezasáhnou forvadi Lukáš Kucsera a Tomáš Zbořil.

Minulý zápas

V Kotlině byla Olomouc úspěšná

Rebelové chtěli v šestém kole proti Olomouci napravit porážku 4:8 v Hradci Králové, ale to jim zkomplikoval již ve druhé minutě Haluza. Domácí dokázali v sedmé minutě vyrovnat zásluhou Fiedlera, ale o minutu později byli Kohouti opět ve vedení. Za Suchanova záda se trefil Pekr. Broďáci ještě do přestávky opět srovnali krok se svým soupeřem. Žigárdyho pokořil premiérovou brankou v první lize Pavel Musil. Krátce po polovině utkání se dokonce Rebelové dostali do vedení díky trefě Rytnauera. Radost z vedení netrvala dlouho a o pět minu později se prosadil Pšurný a o chvilku později také Kolouch. Mora si tak po vyrovnaném utkání odvezla všechny body.

HC Rebel – HC Olomouc 3:4 (2:2, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Fiedler (Ostrčil), 19. Musil (Zábranský), 32. Rytnauer (Stehlík, Knotek) - 2. Haluza (Bartoň), 8. Pekr (Řípa, Kotvan), 37. M. Pšurný (Bartoň, Šlahař), 39. Kolouch (Šlahař, Kucsera). Rozhodčí: Tomáš Zubzanda – Tomáš Gerát, Jiří Ondráček. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 949. Střely na branku: 29:34. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:4.

HC Rebel Havlíčkův Brod: Suchan (Neruda) - Morava, Ostrčil, Protivný, Koma, Pavlík, Šenkeřík, Sova - Kostourek, Polodna, Meidl – Semorád, Stehlík, Rytnauer – Jonáš, Knotek, Fiedler – Švaňhal, Musil, Zábranský - Hadrava.

HC Olomouc: Žigárdy (Kašík) - Lhotský, Nedbálek, O. Horák, Mikel "C", Bartoň "A", Ondrušek, Staněk, Kotvan - Kucharczyk, Dopita "A", Selingr - Pekr, Řípa, Haluza - M. Pšurný, Haas, Kucsera - Rác, Kolouch, Šlahař.

Minulé kolo:

Rebelové si doma poradili s Hradcem Králové

První třetina přinesla jedinou branku, o kterou se postaral precizně provedeným nájezdem Němec. Rebelové se prosadili znovu hned po začátku druhé třetiny. Jonáš předvedl velkou dravost, když v pádu poslal puk za záda bezmocného Čecha. Hradec snížil zásluhou pohotové střely Moskala po buly v útočném pásmu. Dvoubrankové vedení navrátil Koma během přesilové hry. Jeho tvrdý projektil od modré se zastavil až v síti. Hradečtí nasadili do ofenzivy a Laitinen si na nedostatek práce rozhodně nemohl stěžovat. Deset minut před koncem zápas zdramatizoval Brož, jenž poslal puk přesně k levé tyčce, ale další branku ani přes závěrečný tlak vstřelit nedokázali.

HC Rebel – HC VCES Hradec Králové 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 14. Němec, 22. Jonáš (Poskočil, Němec), 36. Koma (Protivný, Němec) - 25. Moskal (Tvrdík), 50. Brož (Kubeš). Rozhodčí: Robert Čech - Jiří Chocholouš, Daniel Reich. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1243. Střely na branku: 29:37. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2.

HC Rebel Havlíčkův Brod: Laitinen (Neruda) - Šenkeřík, Morava (C), Ostrčil, Sova, Protivný, A. Jelínek, Poskočil, Koma - Zábranský, Polodna, Švaňhal, Jonáš, Semorád, Němec, Rytnauer, Štěpánek, Stehlík, Musil, Kostourek, Hadrava.

HC VCES Hradec Králové: Čech (Blažek) - Hendrich (A), Chmelíř, Karlíček, Zdráhal, Čáp, Karlík, Roupec - Brož, Tvrdík, Berger, Látal, Macháň, Jindřich, Kadlec (C), Kubica, Kubeš, Budínský, Moskal (A), Valášek.

Olomouc si odvezla tři body z Benátek

Olomouc si v minulém kole odvezla všechny body z ledu nepříjemných Benátek nad Jizou. Tam vedla od patnácté minuty, když v přesilovce udeřil Selingr. Vedení Kohoutů navýšil ve třiadvacáté minutě Mikel, jenž využil další početní výhodu. Benátky se snažily o snížení stavu, ale v cestě jim stál skvělý Kašík. A z toho těžili znovu hokejisté Mory. Padesát vteřin chybělo do konce třetiny, když se prosadil Haluza. Do třetí části nastoupil do branky Benátek místo Stejskala Blažíček, který už puk za svá záda nepustil. Hokejisté od řeky Jizery vykřesali jiskřičku naděje. Deset minut před koncem překazil Kašíkovi další čisté konto Kopic. To bylo ale z utkání vše.

HC Benátky nad Jizerou - HC Olomouc 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 50. Kopic (Jech, Skalický) – 15. Selingr (Kucharczyk, Dopita), 33. Mikel (Haas, Staněk), 40. Haluza (Pekr, Bartoň). Rozhodčí: Schmejkal – Frodl, Hejl. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 509. Střely na branku: 35:23. Průběh utkání: 0:3, 1:3.

HC Benátky nad Jizerou: Stejskal (41. Blažíček) – Mrkvička, Jaroměřský, Říha, Vála, Pabiška, Štich, Ulrych – Vařecha, Skořepa, Klimt – Skalický, Král, Jonák – Kellner, Jech, Kopic – Kouřil, Vlach, Liška.

HC Olomouc: Kašík (Žigárdy) – Lhotský, Nedbálek, Bartoň, Ondrušek, Staněk, Mikel (C), Kotvan, Horák O. – Kucharczyk, Dopita, Selingr – Pšurný, Řípa, Haluza – Herman, Ministr, Šlahař – Rác, Haas, Pekr.