23. 2. 2020 | Štěpán Ondráček

Hecování? Žádné nebylo! Kuchťák seděl, směje se po derby Chlubna

Několik sezon byl nedílnou součástí mužstva z Kotliny, než přišla životní radost v podobě narození dcery, která rozhodla o hokejovém osudu Tomáše Chlubny. Pětadvacetiletý útočník v letošní sezoně dal Bruslařům sbohem a nyní působí u regionálního rivala ze Žďáru nad Sázavou. „Domluvil jsem se s přítelkyní, že tady zůstanu,“ objasnil odchod z Havlíčkova Brodu. Chlubna působil v Kotlině jedenáct sezon, ale derby Vysočiny nějak víc neprožívá. „Pro mě je to zápas jako každý jiný. Rozdíl je v tom, že znám kluky, což je jediné. Na ledě na to vůbec nemyslím,“ prozradil vousatý bojovník. (Foto: Markéta Křížová)

Posázavské derby je nedílnou součástí hokeje na Vysočině. Jinak tomu nebylo ani 19. února, kdy havlíčkobrodští Bruslaři přivítali regionálního soupeře ze Žďáru nad Sázavou. Oba týmy se za celou historii II. ligy potkaly už pětatřicetkrát a z konečného triumfu se radovali hráči Plamenů, kteří vyhráli 3:2 po prodloužení. V dresu soupeře se objevil i exbrodský Tomáš Chlubna. Útočník od Bouchalek pokračoval ve své hře, která ho zdobila v Kotlině, když dohrával osobní souboje a pral se o každý kotouč. Navíc po zápasovém rozhovoru měl radost o to větší, neboť z kabiny hostů se hlasitě neslo heslo: „ZÁKUSKY.“

Nevíte, o co se jedná? Generální manažer Miloslav Šimon se v nedávném rozhovoru pro hokej.cz rozpovídal o tom, jak je těžké udržet druholigový hokej v tamním městě. „Zajedu do cukrárny ve Žďáru nad Sázavou a koupím jim za 700 nebo 800 korun zákusky, které jim pak přivezu. Dneska tu nemám ani jednoho kluka, který by měl nějakou smlouvičku,“ uzavírá Šimon.

Svůj postřeh přidává vzápětí Tomáš Chlubna, který se do Žďáru nad Sázavou vrátil po dlouhých letech. „Chtěli bychom se dostat do play off hlavně kvůli fanouškům a nám. Slíbili jsme si to, navíc teď sbíráme pravidelně body, takže se může stát všechno. Potřebujeme každý bod a může se nám to povést,“ má jasno vousatý útočník.

Derby Vysočiny nabídlo od úvodních střídání bojovný hokej, který byl podpořen dobrou hrou obranných řad a především spolehlivými výkony brankářů. Plameny šly do vedení hned v první třetině, když se ve 12. minutě trefil Aleš Heinrich. Diváci na zimním stadionu Kotlina sledovali velmi vyrovnanou bitvu, protože po dvou třetinách vedli Žďárští fotbalovým výsledkem 1:0.

Gólů mohlo padnout do té doby dost, ale Martin Holík i Jiří Sláma předváděli ve svých brankovištích doslova kouzla. „Měl jsem to dvakrát do prázdné branky, ale nedal jsem to. Stejně jako kluci přede mnou si na gólmana nepřišli,“ skládá poklonu mladému brankáři z Kotliny. Na druhou stranu se nenechal zahanbit ani Jiří Sláma, který dlouhou dobu držel těsné vedení svého celku: „Saly nás teď neskutečně drží a v utkání to potvrdil,“ říká na adresu brankářské jedničky pětadvacetiletý útočník.

Jiří Sláma dlouho deptal střelce Havlíčkova Brodu, nakonec ze zápasu odešel jako vítěz
(Foto: Markéta Křížová)

Právě ve třetí třetině v bitvě o Vysočinu se podařilo domácím hráčům vyrovnat. O smírný gól se postaral kapitán Havlíčkova Brodu Miroslav Třetina. „Srazila nás první branka, kde jsme si to špatně rozebrali ve středním pásmu,“ ohlíží se za prvním gólem bývalých spoluhráčů. Žďár nad Sázavou si své vedení zval zpět a dlouho to vypadalo, že si dojde pro tři body. Jenže utkání poslal necelé dvě minuty před koncem zápasu do prodloužení Luboš Voříšek. „Škoda oslabení na konci utkání, které jsme neubránili, protože jsme byli po většinu zápasu lepším týmem,“ má jasno opora Žďáru.

Regionální derby nakonec dopadlo lépe pro jeho tým, který ukořistil v nastaveném čase druhý bod. „Jsme rádi za dva body, ale zasloužili jsme si i třetí. Nakonec jsme šťastní za vítězství v prodloužení,“ neskrývá radost po vyhraném derby. Žďár nad Sázavou má v posledních zápasech formu, když vyhrál pět ze šesti utkání. Tým z Vysočiny ztrácí na vysněné play off devět bodů, když poslední postupovou příčku drží Kopřivnice. Žďárští na ni mají dva zápasy k dobru. „Do posledních utkání musíme jít s pokorou a dobrou obranou. Všichni hráči musí tahat za jeden provaz, abychom si prodloužili sezonu,“ má jasno Chlubna.

Miroslav Třetina se raduje z vyrovnávající branky

Bojovník na ledě působil u Bruslařů dlouhých jedenáct sezon a letos se vrátil do míst, kde s hokejem začínal, tedy do Žďáru nad Sázavou. „Narodila se mi dcerka, takže jsem se domluvil s přítelkyní, že tady zůstanu. Mě osobně se už nechtělo dojíždět, protože jsem chtěl, mít víc času na rodinu,“ říká o svém návratu domů. Chlubna působil v Havlíčkově Brodě dlouho, ale v sezoně 2014/2015 pomohl Plamenům ve třech zápasech, takže nešel do neznáma.

„Parta je parádní a kluci mě přijali, takže je to hezký,“ neskrývá radost vousatý útočník. Hráč Plamenů se potřetí v ročníku vrátil do Kotliny, kde strávil drtivou většinu své kariéry, a tak je s tím vzpjato hodně vzpomínek. „Pro mě je to zápas jako každý jiný. Rozdíl je v tom, že znám kluky, což je jediné. Na ledě na to vůbec nemyslím“ svěřil se se svými pocity exbrodský hráč.

Tomáš Chlubna se proslavil společně s Petrem Kuchtou a Filipem Benešem v rolích šišounů, kteří zvali diváky na domácí zápasy play off. Právě s prvním jmenovaným byl v jedné útočné formaci, a co víc, mezi Chlubnou a Kuchtou vzniklo velké přátelství. Derby je ideální čas, kdy se nabudit k lepšímu výkonu. „Hecování před utkáním neproběhlo, protože Kuchťák seděl a nedostal se do A-týmu,“ směje se od ucha k uchu Chlubna.

Ten vzápětí dodává:„Hecovat jsem se neměl tedy s kým.“ Ačkoliv souboj mezi oběma kamarády v posázavském derby chyběl, tak pětadvacetiletý útočník má jasno. „S Petrem si voláme často, takže nám to zůstane do konce života,“ uzavírá celé vyprávění.